preispitivanje u vezi

gladiolica

Zainteresovan član
Poruka
282
Znam da mi je text malo predugacak, ali zaista imam dosta pitanja a nigde odgovora.Pocela sam da trazim sebe u vezi jer mislim da sam se totalno izgubila i vise nisam svoja.ovo su pitanja koja ja mislim da u jednom trenutku zivota svako sebi postavi.pa da vidimo vase odgovore...

Koliko brzo prodje svez miris veze?Kad iskre pocinju da jenjavaju?Posle koliko vremena leptirici zaspe?
Da li je dovoljno samo uvoditi novotarije u vezu kako bi je odrzali,ili je tu potrebno i jos dosta truda sa obe strane?Koliko cesto se zapitamo tako nesto?Da li uopste treba ramisljati o tome ili sacekati da to samo “prodje”?
Iskustvo koje vucem iz,uskoro,cetvorogodisnje veze govori mi da nije dovoljno samo voleti vec je potrebno jos dosta truda,i to sa obe strane podjednako.Ne znam kad je prestalo da bude dovoljno samo se gledati,kada je prestalo da mi godi da se cujemo pet puta dnevno,ali znam da sam pocela da se borim za samostalnost i sopstveni napredak.Koliko ce to da steti vezi?Koliko uopste borba za sopstvenu slobodu pomaze ili odmaze vezi?!
Koliko podrske je potrebno dobiti od druge strane da bi osecaj ugrozenosti postepeno nestao?Koliki minimum podrske je tu potreban?Da li vredi uopste boriti se da je dobijes?
Posle tri godine veze pocela sam da se ogradjujem u mnogim stvarima osecajuci se ugrozeno u smislu da druga strana gusi moj slobodni prostor.Pocela sam da zahtevam ise slobodnog vremena, slobodne aktivnosti sam pocela da obavljam sama, pocela sam da se borim za svoju samostalnost.Ali pitanje je da li postoji samostalnost u vezi gde ste navikli da sve radite u paru?Koliko je pametno to sto vam je potrebno malo vise sopstvenog mira, aktivnosti koje ne ukljucuju drugu stranu kao npr: samo zensko drustvo koje ce isljucivo razmenjivati zenske teme, cesti izlasci u grad bez partnera, bavljenje hobijem, odlasci na treninge i kozmeticke tretmane.Sve to odvlaci dosta vremena i tako dolazimo do formule da ostaje manje vremena za partnera.Da li je racunica valjana?
Postovanje,razumevanje,podrska,kompromis-sve su to glavne karakteristike jedne ljubavi, ali namece se pitanje kolika doza je potrebna da odrzi ljubav da ne predje u rat?
Ako je vase samopostovanje vece nego sto ga pruzate drugoj osobi da li je to stetno po vas i po tu drugu osobu?Da li kad volite umete da volite drugu osobu vise nego sebe, ili ste ipak sami sebi na prvom mestu-sami sebi najbitniji?Da li je to moralno ispravno?Da li je to dozvoljeno u vezi koja je ozbiljna, koja tezi tome da postane bolja i koja tezi uostalom jednog dana braku?Da li ste, zarad ljubavi, spremni da udjete u brak sa osobom koja je sve manje spremna na kompromise, koja sve manje razume vase postupke, koja se sve manje trudi da vas podrzi i na kraju koja pocinje da postuje vise druge nego vas?Koliko ljubav sve to moze da nadjaca i da li uopste moze?Dokle treba ici u borbi za sopstvena nacela, za sopstvenu slobodu unutar veze?Da li u ljubavi “cilj opravdava sredstvo”?!Da li je moguce da osobu koju ste toliko voleli sada pocnete da mrzite?Da li zaista od ljubavi do mrznje ima tako malo? Zasto dolazi do prezasicenja u vezi? Kada treba napraviti pauzu? Da li je moguce ostati svoj u jednoj vezi, ili zarad veze treba gaziti sebe? Koliko treba pogaziti sebe da bude taman dovoljno da ostanes svoj a postignes kompromis sa drugom stranom?
 
