Dermatologija

Ljudi treba mi pomoc. Isao sam kod homeopate na terapiju zbog astme, terapija je ispala totalna propast, nista mi nije pomoglo, ali od pre par meseci na bokovima (od pazuha pa do kukova) su mi se pojavili nekakvi tamni "pecati" ekcem sta li je, nesto tamnije boje od boje moje koze. E sad u nekim kevinim nadrilekarskim novinama je neka homeopatica napisala kako je ekcem znak da je terapija uspesno zavrsena, ali je meni astma ostala, isto kao pre.

Nisam pridavao puno znacaja tom ekcemu, ali sam otisao kod dermatologa, on mi je dao kremu Linola Urea koju sam redovno mazao ali ekcem je ostao. Od pre mesec dana potkolenice me jako svrbe i stalno se cesem, zatim je svrab poceo i na bokovima, na istim mestima gde je i ekcem. Sada ja koza na bokovima, koja je uvek bila glatka, postala blago hrapava (ali se osim onog ekcema ne vidi nista) i cesto osecam da me pece, kao da mi se koza rasteze i puca (nisam se ugojio). Zna li neko o cemu se radi? Cime da mazem bokove i potkolenice?
 
ja sam tek nedavno navrsila 18god..i imam vec 2god blazi oblik psorijaze...vjerojatno naslijedila...:( pa me zanima da li solarij tj kvarcanje utjece na to...i postoje li kakve posljedice???
kod psorijaze se preporucuje suncanje, mozes slobodno da suncas promene na kozi zahvacene psorijazom, cak sta vise, pozeljno je..
solarijum...nece biti skodljivo za psorijazu, ali nije dobro za kozu,kao ni preterano suncanje..
probaj da nadjes neki balans:ok:
 
imam blazi oblik psorijaze bar tako smatraju...ali to mi u obitelji nije nasljedno tj nitko nije imao tek mi sad baka dobila u 65 godinii pitala sam je i rekla je da 100% nije imao nitko.... strah me da mi se ako to uisitnu je ne prosiri po tijelu,imam samo na laktu al nestane, rijetko kad se pojavi dobila sam to prije 2 god a sad imam 18...:( i jos jedno pitanje... dali se smije ici u solarij????
 
imam blazi oblik psorijaze bar tako smatraju...ali to mi u obitelji nije nasljedno tj nitko nije imao tek mi sad baka dobila u 65 godinii pitala sam je i rekla je da 100% nije imao nitko.... strah me da mi se ako to uisitnu je ne prosiri po tijelu,imam samo na laktu al nestane, rijetko kad se pojavi dobila sam to prije 2 god a sad imam 18...:( i jos jedno pitanje... dali se smije ici u solarij????
da,sme
 
Mojoj mami se pre godinu dana pojavila zadebljanja koze na rukama i petama suva i neelasticna koja pucaja i krvari uzasno je boli ne moze ni ruke da pere , da bi se pre par meseci iste promene pojavile i mome tati kod njega su jos izrazenije.Dermatolog koji ih je pregledao kaze da je to neka alergija dao im tablete za alergiju da piju i neku kremu da hidriraju kozu (cudno mi je i jedno i drugo odjednom alergicno i isto se ispoljava), medjutim to njima nista ne pomaze cak je i gore , ali doktorka se drzi svoje dg i ne menja je. Vise ne znam sta da radim , molim nekog za savet ko je imao slicne probleme ili za ime nekog doktora koji bi makar imao ideju o cemu se radi .
 
Pozdrav svima, nisam imala vremena da izlistam sve postove da vidim da slucajno ne ponavljam vec postavljeno pitanje pa se nadam da mi nece biti uzeto za zlo ako je takav slucaj. :)
Imam prilicnih problema (ovo je blago receno!) sa seboroičnim dermatitisom, taj problem imam vec godinama, ali u zadnje vrijeme čini mi se da je došlo do eskalacije. Počela je da mi opada kosa koja mi se inače toliko brzo masti da moram da je perem svaki dan. Lice mi je crveno i masno u predjelu sredine čela, nosa, dio oko nosa i brada. A čini mi se da mi se koža na nosu nekako udebljala, pore su mi proširene, sve u svemu jeza.... Svud sam išla na kraju i kod Prof Karadaglića, dao mi je neku njegovu kremu za seboreju, Belsun Blue šampon za kosu ali stanje se nije popravilo. Inače sva ta masnoća prouzrokovala je Blefaritis (oboljenje očiju) koji mi zadaje dodatne probleme, nekad prosto ne mogu da gledam. Kvalitet života mi je znatno oslabljen.Možda je suvišno da spominjem da sam postala opsjednuta higijenom kože, jastučnicu koristim samo jedno veče i mijenjam je itd. ali ne vidim da mi je bolje. Baš sam očajna ima li neko neki savjet, iskustvo sa SD?
 
