Erih Šlomovic
Prikazujem rezultate 1 do 18 od 18

Tema: Erih Šlomovic

Primećen član m.v. (avatar)
    Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Erih Šlomovic

Ajde,svi koji znate nešto o njemu,ne bi bilo loše da to i napišete!

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Re: Erih Šlomovic

Zanima me da li je neko čuo za katalog izložbe njegove kolekcije u Zagrebu,1940 godine.Pošto mu nisu "mogli" organizovati izložbu u muzeju kneza Pavla,otišo čovek za Zagreb i tamo mu napravili jednu "malu" izložbu.To je možda jedna od najznačajnijih izložbi na ovim prostorima,pa bi rado pogledao čak i uživo taj katalog,ako ga neko poseduje.

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Nešto mi dosadno.
    A,da li ste čuli za njegovu Kolektaneu.To je jedna vrlo interesantna stvar.U stvari možda više za kolekcionare,ali pošto su svojeručno crtali i neki čuveni u svetu,a bogami i u Srbiji,interesantna je i za nas male...
    Neko,ako bilo šta zna,neka napiše,da saznamo!!!

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Posmatrajući,ukupno,forum,čovek stiče utisak da posetioci foruma žive negde u dalekom Nu jorku,a za malenu Srbiju i ljude nenormalno značajne za umetnost na ovim prostorima,da ne kažem slikarstvo,nisu ni čuli.Verovatno je samo naslov interesantan,pa ga zato posetioci otvaraju,ali kad vide o čemu se radi,odmah ga i zatvaraju.Ipak,nije to to!Naslov mu dodje nekako i egzotičan,a i ezotičan.Vrlo interesantno?!

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Goscice,draga,imaš li ti neke informacije o ovome?

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Dragi m.v. o cemu - o stanju na forumu ili Erihu Slomovicu ?

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

He,he...ma može i jedno i drugo,ako imaš vremena.Samo sam mislio da će neko da se zainteresuje,pa da svi nešto lepo nauče.Kad si se već tako duhovito javila,računam nešto,mogli bi malo da konverziramo.Interesuje me da li si čula za Kolektaneu i da li znaš nešto o tome.
    Poslednji put ažurirao/la m.v. : 24.07.2007. u 12:29

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Na zalost vremena (slobodnog) imam jako malo. Koliko mogu trudim se da ispratim teme i odgovorim ljudima (pomognem, ako je u mojoj moci) na ovom nasem malom podforumu.Nekada danima ovde niko ne postuje i meni je to razumljivo, jer ovo nije bas mesto koje ce svako da poseti.Evo bas bi bilo lepo da vi ovde to vase siroko znanje primenite i ostavite nam textove za opstu dobrobit (ako vam i koliko vreme dozvoli), mozda i odgovorite na necije pitanje vezano za vase teme.Pozz.!

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Dal sam bio preozbiljan,ne znam,ali nisam navikao da mi persiraju.
    E sad ispadoh prepametan,što u stvari volim,ali obično se ne iskazujem tako.Izvinte.
    Radi se o sledećem:ja sam ipak samo ljubitelj,poznavalac i kolekcionar.Sve to,pomalo.Nisam istoričar umetnosti,ali ako mi nešto treba,uzmem i pročitam ili pitam ko zna.Nemam mnogo vremena,ali nije to osnovni razlog što u stvari ne pišem po temama.Navikao sa da iniciram razgovor o bilo kojoj temi i da pridodam ako nešto znam više ili ako je interesantno za opštu polemiku.Pri tom pred teniserima ne pričam o fudbalu i obrnuto.
    Kako niko nije postavio pitanje ni dal se to jede il maže na hleb,nekako mi nije zadovoljstvo da šaljem linkove ili pišem o tome,ali ajde onako na brzinu:Erih Šlomović(ili sa "c") je pred očima u svom kratkom životu,imao samo umetnost i možda ništa drugo.Volšebno,deo zaostavštine čuvenog pariskog kolekcionara,koji je gajio impresioniste i njima slične,testamentom,prelazi u vlasništvo našeg Eriha.
    Erih je svoju kolekciju,jednu od najzanačajnijih u Evropi u vlasništvu jednog čoveka,koji nije ni grof,ni kralj,prvi i jedini put izložio u Zagrebu,u novembru,1940!...
    Nastavak,ako vas interesuje sledi.Idu mi gosti.

Domaćin Goscica (avatar)
    Učlanjen
    21.12.2003.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    97

Evo ja necu vise persirati, ali nemoj ni ti.Nadam se da si goste u medjuvremenu rasterao i da ce nastavak da sledi....

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Ostadoh na vezi slučajno.Sutra ču da nastavim,valjda.

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Pisaću drugi put...tek sam "naučio" da postavljam slike.
    Ovo je naslovna strana kataloga izložbe iz 1940,novembra meseca.
    Opušteno!Ajde malo ovaj Degas na naslovnu.Malo se i ona nakrivila...

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Mislim,balerina.