Уф, толико питања, то је за 10 посебних тема.....

Оно што осећаш је позитивна промена, то је знак да нереално идеализовање везе и партнера полако престаје (а то је нормално и пожељно у свакој вези која жели да опстане). Сада се ствара могућност да од симбиозе узроковане заљубљеношћу створите лепу и зрелу везу!
Свака јака и зрела веза је веза две самосвесне индивидуе, које имају себе и свој живот и независно од везе и партнера. Тек кад то прихватите обоје, онда ћете моћи да наставите заједно, али свако са својим интересовањима, хобијима, повременим одвојеним изласцима и активностима...а да вам опет буде предивно када сте заједно јер ћете тако добити нове теме за разговор, нове подстицаје...
То што осећаш и кроз шта пролазиш је нормална фаза у сазревању везе.

Једино не знамо како он све то доживљава?
Ако он још није у тој фази може да се деси да твоје тежње схвати као избегавање и удаљавање.... Причајте о томе.
 
on ne zeli da razgovara sa mnom u tome,izbegava tu temu ali ono sto znam je da i on trazi slobodu
i malo svog prostora ali problem je u tome sto on svaku slobodu koju dobije zloupotrebi pa se ja pitam da li je vredno truda.
nadam se,hellen,da si u pravu za to sto kazes da je ovo normalna faza jer meni se cini da ludim.
CopyCat kako ti to uspeva sa leptiricima???
 
Zaista, ili izdvoj par pitanja na koja zelis da ti odgovorimo ili napravi nekoliko tema od ovoga. Ja sam proizvoljno izabrala da ti odgovorim na neka.
Po meni, da bi jednu vezu i jednu ljubav odrzala ne treba da se boris sa svetom oko sebe (jer je to nemoguce) vec da se boris sa sobom da uvek budes bolja i napredujes u svakom pogledu i da tvoj partner cini to isto, jer to je i jedino sto mozete da ucinite. Po meni je uvek bolje imati sirom otvorena vrata(tako ja to zovem) jer onda su ljudi mnogo manje skloni da tu slobodu i koriste. LJUBAV ZIVI SAMO U SLOBODI! Uz to je potrebno i mnogo razumevanja, uzajamne podrske i velikodusnosti. Nema sputavanja, sebicnosti, to onda nije ljubav nego izrazavanje sopstvenih strahova i nesigurnosti i to pricinjavanjem velike stete drugom bicu. Ja kad nekog volim zelim njemu sve najbolje, zelim da on bude srecan i zelim da i on meni zeli to isto. I ne navodim ga da cini stvari koje bi meni vise odgovarale. Svako treba da prati svoj razvojni put, ostvaruje svoje zelje, potrebe, snove, ambicije, jer samo takav covek, srecan i zadovoljan sobom, i sopstvenim zivotom, moze da pruza drugome.
E onda nema ni prezasicenosti jer cete se svako na svom razvojnom putu uzeleti jedno drugog i vreme koje provodite odvojeno ce samo osnaziti vasu ljubav-ukoliko je prava.

A sto se tice leptirica oni neminovno odleprsaju, pre ili kasnije, ali ako ste o tome vodili racuna na vreme, zamenice ih neke druge, mnogo vaznije stvari. A ako niste, kad oni odleprsaju, ne ostaje nista.
 
Није ми баш јасно како ''злоупотреби''слободу.
Прво, слобода није нешто што се ''добија'' од партнера, то је ствар међусобног уважавања и поштовања.
А Елена ти је лепо рекла. Заљубљеност је прелепа ствар, али она не може да траје вечно, сада је можда време да је замените љубављу. Љубав изискује мног труда, напора, воље...али доноси нови квалитет, нема лептирића, то је тачно и то нам често недостаје, али добијамо стабилност, сигурност, међусобно уважавање и разумевање...

Ма.. ја сам позната по теоретисању...
 
