Ko je ubio Zorana Djindjica?

Vangelis

Zainteresovan član
Poruka
337
Pored brojnih kontraverzi oko atentata na Zorana Djindjica, optuznica i dalje tereti samo "zemunski klan". Mislite li da je "teorija" o trecem metku, jedini dokaz odbrane, ili su nacinjeni brojni"propusti" u istrazi? Ako mislite da je tako, navedite neke argumente, kojim bi tuzilastvo trebalo da se pozabavi, a, koji se vama cine kao vrlo jaki. Evo, da pocnemo od pretpostavke, da se na Premijera pucalo iz dva pravca, sa dva razlicita mesta, da je metak koji je ubio Djindjica dosao iz pravca "Bircaninove". Ko bi, osim "zemunaca", po vama, imao motiv da ubije Zorana? Da li je pokojni Premijer, mozda, zasmetao nekome na "zapadu", i zasto? Da li su paralelno delovale dve grupe, s' tim, da je samo jedna znala za postojanje ove druge, u danu kada je izvrsen atentat? Ne budite skrti na recima, bas kao i Nikola Vrzic. Samo, molim, bez preteranih strasti, bez obzira na pripadnost ili simpatije za odredjenu partiju
 
Ne zelim da ulazim u polemiku ko je i kako ubio Zorana Djindjica. Ubili su ga probisveti, low profile mozgovi kojima odgovara da se ova zemlja vrati u feudalizam ili robovlasnishtvo. Na drugoj temi sam objasnio pobude iz kojih bilo ko na ovom svetu moze da prekrati zivot jednog ovakvog vizionara. Teorija o trecem metku je samo jedna u nizu budalashtina kojima se sluzi ta okrutna skupina da bi prikrili svoju glupost...
 
rastamann:
Ne zelim da ulazim u polemiku ko je i kako ubio Zorana Djindjica. Ubili su ga probisveti, low profile mozgovi kojima odgovara da se ova zemlja vrati u feudalizam ili robovlasnishtvo. Na drugoj temi sam objasnio pobude iz kojih bilo ko na ovom svetu moze da prekrati zivot jednog ovakvog vizionara. Teorija o trecem metku je samo jedna u nizu budalashtina kojima se sluzi ta okrutna skupina da bi prikrili svoju glupost...

Ne bih ni ja ulazio u polemiku o nazadnim snagama koje koče i da me ne bi vratili u prošlost.
Obično se oko političara nalazi izvestan krug ljudi sa "lepim" dosijeima.
Niko od nas ne zna ko je kog dana s kim bio i zašto.
To nije za javnost.
Pažljivo se eliminišu nepoželjni svedoci sa naznakom "pružali otpor prilikom pokušaja hapšenja"
Ostavimo mi to ipak pravosudnim organima.

Samo mi žao što za takve sagradiše onako lepu zgradu i sede u toplom i udobnom a ja kod sudije za prekršaje (nisam imao LK pri sebi a išao na tekmu) morao da sedim na razdrndanoj stolici ko njagori, a zidovi neokrečeni ...
E to je televizija trebala da snimi!
 
Dlakava_Strvina:
Ne bih ni ja ulazio u polemiku o nazadnim snagama koje koče i da me ne bi vratili u prošlost.
Obično se oko političara nalazi izvestan krug ljudi sa "lepim" dosijeima.
Niko od nas ne zna ko je kog dana s kim bio i zašto.
To nije za javnost.
Pažljivo se eliminišu nepoželjni svedoci sa naznakom "pružali otpor prilikom pokušaja hapšenja"
Ostavimo mi to ipak pravosudnim organima.

