Jovan Skilica i Kekavmen - Vladar kog naroda je bio Dukljanin Stefan Vojislav
Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Prikazujem rezultate 1 do 25 od 138

Tema: Jovan Skilica i Kekavmen - Vladar kog naroda je bio Dukljanin Stefan Vojislav

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Jovan Skilica i Kekavmen - Vladar kog naroda je bio Dukljanin Stefan Vojislav?

Odavno sam hteo ovo da objavim zbog Rufima i njemu sličnim, ali sam izgubio svoje kopije ova dva spisa. Danas sam trayio nesto u biblioteci i slučajno našao ova dva autora. Neću objavljivati cele textove, jer nije važno za temu, već male odeljke čisto da vidimo čiji je kralj bio čuveni Dukljanin Stefan Vojislav i da vidimo ko je naseljavao Duklju u XI veku.

Jovan Skilica i Kekavmen

Ko je bio Jovan Skilica?

Ukratko: Najverovatnije je bio poreklom iz Male Azije iz teme Trakesion, zauzimao je značajne položaje u vizantijskom carstvu (kuropalata, druigara vigle, protovestijara) Živeo je, kako i sam navodi u vreme čuvenog filozofa Mihaila Psela (oko 1018-1096). Kako je najverovatnije Skilica autor pravnog spisa koji je 1092. upućen Aleksiju I Komninu, njegova smrt stavlja se u posednje godine XI veka. Napisao je delo pod nazivom Kratka istorija koje obuhvata period od 811. do 1057. godine, dok je nepoznati nastavljač obradio i period do 1078.

Ko je bio Kekavmen?

O samom autoru poznato je samo ono što kaže o sebi u svom spisu a to je da je živeo u XI veku i da je učestvovao u gušenju ustanka Petra Deljana 1040. godine, a da je 1042. učestvovao u oslepljivanju i zbacivanju sa prestola cara Mihaila V Kalafata, kao i to da je vršio neke upravne funkcije u Heladi.

E sad da vidimo ko su bili stanovnici Duklje i čiji je vladar bio Stefan Vojislav XI veku:

Skilica:

".........Jovan posla caru koji je boravio u Solunu deset kentenarija zlata (oko 33kg), ali brod zahvaćen olijnim vetrom, udari na ilirske obale i razbi se. Zlato prigrabi Stefan Vojislav arhont Srba, koji je bio pre kratkog vremena pobegao iz Carigrada i povratio svoju teritoriju proteravši odande Teofila Erotika....".

Rufi, sta to vidimo? Jovan Skilica bio vidovit, pa nekih 70-80 godina nakon nastanka nemanjicke Srbije znao da ce se u buducnosti zavisno stanovnistvo zvati sebrima, pa odatle izveo naziv Srbi? Ili je mozda citao Politiku iz 1988.? I to ni manje ni vise, nego pominje Srbe ciji je vladar Stefan Vojislav, za koga tvoj cuveni Ljetopis popa Dukljanina, koji se navodno krije od srpskih studenata, govori da je vladao drzavom po imenu Duklja iliti danasnja Crna Gora. Ma jok bre, Jovan Skilica je slusao srpske svetosavske bajke, pa je pod tim uticajem to napisao.:smile:
    __________________________________________________ ___

Kekavmen:

Napomena: Sem Kekavmena, i Jovan Skilica i pop Dukljnin detaljno opisuju kako je Stefan Vojislav zarobio Mihaila kapetana Drača. U narednom odeljku Kekavmen govori o tome kroz savete sta uraditi ako upadneš u temlju nekog toparha da je pljačakaš.

".....Ako upadneš i pljačakaš zemlju nekog toparha, ne vraćaj se istim putem kojim upadaš u njegovu zemlju. Neprijatelj, poznavajući kraj, postaviće zasede u klisurama i na povratku uništiće te. Tako uradi u Duklji Travunjanin Srbin kapetanu Drača Mihailu i uništi njegovu vojsku koja je brojala preko 40.000. Pomenuti kapetan upade u Duklju i opljačka je, a vraćajući se zateče klisure, kroz koje je bio ušao zaposednute i bi zarobljen. A možda je imao drugi put da se bezopasno izvuče, ali zbog nepromišljenosti, bolje reći neiskustva bi zarobljen....."

"......Da ti saopštim i drugo lukavstvo ovog varvarina.
    Katakalon Klazomanski bio je strateg u Dubrovniku. Strategu se prohte da pomoću ratnog prijateljstva izvrši ratni podvig. Beše u gradovima Dalmacije, u Zeti i Stonu toparh Vojislav Dukljanin i strateg htede da ga zarobi......"

