Blic na hrvatskom

urospo

Iskusan
Poruka
5.289
U jucerasnjem broju "Blica" objavljen je sledeci vic:

Nalazač

Kaže Perica ocu:
„Našao sam 100 kuna!“
„Siguran si da ih je neko izgubio?“
„Da, video sam kad ih je tražio.“

:shock:

Inace "Blic" je poznat kao opoziciona novina, koja izuzetno podseca na B92 po stavovima i politici koju zastupa.
Pored toga sto im je list na latinici, u pomenutom broju oni objavaljuju vic u kojem se pominje hrvatsko sredstvo placanja - kunu (inace ustaska moneta, koja se pre 1991. samo i jedino u Pavelicevoj ndh koristila) u sred Srbije!

Pa se postavlja pitanje jel im je to mozda tiraz namenjen Hrvatskoj, koji je nekim slucajem zalutao na nase trziste?
Neko bi rekao - nenamerna slucajnost, medjutim poznajuci uredjivacku politiku tog lista mislim da takva opcija otpada kao mogucnost. Sta vi mislite?
I sta mislite o zakonu koji bi obavezao novinske kuce na stampanje listova iskljucivo na cirilici?
 
Ako je neki Hrvat poslao vic onda je u redu (mada ne vidim razlog objavljivanja istog jer je uzasno antismesan), da li se bunimo kad je u novinama neki tekst na engleskom?
Ja licno preferiram novine na cirilici (jednostavno mi je prijatnije citati je), ali treba da se ponosimo sto imamo dva pisma i ogranicavati to bilo bi, u najmanju ruku, anintelektualno!
 
urospo:
I sta mislite o zakonu koji bi obavezao novinske kuce na stampanje listova iskljucivo na cirilici?

Ајд мало и с тобом да полемишем, ако се не љутиш.
Ћирилица се најбоље бани тако што се на њој пише. Према томе, промени кодну страну, па онда тражи да се законски делује.
Мада ја не бих подржао такву идеју.
 
Duh Sekire:
Ајд мало и с тобом да полемишем, ако се не љутиш.
Ћирилица се најбоље бани тако што се на њој пише. Према томе, промени кодну страну, па онда тражи да се законски делује.
Мада ја не бих подржао такву идеју.

Promenio bih ja to odavno, ali me zeza cirilica na kompu, ne znam da li je u pitanju tastatura ili je do windows-a. Ne mogu da otkucam ona slova kojih nema u latinici, c, dz, sh i sl. :?
U svakom slucaju, iako se slazem sa tim da se "cirilica najbolje brani tako sto se na njoj pise" jedno je licna upotreba, a drugo stampanje novina tj. upotreba zvanicnog pisma u sredstvima javnog informisanja.
Mislim da bi ipak takav zakon bio koristan.
 
urospo:
Promenio bih ja to odavno, ali me zeza cirilica na kompu, ne znam da li je u pitanju tastatura ili je do windows-a. Ne mogu da otkucam ona slova kojih nema u latinici, c, dz, sh i sl. :?
U svakom slucaju, iako se slazem sa tim da se "cirilica najbolje brani tako sto se na njoj pise" jedno je licna upotreba, a drugo stampanje novina tj. upotreba zvanicnog pisma u sredstvima javnog informisanja.
Mislim da bi ipak takav zakon bio koristan.

eeee licemerni uroshe 8)
smeta ti shto su krali viceve sa hrvatskog sajta pa zaboravili da prevedu sve,
a ovamo kao nece cirilica kod tebe 8)

nece nece... neda ti Ante ;)
mozes da se trudish da zaglupljujesh polupismene, al neshto ti tipkanje na cirilici suvishe mrsko a?

p.s. po ustavu su srpska cirilica i srpska latinica ravnopravne.
 
I meni to nije jasno !
Ako naš predsednik(države,vlade...) i ministri moraju da slušaju
naređenja MOĆNIH,pa zar moramo da se izvinjavamo,dodvoramo i
jednoj Hrvatskoj,BiH...?
Pre neki dan izjavi Ikodinović o tome kakvi smo kao domaćini(u sportu)
a kako naše sportiste dočekaju Hrvati,i umesto da se saglase sa njim-
naši "vaterpolo ljudi" (pojedini- ne svi) se ograđuju od izjave !
Svaka čast Danilu Ikodinoviću !
 
crow:
eeee licemerni uroshe 8)
smeta ti shto su krali viceve sa hrvatskog sajta pa zaboravili da prevedu sve,
a ovamo kao nece cirilica kod tebe 8)

nece nece... neda ti Ante ;)
mozes da se trudish da zaglupljujesh polupismene, al neshto ti tipkanje na cirilici suvishe mrsko a?

p.s. po ustavu su srpska cirilica i srpska latinica ravnopravne.

Gle, gle sad glumis i baba Vangu.
Samo ne znam kako kucanje na cirilici moze da bude mrsko.

Opet ponavljam jedno je licna upotreba, a drugo stampanje novina tj. upotreba zvanicnog pisma u sredstvima javnog informisanja.
 
urospo:
Gle, gle sad glumis i baba Vangu.
Samo ne znam kako kucanje na cirilici moze da bude mrsko.