Samo mi žao što za takve sagradiše onako lepu zgradu i sede u toplom i udobnom a ja kod sudije za prekršaje (nisam imao LK pri sebi a išao na tekmu) morao da sedim na razdrndanoj stolici ko njagori, a zidovi neokrečeni ...
E to je televizija trebala da snimi!
Budi srećan ako si samo sedeo i nisi gledao tenis.
 
marlon:
Rasta, zar stvarno misliš da probisveti i low profile mozgovi imaju jaja da ubiju Predsednika Vlade neke države? Da li znaš za sličan slučaj u bližoj ili daljoj istoriji. I ne navodi Palmea i Anu Lindt.

brate marlone
govorimo o srbiji ne o drzavi

koshtunije je ostavio srbiju onakvom kakva je bila,
chuvao je markovica i pavkovica ko ochi u glavi

tajne sluzbe nisu bile ni taknute.
predsednik je bio mnogo manje bezbedan nego bilo ko, jer on je pipao u moc onih koji su vladali decenijama pre toga, a on je imao svoje tikove povremeno.

tako da je on zvanichno bio premijer, al u tom smislu u kom si ti napomenuo, nije.
a da su probisveti i lowprofile mozgovi, zavisi od ugla gledanja. iz mog ugla gledano, to je suvishe lepa kvalifikacija. al pojedinim likovima po srbiji to su idoli...
 
Ајде овако кроу...

Када дођеш на власт, само морони од политичара најуре претходну гарнитуру без обзира на специјалност и стручност у неком послу. То је елементарна чињеница. Друго, узми хипотетички да дођеш у оваквој земљи на власт и разјуриш екипу из ДБ-а. И шта ћеш да радиш. После месец дана може да те згази ауто на пешачком прелазу.... Политика је прљава ствар и ту нема љубави, само интереси, значи интерес је био да их сачувају. Који... појма немам, то питај ДСС и Воју а не мене. Ево ти Карићи... Јел ДС и ДОС покушао да их разбије? Јесте. Јел’успео у томе? Није... Боги им је дао мрвице колача и ови су га пустили да ради шта му воља. Јел Воја разбија империју која се обогатила, сви знамо како? Да... и запамти ништа не може преко ноћи. Све што је брзо, то је и кусо. Покојни премијер је можда имао најбоље намере за нас али није умео по мени да нађе прави начин. Дволичном политиком обећавања и улагивања најмоћнијима се не може много учинити овде. Они су то докторирали док су били колонизатори по свету. Приче о путу у благостање у ЕУ или негде на другом месту за 5 или више година, су приче за мороне који само гледају вести и читају новине. Ко је повукао обарач и оставио породицу без оца је тотално небитно. Битно је ко је издао налог за то и преко кога. А то брате, по мени сигурно није био ни Земунски клан а ни бивши специјалци. Јер понављам убити политичара а још и Премијера, није баш ствар коју било која мафија решава уз недељни ручак.
 
Amnezija i video-trake

NIN ekskluzivno objavljuje originalne izvode iz svedočenja trojice svedoka saradnika. Šta sve oni znaju, čega se ne sećaju, ko je slagao pod zakletvom


Vrata sudnice broj 1 Specijalnog suda bila su od 14. do 19. aprila zatvorena za javnost. Tako su htela trojica svedoka saradnika u procesu za ubistvo premijera Srbije Zorana Đinđića, Zoran Vukojević Vuk, Miladin Suvajdžić Đura Mutavi i Ljubiša Buha Čume.

A svedočenja su tužiocima bila veoma važna, jer su s materijalnim dokazima više nego tanki. Pisali smo o tome: tragovi krvi na “pogrešnom” mestu, meci koji su valjda “isparili” negde u vazduhu, misteriozne rupe od metaka unutar zgrade vlade, neobjašnjene drastične razlike u veličini ulaznih rana kod Zorana Đinđića i njegovog telohranitelja Milana Veruovića, krv na pušci koja takođe nije analizirana, opušci “davidova” koji se iznenada pojavljuju tek pet dana posle ubistva i prvobitnog, temeljnog uviđaja...

E, NIN sada objavljuje ono što javnost mora da zna. Objavljujemo izvode iz svedočenja trojice svedoka saradnika, na osnovu originalnih transkripta iz sudnice broj 1.

