(Meteorologija) Meteorologija

Pale

Početnik
Poruka
6
Pozdrav svima jel zna neko neki forum gde se skupljaju ljubitelji meteorologije? To je moja omiljena nauka iako je ne studiram. Hteo bih nesto vise da saznam. Jel ima ovde nekih meteorologa? Sta posebno volite? Mene privalce padavine, oblaci, oluje...
 
pandiani:
kao sto ti je vjerovatno poznato cumulonimbusi donose između ostalog i grad, pa de nam reci znas li gdje je i kad palo najvece zrno grada na zemlji i koliko je bilo tesko?
pozdrav

uzgred, od oblaka mi se vise sviđaju cirrostratusi

Vrlo je tesko dati taj odgovor. Ne znam zaista, to je statistika, treba se raspitati.. Poznato je da su velika zrna grada, cak citave sante leda padale u Srbiji za vreme i posle bombardovanja koja su potpuno npr. unistavala automobile na ulicama. Na zalost, nije uzet nijedan uzorak tih velikih gromada leda. Sigurno su strasno velika zrna grada iz Cumulonimbusa koji obrazuju tornada, mozda oko 15-20cm u precniku.
 
interesantno je to sto si spomenuo da su velika zrna grada padala za vrijeme i poslije bombardovanja srbije, jer mislim da to nije bilo slucajno, vec da su to amerikanci izazvali. moje je misljenje da su posipali oblake raznim hemikalijama da bi izazvali "opasne" padavine. mada, taj grad nije ni priblizno opasan kao npr. padavine koje su izazvali u vijetnamskom ratu. nadam se da razumijes o cemu govorim.
uzgred, najvece zrno grada je palo 1902. u kini i tezilo je 4,5 kg.
 
Da, poznata su vestacka izazivanja oblaka u Vijetnamskom ratu. To se cinilo za vreme strasnih bombardovanja Vijetnama za vreme Niksonove administracije. Naime, stimulisani su oblaci za vreme, pre i posle velikih monsunskih kisa da bi se monsunska sezona sa pola godine produzila na celu. To je cinjeno da bi se onemogucio transport vojnika iz Severnog ka Juznom Vijetnamu prugom jer bi ona bila potpuno odsecena zbog poplava, odrona zemlje itd. To je cinjeno ili AgI (srebro-jodid) ili suvim ledom (CO2 na niskoj temperaturi, oko -76 Celzijusa) koji omogucavaju dodatno formiranje oblacnog leda (ledenih kristala). Naime, prvi, AgI sluzi kao jezgro mrznjenja na kome se obrazuju zametci leda dok drugi brzo, lokalno snizava temperaturu vazduha svojim isparavanjem te ima uslova za formiranje ledenih kristala. Ove supstance se koriste i u mirnodopske svrhe, pre svega, za razbijanje magle, razbijanje grada, stimulaciju padavina.
Milsim da nisu Amerikanci ubacivali nikakve hemikalije ovog tipa u atmosferu za vreme bombardovanja, velike kise su verovatno bile zbog velikog broja avio-preleta, jer je time velika kolicina izduvnih gasova sluzila kao pomenuta jezgra koja su vrlo vazna za produkciju oblaka i padavina. Inace, sve te supstance u atmosferi se nazivaju aerosoli.
 
Koliko znam postoje 3 teorije. Mislim da je najcenjenija ona da prilikom sudara zrna grada sa oblacnim ledenim kristalima dolazi do razdvajanja naelektrisanja, pri cemu ledeni kristali koji su laksi bivaju noseni uzlaznom strujom u gornji deo oblaka gde odnose pozitivno naelektrisanja. U donjem delu oblaka ostaju zrna grada sa viskom negarivnog naelektrisanja. To je sve u vezi sa temperaturom tih elemenata, tj. vazi analogija izmedju temperature i potencijala. Povrsina zrna grada je nesto toplija od povrsine ledenih kristala jer zrno grada se sudara sa prehladjenim oblacnim kapljicama koje se pri tome na njemu mrznu te se oslobadja toplota. E sad, sto je visa temperatura to je veci i potencijal te prilikom sudara dolazi do razmenjivanja naelektrisanja, te oblacni kristali dobijaju vecu kolicinu pozitivnog naelektrisanja i odlaze navise. Tako imamo dva dela oblaka suprotnog naelektrisanja, gornji koji je skoro uvek pozitivno naelektrisan, i donji nizi koji je negativno. U tom slucaju, kada gradijent potencijala tj. elektrostaticko polje predje odredjenu kriticnu vrednost dolazi do elektricnog praznjenja, a ne groma. Grom je zvucna manifestacija elektricnog praznjenja.
 
Svaka čast cumulonimbus (moj omiljeni oblak)! Mene zanima milion pitanja. Recimo šta je stvarni uzrok ledenih kiša? Znam da je temperaturna inverzija u pitanju, ali šta uzrokuje inverziju? Magla, košava???
Još jedno pitanje. Zašto nastaje ciklon? Jel ciklon mora biti postavljen južnije od nas da bi povlačio hladan vazduh? Primetio sam da je ciklon koji nam je doneo sneg u martu bio sa centrom negde kod Makedonije, Grčke. Pozdrav svima! :)
 
Pale:
Svaka čast cumulonimbus (moj omiljeni oblak)! Mene zanima milion pitanja. Recimo šta je stvarni uzrok ledenih kiša? Znam da je temperaturna inverzija u pitanju, ali šta uzrokuje inverziju? Magla, košava???
Još jedno pitanje. Zašto nastaje ciklon? Jel ciklon mora biti postavljen južnije od nas da bi povlačio hladan vazduh? Primetio sam da je ciklon koji nam je doneo sneg u martu bio sa centrom negde kod Makedonije, Grčke. Pozdrav svima! :)

