Dermatologija

oboleli:
Molim vas ako neko slucajno zna kako i na koji nacin vitiligo moze da se izleci neka javi! Molim vas! Cuo sam da je to kozno oboljenje maltene neizlecivo,ali vi ste mi zadnja nada!

Ja nemam vitiligo,ali ima ga moja sestra od tetke.To traje nekih 8-9 mjeseci.Bogu hvala sa sirenjem je prestao,ali nije se uklonio.Posjetili smo masu sajtova,jedan od njih je-mislim herbateka,gdje se preporucuje mazanje kantarionovim uljem,pijenje kantarionovog caja i uzimanje nekih vitamina,ne znam tacno kojih,pa necu pisat.
Isto tako smo culi da se jedan covjek u Herceg Novom od vitiliga izlijecio cajem od hajducke trave.
A prije nekoliko min sam bila na google i nasla dva sajta na engleskom jeziku.
Jedno rjesenje je anti vitiligo biljno ulje,a drugo tablete recouleur-mislim da sam dobro napisala.
Mozes poci i kod Karadglica u BG-nece skodit.
Pozdrav:)
 
GROF79:
Moja majka je operisala mladez na nozi pre 8 meseci, jer ga je bila povredila pre toga, ali se posle te operacije pojavila pored jedna kvrzica, koju je takodje operisala nakon mesec dana.Posle dva meseca se ponovo pojavljuje mala kvrzica, koju ciste pod lokalnom anestezijom, vise se nista ne pojavljuje, ali su joj odredili terapiju u bolnici, odnosno nekoliko terapija sa prekidima, prvu je prosla i sada je kuci a za 15 dana ide na drugu.
Posle uradjenog ultra zvuka, mom ocu su rekli da nisu dobri rezultati, i da se siri... u pitanju je maligni...
DA li neko od Vas doktora moze da mi odgovori na nekoliko pitanja na osnovu ovih informacija?
kolike su sanse da se maligni leci, i koliko dugo se zivi sa njim?
i koliko pomaze terapija, odnosno da li ima svrhu da ga zaustavlja ili samo da jaca imunitet?
Molim par reci o terapiji i lecenju, unapred HVALA!




EVO SALJEM DETALJNE REZULTATE:

Melanom cutis crurus dex metastaticum subcute et lgl parailiacalis dex....c43

Bolest dotira od jula 2006 godine kada je ostranjen melanom koze desne podkolenice.Septembra iste godine uradjena disekcija desnog ingvihuma (2 od 4 lgl bile su meta promene)i ekstripacija lehtikularnih promena sa koze desne podkolenice.Zbog razvoja multipnih podkoznih depozita u femoralnoj i inguinalnoj regiji desno kao i suspektnih depozita u jetri doneta odluka o prImeni HT.
Pri prijemu bez tegoba.Objektivno ki 90%oziljak od operacije .Primarnog melanoma na spljnoj strani desne podkolenice uredan kao i visestruki oziljci od operacija lentikularnih promena na oziljku disekcije desnog ingvihuma 2 lok.rec 3*4cm, a nize od toga jos jedna podkozna meta 1,5*1,5cm. Desna noga diskretno otecena. Ostali nalaz po sistemima uredan. RTG pluca bez ubedljivih znakova za sek. depozite a uz abdomena i male karlice registruje cisticne promene. U jetri uz parailijacnu limfadehopatiju desno 31*24 i 28*18mm.
Shodno navedenom sproveden je ciklus sistemske hemioterapije. Po semi mono DTIC sa dobrom subjektivnom i neposrednom hematoloskom tolerancijom.
Terapija kod kuce po potrebi simptomatska.

Ja sve ovo napisa stim sto mozda nisam bas svako slovo napisao, ali nadam se da Vi kao strucnjak mozete da se snadjete...
HVALA UNAPRED!!
 
Rezultati su bas onakvi kako je hirurg rekao - nisu dobri, doslo je do metastaziranja melanoma. Prognoze je nezahvalno davati i kod pacijenata koje mozemo da vidimo a kamoli kod onih koje ni ne poznajemo: jedino njen onkolog moze da vam da neko preciznije misljenje. Melanm koze sa metastazama se ne leci na zalost, hemioterapije su usmerene na usporavanje sirenja bolesti. Za sve drugo morate pitati onkologa koji vodi pacijentkinju. Zaista mi je zao sto nemam bolje vesti.....
 
