POMOC OKO LASERSKOG STAMPACA

Pa bas i ne mozes da nadjes.
Da je to tako lako, svi bi danas imali atomsku bombu, a ne samo nekoliko zemalja sveta.
BGD ovo sto si naveo su seme rada nuklearnog reaktora i nuklearnih elektrana, sto je sasvim drugacije od atomske bombe, za nju ti je potreban citav kamion dokumentacije, koji kao sto rekoh nije lako naci.
No to nije tema danasnje emisije.
 
Aman ljudi sta ste zapeli. Nije to to.
Ucio sam taj deo fizike malo detaljnije i verujte mi znam zasto pricam.
Da je to tako lako, Irak bi davno bombardovao Amere, a Iran bi davno pretio A-bombom.
Ono sto zna ceo svet je osnovna sema A-bombe i da je kao i za sve drugo potreban malo veci upaljac (TNT).
 
Upravo to.
Nije problem napraviti. Problem je obezbediti uslove i nabaviti materijal posto svaki materjal koji moze da se iskoristi se vrlo strogo nadglda i tesko je doci do njega.
Uostalom sto se ne zapitas otkud zemljama koje su na jako niskom tehnoloskom nivou (a i metarijalnom) A-bomba (Indija, Kina i slicno) ???
Jednostavno imali su uslove i materijal.

P.S.
Smatrm da nije strasno kad tema ode u offtopic narocito ako je zanimljiv offtopic i vredan razmene misljenja.
 
Bas ode u off.
Da je lako napraviti Hitler bi nam svima yebo kevu (a mozda bi i bilo bolje da je osvojio svet, nego sto je ovako kako je). Na tome je radilo preko 2000 - 3000 ljudi...posle se zna sta je bilo, kao i da su Ameri bombardovali postrojenja za pravljenje teske vode (valjda dodje H3O)u Norveskoj.
Pouzdano znam da zas detaljnu dokumentaciju za pravljenje bombe treba jedan sleper nosivosti dobrih 20 tona.
U osnovi A-bomba je prosta. Ima dve subkriticne mase izotopa Uranijuma 92-235 koje stoje jedna naspram druge. Da bi se ove dve mase spojile u kriticnu potreban je upaljac koji mora biti od nekog jakog exploziva (sibica svakako ne moze napraviti temperaturu potrebnu za fisiju), a to je uglavnom trinitrotoluen (TNT).
Ostale gluposti tipa reaktora, skladistenja su takodje opstepoznata svetu. I alko je ovima sto su pisali da pisu neke osnovne i opste planove za selfmade atomku pri tom udarajuci cifre, pa niko to ni ne pokusava da uradi.
Sto se samog skladistenja tice i mi smo imali Vincu u kojoj je sve radilo OK, nije ni to veliki problem napraviti. Problem je samo kako. Za mnoge stvari za koje svet zna da ulaze u sastav, ne znaju kad i kako se koriste, kao ni sta tacno rade. A po ovim sarenim sajtovima sve je napisano okvirno.
@tab
Kina na tehnolosko niskom nivou??? Pre 20 godina mozda, danas ne bih rekao, progurali su se u vrh. A od onoliko ljudi, mora se naci nekoliko nuklearnih fizicara koji rade narazvoju svega toga dok ne otkrije proces pravljenja.
 
pa Hitler i jeste bio jako blizu pravljenja atomske bombe, al je imao 2 velika problema...
Prvi - u jeku priprema atomske bombe su saveznici uveliko vitlali po Francuskoj i Evropi, imali premoc u vazduhu i non stop bombardovali sto industrijska postrojenja, sto linije za snabdevanje, a podzemne fabrike nisu imale dovoljno kapaciteta za razvoj i pravljenje tako neceg...
Drugi - pogodi sta - nisu imali uranijum...tj dopremali su ga iz japana, medjutim to je bilo sve vrlo sporo i nedovoljno, a to je trebalo da (izmedju ostalog) resi i nova generacija brzih podmornica koja opet, iz gorenavedenog nije stigla da zazivi...
 
Negde sam citao da je Hitleru falilo bukvalno mesec dana da ima A-bombu. a sobzirom da je jedini imao balisticke rakete (V-1 V-2) ko zna sta bi se na kraju izdesavalo.

