GRIL 13 vs. Mc Donalds

zlig0r

Obećava
Poruka
54
novosadjani evo meni jedne mnogo zanimljive stvari! radi se od Gril 13! nekad je bio na mestu sadashnjeg meka....zanima ke kad se to desilo? tj kad je gril 13 zatvoren? ima li neko neke slike iz tog perioda? sve shto sam uspeo da nadjem na ovu temu je chlanak iz novosadskog Dnevnika:

NOVOSADSKIM ŠOROM
Dobra vibra u „Grilu 13”

***** je još jedan izraz u šatrovačkom nizu popularan u “novosadskom šoru”, a označava travu. Nije to poljana zasejana finom podšišanom engleskom travicom na kojoj deca pikaju loptu ili snobovi piju preskupo piće, već lagani opijat marihuana, kojeg iz milošte nazivaju trava. Korišćenje vutre jeste zakonom kažnjivo, ali to ne sprečava određenu populaciju Novosađana da redovno konzumiraju zelenu stvarčicu. I to je jedan od odraza urbane sredine.
Tokom devedesetih godina prošlog stoleća kad nas je sve drmala inflacija i nestašica, ljudi su se dovijali na razne načine. Prodaja svega i svačega bila je svakodnevica, pa je tako obnovljen stari izraz valja, što naravno znači prodaje. Ovaj valja uvezena kola, drugi tehničku robu, a ima tu i ispod ruke valjanje pomenute vutre.
U današnjem svetu trgovine, kada se pojavljuju razni prodavci magle dobro se treba pripaziti i čuvati od vaćaroša. To su sitni prevaranti, večiti lovci u mutnom, koji samo gledaju kako nekog da prevare i dođu do brze zarade. U nekim slučajevima ova reč može da predstavlja i čovu iz društva koji se u svakoj situaciji trudi da prođe što jeftinije i da svoje sitničave postupke krije iza drugih ljudi. Engleska reč “njibe” našla je svoje mesto u našem šoru, ali je prekrštena u domaću varijantu vibra. To može biti dobar ili loš fluid između dvoje ljudi, a predstavlja i atmosferu na žurki. Na Egzitu je dobra vibra, a još bolja je bila u legendarnom sastajalištu Novosađana “Grilu 13”, koje je pretvoreno u neki “čisti” restoran brze hrane.
U samom centru grada imali smo kultno mesto, koje je radilo celu noć. “Gril 13” je plenio opuštenom atmosferom i ljubaznim tetama, koje su strpljivo služile opijene povratnike iz noćnog života. Pri tom cene su bile prave studentske, pa se nakon burne noći moglo sedeti u bašti uz omiljeno pivo i neizbežne girice. Zatvoriše ga dušmani i gde danas čovek da nađe takav originalni kutak. Oni koji se ne sećaju čuvenog mestašca, neka poslušaju pesmu “Gril 13” novosadskog benda “Ateist rep”. Ostaće ovaj bistro u našim srcima, jer je “novosadskom šoru” davao poseban i jedinstven šmek. Slava mu!"

ja sam bio mali u to doba i ne secam se, a kontam da je to bilo preterano mesto! ako neko zna neshto o ovome, molim da napishe :)
inache verujem da svi znate pesmu legendarnog novosadskog benda Atheist Rap - Gril 13 !?!?
zbog ovoga sam i krenuo u istrazivanje na ovu temu :)
 
ko ne zna evo i text pesme atheista!
GRILL 13. U našem gradu lepom Novom Sadu, puno je mesta gde izlazi masa, kafići kafane diskoteke restoran,i tu dolaze ljudi tu prolaze dani! a zima kad dođe i dani kad se skrate, momci malo do 13ice tada svrate, 13ica je bila grill kraj Miletića, Gradske kuće i Sterije Popovića! grill je radio 24 sata, zbog žene tu je jednom išo- nožem brata na brata, noćni gulaš i žetoni od poker aparata, ko shvata taj shvata ko ne shvata marš kroz vrata! grill je radio 24 časa, zbog cena tu je dolazila preterana masa, mnogi su ga obesno zvali džipsi bar, al za Batu Pavlovića i nas on je uvek bio grill 13! grill je radio izvesno vreme pa su ga srušili, *ebem li im seme! uvalili nam lažu sa truloga zapada, pa Mc Donalds su otvorili sada! za slane girice zamena se sprema, piće se milk shake piva više nema, na shit junk food ljudi će da hrle, a mi ćemo biti kao Tihi i Prle! u pokretu otpora mi ćemo biti! grill 13...
 
