Izgubljena plemena...
Prikazujem rezultate 1 do 14 od 14

Tema: Izgubljena plemena...

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Izgubljena plemena...

pricham malopre sa jednim net poznanikom i po ko zna koji put se podmetne ono Vlah.
    mislim ne zlonamerno, iz neznanja...
    setim se tom prilikom priche moga profesra o torlacima i shopovima, kao i o misteriji timochana koji se pominju daleko pre 617., pa reshim da postavim ovu temu, pre svega jer na forumu imamo solidne poznavaoce priznatih i ne priznatih istojija, a mene tema zanima

malo sam googlao pa da postavim zapazanja...

prvi citat je iz jednog intervjua sa "tolkinom sa chubure" za koga ja iskreno nisam chuo. zove se Miodrag Zupanc, ovde su govorili o nekom njegovom delu "Bajka iz Budzka"

"Kako je nastala "Bajka iz budžaka"?
    - Sticajem okolnosti, počeo sam da radim seriju "Enciklopedija za radoznale" za obrazovni program, koja se bavi etnološkim, arheološkim, istorijskim i ostalim fenomenima iz Srbije. Tu seriju radio sam sa vrhunskim etnolozima, geografima i kad sa njima tumaraš po udaljenim kutkovima, čuješ neverovatne priče.

Pa gde su ti čarobni budžaci Srbije?
    - Jedan geograf i etnolog iz Zaječara otkrio mi je da Srbija ima svoj budžak. Između Knjaževca i Pirota, čudesna oblast na padinama Stare planine. Tu postoje ispitana i neispitana područja, napušteni i polunapušteni gr adovi i drevna sela, sa kućama od zemlje čudesnog oblika, ostaci drumova iz rimskih vremena. Ali postoje i čuda: sveti gajevi, antička svetilišta koja i dan danas žive, čak sam upoznao i jedno drvo koje govori, hrast, sveto drvo.

Da li ti naši, "tolkinovski" krajolici, nose i takve priče?
    - Pokazali su mi selo u kojem žive neki čudni narodi. Torlaci. Oni imaju svoje običaje, finese u jeziku i tvrde da su oduvek tu. A etnolozi čak tvrde da su stariji i od Vlaha koji su došli sa Rimljanima u ove krajeve. Kad stekneš poverenje tih ljudi, onda od njih možeš da čuješ od drevnih reči do priča koje ne možeš nigde čuti."

prostor na kojima zive i na kjem se govori "Torlachki" se poklapa s onim rimskim oblastima Virminacium, Nais, Remesiana...

jel ima neko neshto o njima?

drugo, Timochane niko ne izjednachuje ni sa srbima ni sa bilo kojim drugim plemenom. ko su?

pokushacu i da nadjem zanimljivu kartu...8)

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Podrazumevano Re: Izgubljena plemena...

Mozda nema bas veze sa temom, ali mozda znas Andreju Mancica iz Pirota, sina profesorke likovnog Andjelke Mancic. On je pre par godina isao na neko planinarenje Starom planinom, presao preko Midzora i spustio se na Bugarsku stranu. Tu je boravio u nekom selu gde kaze zive ljudi, koji ne govore ni srpski ni bugarski, vec nekim cudnim dijalektom koji on do tada nije sreo. Svi su oni svetle kose i plavih ociju, imaju neku specificnu fizionomiju. To sam citao u intervjuu za Slobodu koji je dao nakon toga. Dakle , hocu da kazem da to navodi na zakljucak da su se neka plemena mozda ocuvala doduse u malom broju po nekim zabitima.

Ističe se Wilkołak (avatar)
    Učlanjen
    08.12.2005.
    Pol
    muški
    Podgorina - srez valjevski, okrug kolubarski
    Reputaciona moć
    66

Citat Original postavio AKHENATON
    Mozda nema bas veze sa temom, ali mozda znas Andreju Mancica iz Pirota, sina profesorke likovnog Andjelke Mancic. On je pre par godina isao na neko planinarenje Starom planinom, presao preko Midzora i spustio se na Bugarsku stranu. Tu je boravio u nekom selu gde kaze zive ljudi, koji ne govore ni srpski ni bugarski, vec nekim cudnim dijalektom koji on do tada nije sreo. Svi su oni svetle kose i plavih ociju, imaju neku specificnu fizionomiju. To sam citao u intervjuu za Slobodu koji je dao nakon toga. Dakle , hocu da kazem da to navodi na zakljucak da su se neka plemena mozda ocuvala doduse u malom broju po nekim zabitima.
    Proto-šopi? :-)

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Nemam pojma ko bi to mogao da bude. Ne znam detalje.

