XP & 98

T

TAZZ

Gost
Kako da instaliram 98 na D particiju ako vec imam XP na C particiji. Hteo bih da imam oba ali 98 nece da mi radi. Sta treba da podesim i kako?
 
Koristio sam Windows dual-boot sisteme.Prvo sam imao 98 i 2000 Prof., a sada koristim 2000 prof. i XP.Dakle,kodne osnove 9x i NT mogu da se kombinuju.
Kao sto ti je vec preporuceno prvo instaliraj stariji operativni sistem.Nakon instalacije Win XP ce promeniti sektor za podizanje sistema(AUTOEXEC.bat i CONFIG.sys ovo su DOS- ove verzije ovih fajlova) i izbor ces vrsiti preko boot menija.
 
Ne vidim zasto je neophodno da win 98 bude na D particiji (a to i ne moze).Pobrini se da sacuvas vazne podatke, instaliraj win 98 a zatim i xp.XP ce sam prepoznati prethodnu instalaciju i moci ces da biras koji win. zelis da podignes
 
Neophodno je da prilikom instalacije XP(nakon instalacije 98), kao sistemski drajv oznacis drugu particiju,jer ce u suprotnom citav proces biti smatran nekakvim upgrade-om i neces imati dva OS.
 
Moze da se upotrebi i jedna i druga varijanta:
98 na C, XP na D, ili obrnuto.
U tvom slucaju, ako sam dobro razumeo, imas instaliran XP, nesto nece da ti radi sto ti je radilo pod 98, pa ti on treba ali ne bi brisao postojeci XP na C.
Resenje: Digni sa win98 startup diskete sistem (DOS), pokreni instalaciju 98-ice i kada te pita za instalacioni folder zadaj mu D:\Windows. Sam ce da se ugradi u boot meni XP-a i sve ce da radi kako treba.

Najcistije resenje je naravno prvenstveno instaliranje starijeg sistema (ovde 98-ica) bez obzira na koju particiju ide, pa onda novijeg (XP).
Sve radi bez problema, osim ako ti je 98 na D:\ desava se da neki programi po default-u traze da se instaliraju na C pa moras da vodis racuna da ti ne pregazi isti pod XP-om (na C) i da zabrljaju i jedan i drugi!!!
 
Nece moci tako.

Imas dve varijante da resis problem:

1. Instaliraj Virtual PC, ako imas najmanje 256 RAM-a i mocniju masinu.
2. "Ubi" XP i prvo instaliraj 98 pa posle XP

Ako hoces da Ti se sve particije vide i iz 98 i XP, XP moras instalirati pod FAT32, a o cemu moras voditi racuna prilikom instalacije XP


Jack:
e ja mislim da win 98 i xp nemozes da koristis
pa ako oces xp izbrisi 98





Jack
sheva_xxx@hotmail.com
 
Najsigurniji nacin je da uzmes neki program za pravljenje particija - Partition Magic ce ti dobro odraditi posao. Potrebne su ti dve particije. Dakle, ako imas samo c: na kojoj je XP napravi jos jednu (obavezno PRIMARNU). Formatiras tu novu particiju iz Partition Magic-a (mada mozes i kasnije iz dos-a). Uz Partition Magic dolazi i programcic Boot Manager koji ce ti omoguciti da pri paljenju racunara biras koji OS ces da podizes, pa instaliraj i njega pre nego krenes sa instalacijom 98-ice. U Partition Magicu podesis da ti je ta nova particija aktivna (desni klik na particiju, 'set active' ili tako nesto...)- a posto samo jedna moze biti aktivna to ce ugasiti particiju na kojoj je XP (tj. C). Kada se racunar resetuje XP particija ce biti nevidljiva i imaces samo tu novu koja je prazna. Sad pocnes sa instalacijom '98-ice kao da imas prazan hard disk. Nakon instalacije 98 svaki put kad budes palio racunar Boot Manager ce te pitati koji OS hoces da startujes i to je to (Ako ne bude tako, onda malo proceprkaj po Boot Manager-u i dodaj '98-icu u spisak sistema za podizanje - lako se podesava). Srecno.
 
TAZZ:
Kako da instaliram 98 na D particiju ako vec imam XP na C particiji. Hteo bih da imam oba ali 98 nece da mi radi. Sta treba da podesim i kako?



Ako je XP instaliran na particiji sa NTFS nema pomoći,
format u FAT32 pa ponovna instalacija.

Inače oba sistema mogu da budu na bilo kojoj particiji bez obzira na redosled njihove instalacije uz ograničenje da particije (koliko je meni poznato) moraju zbog 98-ice biti u FAT32, a podešavanja tipa koji će se sistem podići i koliko vremena ćeš imati za izbor je lakše podesiti u XP. (Ako se snalaziš možeš i ručno da podesiš boot.ini ...)
 
Da se prvo zapitamo zasto XP i 98 na istom racunaru!
Ne vidim ni jedan razlog da neko pored XP-a ima 98-icu, jer price o tome da igrice ne rade pod XP su smesne. Cak, XP ima opciju da prilikom pokretanja programa izaberete kompatibilnost sa nekim od starijih Windows operativnih sistema. Ali, naravno, izbor je tvoj!
Pre svega moras da znas da Windows (za razliku od Linux-a) ne moze da se boot-uje sa logical particije, ali ako imas samo dve particije verovatno nemas ovaj problem! Najbolji nacin za instalaciju je da se prvo instalira 98, a zatim XP i da se onda podesi NT-ov boot manager da omoguci izbor OS-a!
Moras da pazis i na cinjenicu da stariji hard diskovi podrzavaju boot-ovanje samo sa odredjenog broja sektora na pocetku hard diska, tako da pre instalacije moras da proveris da li disk podrzava LBA!
Prica oko C i D particije je relativna!
Strogo pazi na cinjenicu da ce W98 uvek zvati C particiju na kojoj je instaliran, bez obzira kako tu particiju vidis pod XP!!! Sto se FAT32 i NTFS-a tice, ako ne koristis XP u mrezne svrhe ili nemas vise user-a mozes slobodno da instaliras XP na FAT particiji.
Savet: probaj da instaliras Linux!
 
neko je ovde nesto pobrkao ali nema veze

ja imam i win98 i winxp i oba su mi na logickim particijama d i f

samo je za win98 bitno da na c budu 4 fajla (command.com - od te verzije 98ice, msdos.sys, config.sys i autoexec.bat) koji upucuju na njega na logickoj particiji pa tako mozes da imas dve 98ice na kompu i da prelazis iz jedne u drugu npr.

ja koristim red hat i tu kolko mi je poznato moras imati bar dve primarne particije swap i boot ili swap i sve ostalo zajedno) a ostatak operativnog sistema i podatke mozes da drzis na logickoj particiji.

Dok kod windowsa ceo operativni sistem moze biti instaliran na logickoj particiji ako samo na prvoj primarnoj c-u postoje fajlovi koji ukazuju gde je windows ovo vazi i za winxp samo su fajlovi drugi a ne ona 4.

Na drugoj strani nije mi poznat koji to linux moze da radi bez primarne particije

Inace moguce su obe varijante prvo winxp pa 98 ili prvo 98 pa xp ova druga je bolja ali nema veze kod prve samo moras da sklonis par fajlova i da ih posle vratis ali potrazi detalje na netu imas bar 50 sajtova o tome.
 

Back
Top