Najpre, najvažnije: nijedan od trojice svedoka nije neposredni očevidac događaja o kome svedoči. Čume je 12. marta još u inostranstvu. Vuk u Šilerovoj. On kaže: “Ne znam nijedan detalj o ubistvu premijera.” Đura se tog dana kao bez glave vrti po gradu i ne zna šta se dešava.

Sve što zna, saznao je posredno. Od Mileta Lukovića Kuma, od Dušana Spasojevića, od Ninoslava Konstantinovića, Vladimira Vlade Budale Milisavljevića, braće Miloša i Aleksandra Simovića.

Ali. Kum Luković je upokojen, Konstantinović, Milisavljević i Simovići u bekstvu. Dakle, Đurina je priča neproverljiva.

Pozabavimo se, sada, Čumetom i pozadinom čitave priče. Ljubiša Buha je, po sopstvenom priznanju, nevinašce. Ni luk jeo ni luk mirisao. “Pa tad (1995. godina) smo radili registraciju u Belom Manastiru. Koliko je to legalno, ilegalno. To su svi radili.” Đura Mutavi opisuje ga drugačije: “Ja znam ono što mi je Spasojević govorio a to je znači sa kolima i Spasojević je pričao da se bavio sa drogom. (...) Do 2000. godine, do tih promena, Spasojević se konsultovao o svim stvarima sa Čumetom. Čume je imao dobre veze, ja ne znam tačno koje su.”

Da li je Čume imao kontakte s ljudima iz vlasti posle 5. oktobra 2000. godine? Suvajdžić: “On je imao. To mi je pričao Spasojević. Znači isto je bio uključen u događaje oko 5. oktobra ali ja ne znam tačno sa kim je on pričao. Znam da se pričalo da je kum sa ovim Markovićem, s tim što jaja proizvodi, i da tu ima i nekih odnosa sa pok. Zoranom Đinđićem.”

A šta još kaže Čume? “Šešelj je tad dolazio kod mene u lokal. Čak smo igrali šah. Dušan je isto bio dobar sa njim. (...) i tad sam mu davao pare za stranku. I tako.” Zoran Vukojević Vuk: “Pa konkretno Vojislav Šešelj je tražio (od Spasojevića i Legije) da ubiju Đinđića.”

Čume, dalje: “Posle 5. oktobra, ja sam kum Dragoljubu Markoviću. A kod njega je dolazio i Zoran Đinđić.”

Susreti sa Čedomirom Jovanovićem: “Pa kad se slučajno sretnemo kod Dragoljuba Markovića. To je bilo pozdravljanje i priča ovako. Uopšte priča nije bila o politici.”

Najzad, advokat Goran Petronijević pita Buhu da li poznaje gospodina Bebu Popovića? “Poznajem.” Kada ste ga upoznali? “Kod Dragoljuba, par puta.” Kakvi su vaši odnosi? “Pa moji su odnosi sa svima dobri.” To znači i sa njim? “Da. Sa svima.” Da li ste imali zajednički posao? “Ne. Nisam.”

O Spasojeviću i Legiji. Svedok saradnik Suvajdžić: “Oni imaju dobre informatore iz kruga premijera.” Da se izbegnu promišljanja, kaže odmah potom: “Oni su u prvom redu hteli da ubiju Čedomira Jovanovića kao najbližeg premijerovog čoveka.” Pomenuće kasnije i Gorana Svilanovića, Vladimira-Bebu Popovića... Reč je o periodu koji je prethodio atentatu, a sve zbog navodnog “dana D” koji je iz nekog razloga bio zakazan za 15. mart.

