Dzejmi Oliver

A

anakin

Gost
i napokon...istorijski momenat - Dzejmi na Kulinarstvu :)

jel ga volite? sta mislite o receptima?

meni se svidja jer je demistifikovao kuvanje i jer je kreativan...sto kombinuje razne kuhinje i sto se ne gadi majoneza i kecapa :)

ako neko ima neki njegov recept, nek stavi...
 
Meni je Dzejmi super. Uz njega sam napravio prve nesigurne korake u kulinarstvu, sta znam, inspirisala me ona njegova emisija. A sad sam...pa da se ne hvalim, ali vole ljudi da pojedu sta spremim.
Mislim da je vrlo harizmaticna pojava i inspirativan u smislu da,sto rece Anakin, demistifikuje i da oslobodi ljude nekog straha od kuvanja. I da se uz njega slobodnije pristupa kulinarskoj kreativnosti, mesanju sastojaka, koriscenju zacina.
Kad ga vidis kako mlatara onim nozem a ne odsece prst, pomislis "Hej, pa mogu i ja!"
 
meni je on simpatichan i dok radi ali su mi recepti blagi uzas. nekako su nepraktichni
verovatno je sve to lepo kad on spremi ali .....
imam njegovu knjigu ali iz cele knjige mi izvodljivo izgleda ajd mozhda 5 recepata
od toga smo ovde pravili..... neko voce u rerni, to je lepo :)
(kao voce dole, gore brashno-secer-puter ali neke cudne mere, pa u rernu...aj napisacu)
mada i to je od nekog uzeo verovatno malo obradio mere da bude to kao super
e i hleb sam pravila i uspeo mi je bash lepo. ali samo jednom
nije bre normalan... valjda ima tu svoju crtu i onda kad pokusa da je zapishe ono ...
lakse mi je da pratim politikin magazin ili tako neki obican kuvar : ))
e ili karapandza...i on ima neke finese ali su manje od ovog.
mozda me je i mrzelo da se bakcem.
evo nesto obichno ali je ipak ok jer su mu mere dobre...kad probam odoka ne ispadne uvek dobro
preliv maslinovo ulje.. 5 kashika masl ulja+2 kashike limunovog soka+1 kasicica ravna soli+1 kasicica ravna svezhe (!) mlevenog bibera

mislim moze i stari biber, ebesh savrsenstvo : )) kad meljem kakoda pogodim kasicicu kad mi se sve prospe.
sad mozete u ovo i senf, recimo kashiku, pa senf i med...beli luk itd

mada ja retko kuvam a i kad kuvam uglavnom neshto spetljam brzo... mrzim da ribam posle pola kujne ako bash ne moram
 
Ja volim da ga gledam; pokupim poneku foru, ili POLA recepta... Ne znam da li bih uspela i jedan njegov recept da napravim CEO, od početka do kraja:?
Mislim, oni njegovi začini iz kućne radinosti; ili one čudne čokolade sa ne znam koliko kog kakaoa... I pet vrsta tikvica, ili gljiva... Kod nas nema šanse sve te stvari da se nađu; a ćak i da ima, ne verujem da bih trošila po pola dana samo za nabavku.

Smešno mi je uvek što deserte baš zbrza; njih pravi jednostavne, garant ga mrzi da se bakće sa hiljadu različitih kora za torte i slično. To mi je OK, zato što sam i ja takva:lol:
 
Meni se dopadaju ti njegovi deserti smuljani nabrzinu. Nikad nisam probala da nešto od toga napravim, ali mi je zabavan način na koji on to radi - uzme keks u kesici, pa pre nego što otvori, izmlati tom kesom po radnoj površini, izmrvljen keks pomeša sa npr. sladoledom i eventualno još doda neki preliv odgore. I gotovo.
Moguće da to iznervira ozbiljnije kuvare, ali meni je više nego prihvatljivo.

I još nešto - neverovatno je kako ume rečima da opiše ukus! To je izuzetno teško, a kad on "prepriča" kakvog je ukusa recimo neki začin koji nikad nisam probala niti čula da postoji - tačno mogu da zamislim.
 
Pa da, ali gde mi da nađemo taj začin za koji nismo nikada ni čuli:? U tome je fazon, nema šanse da napravim nešto identično... A tako postavi stvari da ako ne ubaciš baš te začine; jelo neće biti nizašta:|
A iskreno, meni sve to i vizuelno deluje da ima previše svog tog zeleniša... Nisam navikla na začine veličine lišća koji treba i da se pojedu.
 
