dvogled
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: dvogled

Poznat W.A.S.P. (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano dvogled

e momci, nasao sam stricev dvogled izrata hrvatskoj.Dvogled je 6x30 ali ima jedan problem, levi okular ne moze da se podesi kako treba, pa me interesuje gde (ako moze) moze da se popravi i koliko bi to kostalo. E da i jos jedno pitanje: u desnom okularu ima neka mera/skala sta li je vec pa me interesuje sta ona znaci znaci,unapred hvala

Aktivan član mshone (avatar)
    Učlanjen
    18.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

Podrazumevano Re: dvogled

ako se dobro secam tog tipa, svaki podeok na skali je 5 hiljaditih i skala sluzi za odredjivanje ugaone velicine i daljine do predmeta.Hiljaditi je ugao pod kojim se duzina od 1 m, vidi na daljini od 1000 m.Ceo krug ima 2xPI radijana, sto je tacno 6283 hiljadita, pa posto je to rogobatan broj za racunanje, istok je to zaokruzio na 60-00, a zapad na 64-00.odstupanja od tacnog broja su zanemariva.

Poznat W.A.S.P. (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

E aj ne mi neko objasni kako da izracunam daljinu uz pomnoc ove skale na dvogledu

Zainteresovan član
    Učlanjen
    12.02.2004.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    54

Citat Original postavio W.A.S.P.
    E aj ne mi neko objasni kako da izracunam daljinu uz pomnoc ove skale na dvogledu

Mislim da se na ovoj skali daljina odredjuje preko tablice koju bi trebao da imas, a preko vertikalne skale. Znaci ovde ona vertikalnaa skala obuhvata pola vojnika i to se pogleda onda u tablici kolika je ta daljina.
    A da ima podela na vertikalnoj skali onda bi bilo lakse jer bi video koliko ima hiljadih do mete i to ubacio u obrazac za koji sada vec nisam siguran ali je prilicno jednostavan.
    Pozdrav

Poznat W.A.S.P. (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

pazi ovo je za svabski dvogled a slicno je i na domacem, e sad, za njihov ide visina(recimo 1.80m) pomnozeno sa 1000 kroz broj linija koliko je meta visoka i onda dobijes udaljenst, medjutim probao sam ovu jednacinu ali mi je rezultat ispao mnoooogo veci nego sto bi trebala (posmatrao sam predmet za ciju sam visinu siguran)a takodje ne znam kako da dobijes visinu, da li to treba odokativno il postoji i za to fora; a kakva je to tablica?Jel je ima mozda na netu?

Učlanjen
    18.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

ono kako si racunao je sasvim tacno.Vertikalne mere uzimas okrecuci dvogled vertikalno.bitno je sto preciznije proceniti koliko hiljaditih zauzima predmet, a procene su individualna stvar, i potrebna je izvezbanost.
    probaj npr banderu za telefon-8m, vrata na kuci-2m itd.
    Uopste, kod datog nacina merenja daljine, preciznost nije ono sto se trazi.Ovo je vise u sferi dopune procene daljine.ne treba ti tablica, jednacina je dobra.Tablica se odnosi na to koliko je koji predmet na terenu visok
    od optickih instrumenata, za merenje daljine su se koristili stereoskopski daljinomeri, artiljerijske busole i teodoliti sa mernom letvom ili piketom.

Poznat W.A.S.P. (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio mshone
    ono kako si racunao je sasvim tacno.Vertikalne mere uzimas okrecuci dvogled vertikalno.bitno je sto preciznije proceniti koliko hiljaditih zauzima predmet, a procene su individualna stvar, i potrebna je izvezbanost.
    probaj npr banderu za telefon-8m, vrata na kuci-2m itd.
    Uopste, kod datog nacina merenja daljine, preciznost nije ono sto se trazi.Ovo je vise u sferi dopune procene daljine.ne treba ti tablica, jednacina je dobra.Tablica se odnosi na to koliko je koji predmet na terenu visok
    od optickih instrumenata, za merenje daljine su se koristili stereoskopski daljinomeri, artiljerijske busole i teodoliti sa mernom letvom ili piketom.
    e pa vidis bas sam s tim i probao ali ko sto rekoh ne ispadne mi tacan rezultat, daljina mi ispadne izmedju 3 i 4 puta veca veca nego sto bi trebalo

Učlanjen
    18.05.2003.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    67

pazi, na malim rastojanjima, odstupanja u poznatim velicinama dovode do umnozavanja greske.Ako si siguran da su vrata bila bas tacno 2 m, onda mi nije jasno kako se dogodilo, obzirom da ti je racun sigurno tacan.Probaj sa varijantom da su vrata bila 2,2 ili 2,5 pa dali ces dobiti realniji rezultat.To bi barem `urakljilo` gde je greska.
    Ali racun ti je sigurno tacan.

Poznat W.A.S.P. (avatar)
    Učlanjen
    16.08.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    3
    Reputaciona moć
    0

Sad sam uspeo da dobijem prblizan rezultat ali ne radeci ovo sto si ti rekao.Kao sto rekoh visina x 1000 se deli sa projem linija (recimo 4) e pa taj broj treba da se pomnozi sa 10 i onda se dobija 'tacan' rezultat

Slične teme

1. DVOGLED 10-30x50
    Autor Dr.Nitro u forumu Vojska, policija i avijacija
    Odgovora: 38
    Poslednja poruka: 03.11.2010., 20:13

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu
  • Ne možete poslati odgovor
  • Ne možete dodati priloge
  • Ne možete prepraviti svoju poruku
  •