SVEST

neogeo

Aktivan član
Poruka
1.427
Ima nekih definicija sta je, kako otprilike funkcionise, kolika joj je moc i nemoc. Mene interesuje sta vi mislite o tome. Menja li se svest kroz istoriju, onako stvarno, sta sve moze, neka interesantna iskustva-nadsvesna i tako, sta god vam padne na pamet.
 
Ovo je jako opsirna tema i mislim da se moze naci dosta primera za razvoj svesti, kako individualne tako i globalne.
Meni trenutno pada na pamet jedan primer za globalni razvoj svesti. Pokusacu to banalizovati.
Prva evidencija ljudi 250 000 godina BC. Toliko malo o njima znamo ali mozemo predpostaviti nesto. Da bi se hranili morali su ili loviti ili uzgajati biljke. Cime bi lovili? Tadasnjim oruzjem koje je predpostavimo bilo kamenica i koplje a kasnie malo luk i strela. Pazi te sad ovo. Nakon 250 000 BC, ljudi imaju gradjevine, svest i intelekt se malo razvili, covek je uspeo i da gradi, ali u pogledu lova, sada ratovanja, skoro se nista nije promenilo. Secate se svi boja na kosovu ( uzeo sam to iz razloga sto nije bilo toliko daleko u odnosu na prvu evidenciju coveka i iz razloga sto su verovatno svi culi za to ). Cime su ratovali? Od prilike istim oruzjem cime su ljudi lovili pre 250 000 BC. Od Tog boja je proslo 617 godina do sada. E sad, pogledajte za koliko mali period, svest i intelekt se razvijaju. U poslednjem boju na Kosovu pre 6 godina, Amer nas lovi steltom, nevidljivim avionima, snima iz zemljine orbite... Pazite za samo 610 godina koliko se sve razvilo. Pre toga je sve cutalo i toliko sporo se kotrljalo niz traku duzine 250 000 godina i najednom, pojavi se par svesnijih individua, tipa, kpernika, dekarta, galileja, njutna, kasnije anstajna i ostalih i boom. Nagli razvoj svesti i intelekta.

Sta bi mogli zakljuciti iz ovog? Kakve osobine globalna svest ima?
 
to nadsvesna to zayebi...
svest...hhhhm...el to ono shto kao okruzhuje nas?...ko nema svest on je mrtav il spava?...ne rade mu chula?...chula=svest?...ako poremetish chula nekim drogama ti vishe nisi svestan?...to kao nadsvesno...aham otupela tokom stoljetja...verovatno su pre 500god ljudi imali bolji vid il neshto...mozhda se uqs malko istanchao sve ostalo mislim da je otupelo...ok mozhda i dodir...

ima ona pesma "mladost ne opravdava besvest"...
 
Ko nema svest verovatno je samo mrtav. Ljudi u snu imaju svest i te kako. Fazon je u tome st cula nisu svest jer da jesu imali bi smo sva cula aktivna i u snu i na javi istovremeno. Vidimo li nekog u sobi ako spavamo, ali stvarno spavamo? Ili osecamo li u snu miris necega? Ili ukus? U snu mozemo i da vidimo i da cujemo ali to je sve iluzija, svest se igra figurama koje je skupila putem cula dok smo bili budni. Cula su nam samo kanali kojim se svest hrani.
 
aham...dobro...u pravu si...ali da pitam...
recimo ne rade ti chula vida sluha i recimo dodira...el si svestan?...mislim dal si svestan sveta oko tebe?...chega si svestan?...
 
to za globalno...pa recimo da je pre 250000 godina postojalo koliko ljudi?...strah me da na filozofiji lupetam ovde su svi egzaktni...ali milion?...ok daleko manje al recimo da je toliko...a koliko je postojalo pre 610?...koliko postoji sada?...dakle uvetjavamo se...uvek je bilo genijalaca koji su vukli svet "napred"(meni je ovo pomalo nazad)...jednostavno sad nas ima vishe...te ima i vishe ajnshtajna...

el ovo mozhe da prodje?
 
