Racunam isplatice se, ali...

loop

Poznat
Banovan
Poruka
9.128
Sad sam na ISDN , mada sad koristim neke shlj provajdere, pa kao da sam na obicnom modemu, ne mogu ni 8Kb/s realnog protoka da mi obezbede nego je to uvece ma ako izguram 2Kb/s puna kapa.
I dam za to 450din. mesecno i plus sto mi ode na tel. racu 2000din mesecno jer ja sam stvarno mnogo na netu.
A sto sam platio 100 djura za uvodjenje ISDN ko mi kriv kad nisam znao za bolji, ustvari bolji nije ni imalo :roll:

Evo sad u ovim vecim gradovim neki srecnici dobiju ISDN , ja da cekam starost da to stigne do mene, ne pada mi napamet. Imam ti ja u gradu jednog kablovskog provajdera ali nece ni oni da zbog mene razvlace kablove u centar grada nego su strucnjaci krenuli od periferije tamo gde su zgrade pa im se to vise isplati, razumem ja njih u potpunosti.

Oni meni nude wireless ali ja ne bih opet da se zeznem kao sto sam se zeznuo sa ISDN.
Kazu 30 djura antena 35 djura kartica 1200 din. prikljucak i 800din mesecna pretplata za 64Kb/s.
I josh ovo za opermu nema nista na rate nego mora odmah da se iskesira.

E sad znajuci ja koliko oni imaju iskustva u tome, moram da se ovde posavetujem sa ljudima.
exciting.gif


Meni je kuca udaljena 1km od te zgrade gde je njima predajnik i izmedju ija jos jedna zgrada koja zaklanja taj predajnik i nekoliko drveca koji to isto zaklanjaju.
Koliki bi to mogao da bude problem?
drugo ima li ja tu antenu i karticu da kupim negde na 2-3 rate , koliko to kosta i treba li josh nesto pored toga.
Sta je josh jako bitno da znam kod tog wireless jer ako da Bog da dodju to da mi ugrade st da ih pitam, da bude razumem se kao i ja u nesto? :cool:

MA samo da skinem ovo da mi kuca tel. impulse upropastise me nacisto :mad:

Hvala na odgovoru :)
pozz
 
loop:
Sad sam na ISDN , mada sad koristim neke shlj provajdere, pa kao da sam na obicnom modemu, ne mogu ni 8Kb/s realnog protoka da mi obezbede nego je to uvece ma ako izguram 2Kb/s puna kapa.
I dam za to 450din. mesecno i plus sto mi ode na tel. racu 2000din mesecno jer ja sam stvarno mnogo na netu.
A sto sam platio 100 djura za uvodjenje ISDN ko mi kriv kad nisam znao za bolji, ustvari bolji nije ni imalo :roll:

Evo sad u ovim vecim gradovim neki srecnici dobiju ISDN , ja da cekam starost da to stigne do mene, ne pada mi napamet. Imam ti ja u gradu jednog kablovskog provajdera ali nece ni oni da zbog mene razvlace kablove u centar grada nego su strucnjaci krenuli od periferije tamo gde su zgrade pa im se to vise isplati, razumem ja njih u potpunosti.

Oni meni nude wireless ali ja ne bih opet da se zeznem kao sto sam se zeznuo sa ISDN.
Kazu 30 djura antena 35 djura kartica 1200 din. prikljucak i 800din mesecna pretplata za 64Kb/s.
I josh ovo za opermu nema nista na rate nego mora odmah da se iskesira.

E sad znajuci ja koliko oni imaju iskustva u tome, moram da se ovde posavetujem sa ljudima.
exciting.gif


Meni je kuca udaljena 1km od te zgrade gde je njima predajnik i izmedju ija jos jedna zgrada koja zaklanja taj predajnik i nekoliko drveca koji to isto zaklanjaju.
Koliki bi to mogao da bude problem?
drugo ima li ja tu antenu i karticu da kupim negde na 2-3 rate , koliko to kosta i treba li josh nesto pored toga.
Sta je josh jako bitno da znam kod tog wireless jer ako da Bog da dodju to da mi ugrade st da ih pitam, da bude razumem se kao i ja u nesto? :cool:

MA samo da skinem ovo da mi kuca tel. impulse upropastise me nacisto :mad:

Hvala na odgovoru :)
pozz

Loop, to zaklanjanje od strane kuca i drveca ce ti biti veliki problem. Udaljenost nije problem (ovde na NBGD, znam ljude koji preuzimaju signal iz Nove Pazove - oko 25km, bar tako kazu).
Da li postoji mogucnost da antenu kod tebe, podignes ili izmestis pa da ostvaris opticku vidljivost? U suprotnom, nemoj bacati pare, ma sta ti ISP rekao. Ili, ako stvarno misle da nece biti problema, neka ti omoguce probni period, pa ako ste funkcionise kako valja, plati i teraj...
A za rate, stvarno ne znam, ja sam moje nabavio po sistemu "tras pare - tras ... oprema"
 
To i mislim, mozda ako montiras antenu na krovu, imaces opticku vidljivost, u tom slucaju imas dobre sanse.
Sto se tice cene, stvarno ne mogu da se setim ali mi se cini oko 120 evra (access point, antena, hub i kablovi)
Proveri i uslove (cena, brzina, support itd..)

Na kom si kraju grada?
 
Nisam ja iz Bg.

Oni meni nisu pominjali AP, samo kazu antena i kartica 30e + 35e i 1200din prikljucak, tu valjda uracunati kablovi i taj hub a cena je 800din za 64 , 1350din za 128 , ove ostale me ni neinteresuju.

Kazu kad posle bude prosla kablovski internet pored mene da cu moci da dobijem besplatan prikljucak, pa bih posle mogao i da prodam ovu moju opremu zar ne?
 
Dobro, verovatno ta kartica ima ulogu kao i moj AP na prozoru.
E sad, te brzine koje se nude. Mislim da je apsolutno bez veze da uzimas 64. Ne dobijas mnogo u odonsu na obicnu dial-up (pod uslovom da dial-up radi kako valja) Brzina 128 je vec nesto bolja ali je taman na ivici i vrlo brzo ces pozeleti 256 barem, u pocetku ce ti biti "wow.."
Takodje, pitaj ih sta je sa "upload" brzinom. Obicno to biva 128/64 ili 256/128 itd...
A i raspitaj se o realnoj brzini koju ces moci postizati. Ono 128 ne znaci mnogo ako zbog "guzve" na prenosu bude ipak radio sa mnogo manjom brzinom. Ovo ti je veoma vazno da proveris, mnogi su "naseli" na deklarisane brzine a posle vapaj do neba kad se ispostavim da u 80% slucajeva "voze" mnogo manjim brzinama sa cestim prekidima i bez podrske.

Ja na primer placam nesto vise za zagarantovanu brzinu i stalni IP ali bar nemam problema u radu. Doduse, tesko da ce ti garantovati brzinu, trazice ti vise para i zavlacice te verovatno.
Ako mozes, raspitaj se okolo, ko vec ima preko njih wireless internet, nemoj srljati.

A hub ti ne treba ako nemas u kuci vise od jednog racunara. Ako imas, neka ti posluzi da mozes sa bilo kog racunara da pristupas internetu u svako vreme.
I na kraju, ako se povezes wireless, bices na vezi cim "kresnes" racunar, pa si stalno izlozen i "vidljiv" sa interneta, zato je firewall obavezan i ciscenje od spyware i virusa pocesto.
I naravno, nemoj da te "vrag navede" da koristi IE :)
 
Dobro to za firewall i za IS znam, pa nisamo od juce na netu code pobogu ;)
Ali ovo brzine mi je mnogo bitno.
Naime ja sam i sa 64Kb (8Kb/s) zadovoljan ako ce da kosta 800 din mesecno i da mi ne kuca impulse na telefon :D
Ali mi je isto tako bitno da bude i upload 8Kb jer cesto prebacujem na server fajlove.

I ne mora to meni bash da bude onako strikto zagarantovano ako ce mi to biti duplo skuplje, strpecu se ponekad i za nesto manji protok ali ne da pada ispod 5Kb/s .
Ovaj B92 kod koga sad imam pretplatu mesecnu na ISDNu za 450 din. uvece nece ni 1Kb/s da prebaci. :shock:
To je cista otimacina para, ali uvek bilo koliko para toliko muzike.

Kazem ja bih i sa 5Kb/s bio zadovoljan za 800din. ali da mi ne kuca telefon, jer mene telefon ubija oko 2000din mesecno sto je stvarno premnogo :mad:
 
ja sam platio 45e antenu,karticu i utp kabal.od kuce do stanice ima 2KM.
meni je sasvim dovoljno 64Kbit\s,posto ne kuca impulse,sto mi je najbitnije.nekad skidam fajlove od 150MB po 5-6 sati,ali to obavim preko noci,tako da mislim da nema velike razlike izmedju 64 i 128 Kbit\s.imam fixnu IP adresu,a protok retko pada ispod 7 KB\s od teoretski mogucih 8.verovatno je uzrok tome sto nemam nikakve prepreke do stanice.raspisah se ja!moja preporuka ti je da uzmes wireless na probu(mada su kod mene sami dosli i korektno sve izmerili) i za pocetak 64Kbit\s,pa ces posle lako povecati protok ako ti bude potrebno.p0z
 
