Koncentracija ?

goldfish

Veoma poznat
Poruka
12.991
Koje tehnike koristite da poboljsate koncentraciju na poslu, u ucenju, uopste u svim sferama zivota?
I sta je to sto vam najlakse remeti koncentraciju ? I da li ste naucili da se borite protiv toga ?
 
Manjak sna... Loše vreme, pad pritiska...
Pomažu vitamini, voće, mnogo, ali baš mnogo kafe, čaj...
Vrućina, da! Mrzim vrućinu, samo se češem i nervozna sam. Naročito prelazni period...
Pomaže i skakanje sa posla na posao, bio on fizički ili umni...
 
Evo prakticnih caka za ucenje i citanje:


*prijatno okruzenje, verovali ili ne pojedini ljudi ne mogu da se skoncentrisu u dzumbusu ili ako ispred njih stoji hrpa knjiga
* po mogucstvu bez buke i stalnog ometanja, tipa telefon, bla, bla...mada meni totalna tisina umrtvljuje atmosferu, ja pustim muziku, al' je utisam
*najbolje je sedeti za stolom, ne citati u krevetu, tvrdja stolica, ne fotelja
*osvetljenje
*pri citanju, pokusati da se sto manje vracas unazad, ovo smara i gubi se volja
*dokazano je da covek najbolje pamti u intervalu od 20 do 50 minuta, a onda da napravi kratku pauzu, dici se sa stola i slicno, ja razbijam monotoniju linearnog (postujuci na forumu, doduse ako se svadjas, ode ucenje u persun, mada dize pritisak :lol: )
* za bolje pamcenje koristiti sinesteziju ( mesanje cula), praviti trodimenzionalne slike u glavi (sto su smesnije i besmislenije, to bolje), vezivati pojmove za autenticne asocijacije, imaginaciju, ali i numericku uredjenost itd...( ovo su pomocna sredstva da ucenje bude zanimljivo, i da se ne padne u monotoniju), mozes da upregnes mozak tako sto ces zapisivati svoju reakciju na tekst i samom sebi postavljati pitanja
* jesti laganu hranu, ako si pretovaren ode i koncentracija i energija ( voce, povrce, proteini), zato neki nutricionisti ljudima savetuju veceru kao najobilniji obrok- pisala sam o eksperimentu kada dvojica sahista pred partiju jedu: jedan ugljene hidrate ( neku testeninu, a drugi je jeo ribu, ovaom prvom se spavalo, drugi je bio oran za mentalni napor)
* sto se tice kafe, plafon 2 soljice dnevno, rasporedjene na pola dana, vise od toga razdrazuje
* vitamin c u vidu limunade razbudjuje, kao i hladan tus, kad si smoren
*minimum 6 sati dnevno spavanja, nekom treba i vise, ja kad malo spavam od ucenja nema nista, ali previse spavanja i lenstvovanja takodje smara, tako da 30 minuta do 60 minuta dnevno umerene fizicke aktivnosti pomaze, narocito kad treba da radis tokom celog dana, pa i noci...


Seticu se jos necega, pa cu dodati.:p
 
Lexa:
Manjak sna... Loše vreme, pad pritiska...
Vrućina, da! Mrzim vrućinu, samo se češem i nervozna sam. Naročito prelazni period...
Pomaže i skakanje sa posla na posao, bio on fizički ili umni...
Isto.
Meni je teško da počnem. To ni do danas nisam savladala, a imam sto godina i završila faks odavno...
Ali kad počnem, učim kao manijak, oslabim i izbečim se dok završim ispit. :lol:
Što nije dobro, ali tako je bilo.

Imala sam i fazone za neki težak ispit (davno je to bilo, 92), da učim nekoliko sati i da čitam Dostojevskog. Ali organizovano te dve stvari. I da idem u šetnje u pola noći. Položila iz prve...

Hm, čitam ovo i kapiram da nikako nisam dobar primer da te posavetujem.

P.S. Lexa, za nervozne vrućine - samo se tuširaj kad god ti "padne klapa"... Pomaže.
 
