Ратни злочини у Словенији

Poruka
22.423
Prvi dokumentirani ratni zločin u bivšoj SFRJ: Ubojstvo tri vojnika JNA u Sloveniji 1991.
TUŽITELJSTVO za ratne zločine u Beogradu pokrenulo je postupak zbog prvog dokumentiranog slučaja ratnog zločina u "balkanskim ratovima". Radi se o ubojstvu trojice pripadnika Jugoslavenske narodne armije kod graničnog prijelaza Holmec 1991. godine, a koje su zabilježile kamere austrijskog ORF-a, javlja srpski dnevni list Blic.

Cijelu priču pokrenuo je upravo Blic, koji je prije par dana objavio da je Okružno tužiteljstvo u Ljubljani podiglo tri prijave protiv Neke Miklavčić-Predan, direktorice slovenskog odsjeka Helsinškog odbora za ljudska prava i to zbog - izjave! Naime, Miklavčić-Predan je ustvrdila kako je ubojstvo tri vojnika JNA na graničnom prijelazu Holmec prvi dokumentirani ratni zločin na prostorima bivše SFRJ.

List navodi kako se trostrukim ubojstvom vojnika JNA bavi i ljubljansko Specijalno tužiteljstvo, koje navodno ima indicije o počinitelju tog zločina, ali ga ne želi uhititi i privesti pravdi.

Beogradsko Tužiteljstvo za ratne zločine je od slovenskog odsjeka Helsinškog odbora za ljudska prava zatražilo snimku tog zločina, a Miklavčić-Predan ju je dostavila preko slovenske ambasade u SiCG.

Snimak ORF-a koji prikazuje tri pripadnika JNA koji drže ruke uvis s podignutom bijelom krpom, nakon čega u njih pucaju pripadnici slovenske Teritorijalne obrane, bit će poslan na vještačenje.

List navodi kako postoji mogućnost da kao svjedok na suđenje u Beogradu bude pozvan i snimatelj ORF-a.
http://www.index.hr/clanak.aspx?id=312925
 
Због мучких и кукавичких убистава ненаоружаних војника и то 1991.године ја се залажем за бојкот Словеније и Словенаца - СВЕ ДОТЛЕ ДОК СЕ УБИЦЕ НЕ ПРИВЕДУ ПРАВДИ И БУДЕ ИМ СУЂЕНО.

п.с. Има још доста документарих филмова које крију, али доћи ће ДАН Де за сваки од њих и биће приказани.
 
eremita:
п.с. Има још доста документарих филмова које крију, али доћи ће ДАН Де за сваки од њих и биће приказани.

Jel si pobratime bio na ds forum? Tamo kukaju kako su im se dosadili 90tih da gledaju poklane srbe svaki dan. Ispostavilo se, da je rts cak i krijo mnoge snimke poklanih srba 90tih. Najveci koljac poturica nije bio srbin, nego silovane srpkinje. Poznajem licno srbe iz bosne, koji su ratovali sa od poturica silovane srpkinje.
 
SrbijaJeVecna:
Jel si pobratime bio na ds forum? Tamo kukaju kako su im se dosadili 90tih da gledaju poklane srbe svaki dan. Ispostavilo se, da je rts cak i krijo mnoge snimke poklanih srba 90tih. Najveci koljac poturica nije bio srbin, nego silovane srpkinje. Poznajem licno srbe iz bosne, koji su ratovali sa od poturica silovane srpkinje.

Уопште не идем на ДС форум.

п.с. Не разумем шта си хтео ... ниси се добро изразио... да ли хоћеш да кажеш да су "НАЈВЕЋИ КОЉАЧИ" У СРПСКИМ ОРУЖАНИМ СНАГАМА БИЛЕ СРПКИЊЕ КОЈЕ СУ БИЛЕ СИЛОВАНЕ ОД СТРАНЕ ПОТУРИЦА И ТАКО СПРОВОДИЛЕ ОСВЕТУ ПРЕМА ПОТУРИЦАМА ? :shock:
 
eremita:
Због мучких и кукавичких убистава ненаоружаних војника и то 1991.године ја се залажем за бојкот Словеније и Словенаца - СВЕ ДОТЛЕ ДОК СЕ УБИЦЕ НЕ ПРИВЕДУ ПРАВДИ И БУДЕ ИМ СУЂЕНО.

