Dual Core

Dual Core naravno,ali imaj u vidu ako radis upgrade konfiguracije uz njega ide minimalno ploca sa intel 945 chipsetom i DDR2 memorija-cene ovih komponenti su "malo" vece kao i cena Dual Core procesora pa sam odluci!Pozdrav!
 
Komp je za moju cerku koja ne igra igre na njemu, nego se s njim sluzi za potrebe skole.
Upravo zbog toga sam i pitao, ne zelim da potrosim sta ne moram.Verovatno je za to dovoljan 64 procesor?????
 
Evo slusao sam o dual core procesorima, dakle predvidjeni su za korsicenje vise aplikacija odjednom, znaci ukoliko igras igrice ili radis u jednome programu samo trenutno, nema potrebe uzimati plocu sa dual core procesorima. Za sada te ploce su dosta skupe i ne bi bilo lose sacekati 2-3 meseca dok cene ne opadnu, a plus to je na nasem trzistu novo tako da ne treba se zaletati preterano...

Eto jos i AMD je poceo sa pravljenjem jezgra poput Intela tako da ne bi trebalo sada da se pregrejavaju previse, ako uzimas tu marku procesora...
 
boko46:
Komp je za moju cerku koja ne igra igre na njemu, nego se s njim sluzi za potrebe skole.
Upravo zbog toga sam i pitao, ne zelim da potrosim sta ne moram.Verovatno je za to dovoljan 64 procesor?????

A i 64-bitni procesori nisu se pokazali bas najboljim (dobro ne bas svi) ali uglavnom, moze doci do komplikacija sa drajverima sto se tice hardware-a, a uz to neke igrice i nisu pravljene za tu vrstu platforme, cak i neki programi (Software) mogu da predstavljaju problem...
 
Socket 939 PODRZAVA trenutne Athlone X2, dakle moguce je naci plocu Nforce 4 za cak nekih 50-tak eura kao npr. Foxconove. AMD ide na novo podnozje AM2 i trebalo bi uskoro da startuje.
Bottom line - nisu ploce problem vec procesori, Athlon X2 3800+ kosta 300-350eura (to je najslabiji predstavnik te klase)
AMD koji vazi za "price value" procesore gubi u poredjenu sa Intelom jer je trenutno Intelova kombinacija jeftinija.

Pozzzzzzzzzzzzz
 
BGD-Platform:
A i 64-bitni procesori nisu se pokazali bas najboljim (dobro ne bas svi) ali uglavnom, moze doci do komplikacija sa drajverima sto se tice hardware-a, a uz to neke igrice i nisu pravljene za tu vrstu platforme, cak i neki programi (Software) mogu da predstavljaju problem...
Nije problem u procesorima sto se tice drivera i software-a vec u Operativnom Sistemu koji je 64bit! 64bit procesori rade odlicno sa 99% 32bit OS i aplikacijama! Svaka preporuka!
 
Za potrebe koje si naveo dolaze u obzir svi low-end procesori. Apsolutno nemaš potrebe za investiciju u dual-core. Umesto toga bolje razmisli (ako već nisi) o TFT monitoru.
 
boko46:
Mnogo hvala svima.Kupujem AMD64 3700+?????

Pa sad... a u koju skolu ide cerka posto je ovaj procesor nece trebati ako ide u turisticku.....Mada misljenja sam da devojci koja ne igra igrice nista jace od Semprona ne treba.Moja preporuka je neki TFT odziva 8-12ms, minimum 512 rama i AMD Sempron 2800 (64 bit)
 
Wild Boy.Hvala na savetima, ali znas ima jedna nasa poslovica koja kaze:"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari".Salim se iako tu ima nesto istine.Cerka mi je 13 godina i taj kompjuter ona treba da koristi dosta dugo, pa mislim da uz dobru plocu (stvarno dobru!!!) sa mogucnoscu da mozda nakon dve tri godine stavim bolji procesor moze koristiti taj kompjuter 7-8 godina.Ona trenutno sada koristi jedan sa 266 Mh Celeron, nije za verovati, ali kompjuter radi dobro.
 
