Kraljevo-nekad i sad.

$iki

Zainteresovan član
Poruka
237
Nekad-,
lepi ljudi,
zdrava sredina,
cilj,
ambicije,
snovi,
ponos,
karakter.
mali gradic,koji je imao du$u.

Sada-,
urbanisticka katastrofa,
privatne zgrade kao u Turskoj,
ulice za TRAKTOR,
nemoral,
i umor i sumor,
centar grada sve vi$e lici na Vietnam,
jedan jedini most u raspadanju,
usred grada prodaju krave-konje(pijac)
kej-odvratan,
pitam se ko daje dozvole za gradnju onakvih nakaradnih stambenih jedinica,
taksisti a'la Istanbul,
nijedan gradski parking,
(a naplacuju kazne?)
lezeci policajci a'la skakaonice za skate-boarding,
policija na svakom co$ku(Sloba je umro),
nema ni reda ni kulture u ljudima,
u koji god kafic udje$ oseti$ negativne vibracije nerasplozenih pogleda,
hala sportova vi$e lici na neku arenu iz Kambozde gde se odrzavaju borbe s'petlovima nego na halu SPORTOVA???,
itd,itd.
vrlo se cesto pitam,
kuda ide ovaj grad?
Ima li ovaj grad perspektivu?
Buducnost?
Ko vlada ovim gradom?
Kakvi su to ljudi (na vlasti) koji dozvoljavaju da jedan od najlep$ih gradova postane-,
jedan od najruznijih.
Koja je to politika?
Privatna?
Coporativna, sa vodjom?
Kao vukovi?

Jasno mi je i naravno da znam da i u ostalom delu Srbije situacija nije najbolja,
ali mi se ipak cini (cini?) da ostali gradici nekako guraju napred u pozitivnom smislu,
uzecu u obzir Cacak,
(obilaznica,Merkator-Inter-rex-znacajne automobilske kuce(Mercedes-Audi-Reno),
zatim svakakve manifestacije,(pre neki dan dani estrade) itd,itd,)
Neko bi sada rekao pa Velja Ilic,
lako je njima.
Ej bre,
pa i mi imamo nekog na$eg u vladi(Koricanac,pa na$ predsednik op$tine itd)
a $ta oni rade?
Rade sve,
i >sva$ta<
ali najmanje rade za Kraljevo.

Eto,
ovo su misli koji su mi pro$le kroz glavu jutros osmatrajuci sa terase Ibar koji tece,
i svu lepotu koju je pruzao nekad i sad.
Pogled levo,
pogled desno,
i sve ti je jasno.
 
Ne znam kol'ko te to zanima, al' bih dodao da nema gde ni svirka da se organizuje, a znamo da nije oduvek bilo tako. Reklo bi se da sve ide nizlaznom putanjom, no evo prave i nama zaobilaznicu, a i nove zgrade su uvek potrebne, samo sto je strasno sto retko koja ima pravo dvoriste. Gde ce ta deca da se igraju? Ispred ekrana mozda.
 
Ma samo mislim da treba malo vise zelje i ambicije da se nesto uradi.
Nekad su bile radne akcije.
Svako je morao da ide .Nema oces neces.
Ma treba svakom gradu po jedan BIDZA.
Sta je bio Svilajnac u odnosu na Kraljevo.Selo jbt.
Sta rade vasi gradonacelnici,omldinske organizacije itd.
Kako mogu svi da se skupe kad neka stranka organizuje neki miting.
E tu brate sesirce i dajte kintu za kej,park,most,
f015.gif
 
zlajka:
Ma samo mislim da treba malo vise zelje i ambicije



Treba,
i ne samo to,
zelje sigurno postoje,
ali zelje su zelje,realnost je realnost.
Za tako ne$to fali novac-organizacija-kreativnost-produktivnost-kao i podr$ka.


[QUOTE=zlajka[E tu brate sesirce i dajte kintu za kej,park,most.