eto kako nastaju (gradske) legende... ovo dete misli da je 'to bilo preterano mesto' ... a ja se secam grill -a kao najobicnije rupetine :lol:
a kad smo vec kod legendi zamislite kakav sljam je bio kraljevic marko :lol: ako je grillu 13 bilo potrebno samo 12 godina...da postane preterano mesto :lol:
 
GRILL 13 je bio iz današnje perspektive RUPA.
Ali niko me neće ubediti da iz današnje perspektive ĐAVA sa onim visećim staklenim stalaktitima ili TOČAK koji je bez problema u naziv stavio naziv poznatog brenda cigareta dodavši i ono NO1 CLUB , nisu bile rupe.
Zaključak : Za ono vreme i GRILL 13 i burek iz VIOLETE i iNDEX iz Maje i ĐAVA i TOČAK su bila cool mesta.
 
...a prestao je da radi negde 1990. (ili 1991.) kada je gradjen 'apolo' centar...
inace, do pre dve-tri godine je radio grill 11 (iz istog 'lanca), u ulici modene (tamo je sad automat-kazino 'gaja').... ne secam se niti da je bio kult, niti nesto posecen poslednjih godina...
 
zlig0r:
novosadjani evo meni jedne mnogo zanimljive stvari! radi se od Gril 13! nekad je bio na mestu sadashnjeg meka....zanima ke kad se to desilo? tj kad je gril 13 zatvoren? ima li neko neke slike iz tog perioda? sve shto sam uspeo da nadjem na ovu temu je chlanak iz novosadskog Dnevnika:

NOVOSADSKIM ŠOROM
Dobra vibra u „Grilu 13”

***** je još jedan izraz u šatrovačkom nizu popularan u “novosadskom šoru”, a označava travu. Nije to poljana zasejana finom podšišanom engleskom travicom na kojoj deca pikaju loptu ili snobovi piju preskupo piće, već lagani opijat marihuana, kojeg iz milošte nazivaju trava. Korišćenje vutre jeste zakonom kažnjivo, ali to ne sprečava određenu populaciju Novosađana da redovno konzumiraju zelenu stvarčicu. I to je jedan od odraza urbane sredine.
Tokom devedesetih godina prošlog stoleća kad nas je sve drmala inflacija i nestašica, ljudi su se dovijali na razne načine. Prodaja svega i svačega bila je svakodnevica, pa je tako obnovljen stari izraz valja, što naravno znači prodaje. Ovaj valja uvezena kola, drugi tehničku robu, a ima tu i ispod ruke valjanje pomenute vutre.
U današnjem svetu trgovine, kada se pojavljuju razni prodavci magle dobro se treba pripaziti i čuvati od vaćaroša. To su sitni prevaranti, večiti lovci u mutnom, koji samo gledaju kako nekog da prevare i dođu do brze zarade. U nekim slučajevima ova reč može da predstavlja i čovu iz društva koji se u svakoj situaciji trudi da prođe što jeftinije i da svoje sitničave postupke krije iza drugih ljudi. Engleska reč “njibe” našla je svoje mesto u našem šoru, ali je prekrštena u domaću varijantu vibra. To može biti dobar ili loš fluid između dvoje ljudi, a predstavlja i atmosferu na žurki. Na Egzitu je dobra vibra, a još bolja je bila u legendarnom sastajalištu Novosađana “Grilu 13”, koje je pretvoreno u neki “čisti” restoran brze hrane.
U samom centru grada imali smo kultno mesto, koje je radilo celu noć. “Gril 13” je plenio opuštenom atmosferom i ljubaznim tetama, koje su strpljivo služile opijene povratnike iz noćnog života. Pri tom cene su bile prave studentske, pa se nakon burne noći moglo sedeti u bašti uz omiljeno pivo i neizbežne girice. Zatvoriše ga dušmani i gde danas čovek da nađe takav originalni kutak. Oni koji se ne sećaju čuvenog mestašca, neka poslušaju pesmu “Gril 13” novosadskog benda “Ateist rep”. Ostaće ovaj bistro u našim srcima, jer je “novosadskom šoru” davao poseban i jedinstven šmek. Slava mu!"

