Kajmak?

Ljubax

Početnik
Poruka
2
Bok od Ljubiše svima na forumu.
kod nas u Hr nitko ne proizvodi kajmak.
probal sam ga u BiH i jako mi se svidja.
ima ga jedino za kupit iz uvoza is SCG....

skinul sam par recepata ali nikak da "potrefim" taj okus i tvrdocu? :confused:
u cemu je caka?

molim pomoc te da mi neko opise korak po korak kako se radi pravi domaci kajmak.

zahvaljujem :D
 
Ljubax:
Bok od Ljubiše svima na forumu.
kod nas u Hr nitko ne proizvodi kajmak.
probal sam ga u BiH i jako mi se svidja.
ima ga jedino za kupit iz uvoza is SCG....

skinul sam par recepata ali nikak da "potrefim" taj okus i tvrdocu? :confused:
u cemu je caka?

molim pomoc te da mi neko opise korak po korak kako se radi pravi domaci kajmak.

zahvaljujem :D

Jel ti to nas... tak malo zezaš? :oops:
 
Proizvodnja pravog domaceg kajmaka je ozbiljna stvar. Ne mozes da (mesecima) skidas pokoricu sa litra kuvanog mleka i odlazes je u serpicu.
Dakle, neophodne su ti krave. Kao i hrana za iste. Kao i radna snaga. Za produkciju i odrzavanje sredstava za rad.
Mozda je, ipak, bolje da kupujes taj uvozni. Ako ga uvoze. Ako ne, 'ajde da pokrenemo inicijativu za stvaranje zajednickog preduzeca, nesto kao "Kajmak-internacional".
Javi se kao si se snasla/o. Poz.
 
Suzo, s koje si ti strane, izvozne ili uvozne?
Ako si "uvozna" obrati se Ljubi. Kao "izvozna"..hm...trebalo bi prvo utvrditi kakva bi ti bio "opis radnog mesta", tj da li bi bila npr. komercijalni direktor ili muzilica (ako se tako kaze?). A ne bi bilo lose da se nadju i neke krave. Ako si vlasnica tako neceg (veliko, jede travu, daje mleko) odma' ulazis u Upravni odbor!
 
Ma, nema toga nigde! Zato bi trebalo sto pre zastititi ime (brand, bre!) i krenuti u osvajanje trzista van granica Srbije. Komercijalnog vec imamo... Vec vidim naslovne strane (za pocetak, domacih) novina:
Posao veka - mlecni biznis
Ekonomski preporod zahvaljujuci belom zlatu - kajmaku

A posle reportaze iz toplog doma vlasnica biznisa: bazen s mlekom, u holu vile(tine) portret krave-udarnice (120 l mleka dnevno), u garazi kadilak boje starijeg kajmaka, bentli u nijansi mladjeg, dzip(cina) saren kao holandska krava...
 
Odlicno! Grudva (kajmaka) je pocela da se kotrlja.
U medjuvremenu, dok ne prikupimo potreban kadar (sta nam jos treba?) trebalo bi smisliti naziv i logo firme, pa da je registrujemo.
 
suzo, nije "mozda mogu da TI pomognem" nego "mozda mogu da NAM pomognem" , valjda se secas da si komercijalni direktor. Dakle, smisljaj, javljaj.
Ime...mozda nesto kao "Extra MUU", "Now Serbian Cow", skraceno "eNeSCo"...zatim "Kajmakland" (kako bi se to citalo, Kejdzmeklend?)
Da bi firma bila efikasnija (manji troskovi, bolja organizacija idr...) bolje je da se otkupljuje mleko (nema krava, niko ne muze, ne cisti, ne vodi kod lekara tj veterinara, nema DJ koji pusta odgovarajucu muziku kravicama da ih stimilise za vecu proizvodnju mleka itd.)
Ne treba otkupljivati kajmak jer je neujednacenog kvaliteta a proizvod Kejdzmeklenda mora biti garantovane kakvoce.
A sada o kajmaku.
Mleko se razliva u plitke posude da bi povrsina na kojoj se hvata pokorica bila sto veca. Posle izvesnog vremena (dan-dva-tri?) pokorica se skida, slaze u slojevima koji se malo posole u posude s perforiranim dnom kako bi se visak mleka ocedio. Posle (dan-dva..?) mladi kajmak se slaze u kace...da tamo ostari...
Mozda ono "cedjenje" moze da se preskoci ako neko (Ljubisa) pravi kajmak u kuci od mleka iz samoposluge.
 
"Extra MUU" ili "Kajmakland" su dosta dobri nazivi,mislim da bi se trebali odluciti izmedju ova dva naziva,jedino ako jos neko nema neki predlog..A sto se tice otkupljivanja mleka slazem se sa tobom u potpunosti jer kao sto si rekao firma bi bila efikasnija-smanjili bi se troskovi;a to bi nam islo u korist..
kajmaku naravno nije garantovana kakvoca,a mi necemo da rizikujemo,jer ona zavisi od mnogih faktora npr. kvaliteta mleka tj. stepen prisustva mlecne masti a to opet zavisi od vrste krave,mjesta sa koga ona potice odnosno stepena uhranjenosti,doba starosti,itd.mislim to mi je poznato jer u blizini moga grada ima farma krava.. i one su rangirane kao sto sam vec navela doba starosti... i zbog toga je i sama kakvoca rizicna.
zar je moguce praviti kajmak u kuci od "mleka iz samoposluge".mora se biti zaista ekspert u tome.
 
Bome, Zoro, mamina tetka kajmak još ubaci i u nekakvo "sirište", nemam pojma šta je to, ona ga tako zove, a njen kajmak je neprikosnoven...
Ja predlažem i zapošljavanje stručnog kadra, znate ono - makar tri godine iskustva. E sad, ko se od nas funkcionera treba baviti tom problematikom?
Mogle bismo da raspišemo konkurs i organizujemo i neke razgovore i to... Mada, ja bih išla preko preporuke ili metodom istraživanja i ličnog testiranja. Evo, ja odmah predlažem maminu tetku!
 

Back
Top