Ovde ljudi jedva krpe za prezivljavanje.
Kraljevo je (vrlo) siroma$an grad,
i ne samo materijalno.
Po meni,
na celu su (op$tina) nesposobni i neodgovorni ljudi,
koji uop$te ne kapiraju ozbiljnost svog polozaja i odgovornu duznost posla kojim se bave.
Vecina je licimernog stava.
Svako se svakom uvlaci tamo gde ne treba.
Gledaju svoj dzep,njihov privatni interes i kako da pobolj$aju svoje polozaje u stranci parlamentu itd.
Gre$ke postoje i kod gradjana,
jednostavno ne poznaju svoja prava.
Zbog toga su i prepu$teni sami sebi.
A to politicari ve$to iskori$cavaju.
Pa kada npr Vlade Divac ne moze da izadje na kraj sa takvom politikom i politicarima $ta mi ostali da radimo i cemu da se nadamo?

Da li je Srbiji potrebna Revolucija?
 
Warlord:
Ne znam kol'ko te to zanima, al' bih dodao da nema gde ni svirka da se organizuje, a znamo da nije oduvek bilo tako. Reklo bi se da sve ide nizlaznom putanjom, no evo prave i nama zaobilaznicu, a i nove zgrade su uvek potrebne, samo sto je strasno sto retko koja ima pravo dvoriste. Gde ce ta deca da se igraju? Ispred ekrana mozda.


Naravno da me zanima.
Pa i ja zivim u ovom gradu.
A zaobilaznicu prave evo ovo je vec 10-a godina i nikako da je naprave?!
Zato $to su nesposobni.
$to se zgrada tice naravno da su potrebne i slazem se sa tobom,
ali zgrade,-kakve zgrade?
Da li taj koji daje dozvole za gradnju ima imalo odgovornosti,
da li poseduje oci koje vide da sada$nje nove stambene jedinice vi$e lice na-
Novo Pazarske gastarbajterske kuce po receptu sagradi $to brze i uzmi pare $to brze a za kvalitet $ kategorije se nas ne tice.
Ili mu je samo (i jedino) vazno da svoj privatan kapital popravlja srednje debelim koverticama (zavisi od apoena) po uzoru na sudije privrednog suda-na$e cestite bankare-Ministre itd.
Kakve zgrade-takvo dvori$te.
Kakva vlada-takva drzava.
Sve ti je jasno.
 
evo sad cu ja malo da vam objasnim kako funkcionise urbanisticka mafija, posto je to moja struka, tj ima jako puno veze sa mojom profesijom, sa arhitektama urbanistima...

kraljevo sada lici skoro na svaki drugi grad u srbiji pa i na beograd. problem je u tome sto je kv znacajno manji grad od bg-a pa se takvi detalji kao sto su zgrade bez dvorista lakse uocavaju... bg je pun takvih primera, ne mozete da verujete koliko. svaka nova zgrada ima isti problem...

a problem je taj sto u urbanistickom zavodu sve funkcionise kako treba, donose se regulacioni planovi za izgradnju i kasnije po tome izvode zakone koji izlaze u sluzbenom glasniku... pravila mogu biti ili previse kruta u smislu ogranicavajucih faktora i u tom slucaju investitor odustaje, malo labavija pravila daju slobodu investitoru da tumaci zakone i regulacije na svoj nacin, sto ce reci da ako je za odredjeni objekat predvidjena spratnost P+3+Pk, vi od toga mozete napraviti P sa galerijom sto je u startu dupla spratna visina, 3 sprata i na kraju mansardni krov koji se vodi kao Pk a u stvari krije 2 sprata i posto on nema ogranicenje u visini onda vi dobijete objekat koji je duplo veci u kvadraturi od predvidjenog sto u principu najvis odgovara investitoru... ista stvar vazi i za ta dvorista... prizemlje je na regulacionoj liniji ali se terasama ili konzolnim prepustima zauzme veci deo dvorista jer to nije regulisano planom... tako vi gledate jedni drugima u dupeta dok serete ili sto rece moja asistentkinja jedni drugima u tanjir... toga ima najvise po bg-u... e sad, mansarde su zabranjene od pre par godina pa su sad postali popularni oni loptasti krovovi koje mozete videti u kraljevu...