п.с. Има још доста документарих филмова које крију, али доћи ће ДАН Де за сваки од њих и биће приказани.
Ево већ им купујемо МеракамТор полако доће време када ће св бити наше :)
 
eremita:
Уопште не идем на ДС форум.

п.с. Не разумем шта си хтео ... ниси се добро изразио... да ли хоћеш да кажеш да су "НАЈВЕЋИ КОЉАЧИ" У СРПСКИМ ОРУЖАНИМ СНАГАМА БИЛЕ СРПКИЊЕ КОЈЕ СУ БИЛЕ СИЛОВАНЕ ОД СТРАНЕ ПОТУРИЦА И ТАКО СПРОВОДИЛЕ ОСВЕТУ ПРЕМА ПОТУРИЦАМА ? :shock:

Da i to sa punim pravom. haski tribunal je itekako svestan toga. Ali nece da ih privedu, zato sto bi to onda izaslo u javnost. Nisu sve srpkinje koje su silovane od poturica bile jake da se svete. Ali mnoge jesu. Nek im je vecna slava 8-)
 
Prodaja ideologije: Sarajevo – u centru glavnog grada slobodno se trguje uputama za zločine

Multimedijalni poziv na džihad

Dani su istražili sadržaj štandova u centru Sarajeva, na kojima se, bez bilo kakvih ograda, prodaju različiti videozapisi: uz digitalni Kur'an i dženazu Alije Izetbegovića tu su i kompilacije užasa napravljene po mjeri islamskih ratnika
http://www.bhdani.com/default.asp?kat=txt&broj_id=396&tekst_rb=8
 
Ако нису битне бројке у почињеном злочину, онда би свакако требало очекивати и глас "бораца за суочавање и помирење". Надам се да ће Б92, као "перјаница" српских медија, направити један серијал емисија о злочинима који нису почињени само од Срба.

Нестрпљиво чекам понедељак (бар, неки)...
 
na b92 je bilo emisija o zlochinima nad srbima...kao sto su udarno pustili i ovo u sloveniji...
samo,meni je logichinije i primarno da,recimo slovenci prave emisije o tome,da hrvati prave emisije i debate o krajini..to je glavna poenta..svako svoje...zar mislis da nije b92 koja te stvari stalno pusta,da bi uopste bilo ko pustao nesto sto smo mi radili?...da li ce ko gledati b92 i kako ce reagovati nije do njih...
 
bosnjacka_armija.jpg

Припадници Бошњачке армије

AijaIzetbegovic.jpg

Ратни злочинац Алија Изетбеговић са припадницима Седме муслиманске Бригаде

mudzahedin.jpg

Припадник Армије БиХ држи главу србина Благоје Благојевића

heads.jpg

Три српске главе (идентификоване као Благоје Благојевић, Ненад Петковић, и Брана Ђурић) одсјечене камама муслиманских ратника. Слика је одузета од војника из Саудијске Арабије ухапшених у Босни код Теслића.

Mujah2.jpg


Седма Босанска Муслиманска Бригада, базирана у Зеници - Интернационална Исламска плаћеничка снага позната као муџахедин
 
Petar_FPN:
na b92 je bilo emisija o zlochinima nad srbima...kao sto su udarno pustili i ovo u sloveniji...
samo,meni je logichinije i primarno da,recimo slovenci prave emisije o tome,da hrvati prave emisije i debate o krajini..to je glavna poenta..svako svoje...zar mislis da nije b92 koja te stvari stalno pusta,da bi uopste bilo ko pustao nesto sto smo mi radili?...da li ce ko gledati b92 i kako ce reagovati nije do njih...

