shta mi zapravo znamo..

a ako nisu pobijeni onda nisu znali da prenose svoje secanje dok su narodi na vecem stupnju razvoja zapisivali i menjali predstavu sveta koja je nama ostala do danas posto mi vecinom verujemo pisanim,a ne usmenim izvorima
 
Da.Ali istorija je podlozna stalnom revizionizmu upravo iz razloga jer se pobednici vremenom menjaju-npr.na HRT-u je prosle (ili ove ne secam se najbolje)godine za dan borbe protiv Fasizma bila emisija na kojoj se govorilo o tzv."Hrvatskim Partizanima"......sta reci......danas im je Pavelic demonisan a do pre 10-ak godina je bio simbol bore za nezavisnost pre svega u javnosti......a po njima ispada da je jedini ili najveci zlocin za vreme 2 sv.rata to sto su komunisti pobili one Ustase u Blajburgu......isto tako zrtve Jasenovca su sa po komunistima 700 000 spale na "nekoliko desetnina tisuca"kako sad stoji na spomen polci u nekadasnjem istoimenom konc.logoru.Najgore je sto razni profesori kvazi intelektualci svoj intelektualni mediokritet ulazu u takva prepravljanja istorije......ovo je samo najsveziji lokalni primer a ko zna koliko drugih krupnijih stvari kroz istoriju je samo dobro isfabrikovana laz.
Volter je najbolje to rekao:"History is a lie most commonly agreed upon."
 
ne bih se slozhio...chak narod vishe veruje usmenim...al ko yebe narod...

ne ovaj pazi o chemu se radi...da je recimo hitler pobedio ti bi sad bio ubedjen da su ciljevi tretjeg rajha plemeniti ciljevi...ili da je napoleon osvojio evropu...te uspostavio vlast koja se odrzhala do danashnjih dana...ti bi bio ubedjen da je on bio gorostas...

recimo drugi svetski...kolko je poginulo norvezhana i danaca?...ako je 1000max...francuza?...mozhda stotinak hiljada...pa ipak adolf hitler je sinonim za zlo...ok pobio hrpu jevreja u logorima...ne opravdavam nikako...ali da je hitler pobedio ti bi mislio da jevreja nikad nije ni bilo?...zashto francuzi nisu sinonim zla pobili su milion lazhiraca...il shpanci koji su istrebili chitave civilizacije u juzhnoj amerci...englezi koji su kolonizovali pola sveta...istrebili su naroda ko zna koliko...zashto niko ne osudjuje amere za holokaust indijanaca?...indijanci i dalje zhive u rezervatima...zashto niko ne osudjuje engleze za aboridzine?...da se razumemo jevreji su i prezhiveli rat...indijanci tje za par decenija nestati...ko je tu sad ovca?...kome da verujesh?...

sem arheologije...istorija je shit
 
upravo to...upravo to...znali smo jedno sad znamo drugo...u sushtini nishta ne znamo jer znamo ono shto drugi zhele da znamo...lol shto sam ga formulisao

pazi frozene bljutavo je kako ljudi barataju s ciframa pobijenih...to je postalo ulog...kod mene izginulo ovolko kod tebe onolko zato vi dugujete nama a ne mi vama...itd...mislim u sushtini chista glupost...a istina je da nikad niko nishta iz istorije nauchio nije...ok shto se tiche sukoba...
 
Pa Antun Tune to je zbog toga jer se tek posle drugog rata javila potreba da se kuka zbog pokolja makar on bio i od nekoliko hiljada ljudi, dok je pre lepo moglo da odes pokoljes sve sto ti stane na putu i nikom nista,a sad ne moze i bune se i ako je u pitanju makar 100 ljudi, a kamoli nekoliko miliona koliko su sve imperije satirale u najboljim danima( Cezar je pobio oko 2 miliona Gala u svojim ratovima sam samo sa svojom vojskom, Spanci preko 3 miliona u Juznoj Americi...) to su bila vremena kad si mogao da koljes bez straha da ce da te optuze za zlocine ...
Sada vise ne vazi ona Staljinova:"Jedna smrt je tragedija, a milion smrti statistika!!!", sada izgleda da vazi obrnuto...strasno
 