Nadjoh jedan recept :)


kopirano:
Voćne mrvice

Ovo je bez sumnje i premca najbrži dezert na svetu! Svi ga vole, a možete upotrebiti bilo koje sezonsko voće. Poslužite ga sa kremom od jaja, šlagom, sladoledom, maskarponeom ili vanilinim.

Postoji nekoliko varijacija na zadatu temu. Za početak, evo osnovnog recepta.

Za 6 osoba
Mrvice
220g običnog brašna
110g putera
90g šećera
prst soli

Voće

450g voća, opranog i pripremljenog
3 kašike šećera

Samo stavite sastojke za mrvice u multipraktik i sitnite dok smesa ne počne da podseća na sitne mrvice hleba (ovo možete uraditi u mikseru ili ručno – samo dobro izdrobite smesu).

Voće stavite u plitku vatrostalnu posudu i pospite šećerom. Mrvice rasporedite po pripremljenom voću. Malo prodrmajte posudu, pa pecite u rerni, na otprilike 200 stepeni, pola sata ili dok vrh ne dobije ravnomernu zlatnu boju. (Ukoliko počne da tamni na krajevima, smanjite temperaturu.)
 
Dzejmi je za kulinarstvo otprilike ono sto je npr. Karleusa za muziku!
O ukusima ne vreedi raspravljati... neko voli i Karleusu jer je demistifikovala pevanje i jer je kreativana...sto kombinuje razne stilove i sto se ne gadi ... pa mnogo toga! :roll:
 
demba:
Dzejmi je za kulinarstvo otprilike ono sto je npr. Karleusa za muziku!
O ukusima ne vreedi raspravljati... neko voli i Karleusu jer je demistifikovala pevanje i jer je kreativana...sto kombinuje razne stilove i sto se ne gadi ... pa mnogo toga! :roll:
Vrlo slikovito. :D
I vrlo tačno. ;)
 
ma džejmi je je ok
cirkus majstor ... daaa, pa? nije ubio nikoga..nova vremena traže nove ljude i nove pristupe...
on je običnim ljudima dao volju da pokušaju nešto da pripreme sami ...prosto on nas, obične smotane nesigurne u svoje umeće ubeđuje da kuvanje nije bauk i to je za poštovanje...
kuvanje i treba da bude zabavno... da bude zadovoljstvo ...

ovaj recept koji je dao buntovnik ja imam zapisan ...to često pravim i kolač je stvarno super.
 
Ja sam gledao emisiju; i isto tako seo na vespu i krenuo na pijacu, pun elana... I isto tako, rec-po-rec sa prodavcima... pa onda sretnem poznanika, pa jos jednog... pa ajd' na piсe. I tako ti se mi zarakijasmo. A i nije bilo djumbira da se kupi... ni bambusovih mladica.
 
Julian_Duranona:
Ja sam gledao emisiju; i isto tako seo na vespu i krenuo na pijacu, pun elana... I isto tako, rec-po-rec sa prodavcima... pa onda sretnem poznanika, pa jos jednog... pa ajd' na piсe. I tako ti se mi zarakijasmo. A i nije bilo djumbira da se kupi... ni bambusovih mladica.

:lol: :lol: :lol:
Koja to pijaca nema bambusovih mlkadica? :shock: :wink:
 
Da Vam kazem - nema ni jedna. Ali, ja sam to vec znao... Tako sam mogao da vreme potrosim sa drugarima, umesto da obilazim grad. Ali, kad smo vec kod toga... Godinama sam gledao muzeve koji se sa kesama i cegerima, na zbornom mestu okupljaju oko deset ujutro, da bi sparusen zelenis kuci nosili tek popodne. Sta je vama, zenama, u glavi? Zasto se iz nedelje u nedelju sekirate zbog iste stvari? Vi ste jos mlada matora devojka... Ne dozvolite da se i Vama slicno desi. Izabranika Vaseg srca, saljite na pijacu - dan unapred.
 
pa iseckash nekako, ne stavis cele jabuke nego ih nekako skratish...krishke rendash mozda ne moras da ljustis ne secam se

moze bilo shta ali bukvalno..samo se drzi te mere..mislim :)
mislim da mogu i banane...experimentishi

iposle rokni shlag recimo.