Ko прича о вестима (инфо, је л') ??? Били би последњи идиоти у свету медија да нису објавили ту вест.

И мани ме о емисијама о српским жртвама на Б92, иди бре...
 
Petar_FPN:
na b92 je bilo emisija o zlochinima nad srbima...kao sto su udarno pustili i ovo u sloveniji...
samo,meni je logichinije i primarno da,recimo slovenci prave emisije o tome,da hrvati prave emisije i debate o krajini..to je glavna poenta..svako svoje...zar mislis da nije b92 koja te stvari stalno pusta,da bi uopste bilo ko pustao nesto sto smo mi radili?...da li ce ko gledati b92 i kako ce reagovati nije do njih...

Tačno, na b92 je bilo takvih emisija, po mojoj proceni, jedna na deset emisija o srpskim "zločinima". Tek da se Vlasi ne sete.

I u pravu si da bi logično bilo to što pišeš, ali šta da se desi sledeće - "suočimo" se mi, priznamo grehe istinite i izmišljne, pospemo se pepelom i uvaljamo u sopstvena govna, pohapsimo naše zločince i osudimo ih na višegodišnje robije... Sve to mi uradimo, a ova naša dojučerašnja braća ne urade ništa. Šta onda?

Verovatno bi se zaključak nametnuo sam po sebi - kao poraženi u ratovima, po logici stvari smo krivi za sve, a kada još tu fiktivnu krivicu i priznamo, pobeda je ostvarena na svim frontovima. Može se komotno reći - da, Srbi su krivci za sve, evo i priznali su, dok ostali i nemaju šta da priznaju.

I onda će naša deca da uče "istoriju" gde će pisati da su Srbi izazvali rat i opravdano dobili po njušci, to jest da s za sva svoja stradanja sami krivi + plaćaće mudžosima ratnu odštetu narednih x generacija.
 
marloon:
E bas ovako... i dodjosmo eremita, psiholog, grof, ja i jos par ljudi i prvo lepo a onda pocesmo.....

E za psovke mozete da se obrisete jer ja dvaput ne padam na isti stos....Ispsovasmo tafila... izvini Mihajlo....i vratismo se na Politiku....sad na primedbe.


О.К

ТРАГОВИ МУЏАХЕДИНА И ИСЛАМСКИХ ТЕРОРИСТИЧКИХ ОРГАНИЗАЦИЈА У ТЗВ. БиХ

На Алаховом путу

Основна ствар у процјени сваког борца је да се искрено помогне Алаховој вјери - пише у „Упутама муслиманском борцу" • Хрват Жељко Милош испричао је да муџахедини обуку завршавају убијањем заробљеника

Обука муџахедина састоји се из два дијела - војног и вјерског. Најснажиије свједочанство о војној обуци је исказ Жељка Милоша, Хрвата нз Бугојна, који је успио да побјегне из логора муџахедина у Ростову, код Травника.
Милош је једини од 24 Хрвата, заробљена 1993. године у Бугојну, који је успио да преживи и да свједочи о ономе што се догађало у Ростову. Милошев исказ граничи се са - невјероватним.

- Муџахедини обуку завршавају убијањем заробљеника. На тај начин, кажу, стичу искуство смрти и ослобађају се обзира према животу. Бугојавски Хрвати били су живе мете муџахедина у Ростову - испричао је Милош загребачком „Глобусу".
Вођа муџахедина Абу Абдул Азиз, изостављајући дио о убијању заробљеника, говорио је да муџахедин - на крају обуке - добија пушку, муницију и ручну бомбу.

Један од центара за обуку, назван „Муаскер", основан је децембра 1992. године у Калесији. Одлука о формирању центра донесена је шестог, а први регути у њега су ушли 10. децембра.