pa da...istorijom ljudi manipulishu jedni drugima...koriste je za svoje ciljeve a masa se lozhi na to shto je bilo...kao to je bitno do toga treba drzhati...u sushtini svako je krivi kako mu se tjefne...arheologija je manje vishe konkretna...istorijske chinjenice su kao glina...stoji...tu je...al zachas mozhe postati chinija il pixla...
do skoro svi su znali shta se deshavalo na bolje rob nego grob demonstracijama...i onda sad kao posle toliko godina pojavilo se nehsto shto tu ubacuje kralja i tako to...za koju godinu pojavitje se neshto drugo...mislim gluposti a masa se looozhi samo tako...npr sad da krenu da prichaju kako su bugari u balkanskim ratovima pobili tolko i tolko ovoga i onoga...za dve godine 70% nacije tje da mrzi bugare...recimo bugari isto prichaju za nas...i cap eto ti ga rat...shta si nauchio iz istorije?...nishta...samo je potrebno da se nadje neko u chijem je interesu da se recimo zarati...i to ti je to...nema volje naroda a istorija u mnogome potpomazhe da je nema...
 
Писана реч је само један од извора за проучавање историје.
Историја је више од књижевности и свака реч и сваки извор се добро протресу, загледају са свих страна, па се тек онда доносе неки закључци.

Мислим да историју пишу историчари. Историчару није битно ко је победио, ко је изгубио, ко је добар, ко је лош. ИСторичара само занима оно шта се заиста збило.

Победници пишу мемоаре, на пример, а не целу историју.

Може о овом доста да се пише, али углавном закључак је овај: данас се далеко одмакло од реченице "историју пишу победници". Данас је историја права наука и одавно је превазишла стадијум о којем је реч.
 
slazhem se da je evoluirala..vishe nema da osvoji rim neshto i kazhe to je tako i tako...ali zloupotreba svakako da postoji...ali recimo da nemachka u budutjnosti(samo recimo) ostvari nekakvu qlturoloshq dominaciju kao shto to sada chini amerika...mislish da je neizvodljivo da se promeni istorija drugog rata?...mislish da npr rusija ostvari dominaciju ne bi bilo neko njihovo vidjenje istorije...hhhm istorichari su pre svega ljudi...a istorija nije bash egzaktna kao hemija recimo...tako da to shto istorichari objave to svakako ne treba uzeti zdravo za gotovo...da se razumemo ne mislim ja da je celoqpna istorija sveta jedna velika prevara...ono shto hotju da kazhem je da je istorija flexibilna i da se ne treba oslanjati na nju previshe kao ni davati joj na znachaju...ok da se prouchava eto kao zanimaju se ljudi...ali da se plasiraju neke "chinjenice" narodu da bi se formiralo mishljenje to je chist debilizam...kao npr ovaj lik na forumu shto pricha o crnoj gori...mislim shta sad?...koga bole kita shto je duklja imala ovo ili ono il shto je neki tamo kraljevitj bio odavde il odande...al ljudi se lozhe na takve stvari...daju sebi na znachenju...dakako bez istorije bili bi ko recimo ameri ljudi koji nemaju nikakve korene...ali moje mishljenje je da istorija treba da ostane totalno periferna...ne znam dal se razumemo al tvoj avatar mi govori ne...
 
Разумем шта хоћеш да кажеш. Треба направити разлику између историје као науке и злоупотребе историје у политичке и друге сврхе.

Потпуно је могуће да дође до злоупотребе историје, али то не треба мешати са историјом којом се баве прави стручњаци. Мислим да ће напорима тих правих стручњака права истина о прошлости увек испливати на површину, али ако политичари одреде да се у школама учи нешто друго (оно што њима одговара) а не права истина, то је друга ствар. То, међутим, не значи да ће права историја бити избрисана већ да ће за неки период бити склоњена у страну. Па ипак, и тада ће бити доступна свима онима који желе да дођу до ње.
 
Уз то, јако је погрешно мислити да су Американци људи који немају корен. Њихова историја је можда нешто краћа али је врло занимљива и пуна је подвига достојних дивљења. Американци су врло поносни на њу. Да ти не спомињем Британце и Французе, њихове крајње богате историје и однос тих народа према својој историји. То им, са друге стране, не отежава да буду космополите и светски људи. Напротив, помаже им.
 
