Predlog dejstva filozofije

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Sama filozofija kao nauka nema težnju , nameru , metodologiju , snagu , a ni moć da deluje na društvo da podiže svoje duhovne i mentalne vrednosti....

Imate li ideje kako to da deluje neka organizovana skupina znanja i ljudi , da se podiže nivo duhovne i mentalne vrednosti društva , a da se ne pretvori u diktat frustriranih izbeglih iz života u okrilje filozofskih misli , samovažnosti i projekcija.....

Zabavno je gledati vrckanje tela, igrati se seksualnošću, mnogo stvari je zabavno , ali opet sve pretvoriti u hedonističku metropolu , nije neki uzdignuti , a ni stabilan cilj.....

Pink je uspeo da takvu zabavu postavi na čvrst temelj, stvorio je čak celo parazitsko društvo , koje radi mira sada mora da bude udovoljeno i "hranjeno". Pri ovome mislim na društvo primadona, sponzoruša , pozera, estrada, grand......

A opet sa druge strane uticaj filozofije je minoran i uvek bio , zato što tokove društva kreiraju političari , koji osim teorije moći iz filozofije ne pokupe ništa. Tako od filozofije nikakva društvena korisnost osim uljuljkivanja i ulagivanja psihama onih koji su u azilu od društvenih tokova u SOPSTVENOM DRUŠTVU.

Nigde uticaj filozofije nije drastičan , ma koliko duhovno izgradjen politički establišment bio.....

Zato imate li ideje , kako duhovno i mentalno razvijati društvo i pojedince, uz ogradu da to ne bude crkva koja vezuje religiozno ili bi bila razjedena suština ako bi se odrekla te religiozne istinske komponente....(što se često čuje kao zahtev, da crkva uzme star u svoje ruke....)
 
pa imam ja ideju, postanes ministar medija i imas najvece oruzije da oblikujes drustvo.
odma ukines dekretom pink, smanjis spanske serije, a na njihovom mestu uvedes emisije
u kojima ce se kulturno i duhovno dekontaminirati drustvo...to za pocetak...
 
Hajde da malo razvijemo tu tvoju ideju....

Najviše se dekontaminira društvo tako što se pripadnicima društva da "odgovorna" uloga koja će ih napeti do krajnosti njihovog kreativnog i mogućeg u datom trenutku....
Poplava konformizma, ispranih kopija trenutno servirane politike od strane ovih p.plaćenika , bi vrlo brzo bila kanalisana i NAROD BI POČEO DA MISLI....Uspostavila bi se agresivna i destruktivna hijararhija (pod destruktivna mislim na to da bi se krenulo sa ogovaranjem i podrivanjem postojećeg bez nudjenja novog i unapredjenog, kao što su ovi svuda prisutni disidenti navikli....)

Medjutim , pošto bi u medijskom prostoru nastao upliv ne informativnog već kreativnog sadržaja (informativno je odavno postalo dezinformativno) primitivna vizura na prvu loptu bi polako krenula da se odmotava....

Trenutno medijski prostor je pretrpan politikantskim emisijama koje sve razvlače istu vodu , i "pozivaju na reakciju, ogorčenje i prezir" ali ne i na akciju....

Medjutim razbijanje novinarskog uvlakačkog sveta (malo je reći kadra , jer je uglavnom sve spalo na "odradi to uverljivo", upakuj da narod kupi) , obrazovanjem koje ne traži osudu , dok sami pojedinci nisu spremni i sazreli za istu, deluje kao mnogo veći dinamit, što meni nije cilj.

Najveći značaj od dozvoljavanja kreativnosti domaćih autora , pa makar im teze i bile pogrešne , iskrivljene i neproduktivne je upravo u na taj način stvaranju kreativnog tela, kreativnog mislećeg, a ne kreativno teglećeg.....
 
I dok smo još na početku....

Mnogi ne žele da učestvuju ni u čemu , jer IDEALNO NE POSTOJI.

Kao mlad kad sam ispravljao pisane zadatke svojim i starijim vršnjacima, težio sam i praktikovao da moja merila i kriterijumi budu APSOLUTNO UVEK ISPUNJENI.

Tako se dobija na objektivnosti.

Medjutim , posle dosta vremena sam uvideo da IZUZECI MORAJU DA POSTOJE.
I ne kao što mnogi sada misle kao ustupak , ili recimo moje iskoračenje iz objektivnosti. Ili recimo uvodjenje LJUDSKOG u pridržavanje merila , jer posledice mojih merila uvek pogadjaju ljude i njihove živote.Tako uvodjenje humanog predstavlja korupciju (bez mita), korupciju sistema i kriterijuma....