Evo i ja svoje iskustvo da ispricham, imala sam dva mladeza na ledjima, oba iznad povrshine koze, jedan dva cm u prechniku, a drugi 1 cm (al dosta ispupchen). Preko jednog mi je ishla bretela grudnjaka, a drugi sam isto chesto kachila, a i dosta odece nisam nosila jer sam se plashila da budu mnogo izlozeni (npr majce sa golim ledjima itd) Skidala sam ih hirurshkim putem u privatnoj ordinaciji, chini mi se da je ukupno bilo 70 evra, ne secam se tachno... Sama operacija nije nishta bolela, samo je anestezija malo neprijatna, ishla sam josh 2 puta na previjanje i posle 10ak dana su mi skinuli konce. Ostala su mi 2 oziljka, al meni je rana bila dosta duboka&velika, a i nisam dovoljno dugo mazala kremu za oziljke (contratubex).

Planiram da skidam josh jedan mladez koji je na rubu gaca, i isto ga chesto kachim, al to ostavljam za posle leta, kad upishem fax.
 
WithdrawnWater:
Rezultati su bas onakvi kako je hirurg rekao - nisu dobri, doslo je do metastaziranja melanoma. Prognoze je nezahvalno davati i kod pacijenata koje mozemo da vidimo a kamoli kod onih koje ni ne poznajemo: jedino njen onkolog moze da vam da neko preciznije misljenje. Melanm koze sa metastazama se ne leci na zalost, hemioterapije su usmerene na usporavanje sirenja bolesti. Za sve drugo morate pitati onkologa koji vodi pacijentkinju. Zaista mi je zao sto nemam bolje vesti.....

Uhhh, da i doktor je rekao da takvi pacijenti zive svega par meseci, a i ona se javila doktoru dosta kasnije posle povrede, ali ipak ostaje da verujem u cuda i da se psihicki dosta spremim na istinu.
Vama W.W.-hvala puno na iskrenom odgovoru i preciznom objasnjenju, rekli ste mi nesto sto sam malte ne znao ali nisam hteo da verujem u to, svaka cast na profesionalnosti, inspirisan Vasim odgovorima (citao sam Vase teme o stresu i dr.) postavio sam temu na jednom od podforuma, iz oblasti kojom se ja bavim, da bi mogao ljudima da pomazem u nekim njima nepoznatim oblastima.
A sto se tice moje majke, ostaje da verujem i u one male procente da ce sve biti u redu, iako su rezultati vise nego precizni, ja sam ipak mislio da nesto najgore sto moze da bude je da joj ostrane nogu ili operacija jetre, jer sam cuo da se ona regenerise cak i kada joj ostrane 2/3.
A mom jednom stricu su doktori prognozirali pre 15 god. smrt, i njegovi ga izvedu iz bolnice i ocekivali najgore, a on poceo da pije, pusi i jos uvek je ziv i ima 74 god.
A moj otac 2002, operisao debelo crevo, i on je govorio tada da nece dugo jos izdrzati(doduse tada doktori nisu rekli nista lose), a on je fala Bogu jos ziv, tako da nekada i medicina omane u procenama.
Da ne zaboravim jos da pitam nesto, moja majka je cula od pacijenata u bolnici, da su neki pacijenti koristili krv od kornjace i pili par puta i da im je pomoglo(jer krv povecava crvena krvna zrnca). A znam kada sam bio u vojsci da je jedan moj drug pio istu, jer kao navodno u njegovom selu je koriste kao lek, jer leci mnogo sta...DA LI ZNATE I DA LI STE CULI NESTO O TOME?
WW- JOS JEDNOM VELIKI POZDRAV!!!!
 
To za krv od kornjace je glupost. Uopste ne pomaze. Kod melanoma je samo lokalna incizija najveca pomoc. Retko reaguje na hemio i radio terapiju ali postoje slucajevi u kojima veoma dobro odreaguje. IL-2 pokazuje neke obecavajuce rezultate kod melanoma. Ali uvek postoji mogucnost i da su patohistolozi zeznuli, nije retka stvar.
 
Jeste retka stvar, koki, ne govori gluposti molim te. Zena ima melanom, po celoj slici i nalazu stvar je jasna, pored toga ima i meta...nemoj mu davati laznu nadu u grese lekara.

GROF: zao mi je sto nemam bolje vesti, sto se krvi od kornjace tice (?!) ne znam ni sta bih prokomentarisala na to.....
Da li je majka radila skener ili magnet, da li se zna gde su metastaze? Jetra se moze odstraniti u velikom delu, problem sa melanom om je sto se brzo i lako rasejava i metastazira u razlicite organe. Jedino sto mozete da cinite to je da joj podizete imunitet kolko god je moguce svim sto postoji na trzistu, i da joj tako olaksate da se bori sa traumom, stresom i zracenjem. Drugo na zalost tesko da moze da se pomogne, ali kao sto kazete - dok je covek ziv treba da se bori. Puno pozdrava i srecno.
 
22. mart 2007.

