RAID 0,1 &0+1

boko46:
Sta ovo znaci i dali mogu ta uklonim raid sa moje ASUS ploce kod startanja.Ploca Asus A7N8X E Deluxe. Hvala mnogo.
Raid kontroler obicno koriste serveri. Moze ga koristiti ko hoce. Uslov je da imas dva identicna hard diska. Ako imas recimo dva hard diska, kao na primer ja, od 300GB, mogu da rade u raid rezimu, s tim sto se ponasaju kao jedan. Znaci koristis samo 300GB, a na ovom drugom ti je identicna kopija prvog. Za ovo drugo imas odgovor.
 
Kad se poceli da i ja nesto dodam.
U zavisnosti koji RAID koristits, drugacije ti se ponasaju ti hard diskovi.
Ukoliko zelis da brzo prebacujes podatke, mozes podesiti RAID tako da ti prilikom kopiranja fajlova, iste deli na dva dela i baca na oba diska istovremeno, teorijski duplo brze, u praksi, nije bas tako, ali sa povecanjem broja diskova povecava se i brzina prenosa.
Drugi nacin je bezbedniji, da ti se prilikom kopiranja fajl kopira na oba HDDa u celini (dva puta, ali ga vidis kao jedan) i u slucaju da ti vrisne jedan od hardova, na drugom su ti sacuvani podaci.
RAID, moze biti kao sto si naveo 0, 1 i 0+1. Ovo su ti osnovne opcije, a sve ostale (do RAID 30, 40, 50, ne secam se tacno) se svode na kombinacije ovih prvih, samo ti je neophodan veci broj HDDova.
 

Back
Top