Izuzeci moraju da se pažljivo biraju (iako ih život i situacija šalje , a ne biranje i strategija).
Ne sme da ih bude previše.
Izuzeci pokazuju jednu važnu stvar.
IZUZECI POKAZUJU DA JE SISTEM ŽIV, I DA ĆE SE KAO TAKAV RAZVIJATI I (verovatno sa ili bez pogrešnih pokušaja) USAVRŠAVATI.

Ovo odavno imam kao važnu klauzulu u svakom idealizovanju i generalizovanju.
Čitajući skorašnje postove, možda je upravo pučko shvatanje apsoluta i idealnog sistema uzrok bunta Sartra i mnogih , koji su osetivši mrtvilo , osetili i strah. Nisam proučavao ni čitao Sartra da bih mogao da empatički proniknem u strahove, stavove i ispunjenja čoveka....tako da je ovo komentar iz treće ruke o tome šta ih je teralo od apsoluta....
 
Mora se imati na umu i cinjenica da ima more ljudi koji ne razmisljaju o zivotu, o mogucnosti promene, o verodostojnosti svojeg sistema vrednosti, ljudi kojima je lako manipulisati i ubediti ih da se svet ne moze promeniti, a sve u korist pojedinaca kojima je licni interes iznad opsteg. Ima ih koje ne zanima duhovni razvoj, i sve ih je vise i vise sa novim generacijama... Pokusaj opstedrustvenog duhovnog uzdizanja cini mi se malkice nemoguc, jer ce uvek biti onih koje to nece zanimati, vec ce se povoditi nekim svojim primarnim instinktima i to ce im u potpunosti odgovarati... Ali definitivno se nesto treba preduzeti povodom masovnih medija koji ponajvise imaju negativan uticaj na razvoj (ne)zdrave licnosti... Razmisljanje o nacinima na koje bi se to moglo postici najcesce me vodi u beznadje, ali ne treba odustati... zar ne?
 
Meni je cilj ovog posta formiranje jezgra koje misli, a nije cilj naučiti slepca da slika i gluvog da svira , iako je i to moguće.....Tako da razmišljanje treba da ide ka samom sebi i pitanje takodje, da li sam ja deo toga što može da odavde naraste i možda treba da naraste....
 
Postovani kolega,

Filozofija svakako ne moze neposredno uticati na promenu sveta. Kako je o tome govorio Hegel (a to je u medjuvremeno postalo filozofsko opste mesto), filozofija nije u stanju ni psa da istera iz njegove kucice. U stvari, filozofija i ne moze drugacije do izdaleka i izokola, upravo u podrucju misli, reflektovati vlastito vreme.

Ipak, problem koji ste naznacili predstavlja jedno cvorno mesto, ukoliko se razume u kontekstu 11 Teze o Fojerbahu. Postajanje sveta filozofskim, medjutim, podrazumeva prosvecenje, univerzalnu emancipaciju ljudstva - a to ostaje utopiski filozofski projekat, jos od cuvenog Prvog nacrta nemackog idealizma, trojice tibingenskih cimera (Seling, Hegel i Helderlin).

Naravno, ovaj se problem zaostrava u doba "pomracenja uma", u planetarnim razmerama, u izostanku kritike i pihvatanju ispostavljenih kibernetickih odredjenja (ukljucujuci i mit o svetskom trzistu i neprevladivosti liberalizma). U domacim okolnostima, utoliko pre, ostaje samo teoretsko nemirenje sa poplavom zdravog razuma, koji, popred ostalog, opseda i filozofske sajtove, Filozofski fakultet, pa cak i filozofsku literaturu. U tom smislu ni od filozfskog foruma ne treba ocekivati previse.
 
Da shvatio sam ograničenja filozofije, ali za razliku od ostalih sam video da postoje naučne discipline koje se bave gorenavedenim problemima kao i budućim projekcijama.....Zato se i javlja nova nauka kojoj će filozofija biti samo podskup u smislu biblioteke pokušaja i ideja , koje su , neke za svoj nastanak bile prerane, ili imaju neki od efekata dobar, ali su kao celina pogrešnog koncepta.

Smešno mi je što trenutno ova disciplina biva vodjena od ljudi koji su pod velikim dejstvom kapitala i ustvari koriste sredstva da održavaju ravnotežu, ali i da unapredjuju . I u jako bliskoj su vezi sa politikom .

Znači upravo ono što anarhisti ne žele, a opet ti isti anarhisti ne žele sami da budu kreatori i učesnici razvoja i novih proučavanja (od kojih se mnoga mogu zloupotrebiti za "uspavljivanje").

Meni je samo šteta da filozofski potencijal ostane na nivou istorijskog, demagoškog ili na nivou govorništva, kad moderne kapitalističke struje žele iskorak ali nisu bogate za iskustva u kojima mi jesmo.....
 
furtvengler:
Postovani kolega,

Filozofija svakako ne moze neposredno uticati na promenu sveta. Kako je o tome govorio Hegel (a to je u medjuvremeno postalo filozofsko opste mesto), filozofija nije u stanju ni psa da istera iz njegove kucice. U stvari, filozofija i ne moze drugacije do izdaleka i izokola, upravo u podrucju misli, reflektovati vlastito vreme.

