ENDOMETRIOZA - sta odluciti?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

diatobe

Početnik
Poruka
8
Iz naslova vidite o cemu se radi. Meni hitno treba savet sta da radim.
Imam 28 godina, nikad nisam ostajala trudna (niti pokusavala), oduvek bolne i redovne (normalne) menstruacije.
Ovih dana mi je konstatovana endometrioza levog jajnika (ili sumnja na istu, sumnjaju i na benigni tumor!?). Imam izuzetno bolne menzise poslednja 4 meseca, sa "zaristem" sa leve strane, a pre 2 meseca su na UZ videli hematicnu cistu (3 cm) koja se do sad skoro duplirala (5,5cm je sad). Razni lekari, razne terapije, od injekcija do operacije... i ja sam u potpunom haosu - ne znam sta da radim! Nadam se da ce mi neko pomoci, posto sam videla da je i ranije bilo slicnih tema, ali nije bilo konkretnih odgovora sem iskustva sa operacijom, a za nju i post operativno lecenje Zoladexom vec znam. Trenutno pijem AB pilule (Jeanine) prvi put u zivotu koji mi je jedan lekar prepisao ali mi je drugi lekar preporucio Diphereline 3x3,75mg. Da li je neka prosla tu terapiju i kakav je rezultat? Operaciju mi ostavljaju za kraj ako nista ne uspe. Za sad se svi slazu da nije hitna.
Trenutni izbor su mi da nastavim AB i cekam ili od sledeceg meseca Diphereline. Ili nesto trece???
 
Moj ti je savet da se odlucis za operaciju jer na taj nacin se stomak ''ocisti'' od endometrioze,dobices terapiju da jos koji mesec nemas menzes da bi se ''sasusili''eventualni ostaci celija endometrioze i onda da sto pre zatrudnis i rodis dete!
Endometrioza jeste benigno obolenje ali moze da bude vrlo neprijatna,bude uzrok steriliteta, svakako ona se stalno siri dok imate menzes!
Imama debelog iskustva sa endometriozom i stvarno mislim da je operacija naj pouzdanija,pogotovo sto verovtno zelis da rodis!
Operacija nije strasna,narocito ako endometrioza nije uzela maha a i ako jeste sve se to sredi.
Na taj nacin ce se i jajnici ''ocistite'' od endometrioznih cista-cokoladnih i moci ce normalno da oslobadjaju jajne celije!
Zelim ti sve najbolje i tvrdim da se neces pokajati ako me poslusas,sve ostalo je gubljenje vremena!
 
Hvala na odgovoru!
Ustvari ja razmisljam o lekovima zato sto ni jedan doktor ne zna tacno sta je, svaki je rekao: ja sumnjam, na... i endometrioza je bila najcesca sumnja. Problem se jos vise iskomplikovao, posto mi je u medjuvremenu ponovo radjen UZ, jos je poraslo i ta doktorka sad vec sumnja na tumor i vadjenje celog jajnika...
Ja bih da mi neko kaze sta je meni ustvari? Tacnu dijagnozu da mogu da odlucim sta dalje. Ali to izgleda nije moguce dok me ne otvore?! Ili postoji nacin?
 
Nazalost tek na stolu i posle histoplatoloske pretrage ce se znati tacno sta je.
Moj savet je da ti to sto pre resavas, ne mora biti tumor moze biti jako velika cista i samim tim sto odlazes operaciju povecavas sanse da se mora ukloniti ceo jajnik.
Dijagnoza endometrioze se postavlja najcesce laparoskopski.
Ne gubi dragoceno vreme.
 
Tacno tako,endometrioza se moze tacno utvrditi ''golim okom'' (najtacniji je histopatoloski nalaz,mada hirurzi imaju dovoljno iskustva da to utvrde golim okom)i meni je laparaskopski utvrdjena.Cudi me da se sada lekari usudjuju dati dijagnozu-endometrioza na osnovu UZ,verovatno je tehnika za dijagnostiku uznapredovala!
Odlaganjem se samo stvari pogorsavaju,ako je u pitanju endometrioza i ako ta cista pukne samo stvara podlogu za sirenje endometrioze.
Endometrioza je sluzokoza materice koja se nalazi van nje i ona prolazi kroz cikluse kao ona koja se nalazi u materici,sto znaci ona samo buja!
Jos jedna stvar,mozda bi mogla uraditi tumor marker C125 koji moze da pokaze da li imas endometriozu jer taj tumor marker moze biti povecan i kod postojanja endometrioze a ne samo kod karcinoma!
Mozes uraditi i laparaskopiju,tako se cista moze odstraniti!
Opet kazem,govorim iz licnog iskustva,zato ti se i obracam,vidim da si mlada i logicno je da zelis potomstvo i iz tih razloga ne bi smela da odugovlacis.
Lepo sam ti napisala u mom prvom obracanju!
Endometriozna cista na jajniku se moze odstraniti ukoliko nije jajnik u celosti oboleo,takva je meni operacija uradjena prvi put i jajnik je kasnije normalno funkcionisao!
Nije se lako odluciti na operaciju ali moras shvatiti,ako je u pitanju endometrioza,tu nema izlecenja lekovima,samo se primiri situacija.Jedina srecna okolnost je sto je to benigno obolenje ali svkako nije naivno obolenje.Ne zelim da te plasim vec samo pokusavam da te uverim da je bitno da ozbiljno shvatis problem.
Nelecena endometrioza uglavnom vodi do sterilteta!

Pozdrav!
 
Upravo je to problem - da nisam sigurna u ginekologe! Sticajem okolnosti bila sam kod vise njih, i oprecna su im misljenja. I mene cudi da samo na osnovu UZ daju dijagnozu, zar ne postoji neka preciznija metoda? Scaner, Magnetna rezonanca, kolor dopler...? Ja bih stvarno htela TACNO da znam sta mi je pre nego sto odem na operaciju. Kao sto sam rekla, malo me plasi to: mozda je, ovo, a mozda ono... Svaki savet za nekog proverenog doktora je takodje dobrodosao.
ps. za DR: da li je gubljenje vremena da sacekam jos mesec i po dana po savetu jednog lekara tj da probam sa 2 ture AB pilula?
 
Bojim se da tu AB pilule nista ne mogu uciniti ,bar ne sa tom velicinom ciste.
Niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze e uradi to i bice sve ok.
Moj savet ti je da ne menjas doktore tako cesto jer upravo zbog toga si u zbunjenja.Budes li trazila onog koji ce ti reci ono sto ti zelis cuti izgubices ne samo dragoceno vreme nego i jajnik.
 
Meni su dijagnostikovali cistu na levom jajniku pre tri godine. I misljenaj su takodje oprecna. neki mi savetuju da operisem to, a neki ne. Cak mi je jedan hirurg rekao da bi to moglo da uzrokuje neke probleme kasnije, npr. vanmatericne trudnoce.

I imam jednio pitanje, posto kazete da nije dobo da se tecnost iz ciste izlije u telo nakon sto pukne, a laparoskopija upravo to radi, da li je zbog toga bolje ici na punktiranje(jedan lekar mi je to preporucio)?
 
Na to pitanje moze da ti odgovori samo specijalista ginekologije i niko vise, zaista bi bilo neozbiljno dati ti na ovo pitanje bilo kakav odgovor na forumu koji bi ti mogao sugerisati daljhu akciju: javi se ginekologu i preispitaj svoje opcije, sve sto te interesuje pitaj svog lekara i insistiraj na odgovoru. POzdrav.

Pri svemu, postoji tema GINEKOLOGIJA, i molim te da ginekoloska pitanja postavljas tamo.
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top