Najveci problem svih vremena
Prikazujem rezultate 1 do 21 od 21

Tema: Najveci problem svih vremena

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Najveci problem svih vremena

Problem sa podizanjem sistema/softver ili hardver
    Konf. mi je P4 2,4 GHz,256 RAM,MB Asus,40 GB-HD
    Od hardvera imao sam sat.karticu, DVD-rezac i DVD-Room koje sam odstranio iz kucista.Od tada mi podizanje sistema traje 5 minuta i duze.Nakon podizanja sistema sve radi kao i prije,tj.nema nikakvih promjena.Da li se ovo nekome desavalo i zna li neko kako da rijesim ovaj problem.Sto se tice StartUp-a sve je na svom mjestu,nemam mnogo programa koji se podizu sa sistemom.Mnoga podesavanja sam radio u regedit i gdje sve ne i sada PC brze radi ali podizanje sistema je i dalje jednako sporo sto bas nervira.Ne znam da li sam temu ubacio na pravo mjesto ali se nadam da ce mi neko pomoci ko je vec imao takav problem ili neko ko zna o tome vise od mene.Hvala unaprijed!!!

Primećen član maksvel (avatar)
    Učlanjen
    30.06.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    57

Podrazumevano Re: Najveci problem svih vremena

Sklonio si optičke uređaje (DVD-RW, DVD-R)? Pokušaj sa isključivanjem njihove IDE grane u BIOS-u.
    Let the boy try

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Iskljuceno je to cim sam izvadio uredjaje.

Poznat nikodim (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    125

Evo ovako.

Podizanje system ti traje duze jer su ti ostali zapisi (kljucevi) u registriju koji OS-u prilikom dizanja govore da tu postoji neki hardver koga sada nema. Dakle vreme koje je neuobicajeno za dizanje systema trosi se na pokusaje OS da pronadje hardver koga nema. Pomogla bi ti neka alatkica za odrzavanje registrija ili ako si dobar poznavalac regedita, pronadji i rucno ukloni te kljuceve.

Poznat nikodim (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    125

Da, bas si me "zadevetio" sa naslovom teme, kada sam je ugledao pomislio sam ko zna sta li je sada u pitanju. Verovatno te opasno nervira novonastala situacija.

Primećen član
    Učlanjen
    13.05.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    56

Proveri u BIOSu da nije podeseno da trazi CD uredjaj pri podizanju sistema a tek posle toga HDD.
    Ostavi samo firs boot HDD a ostale iskljuci.
    Od pamtiveka ljude muče dve stvari:
    1. Ko je izmislio rad?
    2. Zašto ga ostali nisu odmah ubili!!!!!!!!

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Za Nikodina

Nisam bas nesto puno strucan u regeditu,a kakve alatke predlazes za ciscenje,mozda bih mi to bilo bezbjednije.

Poznat nikodim (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    125

Sta ja znam... ja koristim RegSeeker, p asigurno godinu dana, besplatan mali programcic koji sasvim korektno odradjuje ono sto je meni potrebno. Pokusaj sa njim... pa ako ne uspe, moraces neke druge metode. Nisam bas veliki poznavalac regedita, i ne usudjujem se da prckam napamet.

Iskusan BGD-Platform (avatar)
    Učlanjen
    30.01.2006.
    Reputaciona moć
    104

Slazem se sa @Nikodim, regedit koliko je dobar za koriscenje toliko je i los...
    Za chiscenje i odrzavanje registry baze, sta ja znam za mene je vrh i dalje system mehanic 5, plus uz taj program mogu da proverim stanje diska, stanje memorije i odrzavanje, uz to ima jos jako dosta dobrih altaki za odrzavanje sistema i to sve u jednom programu, a ono sto me i dalje drzi da koristim taj program jeste u tome sto do sada nikakvih komplikacija nisam imao sa njim.

Sto se mene lichno tiche ono ok je program zadovoljava sve potrebe koje imam.

