Kad je pravo vreme za vrtić?
Prikazujem rezultate 1 do 9 od 9

Tema: Kad je pravo vreme za vrtić?

Zainteresovan član milentisha (avatar)
    Učlanjen
    06.12.2005.
    Reputaciona moć
    49

Podrazumevano Kad je pravo vreme za vrtić?

[font=Verdana]Trenutno mi klinca čuvaju baba i deda. Za mog muža to je nabolja opcija, ali ja ipak mislim da dete treba da se druži i sa svojim vršnjacima. Verovatno nam se mišljenja razlikuju zato što je on u obdaništu proveo dve nedelje, a ja sam tamo bila od jaslica pa do škole. [/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Sad sam malo švrljala po netu i na sajtu www.yumama.com (časopis MAMA) sam našla dve oprečne informacije o tome kad je najbolje za dete da krene u vrtić.[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Info br.1:[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Pitanje: Kada je pravo vreme za upis deteta u vrtić / jaslice ?[/font]

[font=Verdana]Odgovor: Pravo vreme je onda, kada roditelj mora da počne da radi! Naravno ovo je šaljivo rečeno, ali na izvestan način istinito. Roditelji često nisu u prilici da slede savete psihologa i drugih stručnjaka, već postupaju po »zahtevima« realnog života. Recept za »pravo vreme« za svu decu ne postoji.Idealno je dete unapred pripremiti na odvajanje od roditelja i na kolektiv. Možda pri odluci o upisu deteta u vrtić/jasle, roditelji treba da izbegnu 18. mesec, treću i šestu godinu, starosti deteta, jer je to po mišljenju psihologa, uzrast koji nosi rizik odvajanja.[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Info br.2:[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Koliko je obdanište dobra ili loša opcija za cuvanje deteta, možda se najbolje vidi po njihovim reakcijama : vecina malisana ne voli da ide u obdaniste[/font]
    [font=Verdana]Pedijatri i psiholozi jednoglasni su kada je u pitanju obdanište: deca ne bi trebalo da krenu u obdanište pre trece godine. Pedijatri svoj stav objašnjavaju njegovim nedovoljno razvijenim imunološkim sistemom - do trece godine ono ne može dobro da se "brani" od virusa i bakterija koji su prisutni u decjim kolektivnim centrima, a psiholozi su protiv obdaništa, jer se smatra da je porodica prirodna sredina mališana. Idelano je da mališani do cetvrte ili pete godine provode vreme u porodicnom okruženju (ukoliko roditelji rade, idealna zamena su baka i deka), a da potom godinu ili dve provedu u raznim kreativnim radionicama ili zabavištima, gde ce nauciti kako da lakše komuniciraju sa vršnjacima i steci prva pripremna znanja za školu. Dete je do trece godine apslotno emocionalno vezano za roditelje. Porodica je centar ljubavi, zaštite i sigurnosti. Tek posle trece godine ono pocinje da pokazuje interesovanja za okolinu i za vršnjake.[/font]

[font=Verdana]Idealna varijanta je da malisan krene tek sa cetiri ili pet godine u školicu to jest obdanište (gde ce provesti ne više od cetiri sata dnevno), a da do tada vreme uglavnom provodi sa roditeljima, rodbinom ili pouzdanom ženom koja ga cuva. Smatra se da su kontakti koje do ovog perioda ima sa vršnjacima u parku, raznim igraonicama i dvorištima sasvim dovoljni za socijalizaciju. Idealno je znaci u obdanište krenuti sa pet, a preporucljivo sa tri godine.[/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana][/font]
    [font=Verdana]Kad su vaša deca krenula u vrtić? I kakva su vam iskustva sa periodom prilagođavanja? [/font]

hanibaI77
    Guest

Podrazumevano Re: Kad je pravo vreme za vrtić?

moja cerka sa tri godine,do tada su je cuvale dadilje.ne vidim nikakav problem niti odupiranje s njene strane.od treceg meseca je cuvaju drugi i veruj mi da nikad je nisam ostavila uplakanu.treba i roditelj da se postavi kao da je to super fora ostati sa drugarima jao blago tebi igraces se i uciti pesmice nesto tako...
    da imamo bake ovde mozda bi to bilo drugacije ali ne verujem...