A ja ne mogu preko kablovske jer nece skoro da prolaze kroz moju ulicu pa mi nude wireless, isto cena prikljucka i pretplate jedino moram opremu da kupim.
A kazu ako kupim opremu da ce mi posle kad prodje kabloscki internet pored mene besplatno ugraditi prikljucak za kablovski i onda cu moci da prodam tu opremu, tako da razmisljam da nema potrebe da cekam kablovski jos godinu dana kad moze i ovako :)

Hvala Zool na linku postavio sam im pitanje da li hoce da mi prodaju samo opremu :)
 
Pa neshto od opreme mozesh i sam da napraviš ... Najčešće je to antena (odnosno "kantena"), pa pogledaj upustva i savete i proceni da li možeš i hoćeš da se upuštaš u to...

Evo ti linka ka Wi-Fi komuni u bg-u, a na linkovima potraži da li ima tvog misterioznog grada ... možda postoji još neka wi-fi mreža koja nije od kablovskog distrib.

http://www.bgwireless.org.yu/

Tu imash dosta korisnog štiva, upustava i saveta pa se baci na proučavanje

poz
 
Ima josh jedan wi-fi provajder ali on ne da dere nego su to cene za ginisovu knjigu rekorda a sajt nisu azurilali od 2000. tako da mi ne pada na pamet da njih nesto pitam :lol:

Nego ne treba mi uputstvo da ja pravim antenu nego da kupim negde jeftinu, moze i polovnu.
 
Bilo bi pošteno od tvog provajdera da ti kao potencionalnom korisniku uradi probno merenje i da ti kaže da li to kod tebe može da radi ili ne. Znači dođu sa lap topom wireless karticom i antenom i vide ima li dvosmerne komunikacije ili ne.
Glupo je da kupuješ operemu tek tako na neviđeno. A kako si ti objasnio, pošto nema optičke vidljivosti, vrlo je verovatno da će tu nešto da zaškripi.
Ako mora antena na krov, onda ne možeš da koristiš wireless karticu već AP (a on je skuplji bar duplo) jer od katice do antene ne sme da bude kabl duži od nekoliko metara, zbog gubitaka u njemu.
Iz tog razoga se koristi AP koji se priključuje odmah do antene kratkim kablom, pa od AP-a do računara se vuče UTP kabl.
Ni na anteni ne smeš da štediš jer ćeš je kupovati dvaput. Naj bolje uzmi neki grid, cena mu je oko 60€ (možda ima i za manje).
Tako da okreni obrni, oprema izađe preko 100€.
 
kod mene ima oko 10 m od kompa do antene,i ne koristim AP nego samo UTP kabal,bez vecih gubitaka u brzini.moja preporuka:
primoras ih da dodju kod tebe i probaju dali funkcionise,vidis koju su opremu koristili,pitas za cenu pa posle uporedis tu cenu sa cenom u drugim radnjama.ja ti ipak preporucujem da uzmes opremu koju ti oni preporuce,jer je moj drug da bi ustedeo 5e,puko oko 90 jer ta oprema koju je kupio u nekoj radnji nije bila kompatibilna sa opremom koju koristi provajder.tako da ti preporucujem da ne skrtaris za 5e vec ako se pokaze da njihova oprema dobro radi(naravno po prihvatljivoj ceni),kupi je od njih.p0z
 
U svakom slucaju, pokusaj da nabavis opremu koju ti ISP preporuci. Kupovina po radnjama, sto rece Zool moze da prouzrokuje da nista ne uradis, jer iz raznoraznih razloga moze da bude nekompatibilna sa ISP opremom.
A za satelitsku antenu - ne znam bas da li to moze da se upotrebi.
Zool, ako nemas AP, mora da imas karticu u racunaru? Kako se signal distribuira prema tebi ako nemas neki oblik AP? Na strani ISP postoji ruter, koji "razvodi" signal i prema tebi, ali ako nemas neki oblik AP, kako primas signal (ne racunajuci antenu)? I kazes da imas stalnu IP adresu? Kako je to izvedeno?
 
Ni ja baš to nisam razumeo, koristiš UTP kabl od računara do antene, a nemaš AP? Verovatno misliš na koaksijalni a ne UTP kabl?
Inače slažem se da treba da uzmeš proverenu opremu koju provajder preporuči. To je naj sigurnije, ali ne i naj jeftinije.
 

Back
Top