Pozdrav svima!
Potrudila sam se da pročitam celu diskusiju „Dermatologija“, ali nisam baš sve postigla, te vas molim da mi ne zamerite ako ponovo pitam nešto što je neko već bio pitao...
Problem moje ćerke, koja ima 19 godina, su akne, a moj problem, osim želje da joj pomognem, je i „novonastala situacija“ u njenoj terapiji...

Naime, da objasnim...Pošto je njena dobra prijateljica, koja je imala isti problem u još većem obimu tokom cele srednje škole uspela da ga reši tako što se obratila dr Filipu Šeru u periodu dok je radio privatno i primenjivala njegovu terapiju, moja ćerka je rešila da ide kod dr Šera i kod nijednog drugog...

U decembru prošle godine, posle čekanja od 3h ujutru (čula je ona da se čeka od 5h, ali „što je sigurno – sigurno!“) po najstrašnijem kijametu – dr Šer je primi. Pitao je samo da li je punoletna...pogleda je, prepiše joj neke dve kremice koje se prave u apoteci „Romanija“ i kaže joj da dođe na kontrolu za oko dva meseca „da sredimo te ožiljke što si napravila kopanjem“...
Njenoj sreći nije bilo kraja, iako je posle par dana terapije bila crvena kao bulka i koža joj se toliko perutala da sam se ja bila ozbiljno zabrinula, jer mi je terapija delovala jako agresivno...
Međutim, lice je počelo da joj se sređuje...Novi problemi su nastajali samo sa onim aknama koje bi ona u neizdržu, i pored stroge doktorove zabrane, ipak čačkala i pred ciklus...

Sada, sredinom marta, ona se zaputi na kontrolu i da „sredi ožiljke“ (ovoga puta od 4h), međutim, sad odjednom, pored neljubaznosti sestre koja tamo radi i koja sa njom nije htela ni da razgovara i užasnog bezobrazluka jednog korpulentnog gospodina, koji isto radi tamo – dr Šer više neće da je primi!!! „Zato što je student, i osigurana je preko roditelja. Da radi i ima vlastito osiguranje – primio bi je“. To što je bila student i prvi put kada ju je primio i što je to niko nije ni pitao, a u knjižici je to lepo pisalo i tada kao i što piše i sada, već samo da li je punoletna – nema veze!

Ne možete ni zamisliti tih suza, tog očajanja i tog razočarenja, pošto joj je doktor bio „obećao“ da će joj srediti ožiljke i sad...ništa!
Dva dana nije ustajala iz kreveta...rešena da nikad više ne izađe iz kuće, a o odlasku kod nekog drugog doktora da i ne govorimo!

Ja sam krenula da tražim rešenje, ustanovila da se do dr Šera nikako ne može doći, pošto ne radi više privatno (iako su mi u Klinici rekli, da on, koji ni prvi put nije trebalo da je primi (zato što nema 26 godina?), kada je već započeo terapiju treba i da je završi – on ni da čuje... Izvinio se, njegova greška, doviđenja, prijatno) i počela da se raspitujem za nekog drugog dobrog dermatologa...
Inače, iskreno, do dan danas nisam shvatila kakvo je to pravilo i čije da ako je neko student ne može da se leči na odeljenju gde radi dr Šer i dr Mikulić, več samo na onom za decu i omladinu, a ako neko ima 18 godina i radi – onda može?

Nego, da ne davim više... Pošto se posle dva dana pridigla iz kreveta, moja ćerka je odlučila da zamoli prijateljicu, onu koja se lečila kod Šera, da joj podigne na svoj recept kremu koju je dr njoj prepisao za ožiljke i da je proba... Priznajem da se nije baš olako odlučila za ovu varijantu, plašila se da joj krema ne naškodi, ali se ipak na kraju odlučila za to...Ja sam joj rekla šta mislim o toj ideji, ali nije vredelo.

