Razglednice Novog Sada

Hvala, za pohvale :)

Ja sam odskora poceo da skupljam razglednice Novog Sada i naravno odmah sam pogledao na netu ima li neki takav sajt. Na moje veliko iznenajenje nasao sam tek jedan, ali samo slike, dosta sitne, bez teksta. Sa druge strane mnogo manji gradovi i varosice imaju takve sajtove. I tako, pljuc u sake, da nesto uradimo po tom pitanju.

Pa, zasluzio je makar toliko Novi Sad :))
 
Za onu Opel (Olimpija beše valjda) samo sam čuo. Kao bio je velik, a umesto svetlosnih žmigavaca imao je neke šrapiće koji su iskakali levo ili desno. Iz tih 70, kao klinac, pamtim da su se skloniji brzini i ekstravaganciji (naravno, generacija mojih matorih) oduševljavali autom zvanim, ako se dobro sećam "Princ". Čini mi se NSU. Motor nazad, dvoje vrata, prilično nestašan za upravljanje zbog lakog prednjeg dela, pričali su. Nije on naročito izgledao, ali tek kasnije sam saznao da je mali princ u svoje vreme prilično harao relijima u svetu. U takvima su naši matorci odlazili da samoupravljaju, na radnički savet, zbor radnih ljudi i građana, SUBNOR, SSRNJ ili u selo po svinjče.
 
ne smem ti ovako javno nista savetovati....................................nisam sigurna da je dobro ostavljati pisane tragove ;)...................................

samo da te upozorim.....................................poneka trofejna oruzja jos imaju upotrebnu vrednost......................a tamo ih ima na pretek..........................nisu oni bas tako naivni ;)
 
ti stapici se zovu "winkleri" i bili su zamena za zmiguse sve do polovine 50tih, kasnije su ih ljudi masovno zamenjivali klasicnim zmigavcvima sto je steta jer su danas na ceni automobili koji bas to imaju...sto se tice NSU-a imas odlicne textove na neto o njima...
 
Nisam neki poznavalac kola. A sa NSU ni ne znam šta je dalje bilo. Sećam se Simce, francuza, oni su se 100 puta vadili iz čabra, ali na kraju ipak nestadoše. Moji su imali jednu "1301". Lep auto. Posle su Simkini nešto muvali s Matrom, pa Talbotom...
 
nesons:
Eto Novi Sad se bas menjao !

Ima li nekih zapisa o tome kako su reagovali gradjani oko toga da im se grad menja !
I ko je bio ili ,su bili, arhitekte tog vremena i transformacije grada ?
Na sajtu ima na vise mesta navedeno ko je bio projektant znacajnih objekata u centru grada. Za one izgradjene do 1914, kao sto su Katedrala ili Gradska kuca, uglavnom su projektanti bili iz Peste. Izmedju dva rada najznacaniji je Djordje Tabakovic, koji je projektovao oko 50 zgrada. On je autor i projekta Tanurdziceve palate, pa tako na toj strani kaze:

"Izradu projekta, za ovu najveću palatu u gradu, dobio je Đorđe Tabaković posle pobede na konkursu raspisanom 1930. godine i na koji je, kažu, bilo prijavljeno preko 400 arhitekata. Projekat je završen 1933, a izgradnja palate je trajala od 1934. do 1936. godine i košala je 12 miliona dinara."

Inace, pre pocetka gradnje Tanurdžić je zajedno sa arhitektom Đorđem Tabakovićem, obišao nekoliko evropskih gradova kako bi se na licu mesta upoznali sa najsavremenijim graditeljskim dostignućima.
 

Back
Top