Da, u pitanju je temperaturna inverzija. Temperaturna inverzija je kada temperatura raste sa visinom, a pravilno je da opada jer se vazduh zagreva od tla, a ne od Sunca. To je zato sto propusta suncevo kratkotalasno zracenje u najvecoj meri, ali apsorbuje zemljino dugotalasno zracenje. Jedan od razloga temperaturne inverzije je npr. jako izracivanje toplote iz tla prilikom mirnih, noci, pogotovu kada je vedro. Tada se vazduh neposredno uz tlo (jer je on sada topliji od tla) jako hladi molekularnim provodjenjem tj. prenosi toplotu tlu da bi se uspostavila toplotna ravnoteza. Kako raste visina vazduh je sve topliji jer je izvor hladjenja tlo te se manje hladi odavanjem toplote. Tako dakle, imamo da se obrazuje termicka inverzija. Jos jedan od razloga je spustanje vazduha u anticiklonu, o tome neki drugi put. Jos jedan od razloga je obrazovanje "jezera hladnog vazduha" u dolinama, kotlinama itd. Tako, kada pada kisa, iz relativno toplijeg dela atmosfere, kisne kapi dolaze u ponekad vrlo hladan i plitak sloj vazduha u samo tlo i na tlu se mrznu.

Zasto se formiraju cikloni?! To je mozda najfundamentalnije pitanje u meteorologiji! Kratko, oni se formiraju da bi likvidirali meridionalni temperaturni gradijent ekvator-pol. Oni rotirajuci u horizontalnoj ravni uvlace topao vazduh sa juga, a hladan sa severa i time mesajuci pokusavaju smanjiti termicku razliku ekvator-pol. Dakle, oni su prirodni ventilatori atmosfere.

Ciklon u martu je bio negde u Mediteranu. To sto je kod nas padao sneg, ne znaci da je u Mediteranu bio hladan vazduh. Naime tu je ciklon vrlo vlazan i topao vazduh kupio i zatim je doslo do dizanja tog istog vazduha na toplom frontu i obrazovanja slojastih Nimbostratus-nih oblaka iz kojih je u prednjem hladnom sektoru (kod nas) padao sneg, a ne kisa jer toplotni uslovi nisu bili takvi da se to desi.
 
Da mislim da znam u anticiklonu se vazduh spušta prema tlu i zagreva. Kako topliji vazduh može da primi više vode po kubnom metru oblaci se raspadaju jer se dešava suprotan proces od kondenzacije i sublimacije. Zato je pod uticajem anticiklona lepo i često vedro vreme. Kada dođe do temperaturne inverzije vazduh pri tlu je hladniji nego po visini i dolazi opet do kondenzacije (sublimacije) jer hladan vazduh ne može da primi toliko vlage. Nastaje magla. Pa se dešava zimi često da je za vreme anticiklona maglovito i tmurno po više dana. Isto tako se javlja slojevita ili niska oblačnost. Tada često meteorolozi greše u prognozi jer prognoziraju vedro vreme sa jutarnjom maglom, ali negde se ne rastera magla, pa temperatura ume da bude i za 10 stepeni niža od prognozirane :shock: Takođe može da se javi kako ga ja zovem (industrijski sneg) koji je jako sitan i pada iz magle i ne može da napada više od 2-3 cm, kada je toplo to je rosulja (ako se tako zove). Eto sada sam svašta ispričao mada sam možda i ispao malo pametan.

Primetio sam da se cikloni uvek manje ili više kreću od zapada prema istoku i da je u njegovoj prvoj polovini topao front vazduha, a u drugoj hladan front. Još jedno pitanje? Jel vazduh struji u ciklonu u pravcu izobara, suprotno od kazaljke na satu?
 
Mislim da klasifikacija po jacini ima 5 kategorija, ali ne znam opsege brzina u samom tropskom ciklonu kako se strucno naziva. Nesto slicno Fujitinoj skali klasifikacije tornada, kod koje su kategorije od F1, do F5. Inace, pored opsteprihvacenog naziva tropski ciklon, oni se na Atlantiku nazivaju harikeni, uragani, u jugoistocnoj Aziji tajfuni, dok na obalama Australije vili-vili.
 
MeteoFun:
Našao sam neki novi forum ljubitelja meteorologije na www.serbianmeteo.com . Odličan je iako je još veoma mlad :) . Vidim da je i cumulonimbus tamo redovan :grin:

Pitanje za cumulonimbusa. Gde se mogu naći podaci za Beograd kao što su: najtoplije leto, najhladnija zima, najkasniji sneg, najraniji sneg, ... i tome slično?

Moze u RHMZ Srbije, samo ne znam da li daju takve podatke. To se unosi u meteoroloske biltene za svaku godinu za nasu zemlju.. Ima i kod nas, na Institutu takvih biltena.
 
LJUDI, DA LI JE U NECIJU SKOLU STIGAO ZVANICAN DOPIS O REPUBLICKOM TAKMICENJU???????????? JA KAZEM PROFESORKI DANAS DA JE U OBRENOVCU, A U POGLEDU JOJ VIDIM DA MI NE VERUJE. PRVO JE , NAVODNO, BILO U NISU, PA U VRSCU...
AKO NEKO ZNA KAD I GDE JE TACNO, ALI ZZZZZZZZZZZZZVANICNO, PLEASE, NEKA SE JAVI!
 

Back
Top