Чекај шта? Јел те вара? Шта ради? Злоупотребљава слободу.:roll: :roll: :roll: Па ја бих побегао 10 пута до сада. Хоћеш слободу и своје време, а ниси спремна да то пружиш и партнеру...па макар то значило да оде са ортацима на викенд негде тотално самостално, док ти исто имаш викенд на располагању за своје потребе (пример)...

Ма ОК је да те некад смара да се чујеш/видиш са њим/њом...дешава ми се...хоћеш нешто друго да радиш и гуши те...али ако је то константно...ма пали бре што пре...
 
Koliko brzo prodje svez miris veze?Kad iskre pocinju da jenjavaju?Posle koliko vremena leptirici zaspe?
Da li je dovoljno samo uvoditi novotarije u vezu kako bi je odrzali,ili je tu potrebno i jos dosta truda sa obe strane?Koliko cesto se zapitamo tako nesto?Da li uopste treba ramisljati o tome ili sacekati da to samo “prodje”?
Iskustvo koje vucem iz,uskoro,cetvorogodisnje veze govori mi da nije dovoljno samo voleti vec je potrebno jos dosta truda,i to sa obe strane podjednako.Ne znam kad je prestalo da bude dovoljno samo se gledati,kada je prestalo da mi godi da se cujemo pet puta dnevno,ali znam da sam pocela da se borim za samostalnost i sopstveni napredak.Koliko ce to da steti vezi?Koliko uopste borba za sopstvenu slobodu pomaze ili odmaze vezi?!

zavisi od slucaja do slucaja. imas ljudi koji su vecno zaljubljeni i one koje prodje posle mesec dana. ideja da ce svako naci tog nekog sa kim ce imati leptirice je glupa. ljudi su razliciti i za razlicito vreme im stvari/osobe dosade ili izgube draz.

naravno da oboje treba da rade na odrzavanju jedne duge veze. novotarije su samo deo toga. vise vremena odvojeno i koje mozes da posvetis sebi je definitivno zdravo. time ces ili vratiti leptirice ili ces shvatiti da to vise nije to.

ako ti stvaranje prostora koji ce biti samo tvoj vidis kao borbu onda si u problemu. prelazem smanjivanje vremena koje provodite zajedno.


Koliko podrske je potrebno dobiti od druge strane da bi osecaj ugrozenosti postepeno nestao?Koliki minimum podrske je tu potreban?Da li vredi uopste boriti se da je dobijes?

naravo da vredi da se boris, narocito ako zelis da veza opstane ali shvatas da je vise presla u naviku nego u nesto lepo. ne treba ti podrska. neophodno je da se isto osecate, tj da i njemu treba prostor pa se onda lepo dogovorite. ako tako nastavis, raskinucete.

Posle tri godine veze pocela sam da se ogradjujem u mnogim stvarima osecajuci se ugrozeno u smislu da druga strana gusi moj slobodni prostor.Pocela sam da zahtevam ise slobodnog vremena, slobodne aktivnosti sam pocela da obavljam sama, pocela sam da se borim za svoju samostalnost.Ali pitanje je da li postoji samostalnost u vezi gde ste navikli da sve radite u paru?Koliko je pametno to sto vam je potrebno malo vise sopstvenog mira, aktivnosti koje ne ukljucuju drugu stranu kao npr: samo zensko drustvo koje ce isljucivo razmenjivati zenske teme, cesti izlasci u grad bez partnera, bavljenje hobijem, odlasci na treninge i kozmeticke tretmane.Sve to odvlaci dosta vremena i tako dolazimo do formule da ostaje manje vremena za partnera.Da li je racunica valjana?

ne znam sta inace radis i koliko ti to vremena oduzima. najuspesnija veza koju znam je izmedju dvoje ljudi koji se retko (i posle 5 god) vidjaju svaki dan a i kada se vide, to je otprilike 4-5h provedenih zajedno. i i dalje imaju leptirice jer se nisu istrosili u prvih god dana. provodjenje vremena sa drugaricama i u aktivnostima koje su samo tvoje i samo za tebe je trebalo da pocnes odavno. sada ces mozda imati problem da naviknes decka na "novi poredak".

