Petar I Petrović Njegoš Govori Crnogorcima pre bojeva na Martinićima i Krusima

*+*+*+*+*

Veoma poznat
Poruka
11.319
Petar I Petrović Njegoš

Govori Crnogorcima pre bojeva na Martinićima i Krusima

Bitka na Martinićima zbila se 11. jula 1796, a bitka na Krusima 22. septembra 1796.
Izvor: Povjesnica Crne Gore, Zemun, 1850, str. 92-93, 98-99.

Govor Petra I Petrovića juna mjeseca 1796. održan Crnogorcima prije polasaka u boj protiv Mahmud-paše Bušatlije na Martinićima

Ljubezni vitezi i mila braćo!

Naš zakleti neprijatelj ne šćede na moje molbe od predstojećeg krvoprolića odustati i da se prođe naše nevoljne braće Brđana, no nadanje imam u svevišnjega Boga, da ćete vi danas svirjepog vraga stidno sa svoje međe proćerati. On je okupio silnu vojsku, ali mu je vojska jadna i čemerna, a više svega nama će sila božja biti u pomoći. Evo smo došli, mili moji vitezi i čestiti junaci, došli smo da s neprijateljem našu krv prolijemo; došli smo da osvjetlamo obraz pred svijetom; došli smo da pokažemo neprijatelju naše vjere, našeg imena i naše predrage slobode da smo Crnogorci, da smo narod, narod voljan, narod, koji dragovoljno za svoju slobodu bori se do posljednje kaplje krvi i sami najmiliji život na međi svojih besmrtnih prađedova ostavlja: ali prokletog vraga hristjanstva preko sebe živa ne pušta u slobodne nama drage gore, koje su naši prađedovi, naši djedi, naši otci i mi sami pravedno krvcom oblili!
Ima li koji među vama, dražajši sinovi i izabrani cvijetu moje Bogom spasajeme i svakom nama srećno slobodne države, koji ne bi dragovoljno ovo svoje dobro, ovu svoju slavu, ovo svoje viteštvo milovao, ljubio i na obštem svjetskom vidiku krvlju i životom izbavio?! Ima li koji, dični vitezi, da se usteže na krvavom ovom junačkom polju, megdan dijeliti? Ja sam, mili sinovi i predraga braćo moja, uvjeren da nema, jer vi sami strašivice ne trpite, jer vi strašivice za posljednje ljude držite, jer slobodne gore ne rađaju strašivice, već dične vitezove, koji znadu cijenu junaštva, koji znadu cijenu narodnog ponosa i slave, koja je vaš i s vama rođeni vijenac!
Vi ste, dragi sinovi, slobodan narod, vi nemate druge nagrade za vašu svetu borbu do obrane svoje voljnosti; ali znate da je nagrada slobodnog junaka: obrana slobode i milog otečestva, jer ko se za drugu nagradu bori, ono nije plemeniti junak, već najmjeni rob, kog viteštvo nema cijene, koji junačkoga ponosa i svoje slobode nema.
Za to su se, mili sinovi i ljubezna vraćo moja, naši prađedovi borili, za to se i mi borimo, za to će se i naše potomstvo boriti.
Zato na oružje i na krvavo polje, mili vitezi - da pokažemo neprijatelju što su kadre junačke gore! Da pokažemo da u nama neugašeno srbsko srce kuca, srbska krvca vrije, da pokažemo kako gorskije junaka mišica junaštvom nadmašuje na bojnom polju svakog dušmanina!
Arhipastirskij blagoslov predajem vama i preporučujem vas i sebe premilostivom Bogu, da nam bude u pomoći, koji sve vidi i pravedno rukovodi!

Cetinje, juna 1796.


Govor Petra I Petrovića septembra mjeseca 1796. održan Crnogorcima prije polasaka u boj protiv Mahmud-paše Bušatlije na Krusima

Blagosobrani vojnici i hrabri vitezi,

Evo opet dođe vrijeme, da ponovimo naše snažne mišice nad krvožednim agarjanskim rodom! Evo, velim, opet dođe vrijeme, da pokažemo osvjedočenu slavu i hrabrost i dostojnu obranu naše slobode, koju su nam naši blaženopočivši predci vjerno dohranili. Mene vaša osvjedočena hrabrost kod Martinića uvjerava, da ćete još silniji i mužestveniji u ovom drugom sraženiju biti. Vaše su mišice već ogrezle u tekućoj krvavoj neprijateljskoj rijeki. Vas su neprijatelji kao ljute risove razjarili i u vama silni duh hrabrosti, duh vitežtva diše. Ustremite se na neprijatelja naše vjere, našeg predragog imena srbskog i naše dražajše voljnosti, učinite, slavni vitezi! da današnjim danom pokažemo to što će vi vječni spomen među rodom i potomstvom ostaviti. Danas sa radostnim čuvstvom očekuje naš mili rod vaše vitežke podvige vijencem pobjede uvjenčane čuti, a potom da vi dostojne pjesme spjevaju i vijence slave pletu. Ne uztežite u žestokoj bitki vaše krijepke mišice, koje su se navikle junački megdan dijeliti. Budite složni sad više no igda protiv našeg obšteg neprijatelja i učinite ono, što vi dostojno vašem imenu odgovara.
Vi i sami znate da su se Turci od vazda bojali, a i sad se boje Crnogoraca, boje se srbskijeh vitezova, koji nijesu vični svoju postojbinu ostavljati, a još manje crnim obrazom na svoj se dom povraćati.
Pomolimo se milostnome Bogu, koji je svoju blagodat nad nama ne jednom pokazao u krvavim sraženijama, pak će isti velikij i pravedni Bog opet svoju milost nad svojim vjernim i njega ljubećim sinovima pokazati. Spomenite Boga sa mnom zajedno, koji vi je vazda pomagao, pak će i sad.

