zad iz matisa

Sonja-blue

Početnik
Poruka
20
ko zna odgovor neka pise!!! hitno potrebno resenje!

An island community that has been living without elecric power has decided to have
electricy brought to the island. The elecric lines must be brought from the nearest
town to the island. The island is 5 miles from the nearest point of the shore. The town is located on the shore and is 13 miles from the point on the shore that is nearest
to the island.
The community is considering how to run the cables. It costs 50% more to run the cable under the water than it does to run under the ground. How far should the cable be run along the shore so that the community will have to pay the smallest amount possible?
 
Neka je x udaljenost od najblize tacke na obali do tacke gde je idealno da prodje kabl.
funkcija cene bi bila: P=1.5*koren(25+x²)+13-x

Sad nadji prvi izvod i preko drugog izvoda proveri da li je to minimum ili maximum i to je to.
 
A zna li ko ovaj zadatak?
Dat je pravougaonik 8*7, s tim sto je kroz svaku jedinicu mere povucena po jedna linija i horizontalno i vertikalno.
Koliko ima ukupno pravougaonika u datom pravougaoniku, racunajuci i kvadrate?

hint: zadatak se resava pomocu varijacija (ili kombinacija, uvek ih mesam).
 
Nesto me zanima kod odgovora Pjera!
Kako znas koji je ugao izmedju pravca ostrvo-obala i obala-grad i kako znas da li je obala prava i da li je normalna na pravac ostrvo-obala?
Ja koliko vidim bez ovih podataka je ovo funkcija sa vise promenljivih i time ona postaje izuzetno teska za definisanje!
 
Lexa, blizu si. Nije ti trebao onaj jedan iza zagrada, jer je i on uracunat, znaci rezultat je 1008.
Drugi nacin da se resi je:
(9 nad 2)*(8 nad 2). Joca111 ti si racunao broj kvadrata, a trebao si broj tacaka da uzmes u obzir, da ne objasnjavam zasto, a nadam se da i ti razumes.

P.S. ovaj zadatak je bio na takmicenju sedmih razreda.
 
joca111:
Nesto me zanima kod odgovora Pjera!
Kako znas koji je ugao izmedju pravca ostrvo-obala i obala-grad i kako znas da li je obala prava i da li je normalna na pravac ostrvo-obala?
Ja koliko vidim bez ovih podataka je ovo funkcija sa vise promenljivih i time ona postaje izuzetno teska za definisanje!

Ostrvo, grad i najbliza tacka cine pravougli trougao, a isto tako i Ostrvo, najbliza tacka i idealna tacka. Znaci igra ti samo Pitagorina teorema. Nacrtaj pa ce da ti bude jasnije. Nemam vremena da sad crtam pa da uploadujem sliku, nije tesko.
 
da ali treba da se vodi racuna o ceni! ako kablovi idu kroz vodu onda je skuplje ... nisam shvatila da li iz tog grada treba direktno da se uvozi stuja<onaj koji je 13 milja udaljen od najblize tacke> ili da ot tog ide preko onog koji je udaljen 5 milja...valjda me je neko shvatio...
 
Pjer_Nis:
Ostrvo, grad i najbliza tacka cine pravougli trougao, a isto tako i Ostrvo, najbliza tacka i idealna tacka. Znaci igra ti samo Pitagorina teorema. Nacrtaj pa ce da ti bude jasnije. Nemam vremena da sad crtam pa da uploadujem sliku, nije tesko.
Ti si dobro uradio zadatak ali samo u jednom nenaglasenom, savrsenom slucaju ,a to je da je obala prava. To je ovde pretpostavka. Uz tu pretpostavku uzetu kao cinjenicu ja nemam primedbi tvom resenju! Hocu da kazem da zadatak nije potpun, toliko!
 
Sonja-blue:
da ali treba da se vodi racuna o ceni! ako kablovi idu kroz vodu onda je skuplje ... nisam shvatila da li iz tog grada treba direktno da se uvozi stuja<onaj koji je 13 milja udaljen od najblize tacke> ili da ot tog ide preko onog koji je udaljen 5 milja...valjda me je neko shvatio...
Ove dve opcije su krajnje vrednosti za x u ovoj funkciji (mislim na logicne mogucnosti, a zapravo je ova funkcija definisana za svako x), a zeljeno resenje je negde izmedju, samo nadji 1. izvod, drugi ti i ne treba.
A sto se tice cene, upravo zbog postojanja dva cenovna faktora, duzine kabla i razlicite cene za vodu i zemlju, ti ovde i imas slozeniju funkciju jedne promenljive!
 

Back
Top