Usporeni CD-rom i ko zna sta jos...

  • Začetnik teme Macak Fritz
  • Datum pokretanja
M

Macak Fritz

Gost
Imam instaliram XP i sve vise-manje radi korektno. No, imam problem sa CD-om. Transfer podataka je kriminalno los i pritom task manager pokazuje opterecenje procesora od cca 95%-100%! I USB, cini mi se, radi sporije nego sto bi trebalo (transfer na prenosni disk).
Na Windows Me-u nisam imao ovih problema...
Ima li neko ideju sta bi moglo biti u pitanju?!
 
XP ima probleme se DMA modom, tako da ne bi bilo lose da ubacis sledece u registry...

Dedica:
d1:
stormbringer:
meni je to radio kad sam overklokovao moj celeron...i kad vratim na normalni takt ono je preskakalo i HDD je radio 50% sprorije...lek je formatiranje :(

XP ima problem sa HDD kontrolerom...
naime, kada instalirate sistem, hdd radi na najvecem mogucem DMA transferu.
Medjutim ponekad dolazi do neke vrste greske nakon koje XP postavlja DMA na 1 a u retkim slucajevima prelazi i u PIO mod
resenje za ovaj problem je, pored formatiranja diska i reinstalacije sistema, deinstalacija celokupne hdd grane iz device managera, sto u principu znaci deinstalaciju HDD kontrolera.
Nakon restarovanja racunara, XP ponovo instalira HDD kontroler, prvu i drugu granu a zatim i same diskove. Ponovo ukljucuje DMA mod na najvisi moguci.
poz.


Pri instalaciji XP-a opcija Ultra DMA66 nije aktivirana.Da bi je aktivirao i tako koristio maximalno svoj HDD treba ici u HKEY LOCAL MACHINE\ System\CurrentControlSet\Control\ Class\{4D36E96A-E325-11CE-BFC1-08002BE10318}\0000\ (start/run/regedit pre toga :wink: ) Desni klik na desnoj strani baze, dodaj novu DWORD vrednost i daj joj ime EnableUDMA66, zatim joj daj vrednost 1. Restartuj komp i to je to... 8)

iliti topic.... http://forum.krstarica.com/viewtopic.php?t=9919
 
i ja imam potpuno isti problem sa cd pisacem, i verujte mi ubija me u pojam. imam lg 52x24x52. da li to mogu resiti na isti nacin? jos jedno pitanje: koristim nero expres koji sam dobio uz pisac a zanima me sledece. na koliko mogu da podesim overburn vrednost( jer me upozorava da ako preteram mogu ostetiti pisac? unapred zahvalan..........
 
Prvo da se zahvalim na pomoci. Prateci nagovestaj da je problem PIO-UDMA tipa, uradio sam sledece: u Control Panel-u sam otvorio Administrative tools, zatim Computer management, a na kraju Device Manager.
Tu sam otvorio granu: IDE ATA/ATAPI contollers
E, sad, tu se nalazi sledece: - Ali M5229 PCI Bus Master IDE Controller
- Primary IDE Channel
- Secondary IDE Channel
Pogledao sam Properties za sva tri. Kod prvog nisam nasao nista zanimljivo. Kod drugog, u Advanced Settings-u pise: transfer mode: DMA if available
Current transfer mode: Ultra DMA Mode 5
Ovde nista nisam dirao.
Kod Secondary IDE Channel-a je pisalo: transfer mode: PIO only – to sam promenio u DMA if available i posle restartra je za current transfer mode pisalo: Ultra DMA Mode 2.
Moram reci da nikakve grane nisam instalirao-deinstalirao.
Rezultati:- CD-ROM mi sada radi brze
- opterecenje procesora je zanemarljivo malo (5%-10%).
Eto tako, ako neko bude imao slican problem, moze da pokusa ovako nesto.

Imam jos dva pitanja: 1) dali sam time sto sam tamo promenio iz PIO u DMA, nesto drugo zeznuo?
2) dali je brzina presnimavanja jednog CD-a od 700 MB ( 40-brzinski citac ) od 3 min i 30 sec jos uvek losa?
 
Imam jos dva pitanja: 1) dali sam time sto sam tamo promenio iz PIO u DMA, nesto drugo zeznuo?
2) dali je brzina presnimavanja jednog CD-a od 700 MB ( 40-brzinski citac ) od 3 min i 30 sec jos uvek losa?


Na prvo odgovor je: vreme ce pokazati svoje :wink:
Normalno ne bi trebalo da ima problema. U isto vreme proveri i u biosu koji ti je mode ukljucen. Ako i dalje stoji PIO stavi na AUTO...Sto se drugog pitanja tice to sto je 40X brzina rezanja ne znaci da krece iz mesta tom brzinom i da reze sve vreme u toj brzini. To je maksimalna brzina. Rezanje pocinje sporije pa se ubrzava, pa usporava u zavisnosti od tampon memorije. I na kraju finaliziranje diska koje traje desetak sekundi. U nekim programima kao clone-cd mozes direktno pratiti brzinu rezanja. Uostalom bolje je rezati sporijim brzinama jer su mogucnosti gresaka manje 8)
I za kraj pomeram temu jer je ovo hardverski problem
 

Back
Top