Овај цевтар основали су студент Факултета исламских наука у Сарајеву Нусрет Имамовић, хафиз Хусеин Смајић, свештеник Харис Куловић, ученик Газијине медресе Нихад Ашчић...

Објашњавајући разлоге за оснивање „Муаскера" они, између осталог, кажу да су борби - рату у БиХ - хтјели да дају „други импулс".

- Тада наша одбрана прераста у борбу у име Алаха... - рекли су оснивачи „Муаскера" сарајевском „Љиљану".

0 вјерском караткеру обуке, не само муџахедина него и осталих бораца муслимана Бошњака, говори приручник „Упуте муслиманском борцу". Његови аутори су хавиз Халил Мехтић и професор Хасан Макић. Они, између ос-талог, поручују и ово:

- Витезови ислама, крећите у бој, били слаби или снажни, и борите се на Алаховом путу, залажући иметке своје и животе своје, јер ако не будете у бој ишли, Алах ће вас на несносне муке ставити и другим народом замијенити.

Мехтић и Макић су аутори и реченице да је „џихадска жртва знак потпуне спознаје Алаха".

Они кажу да ће "Алах проклети неком невољом" оног "ко не упути борца у борбу".

- Основна ствар у процјени сваког борца је искрена намјера да се помогне Алахова вјера - наводе Мехтић и Макић.
У „Упутама муслиманском борцу" они пишу да свака војна команда има право да процијени да ли је корисније да противничког војника држи као заробљеника, да га размијени или погуби.

Иако, дакле, војној команди дају право да одлуче о судбини заробљеника, Мехтић и Макић подсјећају да „вјеровјеснику није допуштено да држи непријатеља као заробљеника све док не извојује побједу на земљи".

ВЈЕРОВАЊЕ

- Ми у свом обожавању не вјерујемо ни у кога другог, осим у Алаха. Ми не вјерујемо у САД и њихове савезнике, ми не вјерујемо у грешнике и њихову религију коју су измислили, него се једино уздамо у Алаха - написао је 23. септембра 1995. године командант муџахедина у БиХ Алжирац Амир Катебат ел Муџахедин Абу ел Ма`али.
 
@wesley
dal cemo sad mi da zatvorimo ochi pred nechim pred chim mozda ne moramo, ili ne,nema toliko uticaja...istorija ce se skrojiti..
takodje,da li ce hrvati da se suoche sa svojim zlochinima,nije na meni da mozgam..ja bih voleo da hoce,ali,ako oni zele da budu i dalje govnari(ja se izvinjavam;)) neka im...ja za svoje nechu
to da li cemo bosni da plachamo odstetu,takodje nema puno veze sa nashim,licnim suochavanjem sa sranyima koje smo pravili...u svakom sluchaju,nechu rechi krivi smo za sve,vec za ono zasta zaista jesmo..
 
Petar_FPN:
na b92 je bilo emisija o zlochinima nad srbima...kao sto su udarno pustili i ovo u sloveniji...
samo,meni je logichinije i primarno da,recimo slovenci prave emisije o tome,da hrvati prave emisije i debate o krajini..to je glavna poenta..svako svoje...zar mislis da nije b92 koja te stvari stalno pusta,da bi uopste bilo ko pustao nesto sto smo mi radili?...da li ce ko gledati b92 i kako ce reagovati nije do njih...

Е, видиш, мени НИЈЕ ЛОГИЧНО да идем да кукам на туђем гробљу (народна), јер само латентни злочинци или неки садисти могу да раде на томе да прикривају и маргинализују злочине над сопственим народом. То не може да уради нико нормалан. То се никада није десило у дугој историји српског народа, осим сада и за време Броза који је такође у име братство-јединственог циркуса затрпавао ужасне злочине над Србима. СВИ ЗЛОЧИНИ НА ВИДЕЛО - И СВИ ЗЛОЧИНЦИ НА СУД !

А онај ко прави селекцију и сам зна ко је и шта је - не треба ја да дајем квалификације (није у складу са Правилником).