ja sam bio mali u to doba i ne secam se, a kontam da je to bilo preterano mesto! ako neko zna neshto o ovome, molim da napishe :)
inache verujem da svi znate pesmu legendarnog novosadskog benda Atheist Rap - Gril 13 !?!?
zbog ovoga sam i krenuo u istrazivanje na ovu temu :)

Secam se ja. Obican grill koji je radio celu noc i u kojem su prodavali "jutarnji dorucak", a nocni gulas je bila p osredin izemicke omazana kultaca izvadjena iz gulasa. Jedino su girice tamo valjale. A taj Bata iz pesme je bio ganci od neke cetiri banke koji je jedno jutro nam se nakacio i gnavio, pricao kako kad on isece nozom "ovakvi komadi krvi otpadaju" (sto je pokazivao rukama rasirenim jedno 30 cm). i onda je izvadio neki perorez pre cega se pola ateista na celu sa Pecinkom isprepadalo. Mislim, bio je isti kao onaj grill preko puta bitroa, dakle higijenski ne bas previse pouzdan, hrana jeftina, ali i uglavnom nejestiva. Dakle rupcage, u grillu 11 sam cak video miseve kako trce preko hrane, a [prodavacica je imala stakleno oko. Onako, gore nego na nekoj stajgi u provinciji.
 
Dok su bili oni sendviči, obični sendviči...A da li bih se vraćao nazad i u koje nazad...Ili bih srljao napred...? Možda u Lupus u srcu Belog Lava? Ili u osamdesete kad se prepametna novosadska urbanistička elita genijalno dosetila da poskida većinu plastike sa fasada u Zmaj Jovinoj da im se moleri ne zezaju s detaljima? Ili kad su se, pored sve bačke širine, dosetili da Novi Sad razvijaju u visinu, pa kad su se manuli ćorava posla, ispala smejurija od pejzaža.
 
A ja kad se setim te noćne ture...
zadnjom trojkom do prve stanice posle mosta-peške uz stepenice do Đave-Đava-peške niz stepenice poprilično demolirani-preko mosta pa u Gril 13 na klopu-pa kući.
Leti je bio spas jer se moglo motorom (APN 6 , kasnije BT50)...
Ali zimi...
 
DOKONI UM:
:shock:

kako koju, crna storm :?: :shock:

Evolucija je išla ovim tokom : APN 6 :arrow: BT50 :arrow: TDM

Dakle .... TDM !:idea:

Па добро, мајку му, знам да је TDM, него мислим да ли хоћеш да окачим неку са Интернета, или ону ПРАВУ слику, што је била ономад у твом профилу, мислим да је има још увек негде на харду. ;)
 
storm cloud:
Па добро, мајку му, знам да је TDM, него мислим да ли хоћеш да окачим неку са Интернета, или ону ПРАВУ слику, што је била ономад у твом профилу, мислим да је има још увек негде на харду. ;)
Boooooože !!! :shock: Pa, okači onu di je lepše ISPAO !!! :lol:
 
storm cloud:
Па добро, мајку му, знам да је TDM, него мислим да ли хоћеш да окачим неку са Интернета, или ону ПРАВУ слику, што је била ономад у твом профилу, мислим да је има још увек негде на харду. ;)

jesam li propustio da saznam da si Dumova sekretarica ?:D ;)
 

Back
Top