System mehanic version 5.0
    http://google.com

Kada skines, javni da ti posaljem serial

Poznat nikodim (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    125

Los je ako ne znas sigurno sta radis, a dobar je ako si odlican majstor z atakve "opravke". Iskreno jos nikoga nisam upoznao ko sigurno zna sta radi a da nije detaljno proucio kojekakve "opise" sta i gde prckati.

Učlanjen
    30.01.2006.
    Reputaciona moć
    104

Pa pazi, znas kako u prncipu imas pravo, al opet isto meni je sasvim ok i do sada nisam imao nikakvih problema, sto znachi da znam sta radim "za sada" e sada da li ce drugi "korisnik" koji bude koristio taj program umeti da se snadje... to cemo da ostavimo po strani i sachekati.

Poznat nikodim (avatar)
    Učlanjen
    07.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    125

Mislio sam na regedit...

Učlanjen
    30.01.2006.
    Reputaciona moć
    104

Pa rekoh, koliko je dobar toliko je i stetan...
    Znachi, drugim rechima gledam da izbegavam bilo sta sto se tiche registar baze "uopste", isto tako bih i drugima preporuchio ma koliko "mislili" da znaju o registar bazi da izbegavaju takve stvari jer vise ce navuci problema na svome rachunaru nego sto ce uspeti da ga oprave. Po meni tako bi izgledala neka "definicija".

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Za Nikodina

Skinuo sam Reg-Seker i opet ista prica,dvaput sam sa njim precistio Regedit,nasao sam na
    www.xptips.tk/uputstvo kako u Biosu podesiti brze dizanje windovsa i tamo ima data opcija kaze nadji u biosu Quick Power,potom nadji Self Test i stavi na enabled ,ja sam citav Bios pregledao i nigdje nema opcije Quck Power,znas li mozda gdje je ta opcija u biosu.

Ističe se Red_Zmaja (avatar)
    Učlanjen
    08.01.2004.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    9
    Reputaciona moć
    92

QuickPower je da ne bi cekao 100 godina da proveri memoriju vec da preleti odmah (ja mislim da provera ide 5x pa zamisli da imas giga ili cak 2 ram-a pa porodio bi se dok to zavrsi). To je pre nego sto je raunar svestan da ima instaliran "win shit".
    Let me tell you about heartache and the loss of God wandering, wandering in hopeless night...

Domaćin
    Učlanjen
    04.04.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    0

Mala dopuna,

Do sada od svih koje sam probao, a i po informacijama koje mogu da se nadju, najsigurniji alat za ciscenje registri baze win-a je RFA (Registry First Aid).. Nakon skeniranja sa ovim programom sve sto oznaci zelenom bojom moze slobodno da se brise..

Jedina mana ovog programa sto nije free..

Pozz.

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Imali Quick Power neki drugi naziv,procesljo sam BIOS ali nisam nigdje nasao.

Učlanjen
    30.01.2006.
    Reputaciona moć
    104

Repetitor ovako....

Pre bilo kakvog podizanja tvoj rachunar prvo radi POST (Power on self test) on ti je zaduzen za fizichku memoriju i hardware koji ti se nalazi u masini.
    Zatim posle toga radi plug and play ili ti pak "basic input output system" BIOS
    BIOS zatim trazi boot.ini i aktivira master boot record.
    Znachi ovo gore ti je zaduzeno za hardwaresku delatnost i nema veze sa operativnim sistemom.

Zatim ide boot proces.... obrati paznju....

Imas chetiri faze:
    Boot loader
    Operating system izbor
    Hardware detekcija

Od njih ti je sastavljen sledeci redosled:

NTLDR (ovde ti nastupa 64 kilobajta memorije zaduzene ms.dos i 32 bitnu memoriju za Xp)

Boot.ini (zatim ti ntldr chita i trazi boot loader bilo da je ntfs ili fat/fat32 sistem "znachi ovo ti je pre bilo kog podizanja, znachi to ti je ono ukoliko imas 2 operativna sistema pitacete hoces ovaj ili onaj sistem ili ako nemas samo ce krenuti dalje da ti podize OS bez pitanja... znachi to ti je pre bilo kakvih splash screen/ova, on ti se nalazi u "rutu diska c:/boot.ini". sakriveni fajl)
    Ovako bi izgledao pravilan boot.ini

