CATIA V5

Cao,

i mene je interesovalo da li može da se dođe do neke knjige na našem jeziku o Cati-i.
Jedino što sam našao je prevod knjige:
CATIA V5 , orginalni naslov: Using CATIA V5
od autora: Keram Fred i Klajsmit Charls
a u prevodu Nikole Korunovića.
Knjiga je izdata 2004.god. od strane Kompijuterske biblioteke, Čačak - edicija Stvarni svet. Obim knjige je 398 strana i najvažnije može da se nađe u Narodnoj biblioteci Srbije!
Ako nekog interesuje sam softver može da me kontaktira putem e-maila.
 
G10:
Cao,

i mene je interesovalo da li može da se dođe do neke knjige na našem jeziku o Cati-i.
Jedino što sam našao je prevod knjige:
CATIA V5 , orginalni naslov: Using CATIA V5
od autora: Keram Fred i Klajsmit Charls
a u prevodu Nikole Korunovića.
Knjiga je izdata 2004.god. od strane Kompijuterske biblioteke, Čačak - edicija Stvarni svet. Obim knjige je 398 strana i najvažnije može da se nađe u Narodnoj biblioteci Srbije!
Ako nekog interesuje sam softver može da me kontaktira putem e-maila.

Odlicno mene interesuje softver G10, da li ga imas ili mozda znas mesto gde se moze naruciti. Koji ti je e-mail ako hoces da se dogovaramo preko njega?
 
Help u katiji je dosta dobar.

Knjige uglavnom opisuju samo modeliranje (crtanje), dok napredne metode kao sto su strukturna analiza, generisanje NC koda mozes nauciti samo iz helta CATIA-e. Knjigu sam vidjao cak i na masinskom fakultetu u prodaji,( ako se ne varam, oko 1000 din), mada je u kopirnici S mozes naci za manju svotu novca, ali to je nelegalno :razz: :evil: .

Ja trenutno imam CATIA V5R14 :o dok je izaslo i sledece izdanje CATIA V5R16 sa modulima za bolje iskoriscenje 64b-tnih procesora :lol: .

P.S. Ako si stvarno pocetnik u svemu tome, moj ti je savet da prvo pogledas SOLIDWORKS zato sto ima fenomenalan help (doduse na engeskom), iz koga se moze mnogo toga nauciti (za veoma kratak vremenski period). Ta dva programa su ajko slicna i Solid je dosta manje zahtevan od ktije. To se vidi kada imas proizvode od preko 500 delova :-(.
 
Postovani,
Softver koristim vec 3 godine, i iz licnog iskustva Vam ne preporucujem aktuelne helpove, narocito ako ste pocetnik ...Zvuci iluzorno, ali verujte da helpovi poput knjige Freda Karama i Charles Kleismita, pocetnika vise zbunjuju nego sto mu koriste...Rad u CATIA V5 programu zahteva rutinu, mnogo toga mozete sami nauciti ukoliko vezbajuci budete odradjivali sto vise konkretnih primera...Ako ste apsolutni pocetnik, potrazite prijatelja koji zna da koristi program kako bi Vas uveo u radno okruzenje i dao osnovne smernice pri radu sa njim.Korisnicko okruzenje je takvo da i laiku nudi mogucnost brzog kapiranja stvari...Ako vec insistirate na helpu preporucio bih jedino CATIA on line help, instalira se posebno, a mislim da se instalacija ovog helpa dobija u z instalaciju softvera...Ja trenutno koristim CATIA V5R14 i posedujem solidno znanje u radu sa skoro svim modulima i veliko mi je zadovoljstvo u pruzanju pomoci pocetnicima.Ako imate bilo kakav problem vezan za koriscenje ovog ili bilo kog drugog programa za modeliranje i NC Manufactoring, ako imate dovoljno iskustva pri radu sa istim rado cu ga razmeniti sa Vama...mozete me kontektirati putem e-meila: miloscirovic@kg.ac.yu
 
Ko nema prijatelja da mu pokaze, a daleko mu Kragujevac.
U BG-u ima firmu(projektantski biro) "CAD-CAM Data" pa za mnogo novca moze da dobije solidno znanje. Dobra varijanta je ako vam firma hoce platiti tu obuku.
Preko gore pomenute firme mozete kupiti i legalan softver. Pa ko voli nek kesira :)
Puno pozdrava.
 
