Svekrve...neicrpna tema

Tako vas razumem. Sa mojom je bilo sve ok, odnosno nismo se nesto ni vidjale ni slusale, dok se nije rodio sin-unuk. Od tada je pakao. Trenutno mi je i brak u krizi, nadam se trenutnoj, upravo zbog nje. "Sitna" provociranja, da ne kazem podjebavanja, mesanja oko odgoja - ona sve najbolje zna,.....Inace, isto prljava je do zla boga, neobrazovana, zlonamerna ....Da ne davim vise, ali sve cesce se pitam i nalazim koliko sam se zajebala sto sam se uopste udala za doticnog sina jedinca koji sedi na dve stolice. :?:
 
U pravu ste,dobra je tema za forum.Moja svekrva je od onih što ceo život glume mučenicu, uživljavajući se u ulogu žrtve.Na sreću, moj muž i ja ne živimo sa njom,ali je u našem životu konstantno mentalno prisutna.Kako li će tek biti kad budemo imali decu?!Naime, mi još uvek nismo formalno venčani, ali živimo zajedno.On je njen sin jedinac, njeno dete od 40 godina.Kod njega mi strašno smeta što svaka naša akcija, svaki naš plan moraju biti NJOJ saopšteni.Često osećam da nemam energije da se nosim sa tim i osećam životinjski bes prema toj ženi.Možda preterujem? Moji roditelji inače nisu živi,nemam ni bliže rodbine i razdire me osećaj što moram toliko da cinculiram, da mislim šta govorim i da se smeškam da je ne bih slučajno uvredila, dok moj partner praktično nema nikakvih obaveza tog tipa prema ikome s moje strane.Sve je kao "fino i uglađeno" između nas dve,dok se vodi latentni rat.Kako smanjiti značaj i mentalno-fizičku prisutnost svekrve u životu mladih žena, a pritom očuvati mentalno zdravlje? Kako uticati na svoje muškarce i njihove GOSPOĐE MAME ?
 
Kako smanjiti značaj i mentalno-fizičku prisutnost svekrve u životu mladih žena, a pritom očuvati mentalno zdravlje? Kako uticati na svoje muškarce i njihove GOSPOĐE MAME ?

Zaista prava pitanja, još kada bi znale odgovore. Trenutno pokušavam da je apstrahujem, nju i njene komentare, kao da se uzdignem iznad situacije, da budem tolerantnija, ali pucam, postala sam jako nervozna i ne vidim izduvni ventil. Sada je sa nama, bice par nedelja kod nas, uzelela se navodno unuka. A zapravo "pobegla" od muza, svoje svekrve (babac ima 85 god) i kod nas izigrava damu (a zena je sa sela bez dana radnog staza), bistri politiku i tuđe živote. Više pospremam za njom nego za malim, njene dlake svuda po stanu, nikako da joj objasnim da ruke treba sapunom da pere, narocito dolaskom u kucu, jer tim istim rukama dira M-a....
Ne znam da li otvoreno da joj kažem neke stvari, mada nije nimalo glupa, sve ona zna i "vidi" ali tera po svome. Ona je zaboga isto paćenica koja je teško odgojila jedno dete, odškolovala ga,..njene reči. Da li zaista da otvoreno razgovaram i postavimo neke stvari na svoja mesta, kao što bi učinila sa svakom normalnom osobom? Ili... mada ne vidim ili, jer razgovarala sa o svemu tome s MM-om, on sedi i dalje na dve stolice i ja ispadam smešna.
 
Stvari se mnogo pogorsaju kada na svet dodje unuce, da ne kazem unuk-naslednik. Kod mene je i problem sto sam ja i moja porodica mnogo durgacijeg mentaliteta od muzevljeve porodice i odgajamo decu na malo civilizovaniji nacin nego onaj na koji su oni navikli. Srecom, pa mi ona ne cuva dete, inace bih poludela-puna je nekih bapskih prica i sujeverja sto me uzasno nervira.U svakom slucaju, zivot ebz njih bi bio mnogo laksi,no ja imam srecu da moj muz nije toliko vezan za nju i ne slusa je slepo.
 