Ipak, problem koji ste naznacili predstavlja jedno cvorno mesto, ukoliko se razume u kontekstu 11 Teze o Fojerbahu. Postajanje sveta filozofskim, medjutim, podrazumeva prosvecenje, univerzalnu emancipaciju ljudstva - a to ostaje utopiski filozofski projekat, jos od cuvenog Prvog nacrta nemackog idealizma, trojice tibingenskih cimera (Seling, Hegel i Helderlin).

Naravno, ovaj se problem zaostrava u doba "pomracenja uma", u planetarnim razmerama, u izostanku kritike i pihvatanju ispostavljenih kibernetickih odredjenja (ukljucujuci i mit o svetskom trzistu i neprevladivosti liberalizma). U domacim okolnostima, utoliko pre, ostaje samo teoretsko nemirenje sa poplavom zdravog razuma, koji, popred ostalog, opseda i filozofske sajtove, Filozofski fakultet, pa cak i filozofsku literaturu. U tom smislu ni od filozfskog foruma ne treba ocekivati previse.
Konacno-neko normalan- da "spusti" Patka na zemlju...
 
Pa i vidi se da ga nisi citao,i ne samo njega...pucko shvatanje apsoluta-kakva konstrukcija!....slagvort na ono moje vidjenje Sartrove drame Djavo i gospod Bog i komentar "Ateoloske rasprave"M.Onfrea.Bas me zanima tvoj osvrt,posto se oslanjas na ono sto misanthropos pise,a da istog-Sartra- nisi citao ni u hrestomatiji.Dalje,komentar o oce nas ili moj, namerno cu prebaciti ovde,nije mu mesto na SM.Ono sto si napisao je cista,neovaplocena,fenomenalna glupost,by the way,od kada si strucan i za katehizis ?Inace,postoji grana jezika-psiholingvistika-koja bi to bolje objasnila....jezik je ziva materija,prirodno je da prima....;ponekad i cele sintagmatske konstrukcije......mislim da cesto ne odvajas bitno od nebitnog;te efemerna stvar kod tebe dobije neslucen znacaj,i onda pogresno tumacenje...
 
"Ako hoces da delujes u velikom, zapali i obrazuj mladice i zene. Tu se jos ponajpre mogu naci sveze snage i zdravlje."


F. Slegel

Obrazovanje, patak, prvo ono koje pruzama svojoj deci, u rodjenoj kuci, pa onda SKOLE, osnovna i srednja. Odlicni prosvetari, psiholozi i pedagozi, ne filozofi. Metoda: ne silom, vec metoda "prevesti ih zedne preko vode"!

"Detinjasto je nagovarati ljude na nesto za sta nemaju smisla. Radite kao da nisu tu i pokazite im sta treba da nauce da vide. To je istovremeno u najvecoj meri kosmopolitski i u najvecoj meri moralno, veoma uctivo i veoma cinicno."

A ova mi je omiljena::D

"Ne bacaj veru i ljubav u svet politike, nego zrtvuj u bozanskom svetu nauke i umetnosti svoju srz u svetoj ognjenoj reci vecnog obrazovanja!"


Nikada se nece na planeti Zemlji ostvariti nijedan filozofski san! Al' to ne znaci da tom snu ne treba da tezimo. :p
 
Ovo je samo jedan aspekt ovoga o čemu pričam i to PR nalik.....

Zato sam pre ovoga i postavio temu konformizma svih ljudskih aktivnosti, da bi bilo lakše da se shvati da nisu konformisti samo političari već svi . Zato i tema licemerje i ono što je karakteristično što nisam uspeo da ukratko sročim a sad ću , a to je :

-vezano za poslovnu etiku : ako njegovu viku i ponašanje ne shvatite lično već kao posao , onda je ok inače imate problem....upravo ono što se krsti kao "poslovnost" je licemerje iako je u početku nastalo kao poštovanje , a kasnije metodologijom maksimizacije profita dovedeno do licemerja....
-I dok za ostale sisteme nije psihološki bitan ovaj momenat , za kapitalizam jeste i zato svuda gde se on razvija ili je zastupljen imamo prenošenje ovakvog "licemerja" i na život....
Tako ustvari maksimizacija profita kreira metodologiju života , za razliku od drugih kulturoloških sredina gde se dešava obrnuto i metodologija života kreira pristup poslu ......
Možda je ovo dokaz jedne siromašne metodologije života koja nemajući čemu da se okrene , okreće se jedinom vrednovanju , a to je poslovni uspeh. (USA stil) . Nažalost postaje dominanta u kapitalizmu....
----------------------------------------------
Znači ako podjem od toga da je svaka ljudska aktivnost konformna , ako osoba iole teži da valorizuje bilo svoje mišljenje , bilo svoj rad, bilo svoju ideju, onda pitanje političnosti nije više odvojeno na profesionalca već je opšte prisutno....