Naucnici su otkrili gen koji je odgovoran za autoimune bolesti medju kojima je i vitiligo. Nalazi se u 17. hromozomu i zove se NALP1 (gen koji kontrolise deo imunog sistema i sluzi da upozori telo na virusne i bakterijske infekcije). Nadaju se da ce ovo otkrice otvoriti nove puteve u lecenju mnogih autoimunih bolesti u buducnosti. Kazu da je najvaznije to sto su nasli gde je bio "problem" i to sto su o tom genu znali po nesto i ranije, a da sada ostaju da o njemu otkriju jos. "Kada bi uspeli da ga nekako izkljucimo, telo bi samo sebi povratilo boju koju je izgubilo zbog vitiligo gena" - kaze jedan od naucnika.

The discovery was the result of collaboration between St. George University of London, the University of Colorado at Denver and Health Sciences Center (UCDHSC), and the Barbara Davis Center for Childhood Disorders.
 
dr.koki:
To za krv od kornjace je glupost. Uopste ne pomaze. Kod melanoma je samo lokalna incizija najveca pomoc. Retko reaguje na hemio i radio terapiju ali postoje slucajevi u kojima veoma dobro odreaguje. IL-2 pokazuje neke obecavajuce rezultate kod melanoma. Ali uvek postoji mogucnost i da su patohistolozi zeznuli, nije retka stvar.

1.lokalna incizija- sta je to,( da li je to ostranjivanje dela tela)
2.sta retko reaguje na hemoterapiju- da li mislite na melanom, koliko znam terapija ima svrhu da ga uspori ili koliko toliko zaustavi?
3. IL-2 - sta je to- da li je to bolja neka vrsta terapije, i da li znate neku drugu terapiju koja je dobra?
4.nazalost, mislim da je stvarno retkost da zeznu doktori u prognozi, ali opet poznajem lizno lijude kojima su doktori prognozirali smrt, a procita i na forumu da postoje takvi, sa takvim prognozama, koji su jos zivi. Tako da se nadam i u ovom slucaju, uz pomoc vitamina, i svih tih terapija, uspeti da produzi svoj zivot.
HVALA, sto ste se ukljucili u ovu pricu, i svaki Vas savet je dobrodosao!!!
 
WithdrawnWater:
Jeste retka stvar, koki, ne govori gluposti molim te. Zena ima melanom, po celoj slici i nalazu stvar je jasna, pored toga ima i meta...nemoj mu davati laznu nadu u grese lekara.

GROF: zao mi je sto nemam bolje vesti, sto se krvi od kornjace tice (?!) ne znam ni sta bih prokomentarisala na to.....
Da li je majka radila skener ili magnet, da li se zna gde su metastaze? Jetra se moze odstraniti u velikom delu, problem sa melanom om je sto se brzo i lako rasejava i metastazira u razlicite organe. Jedino sto mozete da cinite to je da joj podizete imunitet kolko god je moguce svim sto postoji na trzistu, i da joj tako olaksate da se bori sa traumom, stresom i zracenjem. Drugo na zalost tesko da moze da se pomogne, ali kao sto kazete - dok je covek ziv treba da se bori. Puno pozdrava i srecno.

skener i magnet nije, (da li su oni precizniji i pouzdaniji u odnosu na ultrazvuk)ja se iskreno, ne razumem puno u medicinu, i smatrao sam da sve to oko mladeza nije toliko opasno dok nije doslo do terapija i tog ultrazvuka. Smatrao sam da ce sve biti u redu, jer mi je otac imao tesku operaciju 2002, posle cega je sve ok, doduse vodi racuna o vitaminima i pije neke cajeve za prostatu.
U nalazu se spominje jetra i karlica, a i doktorka je rekla da ima nesto na jetri, ali ja ne znam da li su to metastaze....AKO MOZETE PROCITAJTE IZNAD STO SAM NAPISAO, PA MI RECITE DA LI SE TU SPOMINJU METASTAZE?
Ovih dana sam dosta toga cuo i o jetri, i o njenoj regeneraciji, i o melanomu, i o tome da ljudi sa melanomom zive i po nekoliko godina uz dobru ishranu(unosenje dosta vitamina), i sto je bitno da su psihicki jaki(sto je slucaj i sa mojom majkom), a kazu i da terapije malo uspore sirenje melanoma(ona je primila tek prvu, a ima jos par, tako da ce raditi jos nalaza koji ce pokazati kako se krece).
1.Jos da pitam, posto sam cuo da nekim pacijentima posle terapija rade zracenje, da li je zracenje jaci deo terapije?
 
GROF: lokalna incizija znaci da se promena lokalno hiruski odstranjuje, uzimaju se lekovi i radi se zracenje. Dakle, sve te tri metode imaju za zadatak da uspore melanom. Iz nalaza se vidi da metastaze postoje. MAgnetna rezonanca mogla bi dati daleko precizniji nalaz da li i u kojim delovima tela ili u kojim organima postoje metastaze. Bilo bi dobro da razgovarate sa njenim onkologom otvoreno i da trazite odgovore na sva pitanja koja vas zanimaju, tu cete dobiti mnogo precizniju i jasniju sliku sta vam je i kako ciniti nego sto mi ovde mozemo da je damo iz ovo malo podataka.
 