Mislim da vam tu svekrve nisu ama bas nista krive.
Ajooooj sad ce se osuti paljba po menei znam ali dajte prvo da vam objasnim sta sam time mislila;
Svekrva a i svako od nas u bilo kojoj situaciji ce ici do te mere do koje mu se dozvoljava.Sto znaci da krivicu za njeno ponasanje prema vama a i uopste potrazite kod vaseg dragog muza, maminog sincica.Ipak je ona njemu majka i ON treba da joj objasni neke stvari,tj.da je postavi na njeno pravo mesto, a to je mesto bake,njegove a ne vase majke i eventualnog gosta kod vas ako ne zivite zajedno.Medjutim ako se vas muz pravi da sve to ne vidi i ako mu uloga maminog sina odgovara onda nemozete okrivljavati nju nego njega.Znate onu:Koliko popustis dizgine toliko i konj juri.
Zato razgovor sa muzem, pa neka dizgine skrati.
Shvatite ipak su one samo malo vise uplasene majke cijeg je sina otela tamo neka....Onda sin treba da stupi na scenu i razdvoji ljubav prema majci i prema zeni i objasni joj ko je ta tamo neka i sve sto ide uz to.
Srecn
 
U pravu je yyyy kad kaže da od nas snajki zavisi koliko ćemo dopustiti,zategnuti i popustiti.Međutim, moj problem je što sam sentimentalna pa je dovoljno da me svojim tugaljivim glasićem i plačljivim pogledom obrlati i okrene situaciju u svoju korist.Istina je da su njen muž i ona stari i bolesni i da im je ponekad potrebna naša pomoć.Ne bežim od toga da im se pomogne i popriča sa njima kada bi to bilo u razumnoj meri i kada se ja nakon toga ne bih osećala isceđenom kao limun.Svekrva je opsednuta sobom i svojim "promašenim" životom iako je ceo život bila pod kišobranom svoga muža koji je uvek dobro zarađivao, sa kojim živi u stančugi od 80 kvadrata u centru grada i sa kojim je sada materijalno obezbeđena bolje nego 90% mladih bračnih parova u SCG.Naravno,ništa strašno nije što joj sin sa fakultetom rinta kod nekog privatnika-skota za mizeriju od plate i što joj snaja takođe sa fakultetom ne može da nađe posao.Ne, ona se uvek žrtvovala za druge,živela za druge na sebe nikada nije mislila, svima je htela da ugodi..."Ja ovo, Ja ono, Meni, o Meni..."Znam, rećiće mnogi "oteraj je u..",međutim, kad ja ispoljim negodovanje zbog prečestog druženja sa matorima, kad hoću više slobodnog vremena i prostora za rešavanje naših problema,naiđem na razumevanje muža, ali i na konstataciju da su matori stari i bolesni i da ih se on ne može odreći.Da ne bih bila nehumana i nečovek, vrćenje u krug se nastavlja, a ja se nerviram i stalno preispitujem sebe...
 
moja je najgora:
Stvari se mnogo pogorsaju kada na svet dodje unuce, da ne kazem unuk-naslednik. Kod mene je i problem sto sam ja i moja porodica mnogo durgacijeg mentaliteta od muzevljeve porodice i odgajamo decu na malo civilizovaniji nacin nego onaj na koji su oni navikli. Srecom, pa mi ona ne cuva dete, inace bih poludela-puna je nekih bapskih prica i sujeverja sto me uzasno nervira.U svakom slucaju, zivot ebz njih bi bio mnogo laksi,no ja imam srecu da moj muz nije toliko vezan za nju i ne slusa je slepo.

Moja je ista. A odakle si kad ste toliko razliciti
 
jos gora:
moja je najgora:
Stvari se mnogo pogorsaju kada na svet dodje unuce, da ne kazem unuk-naslednik. Kod mene je i problem sto sam ja i moja porodica mnogo durgacijeg mentaliteta od muzevljeve porodice i odgajamo decu na malo civilizovaniji nacin nego onaj na koji su oni navikli. Srecom, pa mi ona ne cuva dete, inace bih poludela-puna je nekih bapskih prica i sujeverja sto me uzasno nervira.U svakom slucaju, zivot ebz njih bi bio mnogo laksi,no ja imam srecu da moj muz nije toliko vezan za nju i ne slusa je slepo.