Zemunci u obezbeđenju

Posle 5. oktobra Zorana Đinđića su obezbeđivala i dva pripadnika zemunskog klana, Zoran Vukojević i Dušan Krsmanović. Vukojević svedoči, a njegove reči potvrdio je i Suvajdžić: “Posle 5. oktobra poslao nas je Legija da ih obezbeđujemo. Znači Đinđića i njegovo obezbeđenje.” Predsednik veća: “Koliko je to trajalo?” Vukojević: “Jedno petnaestak dana. Pošto je tad u tom periodu Marko Milošević nudio 5 miliona da se ubije Đinđić.” Odakle vam te informacije, pita član veća, sudija Milimir Lukić. “Od Dušana Spasojevića i od Legije.” Adv. Veljko Delibašić: “Da li je Dušan Krsmanović radio zajedno sa svedokom u obezbeđenju Zorana Đinđića?” Svedok Vukojević: “Jeste. Bio mi je podređeni. (...) Nosili smo oružje. Ja sam imao dozvolu. Krsmanović nije. Oružje je bilo kod mene. Dušan mi je rekao ako nas slučajno zaustave da će on da završi. Da ga okrenem i da će on da završi.”


O pripremama atentata na premijera Ljubiša Buha, kaže, ne zna ništa. Ali, govori i ovo: “Ja sam tu rečenicu čuo.” Rečenica je da Zorana Đinđića treba ubiti. Izgovorio ju je, ne kaže kada, Dušan Spasojević. “Ali to je kod Dušana bilo, on na primer u toku dana pet, šest puta kaže, treba nekog ubiti.” Svejedno, takvu potencijalnu opasnost Čume ne prijavljuje svom i Đinđićevom kumu Dragoljubu Markoviću, čak ni kad je pobegao iz zemlje nekoliko dana pošto je 3. avgusta preživeo atentat. “Ne. Nisam govorio.”

Ali, Čume sva svoja saznanja o Spasojeviću i Legiji, pa i ovu informaciju, prenosi pukovniku Miletu Novakoviću, tadašnjem pomoćniku načelnika Uprave kriminalističke policije MUP-a Srbije.

Čume, naime, svedoči: “Ja sam krenuo da razotkrijem kompletno tu kriminalnu grupu 2002. godine krajem avgusta i početkom septembra. Tada sam zvao i policiju. Zvao sam Mileta Novakovića. (...) Ispričao sam kompletno za celu organizaciju njihovu.” Razgovor Čumeta sa Novakovićem traje tri dana:

“Treći dan Mile Novaković mi je rekao da žali zbog svega, da njemu ne daju sa vrha to da se radi.” Sledi zatim drugi susret: “Posle mesec dana, zove me Mile Novaković i ja ponovo dolazim iz inostranstva. (...) Nalazim se ponovo sa njima. Ponovo sedamo. Kaže Mile evo sad imamo da ih hapsimo. Ja sam tu. Ceo dan su sedeli i čekali su telefonski poziv. Na kraju su im telefonom javili da ne može ništa. (...) Oni bi ga hapsili odmah ali ne mogu gore vlasti da se slože.” Treći Čumetov susret sa Novakovićem: “Ja odem u inostranstvo ponovo. Zove me posle 20 dana Mile Novaković i kaže vreme je da ih hapsimo. Ja ponovo dolazim iz inostranstva. To je sve 2002. godine. Treći put dolazim. (...) Odemo gore u MUP. Sedeli smo jedno 4 sata. Čekali su zeleno svetlo da mogu da ih hapse da ja odmah tu budem. Ponovo im nisu dali zeleno svetlo. (...) Ja sam otišao ponovo u inostranstvo.”

I, najzad, četvrti susret, u Slovačkoj: “Izjavu sam davao dva dana i tri noći. Trebalo je tada da krenemo za Beograd. Javljeno im je ponovo da ne može da se krene da sačekaju 5, 6 dana. U međuvremenu je ubijen premijer.” Čume 19. marta stiže u Beograd.

Još na nekoliko mesta u svom svedočenju Čume govori: “Oni iz političkih razloga nisu njih mogli da hapse. (...) Vrh politike. Tako je meni preneto. Političari ne mogu da se slože.” Ko vam je to rekao? “Mile Novaković.”