Ja najbolje ucim u citaonicici, iako imam kod kuce svoju sobu, jer kod kuce uvek nadjem nesto prece. Kad treba da ucim tada jedem 100 puta, telefoniram i ljudima sa kojima se nisam cula mesecima, idem u wc 100 puta, gledam serije koje nikad nisam gledala, pricam s a bratom, crtam. Nadjem raznorazne zanimacije cim treba da ucim. Zato odem u citaonicu, postavim jednu ultravrednu drugaricu da sedi ispred mene i kad god se nesto zamislim i odlutaju mi misli ja pogledam u nju kako uci i odmah me motivise da i ja nastavim.
 
Svi oni kojima su potrebni uvek neki extra uslovi za ucenje, tipa citaonica... ne mogu kod kuce jer im boze moj smeta komfor :D su se pokazali kao veciti studenti. Umesto da razrese problem svoje motivacije, oni su uzrok svojih problema trazili spolja.
Secam se jedne prijateljice koja je satima sedela iznad jedne strane u knjizi. Ja ne znam sta je to citala, da li je izucavala svako pojedinacno slovo i trazila tajne poruke... ali ja mislim da ona nije ni citala, nego mislila o ko zna cemu...
Naravno, postoje i oni koji zaista kod kuce nemaju uslova i njihov odlazak u citaonicu je razuman.
 
Ja izbegavam biblioteku, samo kad moram, ali je cinjenica da tamo za par sati uradim vise nego za isti broj sati kod kuce, kod kuce se uvek rastegne. Npr, jednom sam za 4h spremila gradivo iz hemije celog jednog polugodista. Meni je 4 sata u biblioteci ko 8h kod kuce. :lol:
A kako se razresava problem motivacije, to me zanima?
 
pa lepo... nema tu velike price, odlucis da nesto uradis i onda to uradis, onako ides pravo prema tome, ne preispitujes se
mislim... ja bas volim da ugadjam sebi, a imala sam stvari da ucim na fakultetu koje su mi bile jezive, dosadne, koje su mi bile potpuno bljaaak... ali tim pre sam htela da ih se resim jednom za sva vremena...

kako sam ja ucila bankarstvo:
stavila sam knjigu na krevet... uzela zalet... bukvalno... nekoliko metara
zapusila nos, posto mi je mentalno smrdelo to sto sam trebala da citam
zatrcala se, skocila na krevet, bez razmisljanja otvorila knjigu i uletela u to gradivo bez svoje licnosti

i tako par dana i polozila sam ispit :D
 
negde sam procitala da kofeinski napici pomazu samo trenutno, i da preteran unos istih podstice anksioznost, a samim tim i pad koncentracije. a ako cemo i da mislimo o zdravoj ishrani onda, sto rece divlja, samo po jedna soljica kafe ili caja na pola dana.

za poboljsanje koncentracije savetuje se unos dovoljnih kolicina vode....
 
етотако:
pa lepo... nema tu velike price, odlucis da nesto uradis i onda to uradis, onako ides pravo prema tome, ne preispitujes se
mislim... ja bas volim da ugadjam sebi, a imala sam stvari da ucim na fakultetu koje su mi bile jezive, dosadne, koje su mi bile potpuno bljaaak... ali tim pre sam htela da ih se resim jednom za sva vremena...

od svih postova i saveta......ovaj mi se cini najboljim! :)
dzaba kafa, dzaba tushiranje.....ako ne odlucim da dam ispit u tom i tom roku nishta!
 
Никад нисам имала проблема са концентрацијом. Једноставно знам да се искључим. Могла сам да учим и у гужви и у галами, само кад хоћу.
 
goldfish:
Koje tehnike koristite da poboljsate koncentraciju na poslu, u ucenju, uopste u svim sferama zivota?
I sta je to sto vam najlakse remeti koncentraciju ? I da li ste naucili da se borite protiv toga ?
Stvarno nisam imala nikada problema sa koncentracijom, mogu da razgovaram sa nekim u toku ucenja i da se vratim ucenju bez problema. Trudila sam se da uvek pronadjem ono sto ce me stvarno zainteresovati i automatski mi privuci paznju.

U citaonicama mi je atmosfera isuvise "sterilna"( otisla sam jednom i nikada vise :) ), nista nema od ucenja dok ne napravim odgovarajucu atmosferu -> zavalim se u fotelju/na krevet ( stolica nikako ! :) ), pustim muziku i skuvam kaficu. Jednostavno, pokusavam da od svega stvorim neku vrstu uzivanja, ma koliko to delovalo u samom startu nerealno, nemoguce. I uspevala sam ( uspevam ) u tome. :)
 

Back
Top