9. septembar 1796.
 
Ja postujem to sto vi radite.... ali cemu? Mislite da cete ga privesti zdravom razumu? Nesto sumnjam!

Ajd' sto je on ludak, al' sto se vi primate? Na takve ljude...ne, ne ljude, ljude je previse covecanski... na takvu STOKU ... ne, ne....cek i stoka je visoko za njegove domete .... ma na takve PUNOGLAVCE(e to je njegov nivo) ne treba obracati paznju! Produzi dalje....k'o sto kaze pesma!
 
Wilkołak:
Da se ne zajebavamo! Znamo kome su namenjena ova pisanije..... Mislim, ne znamo se od juce....

Al' sada ozbiljno, sto se primate toliko?

Svestan sam ja cinjenice da doticni nece da se dozove pameti, neko vreme sam eskivirao njegove postove, ali mi je dojadolo da poprckuje ljude na ovom forumu pa sam resio da malo postujem ovakve stvari, a i doticni me stalno prozivao kao ne dokumetujem nista nego pricam svetosavske bajke. E sad sam odlucio da malo dokumentujem svoje tvrdnje jer jednostavno imam vremena. Da ga nemam ne bi ovo radio.
 
Bi2:
Pitaš nas: čemu? Što se Njega tiče nema vajde, tu si apsolutno u pravu. ! Čoveku nešto fali, očigledno.
Al, vidi. Ja nisam nikad videla ovaj tekst, i prija mi da nešto više pročitam tj. naučim.
Iskreno, niti znam za taj boj na Martinićima niti za ovaj na Krušima, a još manje šta je Njegoš tada rekao !
Pozz

Krusima sa S a ne sa Š. .........................bem ti 30 karaktera-koji moderator sad to smisli.
 
Sto se klope tice..... zlatiborska pogaca je bez premca!

Znaci, zamislite pogacu, malo zasiljenijeg oblika (odozgo).....pa jos vrucu! Pa joj isecete taj vrh, i malo izvadite sredine iz tog veceg dela! U taj veci (izdubljeni deo) stavite mladog kajmaka i razbijete dva jajeta na koncu! Posle sve to poklopite sa onim delom koji ste na pocetku skinuli i to stavite u seljacku vurunu da se zapece..... Ufffffffffffffffffffffffff...... pa jos, uz sve to nasecete i koji kolut zlatiborskog susenog mesa, sipate pola litra kiselog mleka u veliku drvenu zdelu (ili casu) i MILINA. Kiselo mleko mozete volj umakati, volj piti..... Ko to nije probao NE ZNA STA JE SRPSKA HRANA!
 
Wilkołak:
Sto se klope tice..... zlatiborska pogaca je bez premca!

Znaci, zamislite pogacu, malo zasiljenijeg oblika (odozgo).....pa jos vrucu! Pa joj isecete taj vrh, i malo izvadite sredine iz tog veceg dela! U taj veci (izdubljeni deo) stavite mladog kajmaka i razbijete dva jajeta na koncu! Posle sve to poklopite sa onim delom koji ste na pocetku skinuli i to stavite u seljacku vurunu da se zapece..... Ufffffffffffffffffffffffff...... pa jos, uz sve to nasecete i koji kolut zlatiborskog susenog mesa, sipate pola litra kiselog mleka u veliku drvenu zdelu (ili casu) i MILINA. Kiselo mleko mozete volj umakati, volj piti..... Ko to nije probao NE ZNA STA JE SRPSKA HRANA!

DOOOOOOOOOOSTA ! Ja se mučim sa dijetom a sad mi idu bale na usta :roll:
Sram te bilo :p (Joj osećam i miris te vruće pogače sa kajmakom i onim suvim mesom)
 
Suvo mesiste nije obavezno..... ali ako ga ima nije na odmet staviti uz pogacicu :-)

Uzgred, da li je neko od vas Beogradjana bio u "Cobanovom odmoru"? Ne dolazim tako cesto u BG pa nisam do sada stigao da posetim taj nadaleko cuveni "Cobanov odmor" gde se jedu jela nasih predaka! Cuo sam da se istoimena brza hrana premestila pa ako neko zna gde je sada neka mi to posalje! Ime je ODLICNO a za klopu cemo da vidimo mada mislim da drzi nivo cim se reklamirao kod Brakusa od 3 do 5.
 
Wilkołak:
Sto se klope tice..... zlatiborska pogaca je bez premca!

Znaci, zamislite pogacu, malo zasiljenijeg oblika (odozgo).....pa jos vrucu! Pa joj isecete taj vrh, i malo izvadite sredine iz tog veceg dela! U taj veci (izdubljeni deo) stavite mladog kajmaka i razbijete dva jajeta na koncu! Posle sve to poklopite sa onim delom koji ste na pocetku skinuli i to stavite u seljacku vurunu da se zapece..... Ufffffffffffffffffffffffff...... pa jos, uz sve to nasecete i koji kolut zlatiborskog susenog mesa, sipate pola litra kiselog mleka u veliku drvenu zdelu (ili casu) i MILINA. Kiselo mleko mozete volj umakati, volj piti..... Ko to nije probao NE ZNA STA JE SRPSKA HRANA!
Aaaaaa breeeeeee.....poshla mi voda na usta :O
 

Back
Top