Moja je ista. A odakle si kad ste toliko razliciti

ja sam odrasla u zapadnoj Evropi, a on je Srbijanac. Ali, poenta je sto su sve svekrve donekle iste i ne bih se slozila da smo im mi to dopustili. One se jednostavno promene kad im neko uzme sinove i tada pokusavaju da izvrse pritisak na njih (nekad svesno, nekad nesvesno). Neki sincici popuste, neki ne, ali su im mame uvek vazne i skoro uvek u pravu i definitivno najbolje kuvaju
 
rekla bih samo svoj slucaj.imala sam vezu od 7 godina koju je na kraju upropastila majka mog bivseg decka ,danas ni on ni ja nismo u braku,svako je otisao svojim putem.ta je zena inace zena razvedena i sama a kao dete i sama bila ostavljena te se zaista pitam dok sam ziva zasto
 
Prosto mi je neprijatno sto ne mogu da caskam sa vama na ovu temu,,,,ima tu istine, ali ja mogu da pisem samo o svom primeru...Moja svekrva je zaista divna zena i strasno bih se ogresila kada bih rekla bilo sta suprotno! Vama mogu samo da pozelim srecu u razresavanju sukoba i dovodjenju stvari (tj. muzeva) na svoje mesto. Zaista mislim da se brak ne tice nikoga osim samog para i to treba postaviti na samom pocetku kao zakon!
 
Nije problem uvek u svekrvama.Nekada je i u nama.Naime u nase vreme sukobi su stvar koja se desavaju svakodnevno.Dali zbog nestasice novca ili nekih drugih prtoblema.Mozda su svekrve jedna jako losa opcija ali i snajke imaju svoje nezahvalne strane.Ja imam dva sina i jednu cerku.Znaci dve snajke i jednog zeta.Zat mi je zaista strasan momak.Moja cerka pravi probleme sto se tice njegove mame.Naime zive kod nje.Ima ogromnu kucu.Uzela je dve sobe za sebe.I trudi se daim nesmeta.Moja cerka pravi opet proibleme.Zeli slobodu.Ja joj kazem plati privatno stan i neces imati problema.Sa snajkama nemam problema.
 
pa dobro deco ja sam svekrva i izvinjavam se zbog toga nemam obicaj da se ukljucujem u ragovore i rasprave na forumu vise uzivam samo da citam i budem nemi posmatrac medjutim ovo sto sam procitala ovde stvarno mi je tesko palo,nije sve tako crno pa i vi cete biti jednom necija svkrva i onda cete se suociti sa istim problemima,nebudite tako strogi nesudite drugima dajte sansu da bi je i vama neko kasnije mogao dati
 
Ja imam drugaciji problem, nisam jos udata ali zivim sa deckom kod svojih roditelja ali odvojeno tako da se fakticki i ne vidjamo sa njima. Problem je njegova majka...stalno zivka ako on slucajno kaze da ce doci tada i tada pa se predomisli, jednom je otisla cak tako daleko da je zapretila da ako on ne dodje nazad (zivi u drugom gradu) da ce ona doci kod nas i da ce popricati sa mojom majkom kakav je to nacin da mi zivimo odvojeno i ne postujemo nikog. Ne postujemo? Pobogu, to sto zivimo odvojeno, valjda imamo pravo na svoj zivot. Ne sme da prodje tri dana da je ne pozove jer ona odmah dize frku i paniku. Mene vec ocima ne moze da vidi a okrenula je i njegovog oca protiv mene tako da mu on stalno soli pamet da treba da me ostavi i vrati se nazad. Stalno nam se mesa u zivot...zove telefonom i prvo se svadja sa njima onda kada vidi da to ne pomaze krene histeriju i plac...Neznam vise sta da radim. Prosto mi dodje da raskinem sve iako smo jako srecni..sve dok se ona ne umesa. Zagorcava nam zivot!
 
[color=bSamo ne treba previse dozvoliti.Sa sto manje emocija treba prici fenomenu "svekrva".Svaki komentar prihvatati hladne glave,uljudno odgovoriti na isti,naravno sve to podrazumeva da ne zivite sa istom.U suprotnom,nek vam je Bog u pomoci,pa i da je zlatna
lue][/color]
 
Izgleda da se vecina na ovom forumu odmah ufurala u stereotip svekrva/snaja i ne pokusava da bilo sta promeni. Pokusajte da razumete vase svekrve, to su samo zene koje brinu za svoju decu, mozda na pogresan nacin, ali ipak je samo briga u pitanju. Ja imam dva mala sina, muza i naravno svekrvu. Ona je daleko od savrsene, ali je prosto takva i ja je takvu prihvatam. Nisam ni ja savrsena, verovatno bi i ona imala koji komentar protiv mene. Dakle, ljudi smo, sticajem okolnosti zivot nas je povezao i sad moramo da nadjemo nacin da se slozimo. Malo vise tolerancije, ne dozivljavajte bas svaki komentar kao zlonameran, pokusajte nekad nesto da ne cujete ili da shvatite samo kao salu i tome se nasmejete i, naravno, budite i vi korektne prema njima i sve ce biti u redu.
 