Ko iz političkog vrha nije dozvoljavao hapšenje vođa zemunskog klana? Ko je, uopšte, tada to mogao da zabrani? Zašto nije dozvoljavao hapšenje? I zašto se čekalo ubistvo premijera da bi za Zemuncima bila raspisana potera? Zar je država ubistvom Zorana Đinđića odjednom postala jača, pa je tek onda smogla snage da se obračuna sa Spasojevićem i Zemuncima, Legijom i beretkama?!
 
marlon:
Ајде овако кроу...

Када дођеш на власт, само морони од политичара најуре претходну гарнитуру без обзира на специјалност и стручност у неком послу. То је елементарна чињеница. Друго, узми хипотетички да дођеш у оваквој земљи на власт и разјуриш екипу из ДБ-а. И шта ћеш да радиш. После месец дана може да те згази ауто на пешачком прелазу.... Политика је прљава ствар и ту нема љубави, само интереси, значи интерес је био да их сачувају. Који... појма немам, то питај ДСС и Воју а не мене. Ево ти Карићи... Јел ДС и ДОС покушао да их разбије? Јесте. Јел’успео у томе? Није... Боги им је дао мрвице колача и ови су га пустили да ради шта му воља. Јел Воја разбија империју која се обогатила, сви знамо како? Да... и запамти ништа не може преко ноћи. Све што је брзо, то је и кусо. Покојни премијер је можда имао најбоље намере за нас али није умео по мени да нађе прави начин. Дволичном политиком обећавања и улагивања најмоћнијима се не може много учинити овде. Они су то докторирали док су били колонизатори по свету. Приче о путу у благостање у ЕУ или негде на другом месту за 5 или више година, су приче за мороне који само гледају вести и читају новине. Ко је повукао обарач и оставио породицу без оца је тотално небитно. Битно је ко је издао налог за то и преко кога. А то брате, по мени сигурно није био ни Земунски клан а ни бивши специјалци. Јер понављам убити политичара а још и Премијера, није баш ствар коју било која мафија решава уз недељни ручак.

Ово је иста флоскула као прича комуниста о томе да смо "ми сада у социјализму а тек ћемо једног дана доћи до савршеног комунистичког друштва"... :lol: :lol: :lol:
 
NIN je u prošlom broju objavio da je policija već 21. februara znala da je Đura Mutavi bio čovek koji je kupio Bagzijev kamion. Prepoznao ga sa fotografije prodavac kamiona. Policija je, dakle, tu fotografiju Đure Mutavog imala i pre 12. marta. Pa zašto se, onda, Đurina fotografija nije odmah pojavila na poternici ubistva premijera, kada je na poternici već bilo njegovo ime? A to mu je omogućilo da u nekoliko narednih dana šeta po Beogradu i Vojvodini i potpomaže skrivanje državnih neprijatelja. Sam je tako posvedočio.

Puška iz koje je navodno ubijen premijer i ranjen njegov telohranitelj. Đura Mutavi: “U vezi puške on (Spasojević) rekao je da je Legija uzeo tu pušku iz JSO-a i da ta puška mora da se vrati tamo na mesto i da ta puška ne može da se uništi, da mora da se zakopa.” Zadatak da zakopa pušku dobija Ninoslav Konstantinović. On odlazi sam da to učini. Gde? “Preko puta tih garaža (u Milentija Popovića ulici, kod “Sava centra”) ima jedno gradilište, pa da li tu da zakopa, ili tu negde oko hale ‘Limes’, jer su tu isto gradilišta okolo. Znači, tu negde na ta dva mesta da zakopa, jer nije imao gde drugo.”

