kec iz fizike

J

jao

Gost
kamion ide brzinom od 50 km/h
automobil brzinom od 80 km/h
Sat vremena posle polaska kamiona, krece (istim putem, iz istog mesta) automobil. Posle koliko vremena ce automobil stici kamion? Na kom kilometru?
:roll: Vise volim da crtam, al' ovaj predmet mi je obavezan(srednja skola, godina prva). Please, kako se ovo radi?
 
Nisam sigurna da li je ovo tacno, ali cak i da jeste, nijedan profesor fizike to nebi rekao (zbog primitivnog postupka).

Prvo, znas da je kamion presao 50 Km. Izracunaj koliko vremena treba autu da bi presao tih 50 Km.
t=s:v, t=50Km:80Km/h= 0,625h.

Ali za tih 0,625h kamion se i dalje kretao, pa moras izracunati koliko Km je kamion presao za 0,625h.
s=vxt, 50Km/hx0,625h= 31,25Km.

..., i opet nazad da izracunas koliko je autu potrebno da predje tih 31,25Km.
t=s:v, t=31,25Km:80Km/h= 0,390625h.

Ukupno vreme koje je proslo da bi auto presao kamion je:
0,625h+0,390625h= 1,015625h

Predjeni put, odnosno broj kilometara pole kojih je auto presao kamion:
50Km+31,25Km= 81,25Km

Provera: 81,25Km:1,015625h= 80Km/h(brzina auta)

Ovo bi sve trebalo da se radi po nekim komplikovanijim formulama, ali ja sam oduvek radila zadatke na ,,divljaka''...

pozdrav...
 
Posle prvih sat vremena kamion beži automobilu za 50km. Brzina automobila u odnosu na kamion je
80km/h-50km/h=30km/h što znači da će do susreta proći 50km/30km/h=1.67h od početka kretanja automobila što je 2.67h od početka kretanja kamiona. Dakle oni će se sresti na 2.67h*50km/h=133.33km kao provera ti služi podatak da je za svoje vreme kretanja automobil prešao isto razdaljinu što znači da su se zaista sreli(1.67h*80km/h=133.33).

ps Alexandra9 tvoj način rešavanja zadatka liči na priču o Ahilu i kornjaci ako bi razmišljali na taj način onda automobil nikad neće stići kamion :wink: (dok je automobil prešao 31.25km kamion se i dalje kretao!!! i tako u beskonačnost)
 
Guru, hvala!!! Objasnjenje je bas O.K. Sada mi je jasno kako da postavim zadatak. Imam kontrolnu u utorak :cry: (Sve mi se cini, javicu se ja opet)Hvala i Aleksandri sto se potrudila.
 
Kec iz fizike?

Jel to fizika na faxu ili nesto drugo. Mislim, smesno! Stvarno morate da budete zestoki pajseri da ne mozete da uradite fiziku za pozitivnu ocenu.

Toliko

Treba malo da izadjete van , u svet da vidite kako se tamo radi
 
Wieczeslaw:
Kec iz fizike?

Jel to fizika na faxu ili nesto drugo. Mislim, smesno! Stvarno morate da budete zestoki pajseri da ne mozete da uradite fiziku za pozitivnu ocenu.

Toliko

Treba malo da izadjete van , u svet da vidite kako se tamo radi

Vjeceslave, ne budi smesan! Odkud kec na fakultetu!? Samo ti sedi "van"... tamo, u svetu, svi imaju pozitivne ocene... je l' da? Pa cak i iz pravopisa...
 
Oj, tugo jesenja!

Nisam rekao da ja studiram na nekom drugom mestu, van, recimo da sam mogao da izadjem iz ove Srbijice i vidim kako se to radi u nekim drugim zemljama.

Uostalom, pominjanje keca je bilo cisto iz ironije.

Inace, kec iz fizike, pa stvarno, i dalje stojim pri tome da fizika uopste nije toliko teska koliko je profesori u nasim skolama predstavljaju. Na fakultetitma je to vec druga prica, ali sam nacin predavanja fizike i radjenja zadataka je potpuno pogresan, kao i vecina predmeta koja se predaje u srednjim skolama.

Eto, to sam hteo da kazem.
 

Back
Top