DA, svakako cu odmah posle praznika pricati sa njenim doktorom.A Vama hvala na konkretnim odgovorima i izvinite ako sam malo bio dosadan sa gomilom pitanja, ali razumite da me je sve to interesovalo.
 
Pozdrav svima,

Vitiligo mi se pojavio pre oko 8 godina u podrucju obrva i donje usne, do sada mi je oko 40 % koze prekriveno belim flekama. Koristila sam Vitix kremu po preporuci dermatologa ali posle krace upotrebe sam prestala, zatim sam cula za izvesnog gosp. Georgija Rangelova i narucila melem i caj, koristila sam ga oko 2 meseca i nikakvih rezultata nije bilo pa sam odustala. U oktobru prosle godine sam dobila kremu Novitil, juce sam je privi pit nanela na lice. Novitil je do sada jedini proizvod koji po meni obecava i koji mi daje kakvu-takvu nadu u oporavak.Jedino me zanima da li moze da se koristi u trudnoci, na oficijalnom sajtu nisam naisla na zabranu.
Prosle godine sam kontaktirala E-ducan firmu iz Beograda koja obezbedjuje transpot iz celog sveta, oko 130.00 $. Pogledajte kako su obracunali troskove transporta, pa ako je neko zainteresovan.... :D

- Novitil 79.95$
- Provizija 20% 15.99$
- Transport do NY 0.00$
- Transport do EV 5.00$
- Manipulativni troskovi 8.50$

Kada poruceni proizvod stigne na Vasu adresu imate dodatne troskove:

-carine 3% 2.40$
-PDV 18% 14.82$ -2470.00 din

u koje je uracunato:
*carinska taksa
*aerodromska lezarina
*otkup tovarnog lista
*spediterski troskovi transporta.
 
Poslednjih par godina javlja mi se alergija od sunca i to svake godine sve više i više. Prvo po dekolteu a kasnije i po leđima, rukama, nogama. Preventivno sam pila Beta-bronz i kalcijum šumeće tablete ali ništa mi ne pomaže. Obožavam more i sunce i sada sam očajna što po ceo dan moram da se skrivam u sobi od sunca umesto da se izležavam na plaži. Zanima me da li postoji neko rešenje za moj problem, osim onog "nemoj na sunce između 10-17"?
 
Pa i ne treba da budes na suncu izmedju 11 i 16h, sve i da si najzdravija na svetu i nemas alergiju! Resenja nema nego da trpis alergiju ako ides na sunce, ili da ne ides na sunce. Moj ti je savet da nadjes neko decije mleko za suncanje SF 50 (Chicco su odlicna!), uz to da kupis neki antihistaminik (na forumu ne pominjemo lekove, ali svakako ce ti vec tvoj lekar preporuciti neki), da se mazes sto cesce i obavezno po izlasku i ulasku u more, i naravno da ni slucajno ne budes na direktnom suncu izmedju 11 i 16h. N zbog alergije vec zbog istinske mogucnosti da izgoris, goris, i tako unistavas svoju kozu. Koz aje organ koji 'pamti', dakle kad vise puta gori, izgoreva, dobija alegiju, biva ostecena stetnim zracenjima - akumulira negativne uticaje i mogucnost dobijanja karcinoma koze postaje sve veca.
 
Ja imam isti problem. Treba se pripremati za izlazak na sunce pa tako poceti sa sumecim tabletama kalcijuma desetak dana pre izlaganja suncu. Tako je meni rekla doktorka. A kad mi vec izadje alergija onda uvece pred spavanje mazem sinoderm i posle nekoliko dana se povuce. Ali inace jeste najbolji lek ne izlaziti na sunce :)
 
Ocito ova pravila gore vaze za vas koji mozete da birate hocete li bti od 11 h do 16h u hladu, ali sta da radimo mi cija je priroda posla takva da jednostavno moramo biti na suncu od 7 do 17. Ajd vec kad moram, sta preporucujete: jedno vreme sam nosio kackete ali me nerviraju jer koza ne moze da dise, posle sam uocio da su oni slamasti sesiri prva liga. Em su siri, em su laganiji. Da li neke kreme preporucujete i koju tekucinu je najbolje piti. Nekad volim da zveknem pivo, ali pivo me strasno uspava. Cuo sam da se leti treba piti hladni cajevi i sokovi koji su gorci (bez secera). Inace ja kafu ne pijem, ali kada su velike vrucine posle podne popijem duplu i odmah dobijem neku energiju i snagu za rad.
 

Back
Top