promena fakulteta...

stanko21

Početnik
Poruka
4
Gospodo, molim za savet,
Druga sam godina drustvenog fakulteta koji sam ocito upisao sam iz razloga sto nisam znao sta drugo. Kako vreme ide, ispiti mi postaju sve dosadniji jer me materija uopste ne interesuje. kao takvi mi nisu teski za polaganje, ide mi sasvim ok. Ali pitam se samo sta cu raditi posle, kada zavrsim fax? Ne bih zeleo da budem neki izfrustrirani matorac koji ce mrzeti svoj posao.
vec dugo razmisljam sta bih drugo upisao, i ranije mi se cinilo da nemam predstavu opste o tome. U sustini, nalazim da me od svega po nesto interesuje ali nista bas onako skroz pa da zelim to, i samo to! Kako mnogi koji me znaju kazu, a i ja verujem njima da je tako, sta god da sam upisao meni bi islo manje ili vise dobro, u svakom slucaju bi se trudio i to bi pokazalo rezultate.
Sada me je uhvatila neka ideja da upisem jedan prirodni fakultet za koji inace mnogi kazu da je jako tezak. sto me u krajnjem slucaju i ne plasi toliko. uzeo sam zadatke za prijemni i kapiram da mi je sve to strano, ali verujem da bi uspeo da naucim, Na kraju krajeva kada sam gledao testove za faks koji sada studiram i oni su mi delovali strano sve dok nisam proucio materiju i bio u stanju da ih resim sve bez suvise razmisljanja.
Sada mi se cini da sam spreman da sakupim svu literaturu i proucim je neko vreme, koliko god bilo potrebno, i da polazem prijemni i upisem taj prirodni fak. Ali ! ono sto me koci jeste to sto mi je beda da napustim fak na kom sam sada, jer ipak bi to bila godina, odnosno 2, bacene. A sa druge strane nisam voljan da nastavim dalje s istim...

Znam da su predamnom 2 opcije
1- da napustim fak sada i upisem drugi
2- da zavrsim ovaj pa onda upisem drugi

2. opcija mi nekako obezbedjuje sigurnost da iako uprskam na upisu ili studiranju drugog, imam nesto zavrseno. a cim ovako razmisljam deluje mi kao da nisam siguran da mogu da upisem drugi, ali to je i normalno - jer vido sam kako izgleda prijemni i svestan sam da moram dosta da ucim da bih ga spremio i polozio.
1. opcija je mozda nesto sto trenutno najvise zelim- tj. da odmah pokusam da upisem nesto drugo. Ali dalekosezno gledano ta opcija mi i ne deluje mnogo pametno... jer prvashodno znaci baciti 2 godine u vodu, pa onda i sve ostalo kako sam vec i rekao...

da li da sacekam jos 2 god da zavrsim ovo sada pa onda da upisem? dve godine mi sada deluju tako daleko...

sta biste vi?
 
Znaš šta, skockaj se, odluči šta želiš (pa makar godinu dana odlučivao) i onda upiši ono što želiš!
Jedna devojka koja je upisivala fakultet kad i ja iz nekog hira je odustala od sociologije na koju je bila primljena ali van državnog budžeta (iako joj je otac obećao novac za studije), upisala dvopredmetno jezike i shvatila da je greška! Sledeće godine je rasturila dvopredmetni, zadržala jedan jezik i dodala još jedan (prvu godinu). Sledeće je odustala i od onog (jedinog preostalog iz prve varijante) i zamenila i njega novim. Nakon tri godine studija bila je na prvoj godini jednog i spašavala drugu godinu drugog studija a ja sam spremala diplomski ispit. Da je od tada sve završila kao treba- potrošila bi i novca i vremena za dva studija a ona je rastegla još dvostruko jer je konstantno pokušavala da pokrpi rupe zbog loših izbora!
a, s druge strane, videćeš i sam, kad završiš fakultet koji si hteo- shvatićeš da bi kao od šale mogao (pa makar mic po mic) završiti i onaj davno započeti ako hoćeš (nekad se tako izgubi osećaj da su ti propale dve godine iako, čim počneš studirati ono što voliš, nećeš osećati taj teret, tu priču sam mnogo puta čula!). Čovek je manje opterećen kada zna da je ispunio želju. Uostalom, tu su ispiti koji mogu da se prenose, sloboda za rad s diplomom (ako ti se posreći! :) ), jednostavno, lakše se diše pa, ko zna, možda budeš imao i dva fakulteta! Samo udari po onome što želiš- kalkulisanje zna oduzeti i više godina nego upis novog fakulteta nakon tri godine studiranja pogrešnog!
 