Ja sam i govorio o Kini kad je napravila A-bombu ne sada. Slazem se sa tobom za sadasnje stanje (ako se ne varam i Koreja je ima a i oni su tada bili u uzasnom stanju sto sve govori da je veci problem resurs i uslovi nego recept)

Slazem se da verovatno uputstva po internetu nisu precizna ali su dovoljno dobra osnova i zadovoljavajuce precizna za Home made mini nuke :lol:
Uostalom da nije tako zar bi se toliko kontrolisali svi moguci izvori sirovina za atomku?
Pustili bi ih da plutonijum, uranijum i slicno taloze do mile volje jer koj ce im kad ne znaju da iskoriste :lol:
 
Moze da se nadj ei recept za atomsku bombu samo treba vise da trazis. Jednom sam nasao SVE o drogama od sadjenja pa do krajnjeg koirsnika narkomana, SVE je u detalje objasnjeno. A ovi se kur***e kako su pohapsili grupu dilera. Na netu je sve na dlanu "samo" treba "kopati"
 
Кулиража:
Bas ode u off.
Da je lako napraviti Hitler bi nam svima yebo kevu (a mozda bi i bilo bolje da je osvojio svet, nego sto je ovako kako je). Na tome je radilo preko 2000 - 3000 ljudi...posle se zna sta je bilo, kao i da su Ameri bombardovali postrojenja za pravljenje teske vode (valjda dodje H3O)u Norveskoj.
Pouzdano znam da zas detaljnu dokumentaciju za pravljenje bombe treba jedan sleper nosivosti dobrih 20 tona.
U osnovi A-bomba je prosta. Ima dve subkriticne mase izotopa Uranijuma 92-235 koje stoje jedna naspram druge. Da bi se ove dve mase spojile u kriticnu potreban je upaljac koji mora biti od nekog jakog exploziva (sibica svakako ne moze napraviti temperaturu potrebnu za fisiju), a to je uglavnom trinitrotoluen (TNT).
Ostale gluposti tipa reaktora, skladistenja su takodje opstepoznata svetu. I alko je ovima sto su pisali da pisu neke osnovne i opste planove za selfmade atomku pri tom udarajuci cifre, pa niko to ni ne pokusava da uradi.
Sto se samog skladistenja tice i mi smo imali Vincu u kojoj je sve radilo OK, nije ni to veliki problem napraviti. Problem je samo kako. Za mnoge stvari za koje svet zna da ulaze u sastav, ne znaju kad i kako se koriste, kao ni sta tacno rade. A po ovim sarenim sajtovima sve je napisano okvirno.
@tab
Kina na tehnolosko niskom nivou??? Pre 20 godina mozda, danas ne bih rekao, progurali su se u vrh. A od onoliko ljudi, mora se naci nekoliko nuklearnih fizicara koji rade narazvoju svega toga dok ne otkrije proces pravljenja.

Pa to vam stvarno i nije neka tajna. Ako pozelis mogu ti vec poslati na email bas detaljnu dokumentaciju oko pravljenja bombe. Ovdje cisto da te informisem da je moguce nukl bombu napraviti sa masom manjom od tzv kriticne mase, posto danas postoje materijali izuzetno dobri reflektori neutrona. Cuo si sigurno da postoje cak i tzv rucne nukl bombe u naoruzanju nekih armija. A sto se tice vrste exploziva, to i nije bas toliko bitno posto inace exploziv i nema dovoljno veliku brzinu, koja je potrebna. Potrebnu brzinu obezbedjuju tzv litijumski prekidaci. Dalje, ne mora se koristiti tehnika spajanja iz vise djelova, vec postoji i tzv imploziona tehnika.
A sto se tice brda dokumentacije koju spominjes, to nije bas tako, jer covjek koji to pravi, podrazumjeva se da zna elektroniku i nuklearnu elekroniku,i da ima logiku, tako da mu te neke bas posebne elektricne seme i nisu potrebne.
Kuliraza, sve sto te zanima uvezi ovog mogu ti reci bez problema, jer to mi je struka, i to fantasticno znam, mada mi je cudno sto ce ti to.
 
tab503:
kad se vec govori o ogromnoj dokumentaciji, ona je tolika jer je detaljna, ide i u sitna crevca tipa koji zavrtnji se koriste.
Za najobicniji telefon mogu ti pokazati dokumentaciju velicine par hiljada listova :lol:

Stvar je u tome da strucno lice razumije svaku stranu te dokumentacije, i da ona ne mora biti toliko dugacka. A ako si ti elektroinzinjer dobro specijalizovan za mobilnu telefoniju i racunsku tehniku, onda bi trebalo da ti je sve jasno, i da mozes napraviti opstu knjizicu, koja objasnjava jasno a detaljno sastav onog sto je zajednicko za svaki mobilni telefon, uz detaljno objasnjenje svega, kao i uopsteno problematiku pravljenja softvera za njega. Ponudi mi takvo nesto, ja cu ti kupiti to odmah.
 
Kada smo kod dokumentacije, pade mi na um sledece:
Zasto pobogu ugusise Tehnicku knjigu u Bgd? Zasto je ugusena Naucna knjiga?
Ako izuzmemo kompjutere, da li primjecujete da je izuzetno smanjeno izdavastvo na polju nauke i tehnike, a da se skoro iskljucivo forsiraju drustvene nauke , knjizevnost i zabava.
Zasto se to radi?
 

Back
Top