Nacionalizam, njegovi pandami i jos poneka "nijansa"

Plava Bilja

Domaćin
Poruka
3.533
Moje misljenje je, da je nacionalizam nesto sasvim prirodno, normalno, i da nije nikakva sramota biti nacionalista, i svi pokusaji (a ima ih) da nam to "nature" kao sramotu, ne uspeva, bar ne kod mene. Ali, ponegde im i uspe, nazalost :cry:

Kao sto i sama rec kaze: nacionalista- pripadnik nacije(i)!

Valjda svako zna da prenaglaseni nacionalizam,u smislu, da se samo velica svoja nacija naustrb drugih, vodi u sovinizam. Licno mislim, da kod sovinizma prvo treba traziti uzrok, pre nego sto se sagleda posledica.

Biti nacionalista u Srbiji danas, prilicno je nepozeljno i izlozeno kritici od manjeg dela javnosti ( bar se nadam), sto ne bi bilo toliko zlo da u tome ne ucestvuju neki vrlo mocni mediji, koji svaki "isapd" nacionalizma zloupotrebe u antisrspku propagandu, neretko zamenjujuci teze kod mnogo cega.
. To cine oni koji svoju naciju podredjuju svakoj drugoj, pljuju sve sto ima prefiks-srpsko, jedni iz cistog pomodarstva, drugi iz koristoljublja, ali uvek na stetu Srbije i srpskog naroda. Oni u tome idu i toliko daleko da nam namecu osecaj krivice i kad nismo krivi, zrtvu pretvaraju u zlocinca(i obrnuto)..itd..itd..

Oni koji to cine, cine pod plastom nekakve "evropske" Srbije" sebe nazivaju demokratama, pa se pitam, zasto bih ja bila nedemokrata, ako na to ne pristajem?

I, sad nastupaju "nijanse"!

Ko su izdajnici, ko patriote, ko sovinisti, ko demokrate, ko nedemokrate....i sl.

Gde vi vidite sebe i zasto?
 
Светосавски Православни НАЦИОНАЛИЗАМ је нешто СВЕТО И ПОТРЕБНО ОВОМ НАПАЋЕНОМ СЕРБСКОМЕ РОДУ.

"Хришћанин је сушта слика Христова, колико је могуће човеку,
у речима, делима и мисли,
са правом и непогрешном вером у Свету Тројицу."

Свети Јован Лествичник



"По Богочовечанској природи својој, Црква је Једна и Једина, као што је Богочовек Христос - Један и Једини. Отуда је раздељење, деоба Цркве ствар онтолошки, суштински немогућа. Раздељења Цркве никада није било, нити га може бити,
а бивала су и биваће отпадања од Цркве, као што добровољно бесплодне лозе, отпадају сасушене од вечноживог Богочовечанског Чокота - Господа Христа "

Свети Авва Јустин Ћелијски



"Никада се не одвајај од Цркве, јер од Ње ништа није јаче. Твоја нада је једино Црква; твоје спасење је једино унутар Цркве и Црква је твоје уточиште. "

Свети Јован Златоусти



"Немојте мислити да ћете очувати истинско Јеванђеље Христово,
ако одлучите себе из стада Христовог"

Свети Кипријан Картагински



"Будући да знамо само једног Бога, исто тако може постојати
и само једна Вера и једно тумачење Истине"

Свети Либератус



"Онај који не верује сагласно Предању недељиве, васељенске Цркве, тај је неверник"

Свети Јован Дамаскин
 
Pozdrav svima:)

Veca je u pravu, svima nam je na prvom mestu porodica, ali, nista manje znacajno mesto nije ni nasa Otadzbina, a ona je samo jedna. Nema rezervne.
Ja bih sada decidno: sebe smatram srpskim nacionalistom u najlepsem smislu te reci, a to podrazumeva rodoljublje i patriotizam. Naravno, demokratija mi nije strana, samo mi je stran na koji me teraju da budem demokrata i prostor u koji me silom guraju.
 