Postovanje,razumevanje,podrska,kompromis-sve su to glavne karakteristike jedne ljubavi, ali namece se pitanje kolika doza je potrebna da odrzi ljubav da ne predje u rat?
Ako je vase samopostovanje vece nego sto ga pruzate drugoj osobi da li je to stetno po vas i po tu drugu osobu?Da li kad volite umete da volite drugu osobu vise nego sebe, ili ste ipak sami sebi na prvom mestu-sami sebi najbitniji?Da li je to moralno ispravno?Da li je to dozvoljeno u vezi koja je ozbiljna, koja tezi tome da postane bolja i koja tezi uostalom jednog dana braku?Da li ste, zarad ljubavi, spremni da udjete u brak sa osobom koja je sve manje spremna na kompromise, koja sve manje razume vase postupke, koja se sve manje trudi da vas podrzi i na kraju koja pocinje da postuje vise druge nego vas?


NIKADA NEMOJ da imas bilo kakave veze sa nekim ko te ne postuje. nedostatak postovanja izaziva ogromne probleme. ja ne mogu da uzimam za ozbiljno ljude koje ne postujem. stoga, ni mene ne mogu da uzimaju za ozbiljno ako me ne postuju. sami sebi najbitniji u kom smislu? necu da radim stvari koje meni nisu mnogo vazne ali bi njemu mnogo znacilo da ih preskocim. napravi prioritete. ali mi ne pada na pamet da npr ne odem na post dipl u inostranstvo jer on "ne moze/nece/nije sposoban" da me ceka.
mislim da ako sama procitas poslednju recenicu iz quote ovanog gore ces shvatiti odgovor. da li tebi izgleda pametno da se zarobis sa jednom takvom osobom?


Koliko ljubav sve to moze da nadjaca i da li uopste moze?Dokle treba ici u borbi za sopstvena nacela, za sopstvenu slobodu unutar veze?Da li u ljubavi “cilj opravdava sredstvo”?!Da li je moguce da osobu koju ste toliko voleli sada pocnete da mrzite?Da li zaista od ljubavi do mrznje ima tako malo? Zasto dolazi do prezasicenja u vezi? Kada treba napraviti pauzu? Da li je moguce ostati svoj u jednoj vezi, ili zarad veze treba gaziti sebe? Koliko treba pogaziti sebe da bude taman dovoljno da ostanes svoj a postignes kompromis sa drugom stranom?

ako je situacija takva kao sto si napisala (nema sporazumevanja, kompromisa, ne razume te, ne podrzava ili ti njega, svejedno), onda nema ni ljubavi. jer iz ljubavi (iskrene i stvarne) proisticu sve navedene stvari. ako ih vise nema ili jos gore ih nikada nije bilo, onda ili nema/nije bilo ljubavi ili imas posla sa osobom koja nije sposobna da voli uopste ili da voli tebe (ili opet, ti njega). ne mogu da mrzim nikoga ali mogu da osecam nesimpatije prema nekome sa kim sam bila i koga sam upoznala pa me oni razocarali. do prezasicenja dolazi zbog prevelike kolicine vremena koje se provodi zajedno. pauzu treba da napravis kada za tim osetis potrebu (ili on). mada pauze nisu dobra ideja. bolje bi bilo da malo drugacije osmislite vreme koje provodite zajedno. ne treba da gazis sebe uopste. bar ne u bitnim stvarima. menjaj stvari koje se i tebi i njemu ne dopadaju kod tebe a one koje smetaju samo njemu a ti mislis da su ok ne diraj ili ih koriguj u onoj meri koja tebi prija. ako smatras da moras da gazis sebe da bi postigla nesto u vezi, onda se zapitaj sa kakvom osobom si u toj istoj vezi ako je ona sposobna da tako nesto zahteva od tebe.

i najveca greska koju mozes da uradis je da ostavis stvari kakve jesu sada a da se jos plus udas za njega jer mislis da ne mozes ili neces naci bolje. samo ces napraviti veci problem. nadam se da sam pomogla.
 