Opet ponavljam jedno je licna upotreba, a drugo stampanje novina tj. upotreba zvanicnog pisma u sredstvima javnog informisanja.
meni je nebitno na kom kucam
nemam te komplexe...
ali ja nikom ne prebacujem ni latinicu ni cirilicu

kad pishe m rukom, cirilicom sam naviko
kad kucam, nemam potrebu da instaliram podrshku za cirilicu

a shtampanje na srpskoj latinici je ustavom zagarantovano kao i na srpskoj cirilici 8)

a shto ti od tolikog destruktivnog delovanja glumeci da si srbin ovde, ne mozesh da vidish sebe kako pishesh cirilicu... to je vec tvoj problem 8)
 
Jeste, jeste...glumim u Teatru T
lol.gif
 
zar nekome nije palo na pamet da su vic verovatno sluchajno skinuli sa nekog balkanskog vic-sajta...


i bilo tesko promeniti cetiri (slovima: cetiri) slova :-(
a tek koliko filmova gledas po raznim telivizijama sa njihovim titlovima.
a koliko njihovih ima tezgu po srbiji i sve pjeva na latinici ?
a najnoviji udar na bolesni um srpskih mundijalista - turbo limac (c kao curka) u njihovom marketu idea ?

i nasi klinci ce mirno rasti uz ije i jednog dana vise nece biti klinci vec limaci, a TO je veoma opasno na duge staze.
 
snis:
i bilo tesko promeniti cetiri (slovima: cetiri) slova :-(
a tek koliko filmova gledas po raznim telivizijama sa njihovim titlovima.
a koliko njihovih ima tezgu po srbiji i sve pjeva na latinici ?
a najnoviji udar na bolesni um srpskih mundijalista - turbo limac (c kao curka) u njihovom marketu idea ?

i nasi klinci ce mirno rasti uz ije i jednog dana vise nece biti klinci vec limaci, a TO je veoma opasno na duge staze.

shto je tebi chudno da neko u copy/past ne vidi takvu greshku?
a koliko oni filmova gledaju sa srpskim titlovima?
a gde je Indira bila pevachica godine 2005 u srbiji ili hrvatskoj?

ko li ti je sad pa taj turbo curan???

vidish... nisu svi za ratnu opciju i besmislene podele ni sa ove ni sa one strane...
8)
 
crow:
shto je tebi chudno da neko u copy/past ne vidi takvu greshku?
a koliko oni filmova gledaju sa srpskim titlovima?
a gde je Indira bila pevachica godine 2005 u srbiji ili hrvatskoj?

ko li ti je sad pa taj turbo curan???

vidish... nisu svi za ratnu opciju i besmislene podele ni sa ove ni sa one strane...
8)

за почетак неби' стиЈо бити погрешно сФаћан, а то моРемо постић' тако што ћемо убацити мало сивиг између црно-бИјелих ставова :-)
и за копи-паст технологију постоји лектор, па уредник, па главни и одговорми уредник, па....

оно врлоооооооооооооооооооо малооооооооооооооооооо гледају филмове са српским титлом, а посебно не Кирилицом ;-) а то поуздано знам јер сам радиЈо тој посао код њиха и то у крајевима где је било развијено југословенство, па су просечне муштерије тражиле "неку Крватску комедију", јер "!доста им је српских комедија"...

није битно ГДЕ је била, битно је ко ју је бирао :-( а то нису просечни кроасероси :-(.

а лимаћ ти је у овом новом супермаркету који је отворила "Идеа", а чији је власник они усташа што је власник и кроасероског "Конзума" и још које чега по Србији. То ти је место у том маркету где наше надобудне проеУропејски оријентисане младе мамице (и татице) могу "турит" свог лимаћа "тетицама" да га оне васпитавају у духу мУндијализма док су дотични у куповини добара из лијепе њиове :-(


ви'ш, овЕга задњега сам се бојао -- одмах ми опчиш етикИту да сам за ратну опцији и да сам хушкач и да би ја...(можда и би, али шта ?!)

за са оне стране мало прошврљај по њиовим форумима, а ја сам само за то да хрватска лисница буде у хрватком Жепу, али и српски буџелар да буде у српском џепу и да наша млада поколењеа не васпитавамо некритички, већ у духу позитивних вредности наше традиције са пуним критичким односом посебно према слаткорИЈечивим комшијама који су у стању два (а по могућству и више) пута да ти забију нож у леђа у педесетак годиница :-(
 
urospo:
rofl.gif


ovo su neki novi momenti :lol:

pa ja pishem srpskom cirilicom a kucam srpskom latinicom...
a ti pishesh kako pishesh
a kucash hrvatskom latinicom.

bar se to vidi iz chitanja mojih i tvojih postova 8)

@snis

ma u pravu si,
oprosti mi boze neznam shta chinim
(opet)
aj da ne raspravljamo (smor me vishe da komuniciram sa odredjenom grupacijom), nisi u pravu

al ako tebi neshto znachi :) sve shto si reko u pravu si!

aj zdravo
 

Back
Top