Kao sto rekoh, da mi nerade cula svest bi postojala ali nebi imala informacija i nebi imala cime da se igra. Svest samo putem cula kupi informacije. U ostalom kada mi das takvo ,, nesto" koje nema culo sluha ni vida ni dodira- koji povlaci za sobom i ostala dva jer su uslovljeni da reaguju na dodir, onda bih te mogao pitati o cemu ili o kome mi pricamo? O kamenu? Parcetu zeljeza?

Sudeci po tvom poslednjem izlaganju, sa kojim se zaista slazem, mozemo li reci da se priroda ponekad poigra sa nama i u retkim slucajevima koji spadaju u 5% od cele populacije, ona napravi anomaliju? Dakle anomaliju kojom neko dobije nesto vise ili manje. To svakako nije svest nego inteligenciju ili mentalna zaostalost. To je vec pitanje inteligencije.A inteligencija nije isto sto i svest.

Za svest bi bilo recimo vezano nesto sto nije ni nauka ni religija a razvija se uporedo sa njima i mocna je kao i jedno i drugo. Umetnost. Po mom misljenju umetnost oplemenjuje svest. To je zabavni park za svest i ujedno mesto gde moze da se najvise hrani.
Recimo i moral. To cisto opisuje svest i na globalnom i individualnom nivuo.
Sta mislis AntunTun? Sta misle ostali?
 
Ako ovako definišemo svest , kao u prethodnom postu, onda mora da postoji i nadsvest, kao nešto što donosi odluke i igra se na osnovu podataka koje dobija od drugih stvari koje nisu čula.....
 
Postoje urodjeni refleksi, koji upravljaju organizmom. Po tom principu funkcionise metabolizam. Disanje i hranjenje su recimo neki od najobicnijih stecenih refleksa. Nebih rekao da iznosimo bilo kakvu definiciju svesti jer jos nismo kadri toga. Mozemo subjektivno da donosimo zakljucke oko prirode svesti, njenih osobina i mozda kolicine. Svest moze da varira od duboke pospanosti do pijanstva. Ali cak i u takvim stanjima ona je ipak prisutna ali ogranicena.
A sta bi bila nadsvest? Da li postoji zaista, ili ne? Tu smo da pricamo i cujemo sve koje imaju da kazu nesto.
 
Sto se tice ociglednog ubrzanog napretka recimo nauke, ne znam koliko zaista moze to da govori i o napretku svesti. Naravno bilo bi najbolje za pocetak definisati svest, ili mozda jos bolje reci licnost.
Pitam se da li je nekadasnji covek bio svesniji sebe (da li je to uopste nesto sto evoluira, kao sto moze kod pojedinca), svesniji onoga sto je zaista vazno za njega samog sta god to bilo. Takodje mislim da je tesko uporedjivati vrednost pronalazaka. Ako mene neko pita jedan od najjacih izuma su brojevi. I mozda je to toliko jak izum, da je trebalo mnogo vremena da ljudi opet kazu nesto. Proximo oruzja su ludilo ali da ljudi i dalje ratuju vise govori o njihovoj svesti. Bar ja tako mislim.

Snovi, pa jos se ne zna sta je tacno to, a da je covek tad svestan na nekom nivou to je sigurno. Nego da li vam se desilo da nekad zaspite (telesno) a da ostanete budni?

Nadsvest, ono sto je iznad svesti. Mislim da svaki covek tezi u sustini da izadje iz svesti u nadsvest. Ne znam, na primer covek ima neki porok i hoce da ga se oslobodi. E sad kako covekova priroda moze da pobedi tu istu prirodu. Ne moze, ne bi nikad bilo pobednika. Ali nekako vidimo da ljudi ipak uspevaju da izadju iz takvih "bezizlaznih" situacija. Nije li za to potrebna neka nadsvest? Mozda malo banalan primer, al ajde. U stvari ako covek hoce bilo sta da uradi a sto se tice njegove prirode to mora imati neke veze sa nadsvescu.
 
ja smatram da je sve u nesvesnom! Svo sto je nas temelj, sto nam ispada iz usta i sto nam noc otvori...( poeticno, zar ne?)
Sve je u tome sto ne znamo da znamo. Nas mozak obradju je oko 8 bitova/ min a primamo oko 6000, bitovi kao informacije...i sta mislis, gde ode ostalih 5992?
Covek ne tezi da izadje u nadsvest ( by the way, nadsvest?), vec da iz nesvesnog iskopa ono sto vec zna, ima...
A u bezizlaznim situacijama su tu mehanizmi odbrane i ostale mehanike..
 
