Писани извори на интернету и литература

Новији чланак на тему винчанице. :D

A. Palavestra - All Shades of Gray: The case of Vinča script

Aпстракт:

Проблематични појам „винчанско писмо” односи се на извесне урезане орнаменте и знакове на керамици винчанске културе – једне од најзначајнијих „култура” у неолиту југоуисточне Европе. Употреба и злоупотреба овог феномена и самог термина „винчанско писмо” временом се мењала, те с једне стране речито сведочи о променама парадигми у европској археологији, док с друге указује на опасне контаминације археологије псеудоархеолошким идејама. У XIX и у првој половини XX века веку идеја о писму у неолитским културама југоисточне Европе понекад се појављивала као потврда кратке „историјске” хронологије и блискоисточних утицаја, што је као интерпретативна парадигма, потпуно срушено новом C-14 хронологијом. Осамдесетих година XX века идеја о „винчанском писму” појављује се у Србији поново, овог пута из потпуно других – псеудонаучних кругова, жестоко подржана медијском кампањом. „Винчанско писмо” убрзо постаје централни мотив много ширег псеудонаучног покрета. Нажалост последњих година појам „винчанског писма” – медијски лажно представљен као нова и равноправна интерпретативна парадигма – из псеудонауке се, по принципу спојених судова, прелива у ширу јавност, па чак и у археологију.
 
Је л' има неко можда скениране Мештровићеве мемоаре?
То је објављено под насловом Успомене на политичке људе и догађаје.
Гледах по мрежи, па не налазим, а мислим да сам то негде видео већ?
 
Је л' има неко можда скениране Мештровићеве мемоаре?
То је објављено под насловом Успомене на политичке људе и догађаје.
Гледах по мрежи, па не налазим, а мислим да сам то негде видео већ?

Не вјерујем да има иђе. Ја је имам неђе међу документима али ко ће то сад наћи... Пробаћу за двије три недље.
 
ПРЕПИС.ОРГ - Један изузетно занимљив пројекат од великог значаја за нашу културу. Посетите страницу, прочитајте о чему је реч и придружите се акцији.

Ако се не варам, овом пројекту се до сада придружила само једна особа, што је заиста срамотно, али не и зачуђујуће, с обзиром да линк за регистрацију који је постављен на сајту заправо не ради (контактирао сам Институт за српски језик САНУ). Региструјте се овде.
 
ПРЕПИС.ОРГ - Један изузетно занимљив пројекат од великог значаја за нашу културу. Посетите страницу, прочитајте о чему је реч и придружите се акцији.

Ако се не варам, овом пројекту се до сада придружила само једна особа, што је заиста срамотно, али не и зачуђујуће, с обзиром да линк за регистрацију који је постављен на сајту заправо не ради (контактирао сам Институт за српски језик САНУ). Региструјте се овде.
Препоручујем вам да радите на Збирци речи из призрена, с обзиром да ту доминира куцани текст.
 
Izveštaj komisije antropologa sa terenskog rada na području jasenovačkog logorskog kompleksa 1964. godine (Vida Brodar, Anton Pogačnik, Srboljub Živanović):


IMG_20180525_103051.jpg
 
Историјски ресурси на светској мрежи

Идеја је да се оставе линкови ка историјским ресурсима на светској мрежи да би имали шири приступ знањима која нас интересују и да нам дискусије буду боље усмерене и аргументативније. Тема је отворена по узору на један други подфорум Крстарице. Још неки чланови форума су изразили жељу за овом идејом, па сам се одлучио да отворим тему.

У договору са модераторком овог форума (коју поздрављам овом приликом још једном што је изашла у сусрет), тема ће бити залепљена на врх, да не би била изгурана, јер то не заслужује.

Принцип остављања порука функционисаће на следећи начин:

Кратак опис сајта (неколико просто проширених реченица):

Језик сајта:

Линк:


Правила остављања порука:
Све поруке које коментаришу сајтове (тј. неко откуца коментар испод поруке коју је неко оставио), линкови ка страницама које садрже пропаганду, рекламирање, пиратерију (странице које крше ауторска права), политичке странке, „мртви“ линкови (непостојећи) и слично, ће бити избрисане без упозорења. Значи, да ако неко сматра да је сајт одличан или лош, нека не куца, јер ће бити избрисано. Ово је учињено да не би дошло до хаоса на теми.
Ту улазе и стандардна правила типа куцања са укљученим Caps Lock, коришћење већег фонта од стандардног, коришћење дречавих и сличних боја за фонт и сл.
Ако чланови форума хоће да коментаришу, можемо отворити нову тему, али она неће бити залепљена.


Који сајтови?
Може скоро све: линкови ка универзитетима и библиотекама који имају отворене ресурсе, странице посвећене историји одређених људи, ратовима, религији, економији, уметности, филологији, итд. може и званична и незванична историја (тзв. ревизионистичка, под условом да није пропаганда, вређање других људи на основу разлика и сл.), странице које нуде књиге које су у јавном власништву, историографске мапе и да не куцам шта све.

Ја сам оставио неколико примера, па нек база полако расте.


П.С.
Немојте остављати линкове ка Википедији, јер ће и то бити избрисано. Не кажем да подаци тамо нису не/тачни, али она је енциклопедија.

Ако неко жели да претражује Википедију, нека то чини преко Google-a на следећи начин (за оне који не знају): укуцaјте wikipedia и онда шта вас интересује. Нпр. wikipedia slavs.
 
Je l' neko može da mi predloži jednu dobru knjigu o istoriji Hrišćanstva? Može na srpskom, engleskom, nemačkom ili ruskom, al' da je celokupna istorija. Nije bitno da li je u više tomova.
Није ми позната ниједна квалитетнија једнотомна историја. Историја хришћанства је исувише сложена да би била озбиљније покривена у једном тому.

Знам шта ти не бих препроручио, а то је серија Cambridge History of Christianity. Реч је о капиталном издању у девет томова, тако да то свакако није оно што тражиш, али свеједно, квалитет 2, 3. и 5. тома, које сам прочитао мање-више у целини, прилично ме је разочарао, посебно после читања неколико томова изванредне The Cambridge History of China.

Мада није строго реч о историји, свакако бих препоручио Хришћанско предање Јарослава Пеликана (Службени гласник је пре пар година издао превод овог дела).
 
Poslednja izmena:

Back
Top