Ovo je, dakle, informacija na osnovu koje policija bez problema pronalazi pušku, onaj “hekler i koh”. Đurina informacija je krajnje precizna, nema šta. Zato i treba da poverujemo da se sve to zaista tako i dogodilo. Važi. Ili da ipak postavimo pitanje: Ko je, uopšte, policiju doveo do puške, i to bez istražnog sudije koji stiže tek pošto je puška pronađena? Konstantinović je, da podsetimo, u bekstvu, a Đura Mutavi je jasno demonstrirao koliko zna o mestu na kome je zakopana.

Čeda Jovanović je, u Skupštini Srbije prošlog leta priznao dva odlaska u Šilerovu, oba puta zbog pobune “crvenih beretki” u novembru 2001. godine. Čume je na istom tragu: “Ja sam odlazio u Šilerovu. (...) čuo sam da je bio Čeda, ali ja nisam video. (...) Ja mislim jednina (broj dolazaka). Jednom. (...) Ja mislim da je to bilo u vezi sa pobunom ‘crvenih beretki’.”

Ali, pitanje je koliko se možemo osloniti na Čumetovo pamćenje, jer pamćenje mu je, što se kaže, selektivno. Odlično ga služi kad je reč o događajima od pre pet-šest godina, izdaje ga posle zime 2000. godine: “Ne sećam se”, odgovara na pitanje da li je išao u Vladu Republike Srbije. “Ne sećam se”, na pitanje da li mu je Spasojević pričao ko ga je posećivao u zatvoru posle otmice Miškovića. “Ne sećam se”, na pitanje da li je Čedomir Jovanović spominjao Dušana Spasojevića. “Ne mogu da se setim”. Da li je posle 5. oktobra odlazio na Institut bezbednosti. “Ja se ne sećam”. Da li je sa Jovanovićem odlazio na spomenuti institut BIA. Najzad: “Ne mogu da se setim”, odgovara Čume na pitanje da li je Čedomir Jovanović dolazio kod njega u lokal.

Čume se, dakle, seća, ili zna za jedan odlazak u Šilerovu, u vreme pobune JSO-a. Novembar 2001. i Đura će: “Dolazio je, ja znam. (...) Vidite, meni je poznato da su oni imali kontakt dok su imali kontakte da su imali kontakte, ali ja o tome ne mogu puno da pričam, jer ne znam.” A razišli su se, nastavio je Đura Mutavi, posle Spasojevićevog izlaska iz zatvora, u kome je bio zbog otmice Miroslava Miškovića. U septembru 2001. pre pobune JSO-a. Pa kada je, to, Čeda odlazio u Šilerovu, i koliko puta? Ili to uopšte nije vežno? Jer, Zemunci su ionako hteli da ga ubiju, ali je Đinđić, eto, ispao lakša meta.

No, svedočio je i Zoran Vukojević Vuk, šef obezbeđenja u Šilerovoj: “Rekao sam dolazio je Šešelj, Čedomir Jovanović, Mikelić, Milanović, i ne mogu da se setim ko sve. (...) Dolazio je ovaj iz ‘Simpa’ Tomić, ne znam ti neki iz ‘Zekstre’ su se nešto svađali, ne znam sad nazive tih firmi.” Advokat Nenad Vukasović ga pita koliko je puta Čedomir Jovanović dolazio. Odgovor: “Ne znam. Otprilike oko 5 do 6 puta je dolazio. Ne mogu tačno da se setim.”

No, rekao je ovaj svedok, Zoran Vukojević, i sledeće: “Postojale su kamere koje su služile za obezbeđenje i kamere unutar objekta. Bili su uređaji svi. (...) Sve je snimano. Znači, sve je snimano. (...) Da ostali su tragovi. To je bilo u Šilerovoj. Pa 12. je bilo.” Kaseta kasnije u Šilerovoj više nije bilo. Ali, to ne znači da ih uopšte nema, na nekom drugom mestu. i da se u zgodnom momentu neće pojaviti. Štampa, uostalom, uveliko najavljuje. Ili to, samo, izmišljaju oni mongoloidni tabloidi?