[boot loader]
    timeout=30 <===> ovo mozes da menjas....
    default=multi(0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOW S
    [operating systems]
    multi ( ovde moze da ti bude i skazi umesto multi) (0)disk(0)rdisk(0)partition(1)\WINDOWS="Microsoft Windows XP Professional" /fastdetect /NoExecute=OptIn

Znachi NTLDR Chita boot.ini i sporazumevaju se koji OS treba podici i koliko ih ima.

NTdetect.com On ti je zaduzen za sledece... Posto je odredjeno sta treba podici i sa koga hard diska NTdetect.com to sve detektuje i pravi listu i pravi hardware/ski kljuch u registry bazi.
    Ntoskrnl.exe (znachi to ti je BUS adapteri, garficka, Portovi, Tastatura, USB i ostalo...), znachi nesto poput hot swap i cold swap....

Ntbootadd.sys ====
    ==== ovo ti je vezano za gore napomenuto!
    Bootsec.dos ====

Zatim nastupa kernel~ (NTOSKRNL.EXE)
    Kernel se loadira u 32 bitnu memoriju zaduzenu za Operativni sistem.... zatim komunicira sa HAL/om... on ti je zaduzen za komunikaciju izmedju kernele i hardware/ske konfiguracije masine (on ti je ustvari dll fajl koji s enalazi u windows-u. Tako da kada ti menjas konfiguraciju HAL zajedno sa filterima raspoznaje sta je sta... Znachi slichno plug and play juuuu samo mnogi to mesaju i pucam od smeha svaki dan kada chujem....
    I na kraju... HAL se smesta u registar bazu i dodaje im value "0" (necu da kazem u koji deo radi vase sigurnosti). Tako NTDLR zna sledeci put sta treba da podigne od sistema "po default/u".

Kernel zatim nastupa..... preuzima sve podatke koji su mu potrebni, odatle ti izlazi onaj veliki splash screen logo "Windows XP profesional i pochinju one tachkice da se krecu...

Sta ovo znachi... Znachi sledece:

Hardwaresk/i kljuch je kreiran ( to znachi da je kernel upisao u registry bazu taj kljuch)

Memorijski zapamceno sta sledeci put treba podici (isto zapisano kljuchem u registry bazi)

Svi drajveri su u listi za podizanje (znachi spremno je sta treba podici od hardware/a i drajvera tu je value "1") Znachi ono kada ti pise "last good configuration" da izaberes to ti je napravljeno od ovoga...

I na kraju zapochinje seciurity sub sistem,input autpot 32 bitne uredjaje da loadira ujedno sa GUI (graphical user interface), i zapochinje logon screen.

E sada, ukoliko ne mozes sada da raspoznas sta je sta.... reinstaliraj kompijuter i to je to.
    Poslednji put ažurirao/la BGD-Platform : 16.04.2006. u 22:49

Zainteresovan član
    Učlanjen
    29.10.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    46

Slazem se. Nema vise sta da se doda. Reinstalacija bi trebalo da resi problem.

Početnik svemir34 (avatar)
    Učlanjen
    09.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

ja takodje koristim System Mechanic / 6 Prof./ i zadovoljan sam..po preporuci sam ga ostavio na default,tj.kako je instaliran nista nisam mijenjao...i ne namjeravam sve dok komp "leti"..mozda nije najbolji al ja se ne zalim..steta samo sto ne mogu naci prevod na njemacki jezik jer sa engleskim losije stojim ali sta je tu je...

Početnik
    Učlanjen
    11.04.2006.
    Reputaciona moć
    0

Za BGD-Platform
    Hvala na ovom iscrpnom objasnjenju!!!

Slične teme

1. ★ Rodžer Federer ★
    Autor Srlesrle u forumu Tenis
    Odgovora: 4066