jedno vrlo praktično pitanje.

guitarrr_babe

Domaćin
Poruka
4.383
mislim da nikada nije kasno priznati da si neinformisan. eto ja sada priznajem - neinformisana sam.

e, sad, moje pitanje je sledeće:

recimo da hoću busom da idem za nemačku, naravno, preko austrije. da li mi je za to potrebna posebna austrijska viza? i šta je to šengen, pre svega, mislim, znači li to konkretno nešto MENI?

e, a ako hoću recimo direktno avionom za nemačku, da li mi treba to isto? verujem da ne, mislim, glupo pitanje, ali samo da pitam.

hvala unapred :)
 
potrebna ti je samo sengenska viza, svejedno da li bi putovala busom preko austrije ili direktno u nemacku.

sengenska viza vazi za sve zemlje clanice sengenskog sporazuma, bez obzira koja zemlja ju je izdala. u praksi, ne bi trebalo ni da bude bilo kakve kontrole na prelazu iz austrije u nemacku jer se to tretira maltene kao da prelazis iz vojvodine u uzu srbiju, na primer.

vise informacija mozes da pronadjes na http://www.eurovisa.info/
 
aha!

ok, znam da moram da imam mađarsku vizu, jer mađarska nije u šengenu, to tako piše SVUDA, na svakom sajtu koji se makar malo bavi vizama. ono što ne piše je to za austrijsku vizu.


da rezimiramo. moj put ide scg-mađarska-austrija-nemačka, a od svega toga ja ću morati da platim mađarsku tranzitnu i nemačku boravišnu vizu, ne i austrijsku tranzitnu. ima li onih koji se slažu sa tim, onih koji se ne slažu?


hvala vam mnooooooogoooooooo inače svima.
 
madjarska pristupa sengenskom sporazumu sledece godine, tj. tada ce i oni izdavati sengenske vize. do tada, pustaju te da prodjes u tranzitu ako imas validnu sengensku vizu:

Državljani Srbije i Crne Gore, koji putuju sa šengenskom vizom:

- u ciljnu državu, koja je deo šengenskog prostora, mogu proputovati kroz Republiku Mađarsku bez vize, ukoliko im šengenska viza važi još više od 5 (pet) dana računajući od vremena prelaska granice, odnosno raspolažu važećom šengenskom vizom, dozvolom za boravak ili dozvolom za useljenje. U ovim slučajevima proputovanje ne može bizi duže od pet dana;

- unutar perioda važenja šengenske vize (i zadnjeg dana važenja) radi povratka kući u Srbiju i Crnu Goru mogu proputovati kroz Republiku Mađarsku bez vize.

- u roku od pet dana od dana isteka važenja šengenske vize državljanima Srbije i Crne Gore prilikom njihovog prijavljivanja radi ulaska u Republiku Mađarsku, u cilju povratka kući u Srbiju i Crnu Goru , na granici se može izdati besplatna tranzitna viza i bez postojanja okolnosti za vanredno procenjivanje.


guitarrr_babe:
aha!

ok, znam da moram da imam mađarsku vizu, jer mađarska nije u šengenu, to tako piše SVUDA, na svakom sajtu koji se makar malo bavi vizama. ono što ne piše je to za austrijsku vizu.


da rezimiramo. moj put ide scg-mađarska-austrija-nemačka, a od svega toga ja ću morati da platim mađarsku tranzitnu i nemačku boravišnu vizu, ne i austrijsku tranzitnu. ima li onih koji se slažu sa tim, onih koji se ne slažu?


hvala vam mnooooooogoooooooo inače svima.
 

Back
Top