Ovo je već pitanje plasmana.....

U vezi sa plasmanom imam jednu opasku....
Mnoge stvari su se u dosadašnjoj istoriji razvoja prihvatale tek nakon pogrešnih izbora koji nisu bili jako puno kažnjavani slučajnošću.....tj. razum nije pobedjivao , ali se ideja , koja je opstajala u nekom društvenom etru ili društvenoj svesti budila i oživljavala nakon katastrofa , koje deluju kao alarm i kod pojedinca i kod društvenih slojeva.....

Tako gledano utilitaristi su ljudi koji očekuju neljudske postupke od samih ljudi.....

Možda se takvo "lutanje" i grešenje sa malim i srednjim cenama , može tolerisati i danas, da globalizacija i unifikacija ljudi upravo na fiktivnim dopuštanjima različitosti ustvari kreira jedinstvenost, koja je i evoluciono i mentalno nesposobnija.....

Primer mi je "teorija sudara meteora"....
Tako se godišnje dese 2-5 pretnji većih meteora, jedan od većih se očekuje za 40 dana.
I već se servira da će pre ili kasnije da meteor udari zemlju i da se evropa (jupiterov satelit) vidi kao alternativa za egzistenciju.....
Naravno da ovo izgleda sića prema eksploataciji na račun neinformisanosti i monopola severa nad jugom , bogatih nad siromašnim.....
------------------------------------
Povod za optimizam mi daju skandinavske i zapadno-evropske zemlje koje imaju donekle razvijen , vanpartijski pristup , ovde nazvan političko-filozofski....

Najgore je što ja smatram da filozofija ima veze sa ovakvim pristupom samo kao riznica za početno proučavanje odnosa, a niti metodom , niti drugim svojim sredstvima ne može ništa u takvoj novostvorenoj disciplini.....Jer ne uzima u obzir dinamiku vremena, percepcije, razvoja.....što je posledica slabosti filozofa , koji su zamrznuli život da bi ga proučili i učinili idealizovanim, što je samo misaona gimnastika i ništa više.....mada aproksimativno dobro pruži oslonac za one koji se ne udube u odnose već u probleme........Možda ima opravdanja , ali je ipak preterano zato reći da je filozofija nauka obrazlaganja problema (otuda i stav da se filozofska misao javlja sa nezadovoljstvom).

Nova nauka ne sme generalizovati , idealizovati, na način na koji se to danas čini , prostim odsecanjem i gubljenjem šuma koji je dragocen....(ono što štrči i nije u generalizovanom) ili još gore , nazivanjem tog šuma IZUZETKOM......
 
U rečenici "ubediti...." krije se osnovna zamka...

Kao i sve nauke, nova nauka , sa obzirom da je mnogo osetljivija od ostalih nauka zbog dubine kojom mora da barata, MORA DA IMA TIMSKI PRISTUP.

To znači da prezentacija, plasman , mora da budu odvojeni od istraživanja , analize, dinamike, vertikalnog razvoja, prvog stepena posledičnosti, drugog stepena posledičnosti.....To ne bi smeli da rade isti ljudi , jer će onda biti pod utiskom (konformistički uticaj) praktičnih problema koji se javljaju u interakciji sa okolinom u tom smeru. Interakcija sa okolinom u smislu akvizicije je uvek dobrodošla.....(ljudi personificiraju uvek ili skoro uvek....eto zato)
 
ja bik ko prvo das skratu rečenice a ondak i postovi.i deci su časovi ograničeni na četerespet minuta zbog radi pažnju.ondak bik svim filozofima podelijo ašovi neki im prva lekcija bidne egzistencijalizam al primenjeni.
 
e pa što se vređaš.nism ja teo vas d opletem neg filozofe.one prave štoj su im misli skuplje neg drugima
ono j bijo odgovor na temu kako treba d dejstvuje filozofija.ja numem bolje dga sročim.imam pravo i ja das pravim pametan kat imate i vi ostali.što da vas puštim.svuda me sam ćuškate.nemislim daj ste svi paceri neg samo neki štoj numeju d idu peške i d žvaću žvaku odjedared.a prosipau pamet
i otkud ti to da sm s noveg beograda.nism
 
Odlična tema. Pitam se šta radi na 16. stranici.
Pravac dejstva filozofije proističe iz predmeta filozofskih istraživanja.
Po meni predmet filozofije je razmišljanje o svemu što bi potencijalno moglo da nam olakša ili oteža život, sa svrhom da, koristeći se tim saznanjima, težimo lakšim putevima i zaobilazimo teže.
 

Back
Top