Kako napraviti butabilni XP

I

ika101

Gost
Dali zna neko kako da napravim butabilni disk za podizanje sistema na CD-u ili disketi.Ono sto znam kod windows98 bilo je jednostavno. Medjutim kako sam prosao na XP nikako ne mogu da ovo uradim.
Molim neko ko zna neka mi ovo detaljno objasni.
 
Na NT operativnim sistemima je to malo zamrsenije, pravi se vise disketa (floppy diskova- 2 ili4 nisam siguran, zaboravo sam)., zato lepo odes kod nekoga ko ima 98-icu i jednim klikom napravis boot floopy disk!
Bootabilan XP dobijas na disku instalacije , pa pretpostavljam da si hteo da pitas kako da napravis boot disketu, a to je flopy disk!
 
Bosko hvala na savetu. Da iz 98 veoma se lako pravi butabilna flopy disketa. Pre sam radio veoma dugo na 98 i nju skoro u prste poznajem. Medjutim sada XP, i kada mi padne sistem ne mogu da ga podignem. Pre neki dan sam imao taj problem i morao sam da formatiram disk. Ali sama instalacija sa CD-a ne ide bas jednostavno u ovom slucaju ,prvo podignem 98 pa teg onda XP. d1 rece da ce da posalje nacin kako se to radi. Znam da moze i da se podize sa 6 diskete. Tako sam cuo ali nisam potpuno siguran .....
Predpostavljam da mnogi koji neznaju kako napraviti je korisno, Hvala jos jednom svima. Pozdrav
 
postoje dva programicica koje vec par dana pokusavam da nadjem na netu da bi vam dao adrese odakle bi ih skinuli... bezuspesno... jedan se zove mkbootcd.exe a drugi je dd.exe (mada ovaj drugi i inije neophodan)

fora je u sledecem....

nadjite bilo koji nt (2000, 2000 pro, 2000 server, 2000 adv server, xp home, ili xp pro) bootabilan cd...

sa njega se uz programce mkbootcd.exe pravi boot.bin fajl koji je velicine par Kb.

fajlove sa xp-a kopirajte u jedan direktorijum, napravite iso sliku od toga, a zatim se pomocu ovog drugog programa dodaje boot.bin na iso sliku, i pravi se bootabilna slika....

nakon toga se prosto nareze slika na cd poomocu bilo kojeg programa za rezanje i bootabilni cd je gotov...

ovo je opsti postupak.... malo je komplikovanija naredba za mkbootcd.exe jer ide jos 4,5 switcheva iza nje, a ne znam ih napamet

postoji jos jedan uzasno koristan program pod nazivom cdimage.exe (na zalost postoje dve verzije ovog programa na netu, a treba nam microsoftova verzija) sa kojom je moguce praviti all-in-one diskove (tj. diskove sa vecim brojem xp verzija), kao i diskove sa ugradjenim service packovima....

bilo kako bilo... probacu da nadjem te fajlove na netu i da postavim detaljan postupak...
 
http://www.microsoft.com/downloads/...FamilyID=E8FE6868-6E4F-471C-B455-BD5AFEE126D8 za XP home

http://www.microsoft.com/downloads/...FamilyID=55820EDB-5039-4955-BCB7-4FED408EA73F za XP pro

Ovde mozes skinuti boot diskete...

CD sa kojim instaliras XP je vec boot-abilan. Mozes koristiti opciju popravka za reinstalaciju bez formatiranja. Inace spremi 4 diskete (ako te mrzi da skidas sa neta), klikni na start pa na run, ukucaj D:\BOOTDISK\MAKEBOOT A: (ako ti je D slovo za cd-rom). Ovo je za instalaciju. Za popravku ti treba peta disketa i nju pravis pomocu opcije buckup koja se nalazi u sistemskim alatima. Ne zaboravi da je redovno updatiras jer mora biti azurirana u ritmu promena u sistemu.
Kad budes napravio ovu emergency disketu, ubaci cd-rom sa XP i disketu, restartuj komp i stisni R kad ti zatrazi, zatim sledi proceduru... 8)
 
A da li je izvodljivo :

hteo sam da sa jednog bootabilnog Xp-a prebacim fajlove na cd gde nije bootabilan Xp, odnosno da ih narezem posto je taj cd ostao otvoren. Ali prob. je taj sto je taj CD Windows Xp Pro SP1 a ovaj drugi sa koga uzimam te fajlove za boot nema Service Pack pa se plasim da boot nece da uspe...
 
Da se nadovezem na pitanje.
Dakle imam jedan bootabilan CD sa instalacijom XP i sada ako zelim da ga iskopiram i napravim jos jedan ne moze jer su neki podaci zasticenji od kopiranja (to su nekih 5-6 fajlova) i dakle ja mogu da narezem CD ali bez tih fajlova.Rezultat je takav da CD koji narezem nije bootabilan.Ko god je pokusao da iskopira bootabilni XP disk zna za ovaj problem.Probao sam da iskopiram ove fajlove pomocu svih mogucih programa ali ne ide.
Znaci pitanje je kako iskopirati bootabilni CD i opet dobiti bootabilni sa svim iskopiranim podacima?
 
Imam butabilni XP, i jednostavno ga pod nerom iskopiram ,COPY CD i gotovo.... ili ako je FAT 32 ,bozes iz DOSa da ga nadjes ako je na hardu ,pokrenes i.t.d., ili u neru imas bas opciju narezivanja butabilnog CDa .
 
I ja imam bootabilni CD i naravno da sam sve ovo probao ali ne ide. Znaci Nero iskopira CD na hard bez par par kljucnih fajlova. Probao sam i VirtualCd i jos mnogo toga ali ne ide.Zato pitam... Nabavio sam ja naravno posle bootabolni XP, ali cisto vredi znati. :wink:
 
Imam dva CD-a Windows Xp Pro.
Jedan je bootabilan drugi nije. Na bootabilnom cd-u sam u toku instalacije XP-a primetio da nema dva fajla :
system.chm
mail_ma
WINDOWS je rako da fale...
...ali na drugom ih ima.
E sad, hteo sam da narezem treci (FINAL :D ) tako sto cu prekopirati nebutabilan cd na hdd (u ISO naravno), narezati na prazan cd ali ostaviti cd otvoren tako da posle mogu da dodam fajolve sa bootabilnog cd-a i napravim ovaj kompletni bootabilni cd (koliko puta sam rekao "bootabilan" :?: )

mkbotcd.exe NIGDE nisam mogao da nadjem ali pak na butabilnom disku postoje dva fajla koje prvi cd nema. I njih sam prekopirao ali nista...
I sta sad da radim? :roll:
 

Back
Top