Opasnost od zracenja u radiologiji

Naravno,i to ima uticaja ali ne bih sad sirila diskusiju na temu rizika.Gile je postavio pitanje kao da je radioloski tehnicar najrizicnije zanimanje na svetu.Nije, kao i svako drugo zanimanje,postoje rizici,postoje kontrole ,licni odnos prema svemu,sredina u kojoj se radi...
 
gile031:
I sta bi na kraju,da li upisati ovu skolu ili je ipak rizicno i treba zaobici?

Ja sam visi radioloski tehnicar. Iskreno, ovaj smer nisam upisala zato sto sam htela vec sto zbog nekih razloga nisam mogla da upisem za fizioterapeuta, pa sam se nadala da cu se prebaciti posle prve godine. To je bilo pre 10 godina.
Ne samo da se nisam prebacila vec sam ovaj posao jako zavolela.
I meni su svasta pricali i pod tim utiscima sam dugo bila. Sada ti mogu reci da sve oblasti u zdravstvu nose odredjeni rizik, ne samo radiologija.
Radila sam na dijagnostici tri godine, a trenutno sam na radio terapiji (prema kojoj sam imala veliku odbojnost).
Stvari stoje ovako: kao sto je dr. vec objasnila puno zavisi od tehnicara i toga koliko on savesno obavlja svoj posao. Prvobitno da zastiti sebe, pacijenta i svoje kolege. Dakle niko te ne moze naterati da uradis nesto sto moze da ugrozi tvoje zdravlje.
Cinjenica je da uslovi u kojima radimo su katastrofalni, aparati i prostorije ne zadovoljavaju radioloske standarde. Nekada je tehnicar zbog svega toga primoran da napravi neke kompromise koji nisu dobri ali ni katastrofalni.
Isto tako od bolnice do bolnice susrecu se razliciti problemi od toga koliko nacelinici i sefovi brinu o osoblju i dovode ih u situaciju da ne mogu adekvatno da se zastite, do broja pacijenata koji je nenormalno veliki i neprihvatljiv za radiolosku struku.
Sa tim i jos nekim drugim stvarima se sreces i naucis kako da se sa tim nosis i resavas, menjas radna mesta koja ti ne odgovaraju itd.
Jos jedna pozitivna stvar je sto za radioloske tehnicare uvek ima posla i kod nas i u svetu.
Ti sam odluci, moj savet je da sve to nije tako strasno i da je posao radioloskog tehnicara veoma zanimljiv (osim u domu zdravlja, gde ti je i zracenej min.), a ti odluci sam.
PS. I javi naravno, da li cemo biti kolege jednog dana.
 

Back
Top