Baza podataka

Duski

Obećava
Poruka
60
Treba mi savet ili program. Potrebno je da napravim bazu za oko 100 000 bibliografskih jedinica sada napisanih u Word-u. Potrebno je da se pretraga moze vrsiti prema nazivu autora, nazivu bibliografske jedinice, izdavacu, godini izdanja i oblasti, kao i da bude zasticen sifrom radi zastite od neovlascenog kopiranja. Koji program da koristim.? Ako neko ima odgovarajuci neka mi se javi.
 
Hmmm... ja sam to radio sa Visual Basicom ali bese davno, ne bi trebalo da ti predstavlja problem ako si do sada radio u nekom programu poput ovog gore napomenutog.... eto i ja sam za to da ti pomognem.
Kreni pa kad zapnes, tu smo svi...
 
Ako sam dobro shvatila, tebi treba program za bazu? Ja sam baze radila u sql-u, nije zahtjevan, a i ima dosta literature. Sam program koji bi pretraživao također se ne čini težak, ja bi ga napisala u npr. c# i svodi se na nekoliko upita iz baze prema različitim parametrima. Možeš se javit na pp, ako zatrebaš neku konkretniju pomoć, a mogu ti i poslat neki primjer sličnog programa.
 
Ne verujem da zeli da DOC fajlove kao takve smesta u bazu.
Verovatno misli da zeli podatke o svakom DOC fajlu da smesti u bazu, a posle upita da ili prikaze ili kako drugacije barata sa nadjenim DOC fajlovima. Ili mozda hoce po nekom upitu da izda spisak DOC fajlova koji sadrze nesto ili....
Najbolje bi bilo da sam detaljnije objasni sta tacno zeli kao rezultat.
 
Primer bibliografske jedinice: Bandjur, V. i Potkonjak, N. (1999): Metodologija pedagogije. Beograd: Savez pedagoskih drustava.
Ovo je jedna jerdinica, a ima ih ukupno oko 100.000, a potrebno napraviti bazu koja ce ukucavanjem, npr. imena naci sva dela koja je Bandjur objavio. Svih 100.000 jedinica su sada u jednom DOC fajlovu.
 
Nemam puno iskustva, ali radila sam neke manje probne projekte i ja bi ti savjetovala da to staviš u nekakve tablice (opet se vraćam na sql ili access) jer ti je tako lakše pretraživati, tj. uspoređivati uneseni podatak sa podacima koje imaš u bazi.
Ovako kad ti je to u jednom doc fajlu nisam sigurna koliko se "elegantno" daju izvesti uspoređivanja pri pretraživanju. recimo da ti se podaci o jednoj jedinici nalaze u jednom retku fajla, moraš funkcije napraviti tako da "znaju" u kojem dijelu ti je sadržano ime autora, a u kojem naziv i sl.
Mogao bi staviti nekakve graničnike, npr.

Bandjur#V#Potkonjak# N# 1999# Metodologija pedagogije# Beograd#Savez pedagoskih drustava.

tada bi ti primjer funkcije za pretragu po inicijalu imena i prezimenu ozgledala otprilike ovako (ovo je primjer u c#):

public void pronadjiPodatak(string prezimeAutor, string inicijalAutor)
{
string imeDatoteke;
Console.WriteLine ("Upisite ime datoteke:");
imeDatoteke=Console.ReadLine();
StreamReader sr = new StreamReader(imeDatoteke);

while (sr.Read())
{
string pom = sr.ReadLine();
string[] st = pom.Split(new char[] { '#' });
if ((st[0] = prezimeAutor && st[1]= inicijalAutor) || (st[2] = prezimeAutor && st[3]=inicijalAutor)
{
Console.WriteLine(pom);
}
}

Ali to je najprimitivniji slučaj, kad ne bi imao više od dva autora i uz slična takva blesava ograničenja...ali da se to srediti ;)
 

Back
Top