IZMANIPULISANI SRBI u 20-21 veku

Najveca manipulacija srpskog naroda se odigrala 1918, tj. 1921. Sve posle toga je samo nastavak, kao i oni ratovi 1991 i kasnije, kojih logicno ne bi ni bilo da ne bese one prve manipulacije.
Sto je najgore, bila je to verovatno "nenamerna" manipulacija.
Mislilo se da je to tada bilo nesto najbolje za Srbe, a ispostavilo se, ne mnogo kasnije, da je totalno suprotno.
 
Na jednoj drugoj temi sam postavila tekst slaviste, Akademika Dragana Nedeljkovića u celini, ali smatram ga sasvim prigodnim na ovoj temi, ne u celini, već jedan njegov deo.

Kad smo vec stigli do stanja u kojem jesmo, da li necemu moze da nas nauci surova skola istorije?

- U prilici smo da ucimo i od svih onih s kojima se suocavamo, i od prijatelja i neprijatelja, uz uslov da se u toj odvec razgranatoj skoli zivota ne zabunimo, da sebe ne izgubimo. Ceo dvadeseti vek stvarana je (kroz krvave ratove, Pirove pobede i preambicioznu politiku, a njene zrtve bili su Srbi) strahovita pometnja u istoriji srpskog naroda. Njen ishod je ne samo tragedija koju su prezivela nekolika pokolenja, i jos je zivimo, nego teski poremecaji u svesti prosecnog Srbina. Jos vise skolovanog, vise osamucenog doktrinom, pa i onih sto su vodili i vode drzavu, koji su verujuci da prosipaju necistu vodu ispustili dete - nas narod. Drugim recima, Srbi su izgubili u Jugoslaviji, u prvoj i najumniji Srbi, oni sto su doprineli njenom stvaranju u eposi u kojoj je vladala skoro savrsena simfonija nauke i politike.

Aleksandar Prvi je samo ispunio snove i zamisli najucenijih medju ucenima - Cvijica, Skerlica, Slobodana Jovanovica, Zujovica, Belica, cije su istorijske procene ipak bile monumentalno pogresne.
Izgubili su Srbi. Prevareni i izdani bili su i u drugoj Jugoslaviji u kojoj su jedini zrtvovali, uz nesrazmerno brojne zrtve, svoje nacionalno cuvstvo i narodnu samosvest jugoslovenskom bratstvu i jedinstvu, i jos vecoj zamisli - internacionali.

A, obe ideje su se potvrdile kao himere, samoobmane i varke, da bi na kraju paradoksalno bili optuzeni za nacionalizam, za ono sto nisu i cega su se nesmotreno i po cenu nestanka sa istorijske pozornice beslovesno odrekli.

Srpski komunisti su, u ime internacionalizma i jugoslovenstva, izvrsili nacionalnu izdaju, a istovremeno, na svoj nacin izneverila je srpske interese i kraljevska vlada u Londonu, zmureci pred genocidom, ili ga ublazavajuci, da bi po svaku cenu spasila Jugoslaviju, odnosno zajednicu sa Hrvatima. Onima koji su uveliko iz raznih pravaca i razlicitim putevima, nastupali ka svome cilju: nezavisnoj, etnicki i verski cistoj Hrvatskoj. Sad se, pak, potomci internacionalista zalazu za mondijalizam, novu varku i novo bespuce.
 
Hail.gif


To je to, o cemu sam pricao
 
Strela:
Ih, pa znam ja šta tebi treba... 8-)

Vidiš u svom tekstu Akademik Nedeljković, poprilično optužuje vrhunske umove tog doba
Cvijića, Skerlića, Slobodana Jovanovića...vrlo zanimljivo i simptomatično.

Da, zato sam i u nekom od prethodnih postova na ovoj temi napisao:
Sto je najgore, bila je to verovatno "nenamerna" manipulacija.
Mislilo se da je to tada bilo nesto najbolje za Srbe, a ispostavilo se, ne mnogo kasnije, da je totalno suprotno.

E sad, da li je Aleksandar, pored svega, mogao drugacije da postupi, da npr. poslusa Pasica, druga je prica.
 

Back
Top