Krema je stigla i, za razliku od prethodnih pravljenih u apoteci po nečitljivom receptu – na ovoj piše Adapalen gel 0,1%, što će reći da je u pitanju Adaferin, iliti Differin, gel... (to sam shvatila čitajući vašu diskusiju)
Ona je maže nepunih sedam dana i vidi poboljšanja, ali ja moram da pitam doktora koji vam svima ovde pomaže da li to što je preduzela na svoju ruku može nekako da joj naškodi?
Pre dva dana se konačno delimično urazumila i pristala da za neke dve nedelje ode do drugog dermatologa i nastavi ozbiljno da se leči, ali do tada hoće da koristi ovu kremu, a na meni je sada da pronađemo tog nekog drugog...i da je nekako odvučem na pregled što pre...
Raspitujući se po gradu i čitajući sve i svašta po net-u, odlučila sam da je svakako neću voditi kod nekog „starog i iskusnog“, a pri tom „neljubaznog, nemuštog i ćudljivog“, pošto me takvo ponašanje, pogotovo u privatnoj praksi strašno nervira, a i ona je jako osetljiva i ne bi joj trebalo još jedno razočarenje tog tipa...

Izvinite što sam napisala ceo roman, ali htela sam da ispričam „istoriju slučaja“, u nadi da ćete mi odgovoriti da li Adapelen može da bude i štetan i da mi nećete držati predavanja tipa „što se sama leči, što ne ide kod dermatologa?“... Išla je i nije se baš lepo provela i ići će ponovo...i sama je na kraju shvatila da je to jedino rešenje, ali nema nameru da prestane da koristi ovu kremu do tada...

Unapred hvala!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Dobro, izgleda da ja ovde pricam sama sa sobom...

Samo da vas obavestim - odlucila sam da odvedem cerku kod dr Miodraga Lazovica... Dobila sam nekoliko ozbiljnih preporuka za njega. Ako se neko od vas lecio kod njega volela bih da cujem vasa iskustva, naravno ako neko ovo uopste i cita...

Pozdrav svima i uzivajte u prolecu... Nadam se da je to razlog sto je diskusija zamrla, a da nisam ja neki "forumbrejker"...
 
Pa zar niko da mi odgovori na pitanje vezano za Adapelen i da mi preporuci nekog dobrog dermatologa? Hedonisto? Ili vas je sve lepo vreme izmamilo napolje pa ste zaboravili na forum...?
Jos jednom, moooolim vas!

Sve redje i redje sam na forumu, pogotovo ovde, iz mnogobrojnih razloga..
Dobro, izgleda da ja ovde pricam sama sa sobom...

Samo da vas obavestim - odlucila sam da odvedem cerku kod dr Miodraga Lazovica... Dobila sam nekoliko ozbiljnih preporuka za njega. Ako se neko od vas lecio kod njega volela bih da cujem vasa iskustva, naravno ako neko ovo uopste i cita...

Pozdrav svima i uzivajte u prolecu... Nadam se da je to razlog sto je diskusija zamrla, a da nisam ja neki "forumbrejker"...

Odabrali ste sjajnog lekara, bice sve ok, pozdrav
 
mene interesuje koliko dugo u kontinuitetu sme da se koristi butavate,i koji su nezheljeni efekti?hvala unapred!
Ради се о веома јаком кортикостероиду који, без обзира на дозу или површину апликације не треба користити дуже од две недеље.
А што се тиче нежељених ефеката њих има толико да их је тешко и набројати.:)

Хипергликемија, алергијски дерматитис, глауком, атрофија коже, фоликулитис, остеопороза, итд, итд...
 
Ради се о веома јаком кортикостероиду који, без обзира на дозу или површину апликације не треба користити дуже од две недеље.
А што се тиче нежељених ефеката њих има толико да их је тешко и набројати.:)

Хипергликемија, алергијски дерматитис, глауком, атрофија коже, фоликулитис, остеопороза, итд, итд...
ne slazem se..ne moze od kreme da se dobije hiperglikemija, glaukom, osteoporoza..moze atrofija koze, hipertrihoza, infekcije...
kod nekih bolesti i stanja Butavate ide po mesec dana, tako da nisam pitao tek tako koja je dijagnoza i mesto mazanja.
 
Ради се о веома јаком кортикостероиду који, без обзира на дозу или површину апликације не треба користити дуже од две недеље.
А што се тиче нежељених ефеката њих има толико да их је тешко и набројати.:)

Хипергликемија, алергијски дерматитис, глауком, атрофија коже, фоликулитис, остеопороза, итд, итд...

hvala Sale...iako ne razumem shta znachi ovo shto si naveo...koliko onda treba da pauziram izmedju dva korishcenja?
 
Ради се о веома јаком кортикостероиду који, без обзира на дозу или површину апликације не треба користити дуже од две недеље.
А што се тиче нежељених ефеката њих има толико да их је тешко и набројати.:)

Хипергликемија, алергијски дерматитис, глауком, атрофија коже, фоликулитис, остеопороза, итд, итд...

Hiperglikemiju izazivaju kortikosteroidi koji se uzimaju per os,ne kortikosteroidi za lokalnu primenu.
 

Back
Top