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

neznam ih... meni likovno predavao ivan kolev. car!

al sam chuo za prichu. mislim da je selo s ove strane i da ga zovu Mali Carigrad.

Primećen član vazon (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Када сам прочитао ово горе сетио сам се да сам гледао неку емисију о људима који живе у Грчкој, Македонији и Бугарској и себе сматрају посебним народом. Не могу да се сетим како се зову. Имају неке своје годишње скупове, дођу сви, друже се, играју неке своје игре. По језику, ношњи и другом највише подсећају на Грке. Колико се сетим боја одеће им је претежно јако тамна, црна, тако нешто... Има тога доста у унутрашњости Балкана...

Domaćin DukeofSerbia (avatar)
    Učlanjen
    15.06.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    92

Talking Re: Izgubljena plemena...

@ Crow

Не брини се. Добићеш прецизан одговор о томе ко су Власи.
    Велика депресија II почиње у 2009!

Veoma poznat
    Učlanjen
    03.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio crow
    neznam ih... meni likovno predavao ivan kolev. car!

al sam chuo za prichu. mislim da je selo s ove strane i da ga zovu Mali Carigrad.
    Mozda je sa ove strane, ne mogu da budem 100% siguran odavno sam citao taj intervju, ali ipak mi se po glavi vrzma da je s one strane. Sad si me zbunio. :smile:

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio vazon
    Када сам прочитао ово горе сетио сам се да сам гледао неку емисију о људима који живе у Грчкој, Македонији и Бугарској и себе сматрају посебним народом. Не могу да се сетим како се зову. Имају неке своје годишње скупове, дођу сви, друже се, играју неке своје игре. По језику, ношњи и другом највише подсећају на Грке. Колико се сетим боја одеће им је претежно јако тамна, црна, тако нешто... Има тога доста у унутрашњости Балкана...
    gledo sam, memedovic zar ne?
    zovu se karakachani i najslichniji su grcima...

mene iskreno interesuju vishe Timochani. ozbiljno su shvatani svojevremeno, a onda su nestali.

a za torlake ima puno na netu, da ne poverujesh 8)

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Mozda je sa ove strane, ne mogu da budem 100% siguran odavno sam citao taj intervju, ali ipak mi se po glavi vrzma da je s one strane. Sad si me zbunio. :smile:
    ma gledo sam... memedovic isho kad trazio neke vodopade.
    ma i poznato ime ima al ne mogu da se setim...

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

e to je sve super treba nam neke mistike sve je tako sterilno...
    Voistinu.

Veoma poznat
    Učlanjen
    05.03.2004.
    Reputaciona moć
    0

Citat Original postavio AntunTun
    e to je sve super treba nam neke mistike sve je tako sterilno...
    pa ja braticu dao lep uvod, al kad nece da saradjuju...

Primećen član vazon (avatar)
    Učlanjen
    24.12.2005.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Nasao sam u wikipediji da je Torlacki dijajalekt koriscen u filmovima Zona Zamfirova i ovaj drugi, kako se zove... Ivkova slava. Po tome ispada da ti Torlaci nisu narod, nego nesto kao Sremci, Sumadinci i sl. dakle Srbi, sa svojim lokalnim osobenostima... Narod ili ne? Poznaje li neko nekog Torlaka?

Poznat AntunTun (avatar)
    Učlanjen
    16.07.2005.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    1
    Reputaciona moć
    181

ja ne znam te priche...shteta...zanimljivo je to tripovati se oko toga...a sve u nadi da tjesh pronatji neshto shto je drugachije ovome?...

ma da vazon svi smo srbi...a u **** i plemena i izgubljena...
    Voistinu.

Slične teme

1. Tadića izbacuju iz plemena
    Autor al bundy u forumu Politika
    Odgovora: 8
    Poslednja poruka: 27.07.2008., 23:23
  2. Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 06.03.2008., 13:24
  3. Srbija, pitanje plemena ili drzave?
    Autor st.maurice u forumu Politika
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 13.05.2006., 19:15