e, a on kao ima neke kremove u svom kuvaru...i kad ono ... divan krem divan izuzetan... ao no je shlag !! tj mucena pavlaka...mislim nije kesica..
brate svako dete ovde zna shta je shlag...valjda je to englezima malo egzoticno pa je sad on njima epohalan
ok..i napisao je kako se pravi vanil shecer...to su valjda ljudi zaboravili

ali shta je on toliko revolucionaran...jedino ga kamera voli...ali nije jedini ima josh tih tv kuvara
e da i nema kuvarsku kapu
ok je on ali shta sad kao ljudi su poceli da kuvaju od njega...pa to mozhda englezi jer mozda vise koriste mw rernu

bash sam ga izogovarla...ma super je on jedinstven je ja ga volim :I
ali ne potcenjujte patin kuvar
 
Još jedan dobro tempirani šarlatan instant-industrije.
Kuhanje je stari, ozbiljan zanat u kojem kao i kod svih pravih zanata nema prečica.
Hiperaktivni mladac prilagodio je materiju hiperaktivnim konzumentima. Nije imao šta ni demistificirati jer u (dobroj) kuhinji nema mistike. Sve što čini dobrog kuhara (kao i dobrog frizera, pekara, kovača...) je potpuno poznavanje, predanost i ono najvažnije - poštovanje. I prema materijalu i prema vještini.
U svakoj kući u kojoj raste nadobudni, zbunjeni i pretenciozni adolescent bar jednom se kuhao meni Oliverovog dometa.
 
laa-laa:
Pitanjce, pošto je tako dobar... ;)
A kako se to "pripremi voće"? Nasjeckaš, narendaš? I koje si voće koristila?
brzo se pravi ne treba ti neko veliko kulinarsko umeće a lepo bude... od gore je krckavo od onog šećera a od dole je sočno od voća
uzmeš bilo koje sezonsko voće*... a zimi odmrznem pa i ne kuvam nego zajedno sa tim sokom koje voće ispusti dok se odmrzava sipam na dno posude a od gore stavim (ja naime pravim) od testa loptice koje ređam okolo i kad je poređano, još pospem sa malo šećera koji pomešam sa vanil šećerom...




* voće - višnje jabuke kajsije breskve šljive...seckaš kao za recimo voćnu salatu...
 
onde:
Još jedan dobro tempirani šarlatan instant-industrije.
Kuhanje je stari, ozbiljan zanat u kojem kao i kod svih pravih zanata nema prečica.
Hiperaktivni mladac prilagodio je materiju hiperaktivnim konzumentima. Nije imao šta ni demistificirati jer u (dobroj) kuhinji nema mistike. Sve što čini dobrog kuhara (kao i dobrog frizera, pekara, kovača...) je potpuno poznavanje, predanost i ono najvažnije - poštovanje. I prema materijalu i prema vještini.
U svakoj kući u kojoj raste nadobudni, zbunjeni i pretenciozni adolescent bar jednom se kuhao meni Oliverovog dometa.

He, istina je to sto si napisao/la :)
Ali, valjda je u tome draz, svaki (:) nadobudni, zbunjeni i pretenciozni ) adolescent moze biti zaintrigiran da ucini nesto u kuhinji. Proba kao Dzejmi... pa se posle usavrsava...i postane ozbiljan kuvar...koji poznaje, predaje se i postuje...materijal i vestinu. Znam da niko ne odseca isklobuceni vrh biskvita i baca u kantu niti pljusne neiskoriscena belanca u sudoperu, al' Dzejmi to radi sarmantno i efikasno - mislim, ne promasuje! A recepti su mu, po meni, sasvim O.K. Probala ja... Mozda ovo poslednje i nije narociti argument ali svako ko (duze) kuva prilagodjava stosta svom ukusu, eksperimentise, primenjuje neke svoje "cake", tj. dzejmise se...'Ocu da kazem: od jestivih satojaka uglavnom se dobijaju jestiva jela pa je (za ozbiljne da dodam: bar u pocetku), Dzejmijeva kuhinja dobra. Ja sam neozbiljna te mi njegova kuhinja i dalje odgovara.
A o brisanju ruku o pantalone, vec sam se izjasnila. Ah, koja devojcica ne bi pozelela da joj se (takav) decko vrcka po kuhinji i - kuva! I kolace pravi!!!
 

Back
Top