Ја се бринем о свом народу - а Ти се брини о туђем.
 
@Petar

Nije mi jasno kako možeš tako da razmišljaš. "Istorija će se skrojiti"? Koliko je groznih istorijskih nepravdi za koje niko nikad nije odgovarao, niti se sada uopšte poteže kao pitanje! Pojavi se poneka fusnotica ili poglavlje po istorijskim udžbenicima, možda se time pozabavi neki istoričar i to je to. Sami počinioci se sa time nikad ne "suoče", zabole ih.

E, pa dozvoli da istom tom logikom mogu da se postavim i prema navodim zločinima Srba. Znam da sam u težoj poziciji, kao Srbin, jer sam deo poražene strane; međutim, ne mogu da se pravim veći katolik od pape i u starom dobrom katoličkom običaju udarim po samokažnjavanju, dok govnari (tvoja reč) zadovoljno trljaju ruke jer su tri puta u jednom veku nekažnjeno ubijali Srbe i niko ih ne tera da se "suočavaju". To unilateralno "suočavanje" je nemoralno zbog naših žrtava, to je direktno gaženje po njima. I nemoj da zaboraviš, da se neko tvoj našao u pogrešno vreme na pogrešnom mestu, stradao bi od tih "govnara" samo zato što je Srbin. I kako bi se onda ti osećao sada, da neko od tebe traži da se "suočiš", dok oni preko, ubice člana tvoje porodice žive mirno i dlaka im glave ne fali jer tamo ne postoji niko ko je plaćen da ih suočava? Ili je plaćen, ali svoj posao otaljava jer u dubini duše misli da smo ipak mi Srbi krivlji.
 
Petar_FPN:
@wesley
dal cemo sad mi da zatvorimo ochi pred nechim pred chim mozda ne moramo, ili ne,nema toliko uticaja...istorija ce se skrojiti..
takodje,da li ce hrvati da se suoche sa svojim zlochinima,nije na meni da mozgam..ja bih voleo da hoce,ali,ako oni zele da budu i dalje govnari(ja se izvinjavam;)) neka im...ja za svoje nechu
to da li cemo bosni da plachamo odstetu,takodje nema puno veze sa nashim,licnim suochavanjem sa sranyima koje smo pravili...u svakom sluchaju,nechu rechi krivi smo za sve,vec za ono zasta zaista jesmo..

Извини а у чије Ти име наводиш:

"sa sranyima koje smo pravili" или

" nechu rechi krivi smo za sve,vec za ono zasta zaista jesmo."


Молим Те, ако си Ти нешто КРИВ изволи иди па одговарај, немој употребљавати МНОЖИНУ - јер ја никакве везе немам са оним што Ти наводиш. Говори само у своје име... слободно реци: ја сам крив - а не МИ СМО КРИВИ ! :evil:
 
Petar_FPN:
@wesley
dal cemo sad mi da zatvorimo ochi pred nechim pred chim mozda ne moramo, ili ne,nema toliko uticaja...istorija ce se skrojiti..
takodje,da li ce hrvati da se suoche sa svojim zlochinima,nije na meni da mozgam..ja bih voleo da hoce,ali,ako oni zele da budu i dalje govnari(ja se izvinjavam;)) neka im...ja za svoje nechu
to da li cemo bosni da plachamo odstetu,takodje nema puno veze sa nashim,licnim suochavanjem sa sranyima koje smo pravili...u svakom sluchaju,nechu rechi krivi smo za sve,vec za ono zasta zaista jesmo..