Anonymous:
nigde valjda u svetu nepostoji nesamostalnijeg muskarca nego kod nas u srbiji,podloznost uticaju roditelja emotivna nezrelost jak uticaj majke uzas

Nazalost taj uzas vazi i za zene.Zasto smatrate da su muskarci nesamostalni.Mozda zato sto treba da se odreknemo svojih roditelja i prijatelja.Zarad supruginih.To je bolesno.Ja svoje roditelje volim i postujem i drugacije nemoze biti.Mada i moja supruga se ponasa isto tako.Prema svojim roditeljima.Tako da problema nema.
Ipak primer moga brata je drugaciji dozvolio je supruzi da mu diktira koje ce gace nositi.On je samostqalan verovatno zato sto zena rukovodi njegovim zivotom potpuno.
 
evo moga slucaja:
ja imam majku za koju svi koji je poznaju govore najbolje rijeci.djeca je obozavaju od prvog momenta upoznavanja sa njom sto ima da kaze dosta o njoj i njenom karakteru.prije 1.g. dana sam se udala,ali hvala bogu otisla uz Srbije tako da nisam puno bila upoznata sa svekrvom,ali i ti nekoliko dana je bilo dosta. ona nikog ne slusa i radi samo ono sta hoce.svekar odlican ali jadnik nista ne moze da joj dokaze.moj muz jedinac i to je problem.mi smo ovdje na zapadu malo i ona misli da nam novac pada sa neba.nista ona direktno ne govori posaljite ,nego kuka svaki dan mom muzu,nemam ovo nemam ono.on jadan se samiluje i hoce pomogne.ali svaki put vika sa mnom jer ni ja ovdje nemam nista zasada.ona ima kucu i 2-3 prostora koja iznajmljuje i za uslove u Srbiji ona moze da uziva.ima i bascu,ali ona je GOSPODJA i ne prilici joj da komsije vide da uzgaja povrce,pa joj je oko kuce samo cvijece.i tako krug u krug da je doslo da se ja svaki put kad se od nje cuje pocnem raspravljati sa muzem,dok jedan dan nisam eksplodirala i rekla ili ona ili ja(poslije 10.mj.braka) jer sam cula od starijih da je najbolje raspraviti u pocetku.on ih zvao i rekao im da ako zele da on bude srecan,da ona stane sa svojim glupostima. sada je cujemo samo jednom u sedam dana(prije svaki dan) i ponekad ona nastavlja i dalje da mu komanduje,ali on je poslusa i rece meni ne nerviraj se jer ona je daleko i moze samo da prica 30.min,i poslije cemo ja i ti da radimo kako mi hocemo a ne kako ona kaze.tako da sam sada mnogo zadovoljnija.Ja obozavam svoga muza i mogu samo da recem da sam srecna sto ne zivimo u istoj vremenskoj zoni sa svekrvom jer mislim da bih se rastavila jako brzo ne zbog njega nego zbog svekrve.ja to ne mogu da razumijem jer mi cujemo od moje majke samo jednom u mjesecu ili kad je ja pozovem i ona uvijek govori da moramo da se slazemo i da ne slusamo nikog drugog pa ni nju nego da se sami dogovaramo sta cemo i kako cemo. IPAK JE TO MOJ ZIVOT. jako mi je zao onih koji ovise od zivljenja kod svekrva koje su boze sacuvaj,ali moram jos i da nadodam da nisu sve takve.moja drugarica ima svekrvu koja joj je bolja od majke,a i nasa snajka kaze da joj je zivot laksi sa mojom majkom koja joj pomaze oko cuvanja djece.
 
Ja se necu zaliti na moju svakrvu je stvarno nemam razloga za to... ona je super zena, tj. onako cool zena, moderna, ono totalno opustena... dobro bude nervozna ponekad, ali prema meni je uvek super, nikad mi nista ne prigovara (samo sto ne jedem puno...), dosta mi pomaze, ma ko drugarica mi je... nadam se da ce tako i ostati...
 
