Milorad Pavić

MiEnA:
... i tisinu nemu...
ti si bio Svugde...
u mom Svemu....

Nisam mogla, poneli su me moji omiljeni i toliko puta ponavljani stihovi...

"...Brojao sam ljude s krsta...
...Pravila i izuzetke...
...Posvud promasena vrsta...
...Samo retki nadju retke..."
...slazem se u potpunosti...divna je...
 
Pavić je inteligentan čovek i veoma dobro upoznat sa tematikom o kojoj piše, kao prvo.
Svojim delima hoće da natera čitaoca da misli, na njemu svojstven način.
Ali je i "težak", nije za svakog.Posebno Rečnik.
Puno je ljudi koji ga hvale, bio je u trendu jedno vreme, a ne razumeju ga.
Toliko za sad.
Dobra tema.
Pozdrav.
 
Po meni Pavic je vrh pisac jer njegov postmodernizam pleni recitoscu i svetovima u koje nas vodi koji su uvek razliciti, inovativni i zanimljivi kao i teme koje obradjuje u delima.
Ala sam ovo napisao...
 
Knjiga je...divna.
Naravno ne moze se svakome svideti,ali ja sam odusevljena,tera te da razvijas mastu da se zamislis..
Naravno tu je i fantasticna forma u kojoj je knjiga pisana,ali kjniga je,mada neki tako misle,daleko od samo dobro osmisljene zelje za popularnoscu.Pa pogledajte samu cinjenicu da iznosimo ovde misljenja o njoj,da je toliko povrsna,ne bi bila vredna ni pomena ;)
Naravno tu je i Poslednja ljubav u Carigradu :)
 
Stvarno mnogo dobra knjiga.
Najvise mi se sto je visesmislena. Potrebno je malo maste da bi se razumela.


"Jedan od sigurnih puteva u pravu buducnost jer ima i lazne buducnosti je ici u onom pravcu u kom raste tvoj strah."

"Sve sto naucih i zaradih ode na zveket kasike o zube".
 
Moja oooooomiljena knjiga. Pre nje sam procitala nekoliko knjiga od Pavica tako da mi se dopao stil. Prvenstveno stil a tek onda forma. Prvo sam procitala Strasne ljubavne price, kojima me je kupio. Od tada naprosto gutam sve sto je on napisao.
Mnogi ne mogu da ga razumeju, ali on pise u stilu baroka, i glavni cilj barokne knjizevnosti je da sokira.
Fantastican pisac, jos bolja knjiga. A treba imati u vidu da je on Hazarski recnik pisao '84 kada je malo ko imao racunar, i sve je sam uklapao, tako da se dobije jedna celina koja ne gubi od celovitosti i zaokruzenosti na ma koji nacin se citala....
 
Hm... sada cu verovatno navuci bes, mozda i opravdan, vecine forumasa na ovom topicu ali... sta je tu je, sloboda govora i bla bla...
Prvi put sam procitala HR sa 15-16 godina i odusevila se. Konacno, ona prava, ultimativna, dugo trazena THE Knjiga. Znate osecaj kad neko tacno pogodi sve sto imate da kazete i i jos to kaze na mnogo lepsi nacin nego sto biste vi mogli pa ostaje samo da mislite: zelela ih da sam ja ovo napisala...

E onda sam je procitala po drugi put. Boze moj, kakva glupost. Masta radi, to stoji, ali sve ispod nivoa metafora koje su zanimljive samo na prvo citanje je tako... bledo (a i to je understatement). Izlizane poruke, namerno zapetljana prica da pokrije odsustvo svake sustine... Taaaaako komercijalno stivo da prosto vredja. Cini mi se da sam Pavic, mislim bas na pocetku HRa kaze da je citalac kao konj kome treba dati secera i tako ga mamiti napred. Jedino u tu svrhu on stvara taj izokrenuti svet ali kad se mamac zaobidje i zagrebe ispod povrsine... praznina. Naravno, ima dobrih delova i interesantnih recenica ali...

Ako je za utehu, on i Koeljo su mi u istom rangu, ne treba da kazem da ni njega ne cenim, s tim sto je Koeljo jednostavniji i dobronamerniji (ako smem tako da kazem) ali Pavicev svet je bogatiji.

Eto, pa se sad ljutite...
 
