KAKO NAUCITI STENE DA...

imala sam kuce u stanu i veruj mi znam kakva je situacija imao je oko 4 nedelje kad smo ga uzeli pre bombardovanja `99. pas je naravno piskio i kakio po stanu a da ne pricam o kradji papuca koje se nadju na kraju iza kauca sve izgrickane pa ti posle bude zao da ga udaris
a da ne pricam o kradji hrane sa stola koju ne znamo kako je uspeo da dohvati jer je bio male rase. onako sladak i mesanac nekog terijera uvek je bio zadrt. nije primio sve vakcine a mi smo ga izvodili napolje i ucili da tu i obavlja nuzdu e sad moracu da ti zgadim malo zivot al meni je to upalilo
kad ti se kuca upiski ili ukaki u stanu a nije to izvrsio na novine (veruj mi mani pesak novine su ti efikasnije) mokracu natapkaj sa novinam a izmet pokupi sa kesom (priznajem odvratna stvar, da pozelis nikad vise) izgrdi ga tako sto mu nabijes njuku iznad nereda i lupis ga iskljucivo po guzi ne po glavi!!!! i naravno ostro NE
e onda sjuris dole sa svim onim mokrim novinama i onim odvratnim u kesici i spustis to na zemlju naravno izbacis na travu ONO u kesici das mu da omirise isto sa guranjem njuske i pohvalis ga neverovatno lepo i das mu neki biskvit kao nagradu i to naravno ponovis 3 puta
odvratno ali kod mene je upalilo to ti je po meni najefikasnije i ne trebas mnogo da ga tuces posle 4-5 puta ce sigurno upaliti mislim nije tvoja kuca glupa samo treba malo vise biti uporan i voljan da ga naucis
srecno
 
p.s. ako nije primio sve vakcine slobodnoga ga pusti da se igra sa drugim psima e da jos jedan savet da ti se pas ne bi plasio drugih pasa

kada vidis na ulici nekog napustenog psa , nisam njihov protivnik vec naprotiv im i pomazem ali neznas uvek kako ce koji da odreaguje, a sa svojim malisanom si u setnji uzmes KAO ali stvarno KAO pocinjes da se saginjes da dohvatis kamen koji naravno ne uzimas i kao bacas ga na tog drugog psa dok tvoj pas merka njega al moras da pazis da tvoju akciju vidi samo drugi pas jer ce on misliti da to stvarno radis i pobecice a tvoj pas ce da se utripuje da ga se on plasi i sledeci put ce imati vise samopouzdanja i nece se pokunjiti kad mu pridje neki drugi pas pogotovo ako je taj pas zensko a tvoj musko nego ce biti bas kao treba .... imala sam takve slucajeve i opet je upalilo....
 
imam stene staro 1,5 meseci, primenjujemo onu taktiku izvodjenja na svakih sat, al ono se jednom upiski napolju a pet puta u kuci :roll: , al nadamo se da ce nauciti.
e, mene brine to sto je ono u kuci gde je toplo a za jedno mesec dana kad primi sve vakcine ici ce u boks, da li tako moze da se razboli?
sada smo poceli da ga malo po malo odvajamo od nas, i stavljamo ga u ogradjeni prostor u kuci, znaci relativno je toplo, nigde ne duva, stavili smo neku silni cebad, mislim da nije hladno, samo me zanima da li je ova taktika ispravna?
e, da i nocu ga stavljamo da spava u tom prostoru, cisto da se navikne
svi saveti su dobrodosli, imala sam vec kuce, al bilo je toplo kad smo ga dobili i nismo imali ovakve probelme
hvala unapred
 
Ja imam malog pinca, 4,5 meseca. Dobili smo je pre neka 2 meseca, i rekli su nam da zna da piski i kaki u pesak. Malo sutra!!! Israla i ispisala je citavu kucu. Krenuli smo da je navikavamo na novine i na napolje, i svaki put kad je odvedem u setnju ona bar jednom kaki i piski (i tada dobija pohvale), sli i kod kuce je to radila, i tada bi je grdili. Onda je neko vreme piskila i kakila samo na novine, i opet, pre nekih nedelju dana, je pocela po celoj kuci. I to nekad pred nasim ocima!! I cim to uradi, pobegne i sakrije se negde, jer izgleda da zna da je nesto lose uradila.
 