..jesi li ti bezobrazan ili samo glup :) ....ako si pravio sranja i zlocine suocavaj se sa njima sam...ja i vecina ljudi na ovom forumu nemamo sa tim zlocinima nikakve veze ili imamo onoliko koliko i sa zlocinima u Ruandi, Somaliji, Al Graibu ili bilo gde u svetu....i nemoj vise nas da pozivas da ti pravimo drustvo
 
А, ево, истине ради:



Вести дана - петак, 7. април 2006. 02:14



Егзекуција на Холмецу
Политика - Пре 7 сати


Камерман аустријске телевизије ОРФ је 28. јуна 1991. године, на граничном прелазу Холмец, између Аустрије и СФРЈ, документовао први ратни злочин на просторима бивше Југославије. Иако је снимак стрељања тројице војника још тада емитован, остао је у сенци бурних политичких и ратних догађаја који су уследили. Ових дана причу о ратном злочину у Словенији „активирали” су тамошњи ветерани који су тужили Неву Миклавчич-Преден, директорку Хелсиншког монитора за људска права, која је јавно рекла да је на Холмецу извршен ратни злочин.

На снимку аустријске телевизије виде се припадници словеначке полиције и Територијалне одбране, препознатљиви по капама планинских јединица, како држе положај око зграде граничног прелаза у којој се налази стотинак војника ЈНА на редовном одслужењу војног рока и неколико официра. Размењује се паљба и у једном тренутку зграду граничног прелаза захвата пламен.

Породице не знају детаље погибије

Око 10.30 часова први војници се предају – на снимку се види како долазе до положаја словеначких снага са подигнутим рукама, после чега им је наређено да залегну на земљу. Међутим, остали војници и даље пружају отпор. Око 11 часова припадници ЈНА обустављају паљбу. Аустријски камерман снима групу војника која стоји испред зграде. Развукли су бели чаршав и машу њиме у знак предаје, руке су им подигнуте. Тренутак касније, неко отвара паљбу са словеначке стране, јасно се види како војници покошени рафалом падају, а други се бацају на земљу. У завршном кадру се виде војници како на носилима носе некога од тешко повређених, однекуд се појављује комби хитне помоћи.

Занимљиво је да је снимак обрачуна на Холмецу направила и словеначка телевизија. Али је видео-запис чуван у архиви крајем деведесетих година, када је почело да се говори о ратном злочину, постао – неупотребљив.

Имена стрељаних војника никада нису званично објављена. Према медијским подацима, тада су на Холмецу убијени Зоран Јешић (18) из села Сакуле код Панчева, Горан Малетић (19) из Новог Сада и њихов вршњак Антонио Шимоњић из Јабланице (БиХ). Породице војника из Србије до данас нису обавештене како су заправо погинули њихови синови. Ипак, постоји толико сведока збивања на Холмецу да би се те чињенице могле утврдити и 15 година касније.

Словеначки тужиоци у Србији

Још од 1991. године војно тужилаштво је овај случај уврстило у списе, али је због распада СФРЈ и ратова који су уследили мало тога урађено.

Када је војно тужилаштво расформирано, предмет је преузело Тужилаштво за ратне злочине Србије и ради на њему већ око годину и по дана. Иако је оно надлежно за простор СФРЈ (до сада су процесуирани случајеви из Хрватске и БиХ), па и за Словенију, претпоставља се да ће оно у случају „Холмец” помагати словеначким колегама. Очекује се и значајна помоћ Министарства одбране и Војске СЦГ, у виду исказа официра или прикупљања документа.

Без обзира на болна сећања из 1991. године, правосуђе у Словенији ипак је независно, оцењују њихове колеге из Србије. Конкретна размена података ускоро ће уследити, а биће о томе речи и приликом посете словеначких тужилаца Србији следећег месеца.
 
Andreavk:
..jesi li ti bezobrazan ili samo glup :) ....ako si pravio sranja i zlocine suocavaj se sa njima sam...ja i vecina ljudi na ovom forumu nemamo sa tim zlocinima nikakve veze ili imamo onoliko koliko i sa zlocinima u Ruandi, Somaliji, Al Graibu ili bilo gde u svetu....i nemoj vise nas da pozivas da ti pravimo drustvo
glup sam..a ti pali pametnice..jbt,bilde...8)
 

Back
Top