problem nije izdavanje dozvole (projekti se uglavnom menjaju u hodu, tj prilikom izgradnje, bila sam svedok takvim stvarima), problem je gradjevinska inspekcija koja bi mogla da spreci izgradnju takvih objekata ali nema dovoljno podrske od strane drzavnih organa, npr policije... ne moze sam inspektor nista da uradi, ne postoji saradnja izmedju drzavnih kancelarija...

o kvalitetu i estetskoj vrednosti novih objekata necemo pricati, jer to je blagi uzas...

znaci nije samo kv zahvatila groznica, nego je jednostavno velika potraznja za novim stanovima a svaki investitor vidi veliku priliku u tome... naravno slazem se da bi drzava trebala da poradi na tome i da konacno obrati paznju na to na sta pocinju nasi gradovi da lice, ni na sta!!!!

i najiskrenije mislim da su ljudi u mojoj struci, arhitekte, velikim delom krive za sve ovo, jer uvek postoji nacin da proguras svoju ideju a ne ideje investitora jer zna se ko uglavnom ima novca za takve stvari a oni sigurno nisu strucni za pravljenje bilo kakvih planova objekata...
 
e da, i ja mislim da je kv bio jako lep grad, mene najveca muka uhvati kad bacim pogled na onaj "novi" deo omladinske, koji je bio tesko pranje para, a onda i na kej, koji su maestralno uspeli da upropaste sa onom odddddvvvvrrratnom terasom.... i onim oddddvvvrratnim decjim igralistem, grozno je...

ne znam, ja ne bih ni cacak uzela za primer, jer je cacak pravi krs, grad stvarno ne lici ni na sta ali jeste bogatiji... kraljevu treba dobra vlast...

@zlajka

omladinske organizacije vec godinama neuspesno pokusavaju da se organizuju ali nikako ne uspevaju, sto zbog toga sto im se programi ne poklapaju sto zbog sujete pojedinaca... znas kako svako voli vise da mu se nadje ime na necemu nego da se potrudi da se nesto desi pa da posle kaci svoje ime... vecito se sastancilo i nikad se nista pametno nije dogovorilo, uvek se raspravljaju nekakve sporedne price nikad sustina i uvek se dodje do dogovora za sledeci sastanak i tako u krug.
izuzetak je jedan covek koji jos uvek ima silnu energiju i jos uvek se trudi oko svega toga mada ne znam odakle mu snaga ali ima moje veliko postovanje...
 
Zivim na Zvezdari u Bg-u.Oko mene je suma.Moja ulica je slepa ulica.
E sad nas deo sume oko moje ulice je savrseno cist uredan i pokosen.
Nasi klinci kad pojedu bombonu trce do kontejnera da bace papiric.
Svi se angazujemo ako treba kositi,cistiti ulicu od snega i td...
Kad dodjem taxjem do kuce ljudi ne mogu da veruju da tako nesto postoji.
U tom kontekstu mislim na radne akcije i tako to.
Neka svako vodi racuna o svojoj okolini i bice nam barem malo lepse.
Mnogo je lepo kad pogledas kraj gde komsiluk sedi na ulici postavljenoj klupicama stocicima i pijuckaju kafu.Gde klinci jurcaju bajsevima i ne razmisljaju da ce uleteti u neko staklo ili djubre.Verujte da jedva cekam da dodjem s posla i uzivam u mojoj ulici,mom dvoristu.
Nikog nije sramota da uzme metlu i pocisti svoj deo ulice ili oko kontejnera.
a038.gif
 
ma da, uglavnom se svi oduseve kraljevom...

ali meni je i dalje zao sto ce npr upropastiti ulicu cara dusana koja je bila prelepa sa svim onim drvecem i kucicama i dvoristima, pa obiliceva pa sve te ulice u centru... uglavnom sve nove zgrade su jako ruzne i svi mali kraljevacki ambijenti polako bivaju unisteni, jedan po jedan... centar je nekako trebalo zastititi... eno stavise onu odvratnu fontanu ispred opstine, ma mogli smo i bez toga...
 
Milica BG:
jedan kolega sa mog faxa je takodje odusevljen, cak i preterano...