Ako išta, jedno je ovde izvesno: svim ovim pričama koren je u 5. oktobru 2000. godine, i paktu s đavolom koji je tada načinjen u ime svrgavanja Slobodana Miloševića. To je, da podsetimo, onaj koga će kasnije hapsiti i Dušan Spasojević i Mile Luković Kum.

Kako je, dakle, ovaj pakt napravljen? Prema Vukojevićevoj interpretaciji, Zoran Đinđić je preko svog kuma Dragoljuba Markovića, Surčinca, vlasnika “Krmivo produkta”, stupio u kontakt sa Čumetom. Ovaj ga povezuje sa Spasojevićem, koji ga dovodi do Legije. Ostalo je istorija.

A o 5. oktobru, neko laže.

Suvajdžić, naime, kaže pod zakletvom da su 5. oktobra svi bili kod Čumeta u Kotobanji. Čume pak, isto pod zakletvom, govori da su 5. oktobra svi bili kod Skupštine, na demonstracijama.

Kotobanja, naravno, nije blizu Skupštine. A zašto je neko od dvojice kolega po saradnji i zakletvi da neće lagati slagao? Sud neka oceni.

Sud će da oceni i koliku dokaznu snagu imaju celokupna svedočenja Zorana Vukojevića, Miladina Suvajdžića i Ljubiše Buhe. Da li svedočenja do kraja otkrivaju zaveru za ubistvo premijera Srbije, u hroničnom pomanjkanju materijalnih tragova?

Nikola Vrzić

NIN
 
BEOGRAD - Novinar nedeljnika "NIN" Nikola Vrzić u izjavi za Kurir ostao je pri svojoj tvrdnji da osoba sa foto-robota, koji je načinjen na dan ubistva Zorana Đinđića na osnovu svedočenja Branka Bugarskog, neposrednog svedoka iz Gepratove, postoji i da je učestvovao u atentatu na Đinđića!

Vrzić, međutim, priznaje da je moguće da ime ovog čoveka, koji je dan ranije ušao u Srbiju na graničnom prelazu Batrovci, nije ni Rajmond Rojnik, ni Nedeljko Duduković, kako je objavljeno u poslednjem broju "NIN-a".

Podsećamo, beogradski "Blic" i zagrebački "Večernji list" demantovali su navode Vrzića, prenoseći izjave Rajmonda Rojnika i Nedeljka Dudukovića. Ovi mediji tvrde da je Duduković privatni preduzetnik iz Kumrovca star 52 godine, dok je Rojnik službenik u koncertnoj agenciji u Varaždinu. Obojica su 11. marta 2003. ušla u Srbiju, ali svako svojim poslom, koji, naravno, nema veze sa atentatom na Đinđića.

Četvrti Hrvat!

- Imena tih ljudi sam objavio prateći službenu dokumentaciju. Međutim, ključna stvar je prepoznavanje foto-robota, bez obzira na to kako se on zove i da li je njegovo ime evidentirano prilikom ulaska u Srbiju. Reč je o osobi za koju znamo da je učestvovao u atentatu na premijera Đinđića, na osnovu izjava očevica iz Gepratove ulice Branka Bugarskog.

- Istu osobu kasnije su u Beogradu videla još dva svedoka, a prepoznao ga je i graničar, na osnovu foto-robota koji je napravljen prema svedočenju Bugarskog - podseća Vrzić, i dodaje da je moguće da se radi o četvrtoj osobi, čiji ulazak u Srbiju uopšte nije evidentiran.

Ovaj novinar takođe ukazuje na, po njegovom mišljenju, još jedan skandalozan propust. Naime, optužnicom koja tereti Zvezdana Jovanovića kao neposrednog izvršioca atentata, nije obuhvaćen foto-robot! Sudija Marko Kljajević svedoka Bugarskog uopšte nije propitivao o foto-robotu, a kada je Jovanovićev advokat Nenad Vukasović zatražio od sudije da se Bugarski izjasni o foto-robotu, Kljajević je to odbio?! Nikola Vrzić smatra da je ovakav propust nečuven i da ukazuje na "nečije nečasne namere".