Prehranjivanje nije refleks, vi se pitate šta nadmašuje auton. nervni sistem?
Pa ispade svest sam mozak?
Takođe, vrlo je diskutabilno šta jeste svest sa stanovišta filozofije, jer nas snovi upućuju na pojam - nesvest... U besvesnom stanju, ali mi zaista imamo sva čula aktivna. Sanjamo, svake noći. Dodir nas budi (oprez), buka takođe, a i jako svetlo. Ali ne želim to da kažem.
Šta je realnost? Šta je VID?
Uzmimo vid za primer. Oko nešto registruje, potom to ulazi u mozak... Neko je pomenuo da ne shvatamo još uvek snove... To što realnost podržavaju i ostala čula daje nam pravo da je nazivamo realnošću? Da li?
I u snovima kompletnim telom reagujemo, samo usporeno. Ima neki šit koji kvrcne i koji nas tera da budemo "oduzeti" u snu, inače, da to ne kvrcne, svi bismo bili msesčari, i snovi bi bili realnost... :)
Neogeo, desilo mi se da se probudim u snu, da, i da ne mogu da se pomerim, nije to toliko retka pojava, ali prilično jeziva. Ne znam da li si na to mislio/la? Posledica premora.
Ispada da ljudi doživljavaju "nadsvesno" samo kada imaju odgovarajuće fizičke stimulanse... :?
Što će reći da je nadsvesno bolest... :confused:
A da pomenemo i meditaciju, sad? :P
 
Da bismo govorili o svesti, valjda je potrebno da objasnimo realnost? :I
Sve što čulima doživite, na ovaj ili onaj način, je prošlo kroz softver vašeg tela, i preneto kao njegova interpretacija u vaš mozak.
Mašine smo mi napravili, pa im možemo i verovati. Tj. verovati u njihov sud i ocenjivati eventualne greške. Ali ko je napravio nas, i priredio nam ovakvu "realnost"? I da li je ona to što mislimo da jeste? :shock:
 
Svest se moze definisati samo preko procesa i ne moze se uci u sustinu, te bi procesna def bila: osnovni nacin ili matrica izazivanja i konstituisanja vibracija kod coveka.
Nadsvest ne postoji, jer je sves ono najvise u coveku, te bi osoba Zrele svesti bila osoba koja je shvatila "smisao" zivota, tj prosvetlila se (Hrist, Buda, Tesla, Dostojevski...).
Dostupno je svakom.
 
Tuzni_patak:
Ako ovako definišemo svest , kao u prethodnom postu, onda mora da postoji i nadsvest, kao nešto što donosi odluke i igra se na osnovu podataka koje dobija od drugih stvari koje nisu čula.....

A zar se to ne bi moglo definisati pre kao podsvest?
 
Pa recimo neka je podsvest neosvesceni deo svesti (kazem recimo jer sama nisam potpuno upucena u terminologiju ali to ne mora da skodi). Znaci i jedno i drugo je deo nas i svako ima samo svoju jednu jedinstvenu svest i podsvest. A nadsvest (ovo su sve neki intuitivni dozivljaji podstaknuti nekim iskustvom) to bi bilo neko stanje van i svesti i nesvesti, ono sto je iza i mozda isto za svakog i definitivno van coveka. Ne znam sto niko nije reagovao na onu moju konstataciju kako prirodom protiv te iste prirode.
 
