E sad, vjerovatno svi znate ko je Brem Stoker, a i vjerovatno znate sve o njegovom najpoznatijem romanu Drakula (da, da bash taj "Drakula" o kome je snimljeno nekoliko dobrih i trilion loshih filmova i koji josh uvjek sluzi maloumnim holivudskim starkeljama da koju paru dokuche na veoma neorginalan nachin). Ali skoro sam saznao da Brem Stoker nije samo napisao jedan dobar roman, dapache ima ih nekoliko, ali onaj koji je moju paznju najvise privukao je The Lady of the Shroud. Zasto ?! Zato sto se Stoker hvata u tom romanu josh jedne balkanske teme (koliko god bila Transilvanija balkanska, ali nema veze) tj. pishe o jednom narodu koji je i sam rekao da ga je opchinio, a to su Plavogorci (Crnogorci). U tom romanu pise o narodu koji je upoznao, a to su bez sumnje Crnogorci shto se moze zakljuciti po kratkom reviewu ovoga romana koji sam uspio pronaci (doduse neki nazivi i pojedina imena su po malo promijenjeni tj. npr. rijeku Bojanu nazvao je Bajanna i tralala da sad ne nabrajam), a ono shto mene interesuje da ne bih davao 15$ na amazon.com, da li mozda postoji verzija koja je prevedena na nash jezik? Pokusao sam po najboljim knjizarama u bgd, zg i pg da pronadjem ali nishta, jedino sto su mi svi rekli da mozda postoji neko starije izdanje. I pitanje za Vas da li se neko sreo sa njim? Toliko. Orevuar!