kao prvo i najvaznije, nemoj da razmisljas u tom fazonu : izgubio sam (izgubicu) 2 godine !!
ma daj !
ljudi ponavljaju razred u srednoj/osnovnoj, pauziraju i rade, sede na birou nezaposleni po par godina, ostanu trudni/odu u vojsku, itd.. pa zavrsavaju fakultete ... I sad cesto na mom faxu vidim matorce kako polazu ispite, treba ljudima diploma..
Zivot nije decija pesmica, vec borba, i retka je sreca..Dakle, to da ces da izgubis 2 godine odmah izbrisi iz glave !!

drugo, odluci kojim zanimanjem zelis da se bavis!! to ti je osnovno!!! kao dete kad pitaju : "sta zelis da budes kad porastes?" tako i ti lepo stani pred ogledalo i upitaj sebe :
"Stanko, sta ti zelis da budes? Advokat? Lekar? Inzenjer? Tehnolog? itd..."

E kad se odlucis za zanimanje, knjigu u sake, rasturi prijemni, i skoncentrisi se na ispite..

Sve najbolje ;)
 
Ne postoje izgubljene dve godine.Ako si nesto pametno uradio za te dve godine mozes biti zadovoljan.
Mnogo vremena se uzivotu izgubi ali sta da radimo covek nije savrsen.
Ako zaista imas zelju da promeis fakultet uradi to,idi na onaj drugi,ako mozes paralelno sa fakultetom mozes i nesto da raduckas.
Uopste se ne slazem da ako neko upise jedan fakultet treba posto poto to i da zavrsi.
Upis na fakultet posle srednje skole ne treba da se shvati kao neka konacna odluka i nesto sto je nepromenjivo.
 
Stanko...mozes tako lako da se izgubis ... od faxa do faxa u nedogled...znam iz iskustva...cepaj to sto si upisao...uvek ces zaliti za necim...uzmi te knjige koje se uce na tom faxu koji zelis da upises,prouci ih detaljno...pa ako ti se i dalje svidi onda ti upisi.Ali moja preporuka, ne odustaj od toga sto si poceo ... kajaces se mozda posle,sve je zanimljivo na svoj nacin.A mozda ti se i ne svidi to sto budes upisao?Lepo deluje onako na internetu...kada citas spisak predmeta...;) Zavrsi bolje to,udji dublje u materiju i verovatno ce ti biti interesantno ...
 
zoranpetrovic84:
Stanko...mozes tako lako da se izgubis ... od faxa do faxa u nedogled...znam iz iskustva...cepaj to sto si upisao...uvek ces zaliti za necim...uzmi te knjige koje se uce na tom faxu koji zelis da upises,prouci ih detaljno...pa ako ti se i dalje svidi onda ti upisi.Ali moja preporuka, ne odustaj od toga sto si poceo ... kajaces se mozda posle,sve je zanimljivo na svoj nacin.A mozda ti se i ne svidi to sto budes upisao?Lepo deluje onako na internetu...kada citas spisak predmeta...;) Zavrsi bolje to,udji dublje u materiju i verovatno ce ti biti interesantno ...


Pa, to je malo pitanje coveka i velicine greske kod upisa! Ja znam mnogo vise onih koji su zalutali i na tom jednom jedinom fakultetu koji su upisali i shvatili d ato nije to1
pitanje je je li mala kriza ili definitivna cinjenica da do nije za tebe! Mislim, nije zezanje, fakultet je sitnica, valja se ceo zivot ( u najboljem slucaju) baviti tim zanimanjem. Nije to vojni rok pa da otaljas! ;-)
 

Back
Top