Napomena: Kekavmen, Stefana Vojislava na jednom mestu naziva Travunjaninom Srbinom, a na drugom Vojislavom Duklaninom. To moze da znaci da je Vojislav bio poreklom iz Travunije, ali je nesmetano vladao Dukljom, sto ukazuje da je bez obzira na teritorijalnu podelu, jos u XI veku vladao osecaj zajednicke pripadnosti Travunije i Duklje.
    Poslednji put ažurirao/la *+*+*+*+* : 04.04.2006. u 22:54

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Podrazumevano Re: Jovan Skilica i Kekavmen - Vladar kog naroda je bio Dukljanin Stefan Vojislav

U poslednje vreme, sve nekako ja prva komentarišem nove teme.
    Čini mi se dobrim i ozbiljnim tekstom, krećem u čitanje.
    Pozz

P.S. E, pa nema nam nešto Rufija na Istoriji ! Eno ga davi po književnosti.

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Podrazumevano Re: Jovan Skilica i Kekavmen - Vladar kog naroda je bio Dukljanin Stefan Vojislav

Bravo Akhenatone, gde si dosad bio?Ovo je rebalo odmah da okacis dok je jos Rufim bio tu.Izgleda da su ga banovali, mislim pod imenom 'vladike', ali ne sumnjam da je otvorio novi nalog.

Ovi tekstovi jasno razbijaju ideje da termin Srbin potice iz srednjeg reda i da oznacava drustvenu klasu.Isto tako vidimo da su vladari Duklje(Crne Gore) bili SRBI, hteo to 'vladika' da prizna ili ne.

Jos jednom, svaka cats Akhenatone

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Hvala. Hteo sam i ranije, ali vec sam rekao da sam izgubio svoju kopiju. Eto dans bas slucajno nadjem u biblioteci.

Vladika nije banovan, eno ga na Podgorici. Cita on sve, oglasice se uskoro ako ima m.uda.

Ostavio sam mu link i an Podgorici, da ne kaze posle nije video. :wink:
    Poslednji put ažurirao/la *+*+*+*+* : 05.04.2006. u 00:37

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Svestran neki momak ! Davi i ovde i tamo. Radi li taj išta drugo osim što postuje ? Ako nas ubedjuje ovde da ne postojimo, ušta onda ubedjuje njih tamo?

U drugom delu, ja sve krećem naopačke, se jasno vidi ono što si i sam izvukao kao bitno u Napomeni. I u Travuniji i u Duklji živeli su Srbi. Sad kome se to svidja ili ne, al dokaz je dokaz.

Domaćin Rujevit (avatar)
    Učlanjen
    15.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    74

Aha sad je neozbiljan i bezvredan.
    Daj Rufime uozbilji se

Primećen član vazon (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Vladika Rufimo.

[b
    Skilica: "Narod Srba koje i Hrvatima zovu" ?!?!
    Skilica: "Bugari se granice sa Hrvatima" ?!?! [/b]
    Овде Скилица само наводи да неки други (а не и он) мешају Србе и Хрвате. То уопште није чудно. Иди у Америку и реци некоме одакле си и они ће рећи "Ахааа, Чехословачка...!" На Територије царства долазе два народа која се готово по ничему не разликују (бар у моменту када су доспела на Балкан) и најнормалнија појава ће бити да их обични људи мешају, пошто нису сви били доктори историјских наука... Срби, Хрвати или Хрвати и Срби... Из перспективе византијског човека није било разлике.

И то што се Бугари граниче са Хрватима не значи да су Срби, у ствари, Хрвати. То значи да су Бугари заузели велик део Балкана, па и Србију и Босну и тако избили на границе Хрватске. А онда их је жестоко потукао хрватски краљ Томислав...

Крајње просто.

Него, одакле копате ове византијске изворе? Постоји ли то негде на интернету или неко има на рачунару? Ако је тако, волео бих да ми пошаљете то...

Neproveren član Oximoron (avatar)
    Učlanjen
    05.11.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

@ Vladika Rufim
    Jel tebe neko tuko lopatom po glawi kad si bio mali?
    Elem
    kilica: "Narod Srba koje i Hrvatima zovu" ?!?!

