Tuzba BiH protiv SRJ zbog genocida

"The United Nations' agencies had previously estimated 278,000 dead and missing persons in Bosnia and Herzegovina. They also recorded around 1,325,000 refugees and exiles.

Research done by the International Criminal Tribunal in 2004 determined a more precise number of 102,000 deaths and estimated the following breakdown: 55,261 were civilians and 47,360 were soldiers. Of the civilians, 1,973 were Bosnian Serbs while 30,514 were Bosnian Muslims and 1,973 Bosnian Croats. Of the soldiers, 21,399 were Bosnian Serbs, 2,619 were Bosnian Croats, and 30,173 were Bosnian Muslims." Wikipedia.

Dakle, prvo da sumiramo dosadasnji tok ovog blog-a. Abdurev cilj je da pokaze kako Srbija (kao drzava, dakle u pravnom smislu) snosi odgovornost za zrtve gore navedene, te da optuznica BIH stoji. Sa druge strane, svi (ili vecina) ostalih ucesnika ili pokusava da ospori "cifre" ili se bavi emocijama (vrlo cest ad hominem). Medjutim, mislim da je to potpuno pogresan pristup, a evo i zasto. Hajde za trenutak da uzmemo "cifre" sa Wikipedie za istinite; naravno sledece pitanje je: ko je odgovoran? E, ovde bi trebalo da bude sustina rasprave, jer rec je prosto o kolektivnoj/individualnoj krivici.
Abdure, rekao si da zastupas kolektivnu krivicu, jer je srpska vlada izabrala generale, a vladu su birali gradjani. E, vidis, napravio si logicku gresku, jer da bi ova logicka progresija bila istinita (ili bar vecinom istinita), namesto posrednicke demokratije, morala bi postojati neposredna (kako ju je Ruso, prvobitno imenovao i zastupao), jer tek onda silogizam vazi (SVI su ljudi birali generale, pa su prema tome SVI (dakle, kolektiv) ljudi (citaj: gradjani Srbije) odgovorni za "cifre" ). Jasno je da to ovde nije slucaj, jer je u Srbiji zastupljena posrednicka demokratija (uostalom, osim u Svajcarskoj, malo gde ces naci neposrednu), a samim tim "kolektivna krivica", kao takva ne postoji. Djindjic je pisao opsirno o ovom problemu, pa ako te interesuje, pogledaj kako je jedan doktor filosofije tumacio celu stvar.
Dalje, problemu "kolektivne krivice" se moze prici i sa druge strane. Sa strane pojma pravde. Aristotel je istu definisao kao "svako dobija ono sto je zasluzio", a ova definicija spada u opste prihvacenu (Rolova teorija pravde, mada brilijantna, jos uvek nije opredmecena). Ako apliciramo ovu opstost na nas problem, jasno je da ti teza opet pada u vodu, jer ako BIH dobije spor, Srbija mora da da pare iz budzeta, a te pare pre svega idu iz poreza, a sad ti meni reci, zasto bi moj mladji brat (koji ce za pet godina biti punoletan, a samim tim i verovatno, zaposlen) ispastao (kroz pare koje mora da da na taj dodatni porez) za zlocine koje su izvrseni pre no sto se on rodio? (imaj na umu definiciju pravde)
Na kraju, molio bih te da, iz pristojnosti, prestanes da stavljas smajlije na kraju svake poruke na ovoj temi, a posebno imajuci uvidu tvoje poruke. Znas, jedno je sigurno, umete da se dodvoravate Zapadu, pa ste u tome toliko daleko ostisli da poprimate njihove obicaje. Evo, bas sam sada u US, i imam priliku da vidim sta je vrhunac hipokrizije, koju ti praktikujes (ne smej se coveku, ako hoces da ga zajebes (u bilo kom smislu), ili pak ako odgovoras na pitanje, to je licemerno).
 
Ima bre samo ga pozoves na sorku... garant ne dolazi... e sad tajna ajde nije vise... miti danas napisah kako ce Pacino da reaguje na slike sa Dolgorukim... maltene pogodih konstrukciju recenice, a mom drugu odavde kako ce isti da reaguje kad se kao kobajagi vrati iz Dorcol cafea... zaebo sam se samo za caps lock... To govori , ne da sam ja nesto bistar, vec da su oni predvidljivi....
 
KiLLeR_WhaLe:
Na jesen 1995-e godine,posle prodaje Krajine i njenih gradjana od strane Miloševićevog režima,u kuću do moje došla je porodica iz Like. Nekoliko dana kasnije,vozilo MUP-a Srbije stalo je pred kućom i policajci su prisilno,uz pretnju likvidacijom odvukli oca dvoje dece u nepoznatom pravcu. Odveden je u kamp za obuku Arkanovih paravojnih jedinica na tlu Srbije gde je bio vezan lancem ispred kućice za pse i prisiljavan da jede iz pseće činije. Nekoliko dana kasnije svi uhapšeni su prebačeni na front u BiH. Čovek je poginuo na prvoj liniji dok Arkanove psihopate nisu mrdale iz pozadine gde su pljačkali,silovali i palili sve što uhvate.Njegovi saborci koji je preživeli ovaj užas posvedočili su o svemu. Tužba protiv države je gurnuta pod tepih zajedno sa gomilom sličnih slučajeva.Žena i deca poginulog borca ne dobijaju nikakvu pomoć i danas žive u smeštaju koji više liči na šupu nego na stan za ljude...
Država Srbija nije činila genocid samo nad gradjanima BiH nego i nad sopstvenim narodom. A organe države su birali njeni gradjani i za svoj izbor su odgovorni.
Ovi ljudi su mojim posredovanjem povezani sa zastupnicima BiH i lično ću ih odvesti u Hag da svedoče šta im je Srbija uradila,čim proces otpočne.


Napokon normalno i realno razmisljanje.

Potpisujem i cestitam te divim ti se i tvojoj hrabrosti ( ako mogu spomenuti hrabrost u ovom kontekstu ) jer ipak nije lahko tako govoriti medju masom koja ima iskrivljeno vjerovanje u odredjenu stvar.
 
Чуј га, молим те.
Добро, ми смо искривљени али ти си пријатељу загуљен, што би се рекло ко турски ...

Пази лудила, ако могу споменути храброст, па наравно да не можеж, некултурно је причати о нечему у шта се не разумеш.
 
Strela:
Sa ove distance može se lepo videti kontinuitet najmonstruoznijih zverstava, počevši od zločina Šefke Hodžić nad mladom trudnom Srpkinjom. Hoću da kažem da ovaj zadnji rat nije počeo 1992.godine, već mnogo mnogo ranije. Ukoliko imaš neke detaljnije podatke o ovom zločinu, kao i ime žrtve, molim te istine i pravde radi iznesi ga ovde da svi vide.


Da, u pravu si, rat je poceo mnogo ranije - od kad su davnih dana ubijani golobradi mladici, studenti islamskih skola-medresa po BiH a naricito Sarajevu, kao i hafizi ( ljudi koji su znali napamet Kur'an casni ), Mladi Muslimani, itd.

U pravu si, samo sto je pocelo otvoren rat odnosno agresija 6 aprila ' 92.
 

Back
Top