Lexa:
Da bismo govorili o svesti, valjda je potrebno da objasnimo realnost? :I
Sve što čulima doživite, na ovaj ili onaj način, je prošlo kroz softver vašeg tela, i preneto kao njegova interpretacija u vaš mozak.
Mašine smo mi napravili, pa im možemo i verovati. Tj. verovati u njihov sud i ocenjivati eventualne greške. Ali ko je napravio nas, i priredio nam ovakvu "realnost"? I da li je ona to što mislimo da jeste? :shock:
Ako bi krenuli da relativizujujemo i realnost, mislim bolje nemoj. Jednom sam se ubacila u tu pricu duze vreme, bese davno, i nije mi bas bilo dobro. A jos citah tad Kasatanedu. Uostalom nije ni vazno. Neka su nasa cula takva kakva su, neka su referentni nivo, mada i ne moraju biti. Ne bi bilo narocito vazno za svest da su nam oci osetljive i na radio-zracenje. Ili da nam je osetljivost na dodir transliran levo ili desno. U praksi to i jeste tako. Ali ne u nekoj velikoj meri. Opet bi nasli neki okvir kontakata koji nam odgovara.
 
neogeo:
Pa recimo neka je podsvest neosvesceni deo svesti (kazem recimo jer sama nisam potpuno upucena u terminologiju ali to ne mora da skodi). Znaci i jedno i drugo je deo nas i svako ima samo svoju jednu jedinstvenu svest i podsvest. A nadsvest (ovo su sve neki intuitivni dozivljaji podstaknuti nekim iskustvom) to bi bilo neko stanje van i svesti i nesvesti, ono sto je iza i mozda isto za svakog i definitivno van coveka. Ne znam sto niko nije reagovao na onu moju konstataciju kako prirodom protiv te iste prirode.

Za podsvest se moze reci kao sto si rekla, no za nadsvest nisam bas sigurna (iako ni sama ne baratam potpuno terminologijom). Mislim da nadsvest ne postoji, ili da terminoloski moze podpasti pod podsvest ili um ili njihove relacije.
Samu svest mozes razvijati te ona jeste jedinstvena za svaku osobu (kao i uostalom podsvest), ali sazrevanjem iste se dolazi do zakljucka da postoji samo jedna jedinstvena svest cije si (smo) deo.
 
Himalaja:
Svest se moze definisati samo preko procesa i ne moze se uci u sustinu, te bi procesna def bila: osnovni nacin ili matrica izazivanja i konstituisanja vibracija kod coveka.

Moze malo detaljnije

Himalaja:
Nadsvest ne postoji, jer je svest ono najvise u coveku, te bi osoba Zrele svesti bila osoba koja je shvatila "smisao" zivota, tj prosvetlila se (Hrist, Buda, Tesla, Dostojevski...).
Dostupno je svakom.

Da li ne postoji nadsvest to ne znamo...Ovo ostalo slazem se, ako govorimo o onome u coveku, da svest je tu najvisi stepen, mada sve ove licnosti su primeri onih koji bi imali sta da kazu bas o toj nadsvesti.
 
Himalaja:
Za podsvest se moze reci kao sto si rekla, no za nadsvest nisam bas sigurna (iako ni sama ne baratam potpuno terminologijom). Mislim da nadsvest ne postoji, ili da terminoloski moze podpasti pod podsvest ili um ili njihove relacije.
Samu svest mozes razvijati te ona jeste jedinstvena za svaku osobu (kao i uostalom podsvest), ali sazrevanjem iste se dolazi do zakljucka da postoji samo jedna jedinstvena svest cije si (smo) deo.
i koju mozemo nazvati posebno, recimo nadsvest.
 
U mojoj terminologiji nema nadsvesti, no ako mi pojasnis sta to tacno kod tebe spada, tj sta pod time podrazumevas, pokusala bi uklopiti u sistem tj mapu uma.
Sto se tice prethodnog pojasnjenja, o svesti: nemoguce je definisati njenu sustinu jer se nalazi iznad uma u sferi do koje ne dopiremo, tj ono ste je iznad uma recima ne mozemo definisati. Sve definicije koje postoje ponudjene u okviru psihijatrije i psihologije se najcesce svode na definisanje procesa, tipa materije i energije, mada su to samo manifestacije svesti; tj svest nije ni vibracija ni energija.
 
Pa ja bih objasnila, ali ni sama ne znam. Otprilike sam je vec opisala, onako kako sam umela. Bolje mi da se vratimo samo na svest. Sto bi Dostojevski rekao ima li sta metafizickije od same realnosti.
 
Rekla si da ne ulazimo u realnost.
Ukoliko je svest najvece svojstvo coveka, kojim on jedino i moze (ispravno) spoznati realnost, na koji nacim mislis da osoba moze razvijati istu?
 

Back
Top