Početnik
    Učlanjen
    02.08.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Momo Kapor je pisao Dosije Slomovic, interesantno je. Moze da se i pronadje.
    "I will not
    Fall for any of following: alcoholics, workoholics, commitment phobics, people with girlfriends or wives, misogynists, megalomaniacs, chauvinists, emotional fuckwits of freeloaders, perverts." / BRIDGET JONES' DIARY

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

E,dobro je da si rekao.Nikako da stignem.Hteo sam i to da napišem.Pošto ima jako malo podataka o samom Šlomoviću,skoro ništa,stvarno je dobro da svi uzmu lepo tu knjigu,ili da je pozajme i pročitaju.Generalno knjige jesu fikcija,tj. ulepšavanje života,ali evo i Kapor Momo govori u samoj knjizi,kako je držao u ruci grafike i crteže,čini mi se,Degas-a...
    Ne bi bilo loše da neko od prisutnih na forumu,ko poznaje g-dina Kusovca,(Goscice,angažuj se),sazna od njega priču,kako mu je nudjena,tačnije Narodnom muzeju, Kolektanea Eriha Šlomovića,tamo negde početkom osamdesetih.Priča je veoma interesantna,ali ja nisam učestvovao u njoj,tako da je još uvek ne bi ja prepričavao.Nije što su tražili milion maraka,nego što je sa jedne strane lista Picasso,a sa druge Brak,nego što takvih listova ima podosta,većinom sa crtežima domaćih autora,za koje je sam Šlomović pretpostavljao da će ostati velikani srpskog naroda.Šumanović,Lubarda,Dobrović,svojeručno pisali pesme Dučić,Rakić...mislim ja držo u ruci,nego mi bila preskupa u tom momentu...
    Opet sam malo zbrda-zdola,al evo za početak.

Učlanjen
    01.01.2006.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    49

Četvrtak,29 augusta 1940
    Zagreb če ove jeseni vidjeti originale francuskih umjetnika od impresionizma do danas
    u studenom o.g. bit će u Domu likovnih umjetnosti u Zagrebu izložena velika kolekcija radova francuskih majstora,kojoj je vlasnik g.Erih Šlomović

Još do prije nekog vremena nitko nije znao,da u Jugoslaviji postoji jedna velika i vrijedna kolekcija originalnih radova francuskih majstora,koju bez sumnje treba pokazati i široj publici.Vlasnik te kolekcije je g. Erih Šlomović.
    Mnogi naši poznati književnici i slikari imali su prilike vide dijelove te kolekcije,kojoj srž sačinjavaju djela najvećih francuskih umjetnika XIX i XX vijeka,medju ostalog radovi Daumiera,Constantina Guysa,Cezannea,Degasa,Marry Cassatte,Odillona Redona,Foraina,Renoira,Gaugina,Roussela,Vuillarda, Matissea,Rouaulta,Bonarda,Maillola,Vlamnicka,Derra ina,Utrilla,Chagalla,Picassa,Legera,Braquea.
    Pojedini zagrebački umjetnici,upozorikli su hrvatsko društvo umjetnosti,na ovu kolekciju i izrazili su mišljenje,da bi za naše mlade umjetnike,bilo od velike vrijednosti,a za širu publiku i ljubitelje umjetnosti,od osobitog interesa,da se i u zagrebu priredi izložba tih umjetnina.Imade ih dovoljno da ispuni čitav Dom likovnih umjetnosti,pa je društvo pristalo da g. Šlomović početkom studenog o.g. priredi izložbu francuskih majstora od impresionizma do danas.
    U ovoj se kolekciji nalazi veliki broj uljenih slika,pastela,akvarela,gvaševa,tempera,originalni h crteža perom i olovkom,monotipij,litografija,bakroreza i drvoreza.Osim toga ona sadržava poseban odio moderne francuske knjige u kome će publika imati prilike da vidi skupocena bibliofilska izdanja,koja su tiskana u ograničenom broju,kao najluksuznije edicije i bogato ilustrovana od umjetnika.Bit će zastupan i porcelan jednom interesantnom kolekcijom umjetničkih predmeta,koje su izradili sve sami ponajbolji francuski umjetnici.Na izložbi će se vidjeti i izvestan broj plastika,radova prominentnih francuskih kipara.
    U vezi sa izložbom,biće izdan umjetnički izradjen katalog,a za vrijeme njenog trajanja,biće održano nekoliko predavanja,na kojima će se prikazati razvoj moderne francuske umjetnosti.
    Da se pojača instruktivnost ove izložbe,djela francuskih majstora,pokazat će se na njoj i jedna kolekcija odabranih domaćih autora,koja će biti nabavljena naročito za tu priliku,kako bi se prikazao odnos naših umjetnika prema francuskima.

Zaslužan član
    Učlanjen
    26.11.2009.
    Pol
    muški
    Tekstova u blogu
    13
    Reputaciona moć
    3633

Misterija traje...

Iskusan Padre (avatar)
    Učlanjen
    15.07.2009.
    Pol
    muški
    Reputaciona moć
    148

Dio kolekcije Šlomović je svojevremeno, 1940, izložio u Zagrebu. O tome svjedoči pisani trag: u prodavnici Klovićevih dvora i danas može za deset kuna da se kupi stari crnobijeli katalog, bez reprodukcija, pomenute izložbe.

Slične teme

1. Erih From
    Autor sanja v u forumu Književnost
    Odgovora: 6
    Poslednja poruka: 26.08.2016., 07:36
  2. Erih From - Umeće ljubavi
    Autor Floria u forumu Književnost
    Odgovora: 1
    Poslednja poruka: 18.06.2008., 08:58
  3. Erih-Toma Honeker i centralna otadzbinska uprava
    Autor alergicna u forumu Politika
    Odgovora: 32