Plava Bilja:
Pozdrav svima:)

Veca je u pravu, svima nam je na prvom mestu porodica, ali, nista manje znacajno mesto nije ni nasa Otadzbina, a ona je samo jedna. Nema rezervne.
Ja bih sada decidno: sebe smatram srpskim nacionalistom u najlepsem smislu te reci, a to podrazumeva rodoljublje i patriotizam. Naravno, demokratija mi nije strana, samo mi je stran na koji me teraju da budem demokrata i prostor u koji me silom guraju.

Biljo,
Ja mislim da patriotizam ukljucuje i porodicu.

1. Zemlja
2. Porodica
3. Pravda

Tri stvari sadrzane u patriotizmu

I jos nesto, tu nam je i patrijahalna porodica, zar ne?
Ona je polazni centar za patriotizam i uci nas ljubavi prema Bogu, zemlji, porodici...
 
Alekasandar2:
Tako je Biljo,


macionalizam je azbuka jednog coveka koji voli svoju zemlju.
Blisko je povezan sa patriotizmom.
Sovinizam je nesto drugo kada tvrdis da je tvoja nacija iznad svih drugih.


Ja sam se ipak malo ogradila od sovinizma kao pojave, ali sa rezervom.
Jer, rekoh, ima tu puno uzroka, recimo, ako je neko licno i mnogo propatio od drugih (ili samo jedne)nacija, on automatski mrzi i u toj mrznji ne moze da se ogranici.
Ima i tu nijansi, ali ne opravdavam sovinizam kao zanimanje, a ima i toga :roll:
 
Plava Bilja:
Ja sam se ipak malo ogradila od sovinizma kao pojave, ali sa rezervom.
Jer, rekoh, ima tu puno uzroka, recimo, ako je neko licno i mnogo propatio od drugih (ili samo jedne)nacija, on automatski mrzi i u toj mrznji ne moze da se ogranici.
Ima i tu nijansi, ali ne opravdavam sovinizam kao zanimanje, a ima i toga :roll:


ssvim ispravno, 5 plus!

Nacionalizam je uvek nerodu doneo dobra, a sovinizam ga unistavao.

"I kada volis svoj narod, niko ga ne moze voleti vise od tebe
Ali znaj da ga mogu deset puta jace mrzeti nego voleti!"
 
Plava Bilja:
Bl:"Светосавски Православни НАЦИОНАЛИЗАМ је нешто СВЕТО И ПОТРЕБНО ОВОМ НАПАЋЕНОМ СЕРБСКОМЕ РОДУ."

--------------
Apsolutno se slazem, a dalji tekst necu komentarisati, on je komentar sam za sebe.
Svaka cast na dobrom odabiru:)

Evo Biljo, malo iz istorije da uporedimo nacionalizam.

Recimo pred Spanski gradjanski rat, Franko je podigao pobunu vojske protiv republike.

Naime, sta se desilo?
Na izborima su pobedili levicari i kralj je napustio zemlju. Levicari, anarhisti i separatisti su formirali vladu. Krenulo se sa paljenjem crkava po spaniji cak po Madridu.

Tada je izbila vojna pobuna i rat.

Sta zelim da kazem.
Kod jednog naroda se nesm eici u diranje nacionalnih vrednosti. Srbi su veliki nacionalisti, ali unistavanje vrdnosti koje neguju Srbi j strasno.
Potcenjivanje porodice, napadi na crkvu, unistavanje vojske.
Sve to radja otpor i sukobe.

Zato nacionalizam treba negovati i cuvati a ne unistavati, jer postoji opasnost a se u jednom trenutku nacionalizam pretvori u sovinizam.