boko46:
Wild Boy.Hvala na savetima, ali znas ima jedna nasa poslovica koja kaze:"Nisam dovoljno bogat da kupujem jeftine stvari".Salim se iako tu ima nesto istine.Cerka mi je 13 godina i taj kompjuter ona treba da koristi dosta dugo, pa mislim da uz dobru plocu (stvarno dobru!!!) sa mogucnoscu da mozda nakon dve tri godine stavim bolji procesor moze koristiti taj kompjuter 7-8 godina.Ona trenutno sada koristi jedan sa 266 Mh Celeron, nije za verovati, ali kompjuter radi dobro.
PA bas zbog navedenog nisi u pravu ako kupujes 3700+.
Ako uzimas AMD imas tu nepovoljnost zato sto nemozes koristiti DDR2 memoriju. Tako da u svakom slucaju posle 2-3 godine moras menjati plocu i procesor, ako bi hteo novije nesto i bolje performanse.
Po meni trenutno ti je najbolja kupovina najeftiniji s939 AMD i Nforce4 chipset na ploci.
To prodas za 2-3 godine i kupis bolje, pare koje si ustedeo sada ako kupujes po mome, ulazes za 2-3 godine u novo sa parama od prodaje i imas ponovo super kompjuter za svoje i cerkine potrebe. Za sada dovoljno 512 ram, a za godinu dana nadogradis jos 512.
Kod ram memorije uzmi dobrog proizvodjacha tako da kasnije nemas komplikacije ako nadogradjujes (Kingston, Corsair, Kingmax).
Moras imati u vidu da ovde ne vazi pravilo kupiti najbolje pa da traje. Nego kupujes prema potrebama i prodajes kroz 2 godine, tako da uvek imas super kompjuter za kucnu upotrebu (igrice u normal rezimu, obrada fotografije i rad u CAD-u je sasvim normalan).
Nemoj pucati velike pare za ovakve stvari to je nepotrebno i samo te navlace (ko ti je vec to preedlozio).
NA plocu nemoj da pucas velike pare jer ti neces izkoristiti njene performanse do kraja kao i za procesor.
Sada kupiti nesto besno pa da traje to ovde ne drzi vodu, jer ce to besno za 2 godine biti normalno, a po mojoj logici ti za 2 godine imas NOVO sa istim parama i sa istim performansama kao to besno pre 2 godine.
Pa ti sad zakljuchi kako ti je bolje.
 
Preporuchujem Abit, Asus i MSI ploche. Procesor ce joj biti dovoljan i neki Athlon 64 3000+(najjeftiniji socket 939 procesor od Athlona, koliko ja znam) , a kasnije mozesh raditi upgrade, kad pojeftine Dual Core.

Npr 3000+ je 120-130 evra, 3700+ je 260-270 evra, a 3800+ dual core je 340-350 evra, tako da ce ti ushteda biti mnogostruka ako radish upgrade
 
Ovu poruku pišem sa posla, (dual core Pentium 830) a kući imam dual core Athlon 3800. Ni jedan ni drugi nisu za potrebe koje tebi (ili ćerki) nešto znače ništa brži od recimo nekog finog Athlona 64.

Dalje, to što neko kaže da je problem sa drajverima - nije u pravu, niko vas ne tera da koristite 64 bitni Windows na 64 bitnim mašinama. Ja sam jedno vreme koristio isti na Athlonu kod kuće ali sam brzo odustao i vratio se na 32-bitni koji je još uvek bolji, uglavnom zbog nedostatka drajvera. (Recimo nikako nisam mogao da nađem dobar 64 bitni WDM drajver za VIVO izlaz na grafičkoj).

Da skratim priču - ne bacaj pare na CPU, nego kupi bolji monitor, više memorije, diska, bolje zvučnike, itd. ćerka će ti biti puno srećnija.
 