Odu$evljen?
Cime?
Jedino moze da ostane zatecen ako nikada ranije nije posetio Kraljevo a da je mislio
da je Kraljevo ne$to nalik na Ratinu.
Pa onda dodje-vidi i woow,pa ovo je 'Grad'.
Verovatno je to u pitanju.
Kao npr ja nikada nisam bio u Vr$cu i sve mislim da je to neko zabaceno mesto,
pa dodjem i vidim kad ono nove zgrade,$etali$te,reka,centar i pomislim pa ovde i nije tako lo$e,konstantujem;ovde je lepo.
A ustvari ja ne vidim (i ne znam) pravu sliku vec vidim samo povr$ne detalje.
Neka ortak ostane 3 nedelje u Kraljevu pa ga onda pitaj za mi$ljenje.

Ljudi koji zive u ovom gradu najbolje poznaju prednost-vrline i mane ovoga-
grada.
Kraljevo poseduje polozaj da stvarno postane lep i moderan gradic,
pod uslovom da postoji neko ko ce planski da vodi racuna o njegovom razvoju.
A ne kao do sada,
ko god poseduje malo novca(u vecini slucajeva nestrucni ljudi-ja poznajem ugostitelje-ili neke privatne biznismene iz neke druge struke,cak i ljude bez osnovne $kole,koji nemaju pojma o arhitekturi i gradjevinarstvu)
a zidaju zgrade i prave naselja?!
Onako,
na divlje,
bez konkretnog plana bez konkretnog projekta.
Sve iz svrhe $to lak$eg bogacenja.
Njih apsolutno niko ne kontroli$e,grabe svaki slobodan ar zemlje,
kao ptice grabljivice,
i na kraju,
'ebe se njima za izgled Kraljeva.

Ej bre?
To je nenormalno.

Ali kada bolje razmislim.
verovatno je tako i u ostalom delu na$e zemlje.
Tranzicija,
pih.
Kao $to jednom rekoh,
kakva zgrada-takvo dvori$te,
kakva vlada-takva Drzava.
 
drugar je bio u kraljevu vec 3 puta :D

i jedva ceka da ponovo dodje, a inace je bio proslog leta u londonu na 2 meseca i zamisli opet ima zelju da dodje u kv... mislim da nisi u pravu, nikad i nije mislio da je kv nesto kao veliko selo, uglavnom se svi oduseve kraljevom i onda svi prepricavaju svima i nemas pojma koliko sam puta cula od ljudi nesto tipa "e da cuo sam da je kraljevo mnogo lepo". svasta ima lepog u kv-u i okolini da se vidi, samo treba imati dobrog vodica, dobru ekipu i eto ti zabave...

ali slazem se sa tobom da u najskorijoj buducnosti nece liciti ni na sta iz razloga koje si naveo... ovde u bg-u ipak ne moze da se radi isto sto u kv-u jer se ovde sve posmatra i narod sve gleda, gradsak vlada jos i nekako funkcionise a u kv-u ljude boli uvo za ono sto se desava...
 
Enter_the_dragon:
it's american dream
Nisu snovi veruj mi .
Moja svekrva je glavni serif.
Posalju ljudi klinca da baci djubre,on gresan ne moze ni da dohvati kontejner a ne da ga otvori.A baba djubre pa u kesu pa po dvoristu doticnih lenjcova.
Dok klinci ne poodrastu ne prilaze kontejneru.
Kad zderu bombone po ulici babac ko serif gleda sta ce ko da uradi i svima frka.
Niko nece da se zamera sa starom babom.A jbg svi su tu od davnina pa su uz babu porasli.
Sad se doselili neki dodjosi prosle god. baba ih okrpila samo tako.
Neki "kulturni "ljudi projure djipom ko sumanuti.
Snimila ih baba pa stala na sred ulice. :lol: :lol: :lol:
Sad se i ne cuju kad dolaze s posla.
a014.gif
 
Nisam bila uKv-u 2 god.
Ne mogu da verujem da ga tako unistavaju.
Moji najlepsi dozivljaji iz detinjstva su bili iz Kv-a.
I svaki moj dolazak je bio nesto lepo i posebno.
Jednostavno-zaljubljena sam u Kraljevo
g106.gif
 