Prvi deo:
    Do greshke je doshlo iz razloga shto su i Srbi i Hrvati postali iz Slovenskog plemena,a shta jedan Amer zna...
    Drugi deo
    Bugari su osvojili u jednom trenutku vetji deo Balkana,Pola Srbije,i doshli do Hrvatske de su popili zhestoke batine od njix,nakon toga su se povukli.

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Rufime, mozda SKilica na drugim mestima i gresi, ali ga u vezi ustanka u Duklji Kekavmen i Letopis popa Dukljanina potvrdjuju, jer opisuju dogadjaje skoro na potpuno identican nacin.

Tako da su ti argumenti slabi! :smile:

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio vazon

Него, одакле копате ове византијске изворе? Постоји ли то негде на интернету или неко има на рачунару? Ако је тако, волео бих да ми пошаљете то...
    Nema to na netu, samo mozes da nadjes po bibliotekama.

Učlanjen
    05.11.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Ma kakaw skilica.On nek pishe svoju istoriju...blax...

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Rufi ne kontriraj sam sebi Skilica pise nesto sto ti ne odgovara pa je stranac koji pojma nema o drugim narodina, A Nicifor Vrijenije i K. Porfirogenit nisu stranci jer pisu ono sto ti odgovara. Ma to je najlakse proglastiti coveka za neozbiljnog, ako ne igra kako tui sviras. :smile:

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Dragi Rifika, tvoj Porfirogenit u DAI-u Madjare naziva Turcima. Po tvojoj logici, trebali bi u startu da ga odbacimo. :wink:

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio Oximoron
    @ [SIZE=2]Vladika Rufim
    Jel tebe neko tuko lopatom po glawi kad si bio mali?[/
    SIZE]Elem
    kilica: "Narod Srba koje i Hrvatima zovu" ?!?!

Prvi deo:
    Do greshke je doshlo iz razloga shto su i Srbi i Hrvati postali iz Slovenskog plemena,a shta jedan Amer zna...
    Drugi deo
    Bugari su osvojili u jednom trenutku vetji deo Balkana,Pola Srbije,i doshli do Hrvatske de su popili zhestoke batine od njix,nakon toga su se povukli.
    he,he....

Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Ne bih potcenjivao Skilicu. Ljudi koji su u Viz. zauzimali visoke polozaje i koji su zavrsili dobre skole sigurno nisu bili neobavesteni. On kaze da Srbe nazivaju Hrvatima, iz toga ne mozemo zakljuciti da ih on i sam tako naziva. Drugi su verovatno mesali ova dva naroda, ali ne mora znaciti da ih i on mesa. Navedena recenica u opste ne dokazuje da sam Skilica ne razlikuje Hrvate i Srbe.

Porfirogenit jeste dobar, ali nije najbolji, kako je neko rekao. Ima dosta boljih izvora od njega.

Sto se tice biblioteka... Nisam znao da je na nasem jeziku izdato toliko Viz. izvora. Znao sam za Pselovu Hroniku, za Prokopija... Sta se jos moze naci na srpskom...?

Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Citat Original postavio Vladika Rufim
    Kako ih naziva Turcima kad Turci tada nijesu postojali?
    DAI je nastao polovinom X vijeka, kakvi sad Turci?
    Ма то није проблем. Ради се о томе да су многи средњовековни аутори користили такозвани "архаизирајући стил", односно опонашали су античке историчаре, па су користили античке називе за народе који су живели на просторима на којима су некада боравили ти антички народи. На пример, неки називају Србе Трибалима, сви народи северно од Дунава су Скити, Бугари су Мези, Турци и Арапи су Персијанци...
    У главном, постоји збрка око назива, али зна се шта се на кога односи.

Elita Prisoner (avatar)
    Učlanjen
    21.01.2006.
    Pol
    ženski
    Tekstova u blogu
    15
    Reputaciona moć
    260

Citat Original postavio vazon
    Ne bih potcenjivao Skilicu. Ljudi koji su u Viz. zauzimali visoke polozaje i koji su zavrsili dobre skole sigurno nisu bili neobavesteni. On kaze da Srbe nazivaju Hrvatima, iz toga ne mozemo zakljuciti da ih on i sam tako naziva. Drugi su verovatno mesali ova dva naroda, ali ne mora znaciti da ih i on mesa. Navedena recenica u opste ne dokazuje da sam Skilica ne razlikuje Hrvate i Srbe.

Porfirogenit jeste dobar, ali nije najbolji, kako je neko rekao. Ima dosta boljih izvora od njega.

