POST U PORODICI:::

Mama i ja (ponekad i brat) smo dok sam ja bila u Jugi uvek nedelju dana pred Uskrs postili na vodi i isili da se pricestimo. Ali to je za mene bilo vise stavljanje svog karaktera na probu i ciscenje tela od toksina nego vracanje crkvi i Bogu.
 
Srecan post svima koji poste.
Ja sam postala skroz pobozna nakon svih ovih muka, ratova, rasejanja i lopova koji se smenjuju na vlasti i samo grabe, grabe... a normalne ljude ne ostavljaju na miru. Zato sam se okrenula Bogu i Bozanskoj pravdi pa ce im se suditi jer u univerzumu mora da postoji ravnoteza. Verujem u Boga ali nisam verski fanatik. Inace ovo je prvi put da postim ceo post (ali moj muz ne posti tako da mi predstavlja veliko iskusenje) ispovest ce biti duuuuga... :lol: :lol: :lol: Inace deca mi ne poste jer su mladja od 7 godina. Molim se samo Gospodu da nam prvenstveno sacuva decu i da nam da zdravlja, sve drugo ce se postici.
 
Pravoslavna crkva razresava posta decu do 7 god. starosti a do 12 godina su razreseni ispovesti. I ne smatram "teranjem" ako decu ucis da poste vec vaspitavanjem. Kod katolika se deca pricescuju jos dok su sasvim mala i vaspitavaju se u tom duhu jedino jos Srbi psuju i pljuju na Boga tako da se nekad pitam posle svih ratova, bolesti, klizista... kad cemo da se opametimo i vratimo veri i obicajima?!
 
E ovo vec prelazi u chatovanje. Da li postoji jos neko da dragom mladom dr objasni sta je post? Tokom posta uzdrzavas se od masne hrane zivotinjskog porekla, i losih misli i ponasanja.... A ukoliko je detetu potrebno mleko i mlecni proizvodi svakako ce vas lokalni svestenik uzeti to u obzir (kao i kad su u pitanju trudnice, majke dojilje, stari i bolesni) i odobriti koriscenje odredjenih namirnica/e ili totalno razresiti posta. Post moze samo pomoci u razvoju: dosta ribe i morskih plodova, spanaca, zelenisa i ostalog povrca, voca, hleba, medenjaka...mmmmm sve do sarenih jaja koja su jos sladja posle posta. Aj sad pravo u crkvu pa se raspitaj malo!
 
Nikako nisam za to da se djeca tjeraju da poste. Proteini, gradivne materije organizma, neophodni su za pravilan rast i razvoj. Mlijeko, mliječni proizvodi, jogurt, montići i ostali pudingići su djeci omiljeni izvor kalcijuma koji je neophodan za pravilnu mineralizaciju zubnih tkiva i kosti, da ne pričam o metabolizmu na nivou ćelija. Jaja, izvor željeza i drugih hranjivih materija obavezna su na dječijem jelovniku i pogotovo važna kod anemične djece a takve djece je sve više. Jel' treba nekog dječačića od npr. 7 ili 9 godina, samog po sebi hiperaktivnog sa graničnom anemijom, npr. željezom od 115 tjerati da ne jede meso, supe i jaja 5 sedmica? Pa kakva bi mu krvna slika bila za to vrijeme? Znam, reći ćete da ima ribe, soje (genetski modifikovana), špinata ako fali željeza. To za dijete nije dovoljno. Ja sam za to da se ne posti sve do završetka rasta i razvoja, eventualno starija djeca jednu nedelju da poste a nešto mlađa samo Badnji dan i Veliki petak. A ne treba ni to, Bog je milostiviji od ljudi i oprostiće nekome prije nego mu mi oprostimo.
 
Ja necu da se raspitujem u crkvi zato sto sam ateista i ne zelim da krocim u tu kucu lopova. A verujte mi imam razloge zasto popove tako zovem. Meni osim: suda, lekara i policije niko ne moze da odredjuje sta cu da jedem a nece moci ni mojoj deci. A u pravu je novi kolacic, deci treba jaja i mleka zbog njihovog pravilnog razvoja.
 
ja sam bila primorana na post kad sam bila mala.e pa samo da znate da sam varala u skoli a i kod kuce sam jela cokolade na kvarno :lol:
jos ja nikad nisam nesto verovala u boga cak ni kao dete,tako da...
 
the shezika:
Pravoslavna crkva razresava posta decu do 7 god. starosti a do 12 godina su razreseni ispovesti. I ne smatram "teranjem" ako decu ucis da poste vec vaspitavanjem. Kod katolika se deca pricescuju jos dok su sasvim mala i vaspitavaju se u tom duhu jedino jos Srbi psuju i pljuju na Boga tako da se nekad pitam posle svih ratova, bolesti, klizista... kad cemo da se opametimo i vratimo veri i obicajima?!
Mi pravoslavni pricescujemo decu, koja su vecinom od duhovnika razresena najstrozeg posta, a koliko znam, prva pricest kod katokika je kasnije. Ne razumem PROZIVKE tipa HVALISANJA. Vera je licna i unutrasnja stvar, i ne prilici joj huskacki ton
 
hanibaI77:
ja sam bila primorana na post kad sam bila mala.e pa samo da znate da sam varala u skoli a i kod kuce sam jela cokolade na kvarno :lol:
jos ja nikad nisam nesto verovala u boga cak ni kao dete,tako da...
Draga, isti slucaj u detinjstvu, ali ja sam veru ponovo nasla i zadrzala kada sam Ja mogla da je verujem BEZ PRISILE. I moja vera moj izbor
 
mahamaja:
Draga, isti slucaj u detinjstvu, ali ja sam veru ponovo nasla i zadrzala kada sam Ja mogla da je verujem BEZ PRISILE. I moja vera moj izbor
naravno.je l sam ja rekla suprotno? :shock: ja tebe pustam da verujes i ti pusti mene da ne verujem.i necu ti reci sta mislim o svemu tome dok me ne pitas.mislim da tako mozemo lepo da funkcionisemo
 
dr.koki:
Terati decu da poste je zlostavljanje dece. Hrana,kao jedno od osnovnih prava deteta, nikada ne bi trebala da bude uskracena pogotovo zbog jedne bajke(biblije).

Не знам зашто подразумеваш да деца морају да буду НАТЕРАНА на пост! :roll:

Пост није ускраћивање хране, распитај се мало.
 
Hellen:
Не знам зашто подразумеваш да деца морају да буду НАТЕРАНА на пост! :roll:

Пост није ускраћивање хране, распитај се мало.
daj helen koje normalno dete voli da se lisi slatkisa i mesa?ja ne znam nijedno
 

Back
Top