Preporuka za AP i ....

virked

Aktivan član
Poruka
1.216
Resio (citaj dosao do malo para) sam da konacno predjem na wireless pa mi je potrebna preporuka za kupovinu AP-a i kartice,naravno da se moze nabaviti u Bg-u.
Zivim na prvom spratu i svuda oko mene su zgrade pa sam se malo raspitao i rekose mi da mi treba AP koji bi stavio na krov zgrade.Inace zgrada ima 6 spratova.
U mojoj blizini imam 2 predajnika (za koje znam) koji su daleko vazdusnim putem od moje zgrade 50-100 metara.
Ako moze neko da mi preporuci konkretan model AP-a i kartice.
Budzet je maximalno 100 evra.
Ne treba mi neko ludilo od opreme,treba samo da radi.Nista vise a ni manje.

Napomena: pojma nemam o wireless-u a ni o opremi.
 
Osim AP (access Pointa) treba ti i antena. Najbolje bi bilo da se dogovoris sa provajderom u okolini pa da od njih kupis i AP i antenu. To iz razloga sto neki provajderi bas traze odredjen tip AP iz mnogo razloga, a i nije svejedno, postoe bolje i losije, oni to znaju mnogo bolje od tebe.
Osim toga, trebace ti i kabla od prozora/terase do mesta na kom ti stoji racunar.

Daljina od tebe do provajdera je dobra i ako ikako mozes postici opticku vidljivost antena-antena, nema veze sto si na prvom spratu. Kod mene u zgradi postoje korisnici koji se konektuju preko mog provajdera isto i sa prvog sprata, pa cak delimicno kroz drvece, pa imaju vezu.

Podosta zavisi i od opreme na strani provajdera.
Proveri i koliko korisnika deli isti opseg, i gledaj da te ne varaju. Desava se da preko dana na primer sasvim dobro funkcionise, a uvece kad se svi nakace, brzina ti pada. To je i jedan od razloga sto sam ja doplatio za garantovanu brzinu prenosa.

Pare koje imas mogu podmiriti i AP i antenu i kabliranje.
 
Antena mora (osim ako ne srusim 3-4 zgrade koje mi smetaju) na krov zgrade posto su svuda oko mene zgrade tako da ni iz jednog dela stana nemam opticku vidljivost sa provajderom.
Antena i kabal nisu problem.Racunao sam da mi odprilike treba oko 25 m kabla.
Najveci mi je cim u principu za AP.
Gledao sam TP LINK / TL-WR542G 54Mb/s / Wireless Router 4 port 10/100 / Atheros koji je oko 70 evra.
Taj je kao dobar!!!???

I TP-Link TL-WN551G Wireless PCI LAN Adapter 11 / 54 Mb/s 802.11b/g - RP-SMA(ž) konektor za eksternu antenu, eXtended Range (TM) Atheros chip, izlazna snaga 63-80mW - pod MikroTik RouterOS 2.9 do 22 dBm = 158mW koja je oko 25 evra

Kartica i nije nesto narocito skupa ali mi je nesto mnogo za AP cca 70 evra.
Da li ovo valja?
Moze li neki jeftiniji AP?
Svaki savet je dobrododsao!!!!
 
S'obzirom da nemas opticku vidljivost PCI varijanta odmah otpada!Za AP mozes uzeti OvisLink WL-5460AP oko 60e u Netiksu! Ne zaboravi da ne mozes uzeti bilo kakav AP vec samo one koji mogu da rade u klijent modu-imaj to u vidu pri kupovini!Uz ovaj AP trebace ti bar 1m cfd200 low loss gotovog (fabricki krimpovanog)kabla..10e ,koji ide od antene ka AP-u,i oko 30m UTP(oko10-15e) kabla koji ce ici od AP-a ka kompjuteru! U kompjuteru bi trebalo da imas integrisanu mreznu karticu u ploci i najbolje bi bilo gigabitnu posto one sa manjom propusnom moci nekada umeju da prave problem sa prepoznavanjem odredjenih UTP kablova,a ako nemas integrisanu moras i to kupiti(oko10-15e)!Ono na sta najvise treba obratiti paznju je antena!Najisplativija solucija ti je da uzmes neku Yagi od 18dB..oko35e! Ako hoces da ti Wireless radi kako treba ovo ti je minimalna cena opreme!Mozes ici i nize,ali sve ostalo je pitanje kvaliteta,a to u wirelessu ume da znaci!
 
Ako stavim antenu na krov zgrade imam opticku vidljivost.
Inace na ploci MSI KT4V imam integrisanu mreznu karticu VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter.
Standard opreme koji zahteva provajder je IEEE 802.11.b
 
virked:
Ako stavim antenu na krov zgrade imam opticku vidljivost.
Inace na ploci MSI KT4V imam integrisanu mreznu karticu VIA Rhine II Fast Ethernet Adapter.
Standard opreme koji zahteva provajder je IEEE 802.11.b
To znaci da kupujes AP kojem je datastream 11Mbps znaci svaki AP koji ima 54Mbps je nepotreban trosak za tebe jer je to IEEE 802.11.g standard.
 

Back
Top