Ljudi, manite se pljuvanja po Kraljevu. Juche sam sa drugarima bila u Kambelevcima, ekom selu kraj Babushnice, i dok smo tamo putovali prolazili smo kroz gradove koji su blaga jeza i shto se tiche izgleda, kao i standarda. Stoga, kada jutros stigosmo natrag bilo nam jec doshlo da izljubimo kraljevachki asfalt. Niko nije svestan kako i gde zivi dok se ne upozna i sa drugom stranom. Svi gledaju Beograd, ali pogledajte malo Kragujevac, Pirot,... :???:
 
ajoj, ja ga nisam pljuvala... ali kv ima jako dobru osnovu da postane najlepsi grad u srbiji, bez zezanja... samo sam htela da kazem da bi bilo steta upropastiti ga na brzaka... dobro, ne racunam vojvodinu, ne znam gradove po vojvodini...
 
Milica BG:
ajoj, ja ga nisam pljuvala... ali kv ima jako dobru osnovu da postane najlepsi grad u srbiji, bez zezanja... samo sam htela da kazem da bi bilo steta upropastiti ga na brzaka... dobro, ne racunam vojvodinu, ne znam gradove po vojvodini...

He he... Kao shto vec napisah u drugom topicu vezanom za Kraljevo, moja greshka. Sve je ovo trebalo da ide u taj drugi. Tachno je da su ga upropastili sirovom i surovom izgradnjom, fora - samo neka je shto vishe stanova... Pa na zgradi koja je preko puta moje postoje prozori koji gledaju na zid susedne zgrade. Nije shto samo gledaju vec kada ljudi koji u njoj zive otvore prozor mogu da dotaknu zid te susedne zgrade :shock: Mislim, loodilo!!! :roll:
 
ovde izgleda kao da smo od kv napravili njivu,ali to nije tacno...ne znam ko je to rekao da je nekog dovodio u ovaj grad..jeste kv na prvi,drugi...pogled lep i kao sto je receno ako ima ta osoba dobro drustvo i vodica onda nema problema. ali mi koji zivimo u ovom gradu vise od 15 god odlicno znamo kakav je grad i smucilo nam se od toga!! jer znamo situacije, kao oni (vlada) grade neke "lepe" zgrade, fontana onde fontana onde, malo pokosene travice tamo i misle da smo zadovoljni, ali prc!! a i NEKI ljudi ("ljudi") i NEKA mesta nas zgrozde od kv!!! kao napravili (opet vlada) terasu!! pih!! ok, napraili su terasu i jos jedan trzni centar i par kafica, prebolecu nekako to ALI kad dodjem na onu terasu na sta imam pogled.....na grozotu od reke ibra od "lepe betonirane obale"...itd..itd..... ma!!!!
mada svakim danom se nadam da ce se NESTO popraviti u ovom gradu...
jos uvek ima nade..nadam se:)
 
mada....ima u ovom kraljevu mesta gde se moze izaci. mrzim kad neko kaze "ajmo u grad" a pod tim podrazumeva da ode u par kafica u glavnoj ulici da proseta par krugova. tih kako to mrzim!!!!!! sto mora da tako da preovede vece?!?
npr ja volim sa svojim drstvom da kupim neke grickalice (ako nam je potrebno) odemo pod obalom ili u neki osvetljenji park ili na jos neka mesta koje se ne mogu sada setiti i zezanje celo vece, ali poneki put bukvalno celo vece i to mi je mnogo bolje od kafica.ali to ne znaci da ne izlazim u kafice a i nije bas da su mi to druge kuce. ako bas zelim da "izadjem" uvece odem na neko mesto gde ne izlazi vecina omladinaca tj "soba", L4, la casa............. tj na ona mesta gde je BAS opustena atmosfera...
sto znaci da ima jos u ovom gradu mesta gde se moze jos zezati sa drustvom samo to treba "videti" i imati to na umu
npr bioskop, mesta na "cistom vazduhu"......
 
e da, b.k. ti pomenu zgrade koje dodiruju druge zgrade... nazalost, taj problem nece skoro biti resen, vec sam negde pomenula da je bg pun takvih primera, centar grada je bukvalno u tom fazonu... al sad sta su napravili napravili su, nema vise povratka...
tuga jedna, majke mi...
 

Back
Top