Anonymous:
Ja se necu zaliti na moju svakrvu je stvarno nemam razloga za to... ona je super zena, tj. onako cool zena, moderna, ono totalno opustena... dobro bude nervozna ponekad, ali prema meni je uvek super, nikad mi nista ne prigovara (samo sto ne jedem puno...), dosta mi pomaze, ma ko drugarica mi je... nadam se da ce tako i ostati...
blago tebi! U pravom smislu rijeci, ni moja nije LOSA, ali brate nervira me njeno svakodnevno prisustvo. Ne svadjamo se, ponekad kaze nesto sto mi sa ne svidi, jer ja imam bubice. U sustini je dobra, sin joj je sve pa kad se mi svdjamo a ona je prisutna kaze NEMOJ MI DIRATI SINA, mislim, to stvarno nema logike. Ja sam od onih lepo vaspitanih mutavica koje uglavnom cute, a progovore kad im je zaista tesko i to uz vrisak... Tako, imala bih ja jos dosta toga reci, ali...
 
U početku se trpala i davila me na sve načine pa kad mi se smučilo rekla sam joj:" Vi verovatno niste primetili ali ja sam jako zatvorena i ćutljiva žena i nisam navikla da se ovoliko družim i komuniciram ni sa jednom osobom tako da moram da vas zamolim da smanjimo zivkanje i posećivanje ito znatno jer mi ovo do sada ne prija" i stim smo završili.
Drugom prilikom, kad smo se selili ponudila nam je da dođemo na mesec dana kod njih(ha!) a ja sam prekinula navaljivanje tako što sam joj objasnila da ne možemo da spavamo u sobi pored njihove zato što stalno vodimo ljubav pa bi to bilo neprikladno. Eto, samo istina, bez gneva i sve shvate.
 
snasa:
Anonymous:
Ja se necu zaliti na moju svakrvu je stvarno nemam razloga za to... ona je super zena, tj. onako cool zena, moderna, ono totalno opustena... dobro bude nervozna ponekad, ali prema meni je uvek super, nikad mi nista ne prigovara (samo sto ne jedem puno...), dosta mi pomaze, ma ko drugarica mi je... nadam se da ce tako i ostati...
blago tebi! U pravom smislu rijeci, ni moja nije LOSA, ali brate nervira me njeno svakodnevno prisustvo. Ne svadjamo se, ponekad kaze nesto sto mi sa ne svidi, jer ja imam bubice. U sustini je dobra, sin joj je sve pa kad se mi svdjamo a ona je prisutna kaze NEMOJ MI DIRATI SINA, mislim, to stvarno nema logike. Ja sam od onih lepo vaspitanih mutavica koje uglavnom cute, a progovore kad im je zaista tesko i to uz vrisak... Tako, imala bih ja jos dosta toga reci, ali...
Znate, sve je bilo super...sve do svadbe! Bile smo drugarice, menjale smo se odecom, spletkarile, zezale smo se ...A onda..BAM! JA SAM POSTALA NEPRIJATELJ BROJ JEDAN!!!! Zasto? Ja sam u braku vec 5 godina! Cujemo se nas dve samo za prazdnike. Muz naravno redovno, ipak mu je majka.
 
mell:
dali i vi "obozavate" vase kao ja moju???mislim da su one neka cudna zivotna forma cast izuzetcima nikada ima ni jedna snajka ne valja cak i ako se godinama foliraju cico mico na kraju se izdaju sta zapravo misle.


Ja se super slazem sa svojom svekrvom. Posto smo prinudjeni da zivimo u zajednici nas dve smo se odmah dogovorile oko kucnih poslova. Naravno da se ne drzimo striktno dogovora jer uvek neka od nas dve pritrci u pomoc ovoj drugoj ako je to potrebno. Ne znam doduse kada dodju i deca ali videcemo za sada je ok. Sve u svemu toliko je dobro da svako jutro od svoje svekrve dobijem kafu i spremljen dorucak. Obozavam svoju svekrvu.
 
xzxzxzxzxz:
mell:
dali i vi "obozavate" vase kao ja moju???mislim da su one neka cudna zivotna forma cast izuzetcima nikada ima ni jedna snajka ne valja cak i ako se godinama foliraju cico mico na kraju se izdaju sta zapravo misle.


Ja se super slazem sa svojom svekrvom. Posto smo prinudjeni da zivimo u zajednici nas dve smo se odmah dogovorile oko kucnih poslova. Naravno da se ne drzimo striktno dogovora jer uvek neka od nas dve pritrci u pomoc ovoj drugoj ako je to potrebno. Ne znam doduse kada dodju i deca ali videcemo za sada je ok. Sve u svemu toliko je dobro da svako jutro od svoje svekrve dobijem kafu i spremljen dorucak. Obozavam svoju svekrvu.


to je o.k. sve dok se ne posvadjate.onda ce ti prisesti i kafica i dorucak od nje.
 

Back
Top