- Prosto je neverovatno da optužnicom nije obuhvaćeno svedočenje čoveka koji je nekoliko minuta posle Đinđićevog ubistva iz zgrade u Gepratovoj video tri čoveka, među njima i "foto-robota", kako nosi pušku! Takođe je neverovatno da je objavljivanje foto-robota praktično bilo zabranjeno, iako je on načinjen na dan atentata.


Danilović: Vrzića za foto-robota!

Rajko Danilović, advokat Ružice Đinđić, juče je izjavio da je očekivao da se lik novinara Nikole Vrzića pojavi kao foto-robot, jer "Vrzić po drugi put pokušava da ubije Đinđića". Novinar "NIN-a" u odgovoru Daniloviću kaže da se zalaže za objavljivanje fotografija svih onih koji sakrivaju istinu o onome što se desilo 12. marta 2003. godine.
- Ne branim ni Legiju ni Jovanovića. Naprosto, ne želim da se priča zatvori samo sa njima, ako već ima ozbiljnih indicija da su u Đinđićevo ubistvo umešani još neki koji, zasad, nisu obuhvaćeni optužnicom - poručuje Vrzić.




- Pa, valjda je cilj pravljenja foto-robota njegovo objavljivanje, kako bi se ubici ušlo u trag?! Ako su fotografije Ulemeka i ostalih objavljene nekoliko sati posle Đinđićevog ubistva, zašto to nije učinjeno i sa foto-robotom? - pita Vrzić.

Kako izgleda Zveki

Advokat Nenad Vukasović, branilac Zvezdana Jovanovića, juče je najavio da će kao svedoke predložiti Boška Jovića, bivšeg pripadnika JSO-a, sada u Žandarmeriji, čoveka koji je sačekao i u Srbiju uveo "foto-robot ubicu", kao i graničara koji je tu osobu naknadno prepoznao. Vukasović podseća na izjavu koju je Branko Bugarski, svedok iz Gepratove, dao na suđenju.

- Niz stepenice zgrade u Gepratovoj 14 video sam kako beže dva crnomanjasta muškarca i jedan skandinavski tip, sportski građen, star između 25 i 28 godina, sa naočarima za vid, koji je nosio pušku - svedočio je Bugarski u Specijalnom sudu.

Sudija Marko Kljajević nije postavio pitanje Bugarskom da li je pomenuta osoba, "skandinavac", ona sa foto-robota. To su učinili novinari ispred Specijalnog suda i dobili nedvosmislen odgovor:
- Od početka do kraja ostajem pri tome - kategoričan je Bugarski.

Zvezdan Jovanović sasvim sigurno nije crnomanjast (čovek ima više od 190 cm), a nije ni plav skandinavski tip čoveka. Ako je već optužen za ubistvo Zorana Đinđića, kako je moguće da ga neposredni svedok nije uočio među grupom koja je napuštala mesto zločina.
 
Ili, recimo... ekipa za uvidjaj,na dan ubistva ulazi u zgradu u "Gepratovoj", detaljno se pregledava soba iz koje je pucano, pravi se zapisnik, snima...a onda, naknadno, nekoliko dana kasnije, neko se setio da bi Zvezdanovi opusci mogli biti zaboravljeni u sobi. Kakav propust! Brze bolje, ekipa se vraca, i zaista...covek iz jedinice za specijalne operacije, osposobljen za ovu kompleksnu operaciju atentata na Premijera, zaboravio je u zurbi da ponese neoboriv materijalni dokaz, dva opuska "davidova". Oni su tu, odmah iza vrata, sasvim uocljivi.Kakav propust! No, ekspertska ekipa za uvidjaj, naprosto, u onoj zurbi, nije ih primetila. Izgleda da su svi bili rasejani tih dana...
 

Back
Top