Po struci sam diplomirani inzenjer masinstva i pozdravljam sve ucesnike ovog foruma,a po-
sebno one koji su zainteresovani za ovu temu.Naime duze vremena se bavim projektovanjem
masina u drvnoj industriji(masina za produzenje drveta,masina za ciscenje daske i dr),a takodje i raznih transportnih uredjaja,takodje se podrazumjeva i svih masinskih elemenata
i raznih drugih masinskih uredjaja.Ovladao sam dosta dobro projektovanje u ACAD-u,tako da mogu uraditi slozene projekte na A0 formatu.Nazalost u ACAD-u nisam radio 3D-crtanje.
Medjutim shvatio sam da program CATIA ima vece mogucnosti(tu bi iskljucio projektovanje aviona i automobila jer se time ne mislim baviti).Sto se tice tog programa tu sam pocetnik
i vrlo malo znam sto se tice rada u njemu.Volio bih nauciti rad u tom softveru i zato bi zamolio
one koji o tome nesto znaju,a voljni su da pomognu da to i ucine.Zamolio bih takodje i one koji su kao i ja pocetnici da se ukljuce u ovu temu pa da pokusamo zajednicki rad u softveru
CATIA od jednostavnih dijelova do slozenih projekata.

Pozdrav
.
 
I mene interesuje rad u softveru CATIAV5.Softver imam ali sam pocetnik sto se tice rada u njemu.
Interesuje me zna li neko za druge knjige iz CATIE osim gore navedenih autora koje kako rekoste
pocetnika dosta zbunjuju.Takodje me interesuje nacin na koji bi mogao doci do njih obzirom da sam
ja iz BiH.
 
Zamolio bih da mi ova tema Rad u softveru CATIA bude izbrisana posto ima druga tema pod nazivomTimski rad u softveru CATIA koju sam ustvari prvu napisao,a ovu drugu sam napisao jer sam mislio da prva nije prihvacena.Takodje bih zamolio da posle brisanja navedene teme i ovaj tekst(koji
upravo pisem)- bude izbrisan.

Pozdrav
 
Idite na torente. Tamo sam nasao dosta tutoriala za catia-u.

Inace ta knjiga sto se prodaje je ziva glupost. Imao sam je u ruci i mogu reci da je uzasno odradjena. Verovatno je samo prevodjena bez provere i doslo je do gresaka. Secam se svojevremeno kad sam jedan deo radio po njoj na kraju nisam dobio ono sta je trebalo :shock:
Katastrofa.

Premda CAtia kod nas po mom misljenju nema buducnost. Koliko sam upoznat jedino FMP ima Pro Engineer legalan. Sad ce po fabrikama i projektnim biroima krenuti ozbiljnija provera legalnosti softvera a Catia je ekstremno skupa a ona je suvise jaka za potrebe 99% firmi koje sada nju imaju u upotrebi.
Moje misljenje je da je u nasim okvirima SolidWorks buducnost jer je porizvod iste kompanije Dasault System, ima 80% mogucnosti Catia-e a mnogo je jeftiniji.

E da.
Otvoren je nov forum namenjen kompjuterskoj grafici
http://forum.krstarica.com/forumdisplay.php?f=151
gde isto mozete razmenjivati iskustva vezana za 3D modelovanje u CAD/CAM programima a i da pokazujete vase radove.
 
Nemam softver SolidWorks,ali bih poceo i tako da radim.Imam softver Catia V5R16 i u njemu sam pokusao da radim neke najjednostavnije stvari tako da je moje poznavanje tog programa najvise
2 do 3 procenta.Ipak sam zakljucio da je to jedan veoma mocan program.Daleko mocniji od npr
programa AutoCad koji poznajem dosta dobro.Kao sto rekoh ja bih poceo i od SolidWorks-a ali
ne bih definitivno odustajao od CATIA-e nego bih kad dobro ovladam SolidWorks-om isao na to
da ovladam dobro i CATIA-om koja bi vjerovatno tada bila laksa.Ostaje da vidim kako da dodjem
do softvera SolidWorks.Zamolio bih ako neko ima par primjera uradjenih u SolidWorks-u sa objas-
njenima na srpskom,hrvatskom ili bosanskom jeziku.Bio bih mnogo zahvalan.

Pozdrav
 
Ja imam dosta video tutorial-a za Catiu, kao i ponesto za Solidworks. Imam takodje i dosta pdf knjiga za obuku.
Video tutoriale bih posebno preporucio jer se na taj nacin mnogo brze skapira nego citajuci knjigu.