"Nikada ne hrani Mogvaja nakon ponoci"
 
"Zato nacionalizam treba negovati i cuvati a ne unistavati, jer postoji opasnost a se u jednom trenutku nacionalizam pretvori u sovinizam"

----------------
Upravo tako, i dokaz vise da nas ponekad silom teraju u sovinizam.
Rekoh li ti, Sale, da sovinizam kao pojavu treba dobro analizirati, prvo uzrok, jer, tesko se leci posledica.
Rekoh da ne opravdavam sovinizam kao zanimanje, ali, to su ekstremi, i na njih ne treba trositi reci, osim da se od njih zazdije trkom :evil:

Dakle (ako prenebregnem istorijske cinjenice koje si mi veceras ovako kasno sasuso u lice :wink: ) nacionalizam je, kao sto lepo rece Bl preko potreban ovoj zemlji, da ostanemo i opstanemo :razz:
 
Da, i mislim da oni koji ne osecaju ljubav prema svojoj zemlji, ne mogu osetiti ni bilo kakvu drugu ljubav. Oni su uskraceni za nesto lepo, sto se nikakvim novcem ne moze kupiti. Ja mogu samo da ih zalim. Sad, ima i onih koji tu ljubav prema zemlji ispoljavaju po meni, na neki cudan nacin, koji pre lici na mrznju.
I to opet otvara dosta prostora da za neke druge stvari i pojave, neka sasvim oprecna tumacenja nacionalizma, ali se nadam da ce se i takvi javiti i dati nam svoje vidjenje nacionalizma.
 
Nacionalizam je voleti svoju naciju to je nesto normalno, neko manje neko vise

Demokratija me podseca na komunisticko vreme, kad su se hvalili mi smo komunisti a neki mi smo socijalisti.

Pa su se komunisti hvalili crvenom knjizicom.
Svi misle demokratija je je nesto dobro novo, ko sto su mislili za komunizam isto s…e drugo pakovanje.

Evropa demokratska to je laz velika vecina nema pojma sta je demokratija isto ko staje komunizam.

Da se vodi demokratija kako treba je odlicno ali to nije slucaj ni u EU ni kod nas. Isti slucaj je sa komunizam.


Tako mogu da kazem da je komunizam mozda ili sigurno bolji od demokratije
Sve zavisi koji ljudi kako vode demokratiju ili komunizam.

Sloboda demokratija, ja ti dajem prst ti mi uzimas ruku to ti to.
Demokratija kad politicar radi sta hoce vrsta komunizam koje je pretvoreno u demokratiju.
Mrzi zapad komunizam, zato sto ljudi ne umeju da provedu pravi komunizam ili demokratija isto samo nova recenica u novo vreme nista drugo.
Sve sta se moglo pre moze se i danas.
Danas vlada ljubomora velika mrznja to je ta demokratija dovela.
Neko ko kaze, ja nisam nacionalista taj nece da pokaze javno nacionalizam , zato sto sam sa sobom nije zadovoljan.
Patriotilizam je naciolizam vemo dobro voleti svoju naciju zemlju boriti se za nju.

Evropa zeli da nam uvede demokratiju laz, ona nas mece pod diktaturu
Mi zivimu u tako zvano danasnju Evropu pod njihovu diktaturu.

Ali malo sam daleko otisla. Za mene je Nacionalizam nesto sasvim normalno, ja se ne stidim da pokazem da imam naciolisticki stav to netreba da znaci da ja mrzim ostale, naprotiv samo jedan nacinalista moze da voli svoje i tudje.
Danas demokratska Evropa nama nabacuje demokratiju fasisticku puna mrznju koja nasu demokratiju prestavlja.

Moje licno misljenje.

Naravno da svako ima svoju pricu o nacionalizam,demokratiju,komunizam i diktaturu. Svako treba da akceptira drugo misljenje, ako zeli demokratiju.
 
Sandra007:
Nacionalizam je voleti svoju naciju to je nesto normalno, neko manje neko vise

Demokratija me podseca na komunisticko vreme, kad su se hvalili mi smo komunisti a neki mi smo socijalisti.