Što da se neko ljuti?
Svi smo mi kao čitaoci određeni svojim individualnim čitalačkim iskustvom, njegovim kvanititetom i kvalitetom, raznovrsnošću i redosledom. I tu postoji milion kombinacija.
Ja sam u Pavića svojevremeno uronila. Prvo, pa HR. Pogubila sam se, "šta je sad ovo!?" :lol: A bila sam već izgrađeni čitač, sa nekom ozbiljnom referenc-listom ;) Mislim da sam se tako osećala kad sam kao klinka prvi put čitala Gospodara prstenova. Wow! Potpuno novi svet, i u pogledu teme i forme i stila.
Baš mi je prijalo. I danas mi prija da se vratim Paviću s' vremena na vreme, iščeprkam neke nove detalje, proverim da li nešto drugačije doživljavam sada neko pre x godina života i čitanja...
 
Da, to je ono što je i mene prvi put zarobilo, forma i stil ali ništa dublje u toj knjizi nisam našla...
Čak mi se posle tog prvog čitanja učinila toliko bespogovorno čarobnom da sam bila ljuta kad sam čula da kritika ispred HR stavlja Derviš i smrt mada ga još nisam ni bila pročitala :) . E..., a onda sam pročitala HR još jednom i Derviša po prvi put...
Šta mislite o toj knjizi? Možda bi bilo bolje da otvorim novu temu ali evo, možemo i ovde, malo poredjenje.
Derviš vs HR? (iako mi je naravno jasno kako su takva poredjenja besmislena )
 
Dugo sam bila fascinirana owom knjigom.
Najbolja Paviceva knjiga i jedna od najbolje napisanih srpskih knjiga.
(A "obozawam" da pricham o njoj sa ljudima koji je nisu razumeli,
smesno i zalosno..)
 
Meni jedna od omiljenijih....tematika je odlicna kao i nacin pripovedanja...i pamtim da sam jedino ja u celom razredu na pismenom iz srpskog pisala o ovoj knjizi jer je ostali nisu ni procitali(kazu da im nije bila zanimljiva:idea:) ili je nisu bas skontali a ja sam bila fascinirana:razz:
 
Jeste dobra knjiga, interesantna forma, sve se tamo slaze, ali smatram da je odlicna zato sto je svojevremeno bila 'sveza', novatorska i dala je pravac drugim piscima (a i samome Pavicu u daljem radu). Sto se tice ostalih njegovih knjiga - hm.. Sve su iste.. Ima nekoliko dobrih prica, ali romani.. Ako mi neko objasni kako da gatam Poslednjom ljubavlju u Carigradu (roman u obliku tarota..) ili kako da resavam ukrstene reci u Predelu slikanom cajem - bicu zahvalna.. A i nesto mi erotizam u njegovim knjigama ne odgovara..
 
Hm... sada cu verovatno navuci bes, mozda i opravdan, vecine forumasa na ovom topicu ali... sta je tu je, sloboda govora i bla bla...
Prvi put sam procitala HR sa 15-16 godina i odusevila se. Konacno, ona prava, ultimativna, dugo trazena THE Knjiga. Znate osecaj kad neko tacno pogodi sve sto imate da kazete i i jos to kaze na mnogo lepsi nacin nego sto biste vi mogli pa ostaje samo da mislite: zelela ih da sam ja ovo napisala...

E onda sam je procitala po drugi put. Boze moj, kakva glupost. Masta radi, to stoji, ali sve ispod nivoa metafora koje su zanimljive samo na prvo citanje je tako... bledo (a i to je understatement). Izlizane poruke, namerno zapetljana prica da pokrije odsustvo svake sustine... Taaaaako komercijalno stivo da prosto vredja. Cini mi se da sam Pavic, mislim bas na pocetku HRa kaze da je citalac kao konj kome treba dati secera i tako ga mamiti napred. Jedino u tu svrhu on stvara taj izokrenuti svet ali kad se mamac zaobidje i zagrebe ispod povrsine... praznina. Naravno, ima dobrih delova i interesantnih recenica ali...

Ako je za utehu, on i Koeljo su mi u istom rangu, ne treba da kazem da ni njega ne cenim, s tim sto je Koeljo jednostavniji i dobronamerniji (ako smem tako da kazem) ali Pavicev svet je bogatiji.

Eto, pa se sad ljutite...

Ja se tako sto posto,potpuno slažem sa svim ovde napisanim. Prosto ne znam šta bih dodala, pogotovo poređenje sa Koeljom...
 

Back
Top