da li cesto formatiranje unistava hard disk ???

Pa sad ne bih rekao, bar iz iskustva da se cestim formatiranjem moze da isteti HDD, ali ne kapiram cemu tako cesto formatiranje HDD-a...

No bilo kako bilo na stranici proizvojaca svog HDD-a imas da procitas o tome..

Bila je jednom tema o ovom i mogu da kazem da je generalni zakljucak bio da nema stete po HDD od formatiranja..

Poz.
 
Hard disk je potrosna roba (u neku ruku). radni vek mu zavisi od toga koliko cesto glave setaju i upisuju podatke po njemu. Iako nema fizickog kontakta izmedju glava i magnetnih ploca, zubu vremena sve podleze.
Ono sto se desava kod formatiranja, je da brise (ponavljam brise) samo prvi sektor, odnosno sektor u kojem stoje podaci o OSu, FAT tabela i ostale gluposti vezane za identifikaciju OSa. Ostatak podataka je manje vise netaknut i veoma se lako vraca (jer nije izbrisan, vec samo nevidljiv, isti je slucaj kao da brises sa Shift+delete, OS ga ne vidi, ali su podaci jos uvek tu).
Znaci jedino moze da dodje do ostecenja prvog ili prva dva sektora na hardu, ali to su retke situacije, pogotovu kod novih hardova.
 
Kakvo sad namagnetisanje?
HDD se jedino razmagnetise kad radis Low level format, tada brises sve sa njega i to dva puta (prvo ga izmlati jedinicama, a zatim nulama), kod ovog obicnog frmatiranja nema nikakvih fizickih radnji :lol:

U svakom slucaju reci sta si mislio time, mozda i ja gresim, jer ima nekoliko godina kako sam to ucio, pa ako se sta promenilo, treba se prilagodjavati.
 
Кулиража:
Kakvo sad namagnetisanje?
HDD se jedino razmagnetise kad radis Low level format, tada brises sve sa njega i to dva puta (prvo ga izmlati jedinicama, a zatim nulama), kod ovog obicnog frmatiranja nema nikakvih fizickih radnji :lol:

U svakom slucaju reci sta si mislio time, mozda i ja gresim, jer ima nekoliko godina kako sam to ucio, pa ako se sta promenilo, treba se prilagodjavati.

Mislim da je puki hteo da kaze da ponovnim magnetisanjem (o ovom slucaju formatiranjem) HDD ploce "osvezis" fero-magnetna svojstva materijala.
 
Isto, fajl je "tu" ali se ne vidi.
Svakim novim pisanjem po disku, postoji velika verovatnoca da se deo ili cak ceo fajl defintivno pregazi novim sadrzajem. Dakle, ako "undelete" uradis odmah nakon brisanja, vratices fajl 99.999% sigurno. Kasnije, sve je manja verovatnoca. Meni se desavalo da povratim fajl i posle par dana, jer srecom po tom delu diska nije pisano...
 
LJudi ne lupajte molim vas.
Pri raspremanju podruma prosle godine, nasao sam stare hardove kapacviteta 40-501MB.
Iz zezanja ih isprobam i svi su radili, i na svakom se sve lepo videlo.
Ni jedan nije bio, da pokaze fajl, a da ne moze da ga otvori. Ti hardovi su trulili u podrumu 7-8 godina.
Defragmentacija ima sasvim drugi smisao, sto rece Obersturmfuehrer.
A LLF ne da ne radi 99% ljudi, nego tih 99% nikad nisu ni culi sta je to, a sigurno njih 50% nije culo ni za defragentaciju.

I tu dolazi do paradoxa. Zasto njihovi hardovi rade duze nego moji? Slucajno ili zato sto moj HDD koristim manjevise maximalno, a dok neki iako koriste ceo dan, koriste ga da pogledaju film sa DVDa, 20min. traze nesto na netu i slusaju 2h muziku?
 
Кулиража:
I tu dolazi do paradoxa. Zasto njihovi hardovi rade duze nego moji? Slucajno ili zato sto moj HDD koristim manjevise maximalno, a dok neki iako koriste ceo dan, koriste ga da pogledaju film sa DVDa, 20min. traze nesto na netu i slusaju 2h muziku?
Tu si potpuno u pravu... Mnogo puta sam cuo kako neko ima HD koji eto radi, ne zna se od kada, bez problema... A znam pouzdano da samo surfuje i gleda filmove sa CD/DVD

Ja moram moje diskove iz ciste predstroznosti da menjam najmanje na dve godine (a i to mi je mnogo, cseto i cesce) Rade najmanje 14 sati dnevno jako intenzivno, i jednostavno nemam petlju da ih duze drzim. Bekapovi ne pomazu mnogo, jer svakim danom ima toliko novih ili razlicith sadrzaja na njima da bekap gubi smisao ako ga treba raditi svakodnevno u punom obimu. naravno radim bekap, ali samo onih najosteljivijih podataka.
 
E odavno se ovako ne nasmejah.
Svasta ljudima padne na pamet.
bekap, bekap, bekap...ma ni to mi ne pomaze, jer onda kad zatreba, skontam da ni zidove sobe nisam mogao da sacuvam, a kasnije ni da ocistim kako treba od vlage, a kamoli CDove i DVDjeve na koje i zaboravim. A i one proklete tufne se jave bas na onim medijima na kojima to najmanje treba. Mozda je Marfi ipak bio u pravu.
 

Back
Top