Imam i originalne softvere, najnovije verzije, kao i jos dosta softvera vezanih za masinstvo.

Koga zanima nesto od navedenog neka me kontaktira na PM ili mail: marko_skg@yahoo.com
 
Za pocetnike preporucujem Schroff-ove knjige, izbanredne su:

http://www.schroff.com/

Za naprednije korisnike (cak i za specijaliste), pored originalnog CATIA Help-a, do sada najbolje sto sam video bili su tutorijali National Institute For Aviation Research koje je izdao Wichita State University.

Bacite pogled na ovaj site:

http://www.cadcamlab.org/

Video sam i veom pristojne (nisam se udubljivao) nemacke knjige, ali zbog neznanja jezika nisam ih nabavljao.
 
Ja imam dosta video tutorial-a za Catiu, kao i ponesto za Solidworks. Imam takodje i dosta pdf knjiga za obuku.
Video tutoriale bih posebno preporucio jer se na taj nacin mnogo brze skapira nego citajuci knjigu.

Imam i originalne softvere, najnovije verzije, kao i jos dosta softvera vezanih za masinstvo.

Koga zanima nesto od navedenog neka me kontaktira na PM ili mail: marko_skg@yahoo.com


Imas li slucajno FiberSim ili SysPly, ne mogu nikako da ih pronadjem?
 
Voleo bi da radim u programu CATIA. Završio sa osnovni kurs kod ovlašćene firme CAD CAM data u Beogradu i modul za programiranje CNC mašina. Dosta toga radim sam pošto nemam sa kim da radim ko to dobro zna niti prilike da se usavršavam. Da li u Srbiji postoje firme i koje su to gde bi čovek mogao da nauči i savlada kroz posao CATIA-u ili da se sa nekim uortačim ko to radi pa onda da napredujem uz njega. Ovaj softwer mi se jako dopada i modućnosti su mu ogromne. Imam dosta modela koje sam sam uradio radi vezbe i rutine ali sada mi treba neko bolji.
Neću više da budem šef proizvodnje ili odrzavanja dosta mi je toga i mase majstora i radnika koje treba da vodim, hoću da radim nešto pametno i interesantno.
Pomagajte i unapred hvala!
 
Voleo bi da radim u programu CATIA. Završio sa osnovni kurs kod ovlašćene firme CAD CAM data u Beogradu i modul za programiranje CNC mašina. Dosta toga radim sam pošto nemam sa kim da radim ko to dobro zna niti prilike da se usavršavam. Da li u Srbiji postoje firme i koje su to gde bi čovek mogao da nauči i savlada kroz posao CATIA-u ili da se sa nekim uortačim ko to radi pa onda da napredujem uz njega. Ovaj softwer mi se jako dopada i modućnosti su mu ogromne. Imam dosta modela koje sam sam uradio radi vezbe i rutine ali sada mi treba neko bolji.
Neću više da budem šef proizvodnje ili odrzavanja dosta mi je toga i mase majstora i radnika koje treba da vodim, hoću da radim nešto pametno i interesantno.
Pomagajte i unapred hvala!

Ćao. U istom sam problemu! Ako hoćeš javi mi se na mail paralaxa4you@gmail.com
Sve najbolje...
 
Drago mi je da ima još neko ko slično razmišlje vezano za ovu temu i interesuje me kakva su tvoja iskustava sa poslom gde se primenjuje Catia, da li se negde radio i koliko dugo već radiš Catia u kojim modulima i da li ima ponude za ovu vrstu posla i da li se moze raditi privatno normalno sa nekim zajedno ko ima dosta iskustva i znanja pa da se nešto i nauči?
 
Ima dosta ljudi koji pousavaju da nauce, ali malo njih koji su usli duboko u znanje i rutinu, kao i koji su uspeli to da naplate.

Sto se modula tice, mislim da je najbitnije da dobro poznajes Part Design, Assembly Design, Generative Shape Design, Generative Structural Analysis, Knowledgeware (barem osnovno) i ponesto iz NC Manufacturinga....ako hoces da se bavis vazduhoplovstvom dobro bi ti dosao i Abaqus za CATIA i FiberSim, samo ne znam gde ces ovo poslednje da nadjes (ja ga trazim dve godine).
 

Back
Top