Moras cesce da je vodis jer ona u tom uzrastu ne moze dugo da se uzdrzi,zato i bezi jer zna dda je uradila nesto lose i bezi.Ja moju labradorku vodim 4 puta dnevno po 1 sat napoje ali ona se ipak upiski bar 3-4 puta na novinu.
 
Mislim da na dresuri mozes nauciti psa osnovnim komandama (sto u stvari dodje vrlo zgodno kod pasa koji mogu biti agresivni), ali pravilnu socijalizaciju moras da odradis ti, kao i redovnu aktivnost. Ako psa izvodis medju druge pse od malih nogu, on ce nauciti kako da se ponasa u prisustvu drugog psa (naravno ne mozes uvek ocekivati da ti pas, kad poraste, bude miroljubiv prema drugim psima istog pola, ali mozes da ga naucis da ne kidise na njih), a dovoljno aktivnosti (jurenje za lopticom, duze setnje, plivanje) ce dovesti do toga da pas potrosi sav visak energije, i ne ponasa se histericno i samim tim bezrazlozno agresivno.
U svakom slucaju ako mislis da ti sam ne mozes da ga naucis komandama sedi, lezi, dodji, stani, itd. da te slusa bez pogovora, onda definitivno treba da ga vodis na dresuru. Inace psa treba voditi na dresuru sa nekih priblizno godinu dana, jer je pas pre toga (a nekad i posle) i dalje stene koje hoce samo da se igra i ne moze da miruje pa samim tim ni da prati i da se koncentrise na komande. Mada mislim da svaki vlasnik treba da proceni sam kada je vreme da vodi psa na dresuru, jer je svaki pas prica za sebe, pa tako neki se uozbilje sa 6 meseci a neki ne mogu da se smire ni sa 2 godine.
 
Pa evo jos jednog pitanja: nas je savladao obavljanje nuzde samo napolju, doduse cim nas nema malo duze, kad se obraduje izigrava fontanicu...mnogo smesno (ako ne cistis ti) kako ga dodirnes da ga pomazis on pisne; valjda ce i to uskoro samo od sebe da prestane, ne kaznjavamo ga, ali on se jadan oseca krivim cim vidi sta je uradio. Ali evo pravog pitanja (mislila sam da postavim novu temu, ali posto je vezano za stene, da probam ovde): imamo problem sa "socijalizacijom". Kada smo poceli da ga izvodimo prvo se plasio, ali je ubrzo skapirao da su drugi psi ok i da ne treba NIKOGA da se plasi, sto je sad vec mali problem. On bi sa svima da se igra (dobrica je nevidjen) i ne kapira da kada drugi pas iskezi zube ili rezi, da je to znak da se skloni a ne da nastavi igru. On bi sa svima da se igra onako kako je naucio sa bratom,odlepi od srece svaki put kad vidi drugog psa... Ja ga odvucem od onih koje znam da su "baksuzi" (uglavnom starije lutalice) ali bih volela da sam nauci sta znace iskezeni zubi... I pored toga sto ga je jedna odrasla zenka ujela za njuskicu(nista strasno), on se jeste prepao ali i njoj opet pokusava da pridje i da se igra...Neki saveti? Da li ce sam ikada skapirati? Inace govorim o mesancu od odprilike 5.5-6 meseci koji je verovatno pre 8. nedelje odvojen od majke.
ps. super sto ste stavili ove knjige za skidanje:)
 
mora sam da ukapira da ne moze sa svima da se igra,pusti da ti psi sami pokazu ko je stariji. ja sam mog psa,koji je bio isti ludak,pustala da pridje svakom psu,pa je od nekih dobio po nosu a sa nekima se igrao. sad nemamo problem. ni jedan pas ga nije ozbiljno povredio.
 

Back
Top