Wild Boy:
Malo off pitanje - Sa kojim si zadovoljniji?
Pa recimo da sam sasvim zadovoljan sa oba, s tim da je moj Athlon ipak malo jači (jer ima bolju grafičku - 7800GT i dva Raptora u RAID 0). Međutim, ja sam donosio od kuće grafičku namerno da probam u istoj konfiguraciji recimo u 3dMarkovima, i ispostavilo se ipak da je Athlon čak i u idealnoj kombinaciji za dlaku šije Pentiuma 830.

Imajući u vidu da je Intel i nešto skuplji (pogotovo što ovaj recimo radi na platformi 955 i koristi DDR2 memoriju), mislim da je Athlon Dual 3800 sa običnom DDR na nForce 4 ipak nešto bolji izbor uzimajući sve u obzir.
 
BGD-Platform:
A i 64-bitni procesori nisu se pokazali bas najboljim (dobro ne bas svi) ali uglavnom, moze doci do komplikacija sa drajverima sto se tice hardware-a, a uz to neke igrice i nisu pravljene za tu vrstu platforme, cak i neki programi (Software) mogu da predstavljaju problem...
Ne znam o cemu pricas. 64-bit je 64-bit. A moze da radi i na 32-bit OS. Za neko vreme ces moci da kupis samo 64-bit.
 
Sizif:
Ovu poruku pišem sa posla, (dual core Pentium 830) a kući imam dual core Athlon 3800. Ni jedan ni drugi nisu za potrebe koje tebi (ili ćerki) nešto znače ništa brži od recimo nekog finog Athlona 64.

Dalje, to što neko kaže da je problem sa drajverima - nije u pravu, niko vas ne tera da koristite 64 bitni Windows na 64 bitnim mašinama. Ja sam jedno vreme koristio isti na Athlonu kod kuće ali sam brzo odustao i vratio se na 32-bitni koji je još uvek bolji, uglavnom zbog nedostatka drajvera. (Recimo nikako nisam mogao da nađem dobar 64 bitni WDM drajver za VIVO izlaz na grafičkoj).

Da skratim priču - ne bacaj pare na CPU, nego kupi bolji monitor, više memorije, diska, bolje zvučnike, itd. ćerka će ti biti puno srećnija.
Slazem se u potpunosti
 
Pored sve ove price moram da uputim i jednu primedbu.
Sta ce detetu od 13 god. azdaja od racunara?
Mislim zivimo u tom XXI veku i red je da i u Srbiji svako domacinstvo ima bar jedan racunar, ali ukoliko on nece biti iskoriscen na ancin na koji je predvidjeno, to je bacanje para.
Mnogi racunari kod nas su uzeti za gledanje filmova, slusanje muzike, interneta, koriscenja office aplikacija, igranja itd. Poceli smo bar malo da napredujemo i to je dobro, ali takav racunar ne treba da bude neka alienware konfiguracija, od 1000+€ koji ce tu istu funkciju koju radi danas raditi i za 5 godina, ako ne i vise. A tada ce njegova vrednost biti oko 200-300€
 
BGD-Platform:
Sledi pitanje: Da li si koristio procesor 64 bitni na 32 bitnom OS-u, i da li si imao komplikacija i kakvih ?
AMD 3200+. Upravo radim na njemu. Imam cetiri OS, na jednom hardu. Dva 32bit XP-a (jedan mi sluzi da testiram programe ), 64bit XP i Linux SuSe 32bit. Skidam Linux SuSe 64bit. I njega cu da probam. XP 32bit radi besprekorno. 64-bitni XP je za sada problem zbog drajvera. Vecina su Beta, ali i on radi ok. Recimo Nero 7 na 32-bitnom, radi dobro ali je spor, sporo otvara aplikacije, gusi se. Dok na 64-bitnom samo sije. NEMAM APSOLUTNO NIKAKVIH PROBLEMA. Radio sam i na 64-bitnom Intelu. Intel je Intel. Toplo preporucujem svima 64-bitni procesor. Realno to je buducnost.
 

Back
Top