"Pobednici pisu istoriju ,ali zato je ona kratkog daha"
Tako glasi ova recenica u originalu.

Zasto se sada javlja cetnstvo medju srbima? Odgovor je ova recenica.

Dali mi znamo ili ne znamo?
Mi vise ne znamo nego sto znamo,a saznacemo mnogo vise od onoga sto vec znamo ,ako pocnemo da ispitujemo izvore (naravno za to moramo imati interesovanje) .Dakle,izjave ucesnika dogadjaja (govoreci o novijoj istoriji) ,ali isto tako i originalne dokumente.Na osnovu ova dva primarna izvora ,docicemo do arheologije....koja ce samo upotpuniti sliku.

Pozdravljam
 
haa nema arheologije u novijoj istoriji (:
ma ok ali i uchesnici su pristrasni...znash moj deda bi reko bilo 2000 nemaca a nemaca bilo 200...navodim prost primer...originalna doqmenta...ma mislim zamisli ruse i amere koji se trkaju po nemachkoj shta tje ko da zarobi i shta tje da sazna...a kao mi znamo istinu o ovome il onome...jes znamo al poshto su je vojni stratezi analitichari i ostala gamad sazhvakala i servirala...ok nebitno ja sam u svemu ovome previshe paranoichan i uopshte vuchem ka tim nekim teorijama zavere...il chemu vetj...

a kakve su podvige imali ameri?...otimanje zemlje mexikancima il egzodus indijanaca il vietnam?...gradjanski rat?...

e
 
AntunTun:
a kakve su podvige imali ameri?...

evo jedan banalan primer...izmišljena je moderna košarka kakvu mi sad znamo

mislim, možeš ti da mrziš Amere ali moraš i da priznaš da su oni dosta doprineli svetu u svakom pogledu...
ponašaš se kao lik koji je prekjuče odgledao onaj film sa plagijatorskim nazivom Fahrenheit 9/11 i sad onako napal'jeno deli lekcije kao ništa tamo ne valja...smešno

čak je i Toma Nikolić rekao da nije sve loše u Americi

mis'im
 
ok ti si onaj shto mu tjale kao klincu dono autitj na daljinski iz amerike i on se sad lozhi na sve shto je americhko...il iz engleske nebitno...dakle nije sve loshe u americi...nigde na planeti nije sve loshe...u americi je losh sistem to je to...ljude i ne mrzim...to sam proshao odavno...zato nemoj da svodish moje mishljene na nivo mentalno retardiranog choveka...boli me **** shta je reko toma nikolitj yebo te on i svi njemu slichni i neslichni...i zabole me za kosharq i za doprinos svetu...ovde je rech o istoriji a ne o mek donaldsuil nechemu...ti si isti kao oni shto se qnu u majq srbiju i busaju se na svako mahanje zastavom kao da su dete dobili...zato nemoj da dolazish ovde da prichash kako napaljeno delim lekcije...jer to do sada nisam chinio...ovo bi bila napljena lekcija...a ja sam do sada uchtivo i pristojno pisao...naveo sam ameriq kao primer pobednika...za jedan od najvetjih sukoba u ljudskoj istoriji...a primer koji si ti naveo na moje pitanje o podvizima ne da je banalan nego je totalno zanemarujutj...kod nas je izmishljen klis i mashka pa koga bole?...na istorijskoj pozornici chinjenica da su izmislili modernu kosharq je podjednako bitna chinjenici da su u americi izmislili naliv pero...
 
kad sam ja rekao da se ložim na sve američko? samo objektivno sagledam stvari. niti je sve loše za zapadu a dobro na istoku niti obrnuto. tekst ''Virovitice'' sve govori (osim onog i ja ću ostati tu ;) )
nemam ništa protiv tebe lično, ali jbg ipak, ajde da zanemarimo košarku, Ameri su se suprotstavili Gov+netskom Savezu, tom frankenštajnu u kome je bilo zabranjeno okupljanje više od tri osobe na jednom mestu. i što je najgore, današnji klinci mahom nose majice SSSR-a kao nešto oni su face, a ni ne znaju na šta taj proliv od uredjenja ličio. svaka čast Americi na tome, i kad bi morao da biram izmedju ta dva bloka, zayebi, što bi rekli Pet Šop Bojsi, Go west!!
 

Back
Top