Poznat
    Učlanjen
    19.10.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    0

Мој старији син са 3 године и феноменално се уклопио. Од самог старта је био одушевљен и није желео да иде кући када би дошли по њега. Млађи син са 2 године, било је мало плакања, али је и он у фази "нећу да идем кући"! hanibal77 је у праву - много доприноси то како се родитељ постави према свему томе и да не навикава дете да буде буквално везано за родитеље или баку и деку. Што више међу децу а и људе.

Iskusan chokolada (avatar)
    Učlanjen
    12.05.2004.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    106

Ja sam imala godinu i jedan dan kada su me prvi put ostavili u vrticu. :razz:
    Onda jedno vreme nisam isla kada se brat rodio i kada je mama bila kuci ali odmah kada je pocela raditi krenuli smo oboje.
    I nikada nam nista nije falilo. :wink:

CaLiMeRo
    Guest

Ja sam od 6 meseci starosti išla prvo u jaslice,
    pa u vrtić - sve do osnovne škole.
    Tripujem da sam od tada nenaspavana...

Aphroditi
    Guest

Moj sin je sa pune tri godine godine krenuo u vrtic. I to je ovde prakticno "zakon". Sa tri pune godine deca upisuju drzavni vrtic. Naravno, ako su roditelji zaposleni, ili iz bilo kog drugog razloga zelite da vam dete ranije ide u vrtic, za to postoje privatna obdanista.On se tako dobro uklopio, da prve nedelje nije hteo da ide kuci uopste. Jednostavno, u tom trenutku smo primetili da mu ja vise nisam dovoljna, i da trazi drustvo druge dece, zato smo ga i upisali u obdaniste. To je u krajnjem slucaju i vreme kada deca pocinju da se igraju s drugom decom.
    Tako da mislim da smo mi to uradili u pravom trenutku.
    Ja sam, recimo bila jos mladja kad sam krenula u vrtic, dok mom muzu to nikad nije poslo za rukom. Cuvale su ga majka i baka, i svi pokusaji da ostane u obdanistu su pali u vodu, jer je on bio suvise vezan za majku.

Poznat mammy (avatar)
    Učlanjen
    05.01.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    128

Citat Original postavio gurmanci
    Idealno je sa tri godine ako ti je to izvodljivo.
    Skinute pelene, ne koriste se vise flasice, govori-moze da isprica sta se desava, dovoljno zrelo da se odvoji od tebe i uklopi u kolektiv
    Bas tako!
    Ja sam imala i baka-servis ali cim smo se rijesili pelena isao je u vrtic....uz svo postovanje prema mojoj mami i bivsoj svekrvi - htjela sam da ide u vrtic.
    Therapy has taught me that nothing is my fault

Elita ? (avatar)
    Učlanjen
    09.01.2004.
    Reputaciona moć
    0

kad vishe nema ko da ga chuva...?

Aktivan član GoldenLady (avatar)
    Učlanjen
    12.05.2005.
    Pol
    ženski
    Reputaciona moć
    63

sto pre krene - to bolje....
    pogotovo za dete.... deci je najzabavnije sa decom, pomalo se disciplinuju (sto je tesko reci za decu koja ne idu!); imaju svoj zivot - koji je odvojen od zivota roditelja...a u krajnjoj liniji nijedna osoba ne moze da animira svoje dete 8 sati svaki dan...
    ono sto je malo nezgodno...treba racunati na prvu godinu sticanja imuniteta...znaci min. 6 meseci (uglavnom zimi) bolesti...curenja iz nosa... verovatno i antibiotika...A posle je i to ok...

Slične teme

1. kad je pravo vreme?
    Autor rile_laki_oblak u forumu Ljubav i seks
    Odgovora: 15
    Poslednja poruka: 29.04.2008., 14:35
  2. Pravo Vreme
    Autor Mr. Del boy u forumu Preduzetništvo i radni odnosi
    Odgovora: 22
    Poslednja poruka: 12.01.2007., 14:16
  3. kad je pravo vreme...
    Autor batka_mija u forumu Muškarci
    Odgovora: 9