Sto se tice biblioteka... Nisam znao da je na nasem jeziku izdato toliko Viz. izvora. Znao sam za Pselovu Hroniku, za Prokopija... Sta se jos moze naci na srpskom...?
    E, da. Vazon je u pravu. Šta se još može naći na srpskom? Meni lično mnogo smeta, odvraća mi pažnju, knjiga koja je štampana na hravatskom. Dok ja obajsnim sebi šta piše, izgubim volju za čitanje. O nekom stranom izdanju da i ne govorim.

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Turci nisu postojali?

E Rufika, Rufika. Pa ti sinko nista ne znas. Osmanlije nisu iznikle iz zemlje, pre njih sreco moja postojali su Turci Seldzuci, poreklom iz zemlje po imenu Turan istocno od Kaspijskog jezera. Znacajniji faktor Seldzuci su postali tek od pocetka 11. veka kad su krenuli u osvajanje, ali su postojali i pre toga.

K Porfirogenit, Citat iz poglavlja O Dalmaciji i susednim plemenima!

"......Od tada ovu zemlju drze Hrvati a u Hrvatskoj jos ima avarskih potomaka i po njima se vidi da su Avari. Ostali hrvati ostanu u susedstvu Franacke i zovu se sada Belohrvati tj. Beli Hrvati i imaju svog arhonta; potcinjeni su Otonu, velikom kralju Franacke koja se naziva i Saksijom i nekrsteni su, zive sa Turcima u ljubavi i stupaju sa njima u srodstvo....."

Iz njegovog daljeg pisanja, a i iz drugih spisa tog vremena vidi se da se radi o Madjarima.
    Poslednji put ažurirao/la *+*+*+*+* : 06.04.2006. u 13:49

Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Hajd dobro, Turci su bili poznati jos polovinom X vijeka....
    Па него шта су? Постојбина Турака је северно од Ирана... Тамо су ти данашње турске државе Туркменистан и остале... Нису Турци само Османлије. Имаш доста тих народа, као што имаш и разних народа који припадају Словенима. Мислим да су и Хазари били Турци. На њиховом језику реч Хазар значила је луталица, на модерном турском та реч се каже "гезер" или нешто тако...

У главном, Турци постоје од иха хај.

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Hajd dobro, Turci su bili poznati jos polovinom X vijeka....
    Sreco moja, pa nemoj opet sebi da kontriras. Pominje ih tvoj cuveni Porfirogenit. Da i on mozda nije bio vidovit pa je znao da ce se nekad u buducnosti pojaviti narod pod tim imenom?

Daj molim te sredi se. :wink:

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Jedna ispravka: Pogresio sam naslov odeljka, nije O Hrvatima i zemlji kojoj sada obitavaju, nego o Dalmaciji i susednim plemenima. Ispravicu gore!

izvinjavam se malo sam rasejan zbog licnih problema u poslednje vreme.
    Poslednji put ažurirao/la *+*+*+*+* : 06.04.2006. u 13:59

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio Bi2
    E, da. Vazon je u pravu. Šta se još može naći na srpskom? Meni lično mnogo smeta, odvraća mi pažnju, knjiga koja je štampana na hravatskom. Dok ja obajsnim sebi šta piše, izgubim volju za čitanje. O nekom stranom izdanju da i ne govorim.
    Uglavnom ne mogu da se nadju citava dela, ali ono sto se odnosi na Slovene mozete naci u VIzantijskim izvorima za istoriju naroda Jugoslavije u IV toma.

Učlanjen
    05.11.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Kako ih naziva Turcima kad Turci tada nijesu postojali?
    DAI je nastao polovinom X vijeka, kakvi sad Turci?
    Ne,doshli su vanzemaljtzi u 13 veku i batzili ix na Kosovo polje.Turci,kao Turci nisam siguran kada su rodjeni,ali Turci seldzuci su se pojavili na Arabijskom poluostrvu u 6. veku...

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Pa sta i da je bilo pleme? Ipak su postojali ljudi koji su se zvali Turci. E Rufi, Rufi, pa nemoj sad da se vadis.

Učlanjen
    05.11.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    2
    Reputaciona moć
    0

Kako wolim kad se koprtza owako :O

Strana 1 od 6 12345 ... PoslednjaPoslednja
Vrh strane

Slične teme

1. Odgovora: 0
    Poslednja poruka: 05.02.2007., 23:34
  2. "Stefan Vojislav"
    Autor King David u forumu Politika
    Odgovora: 7
    Poslednja poruka: 19.10.2006., 09:36

Pravila za slanje poruka

• Ne možete kreirati novu temu