Pa su se komunisti hvalili crvenom knjizicom.
Svi misle demokratija je je nesto dobro novo, ko sto su mislili za komunizam isto s…e drugo pakovanje.

Evropa demokratska to je laz velika vecina nema pojma sta je demokratija isto ko staje komunizam.

Da se vodi demokratija kako treba je odlicno ali to nije slucaj ni u EU ni kod nas. Isti slucaj je sa komunizam.


Tako mogu da kazem da je komunizam mozda ili sigurno bolji od demokratije
Sve zavisi koji ljudi kako vode demokratiju ili komunizam.

Sloboda demokratija, ja ti dajem prst ti mi uzimas ruku to ti to.
Demokratija kad politicar radi sta hoce vrsta komunizam koje je pretvoreno u demokratiju.
Mrzi zapad komunizam, zato sto ljudi ne umeju da provedu pravi komunizam ili demokratija isto samo nova recenica u novo vreme nista drugo.
Sve sta se moglo pre moze se i danas.
Danas vlada ljubomora velika mrznja to je ta demokratija dovela.
Neko ko kaze, ja nisam nacionalista taj nece da pokaze javno nacionalizam , zato sto sam sa sobom nije zadovoljan.
Patriotilizam je naciolizam vemo dobro voleti svoju naciju zemlju boriti se za nju.

Evropa zeli da nam uvede demokratiju laz, ona nas mece pod diktaturu
Mi zivimu u tako zvano danasnju Evropu pod njihovu diktaturu.

Ali malo sam daleko otisla. Za mene je Nacionalizam nesto sasvim normalno, ja se ne stidim da pokazem da imam naciolisticki stav to netreba da znaci da ja mrzim ostale, naprotiv samo jedan nacinalista moze da voli svoje i tudje.
Danas demokratska Evropa nama nabacuje demokratiju fasisticku puna mrznju koja nasu demokratiju prestavlja.

Moje licno misljenje.

Naravno da svako ima svoju pricu o nacionalizam,demokratiju,komunizam i diktaturu. Svako treba da akceptira drugo misljenje, ako zeli demokratiju.


Odlicno!

Savrseno si odgovorila.
Medjutim, sto se tice Evrope, moramo razumeti da nakon nacizma, kao cisto evropskog proizvoda (Da, Ljotic je pricao da imamo samo jedan put u evropu, uz Hitlera) krenuli su u suprotnost. Tako sadasnja evropa je skup levicarskih vlada sa izuzetkom Italije koju odmah optuzuju za fasizam, stoga evropa nemoze biti drugo do velika gumica za brisanje svega patrijahalnog i nacionalnog. Niti jedna stranka na vlasti u evropi nije izvojevala ujedinjenje ili oslobadjanje svoje zemlje, sve su dobili od nacionalista na tacni da kritikuju i pljuju. Kada je u jednboj strogoj katolickoj zemlji kakva je Spanija legalizovano homoseksualno pravo na brak, onda mozes misliti.

Sa druge strane dolazi kontra, pogotovo u vidu izbora Racingera za papu, i Merkelove za kancelara, dolazi talas desnice koji ce zapljusnuti Evropu.
 
MOJA OTADŽBINA

Ne plačem samo s bolom svoga srca
Rad zemlje ove uboge i gole;
Mene sve rane moga roda bole,
I moja duša s njim pati i grca.

Ovdje, u bolu srca istrzana,
Ja nosim kletve svih patnji i muka,
I krv što kapa sa dušmanskih ruka
To je krv moja iz mojijeh rana.

U meni cvile duše miliona -
Moj svaki uzdah, svaka suza bona,
Njihovim bolom vapije i ište.

I svuda gde je srpska duša koja,
Tamo je meni otadžina moja,
Moj dom i moje rođeno ognjište

Aleksa Santic

Primer pravog nacionaliste, citaj patriote i rodoljuba.
Pozdrav
 

Back
Top