lady u,carica si!stvarno sam se posle citanja tvog posta osetila bolje,naterala sam sebe da nadjem odgovore na sva pitanja koja sam ovde postavila...
ja njemu ne elim da pruzim slobodu koja mu treba zato sto on nije spreman to meni da priusti tako da je u stvari inat nas glavni problem...redukovacu vreme koje provodimo zajedno(recimo da se vidjamo samo vikendom), ja cu provoditi vreme sama sa sobom malo vise(uostalom to je najbolji navin da upoznam svoje potrebe) i moracu da se priviknem na to a dobrobit nase vee da bi je spasla kad vec on ne zeli to da uradi...a onda ce se valjda i on sam zapitati sta nam se desilo pa ce valjda i on kod sebe biti spreman da promeni nesto sto meni smeta.ako ne to znaci da mu je samoljublje bitnije a to znaci da sam mu ja nebitna tj. nasa veza.nas problem je los pocetak svega...ja sam mu dopustala kojekakve hireve u pocetku i gazila sam sebe da bi udovoljila njemu i sad njemu ne godi promena koja se kod mene javila jer je navikao da se njemu ugadja.sad kako kaze:postala sam mangup ali on ne kapira da sam ja u stvari samo pocela da obracam paznju na svoje potrebe vise nego na njega,i vise nego sto je on spreman da obrati paznju na iste.pomogla si mi,u mnogome.hvala ti!
Ljubo82:ne vara me ali zloupotrebljava slobodu koju mu "pruzam" tako sto me laze i izbegava.onda ja postanem paranoicna da tu ima i nesto vise(a mozda uopste nema) i tako to ide u nedogled.kao sto kaze hellen sloboda nije nesto sto se daje,nju dobijas samim tim saznanjem da je ljubav sloboda ali ako nema medjusobnog uvazavanja.....
elenabg:sta vredi sto se ja trudim kad se ne trudi on???
 
evo, ja sam se nakanila i procitala (skoro) svu temu...
i shvatam te
i...ono sto je lady U napisala-s tim se u sustini slazem....
ALI
moras da vodis racuna o njegovom i svom karakteru....
kao sto ti sama rece...u pocetku se obozavate...od leptirica ni ne vidis ni ne osjecas nista drugo osim ljubavi...i u tom periodu bi za njega i na drugi kraj svijeta...
kad leptirici prodju-vidis u stvari kako stvari stoje....i kome sta treba.....tebi treba vise slobode...njemu vise tebe (stvarno izvini ali se nisam produbila dovoljno-da li njemu treba tvoja ljubav i tvoje prisustvo sto te jos uvjek vidi kroz one leptirice , ili zato sto je ljubomoran, ili zato sto je on takav - drustven tip, znaci da ne moze sam,.. ili ...ili...ili...)
sa svime time treba da se raspravis i razmislis... da li i tebi treba vise slobode zato sto te on davi...ili zato sto si ti nezavisan tip koji sve najbolje obavi sama...
i ima tu jos bilion faktora
i kako nece da razgovara?
mislim....ako nece da razgovara - moras da na ucjenjujes...nervira me ta (posebno muska) odlika da "nece da razgovaraju"...ako nece onda nemoj izlaziti i pricati sa njim dok ne progovori o onom sto te muci...
mislim, ako ste par, pa par ste i kad naidju manje ruzicasta vremena...
i kad sve saberes i oduzmes...
mi ti ne mozemo pomoci...
kao ni vi meni
i niko nikom
sama moras da vidis kako ces...
a u slicnom - obratnom - sam problemu od tebe....mi smo na pocetku bili ko povezani pupcanom vrpcom (a i splet okolnosti je takav bio)
pa smo se "osamostalili"
a sad opet gledamo sta je to u cemu obadvoje uzivamo...da radimo skupa...
znaci:arrow: ako ko ima kakav prijedlog:arrow: :?: :?: :p
 

Back
Top