CATIA V5

Prijatelju 911s kada sam rekao "VI" mislio sam na SVE sa foruma koje interesuje CATIA V5, dakle, množina, a što se tiče sinhrone tehnologije koja izbjegava strogu hronološku zavisnost roditelj-dijete među fičerima, to je komplesan problem, i uopšte me ne čudi da su u Autodesku doživjeli neuspjeh po tom pitanju. U vezi tutoriala za CATIA V5, SW i NX6 uspio sam da ih poskidam (sa raznih sajtova), imam i dobru literaturu pa mi preostaje samo rad, rad, rad, .... ) ;)

A za kolegu dachazr... pa... u tome i jeste stvar što Srbija nije "planeta"... ekonomiju OVE "planete" kreiraju velike sile, sva relevantna naučna i tehnička dostignuća dolaze od njih, i upravo tu jadnu industriju na ovim našim prostorima neće pokrenuti niko sa Balkana... jer kod nas nema svježeg, zdravog kapitala. Nova ulaganja moraju doći izvana, upravo od tih velikih. A njihove investicije nužno podrazumijevaju poznavanje novih tehnologija, jer su na tim principima i zasnovane.
Što prije ljudi a pogotovo "stručnjaci" to shvate... to bolje! Za njih same!!!
 
Tačno, i ja sam došao u dodir sa tako moćnim softverom kao što je CATIA samo zbog moranja, tako su diktirale potrebe, a ne zbog njegovog kvaliteta, mogućnosti, prednosti nad sličnim programima, nažalost ali ovde u ovakvim uslovima, od edukacije do privrede, od nas ništa ne zavisi. Globalna ekonomija, ili da suzim na ono bitno za nas, globalni industrijski tokovi i tehničko-tehnološki razvoj nam nameću svoja rešenja, kod nas verovatno niko ne bi mrdnuo oko CATIA-e da nismo prisiljeni, išli bi linijom manjeg otpora.
 
U prirodi svakog inženjera, pogotovo inženjera mašinstva, čuči radoznalost i znatiželja, i postoji snažna volja za stvaralaštvom, i ta kreativna strana ljudske ličnosti je posebno izražena kod mašinskih inženjera.

E sad, jedno je biti prisiljen na nešto (CAD aplikacije, u ovom slučaju), a drugo je ne vidjeti logičke prednosti istih.
Ako jedan takav nedostatak vizije prati mašinskog inženjera, to smatram ličnim nedostatkom tog inženjera, u čisto profesionalnom smislu.


Upravo zbog tog nedostatka vizije i kreativnosti uopšte, mi (BALKAN) se već decenijama nalazi na začelju savremenih svjetskih i globalnih tokova.

Najteže se mijenja sopstveni način mišljenja. Problem je dakle, u glavama nas samih, koji tavorimo ovdje na balkanu. Krivce za to, prije svega, nalazim u obrazovanju, pogotovo visokom. Malo je profesora koji su spremni da idu u korak sa svijetom, pa studente nauče pogrešnim vrijednostima, i dobili smo inženjera koji ima strašan "defekt".

Stvarnost u kojoj se nalazimo, preslika je nas samih.
 
ljudi malo ste pobrkali loncice i prica je skrenula u pogresan tok.
ovde niko ne osporava parametarske programe i licno isto smatram da nije tacna teza korisnika koji kaze da ACAD zadovoljava potrebe.
U stvari, da , zadovoljava ali je u svakom slucaju daleko lakse uraditi jedan model koji ce izvuci tehnicku dokumentaciju nego napraviti zilion linija u ACAD-u (ne pricam o CAM apsektu programa vec samo CAD)
Medjutim..sve ovo sta se prica je malo smesno i nerealno za nase uslove.
Nemojte gledati inzenjerse biroe ili firme koje koriste nelegalne kopije.
Koliko znam (ali ne smem da tvrdim 100%) od ozbiljnih CAD/CAM programa FMP koristi ProE a Sartid SW
Ako znate jos neke voleo bih da mi kazete.
Pouzdano znam da se licence za SW kupuju kod nas (jer je jefitinij dosta od ostalih parametarskih programa a sam ni nema modul za CAM vec je potrebno instalirati Solid Cam (koji se dodatno placa)) i da dosta firmi koristi SW narocito sto je to cedo Dassault systema koji je kreirao i CATIA-u
Lako je razbacivati se CATIA je do dzadze program..nema boljeg, uzmi NX6 to je buducnost..sta se akas sa ovim ili onim. Spustite se bre ljudi na zemlju.

Ljudi da li ste svesni kolike su cene licenci za takve programe i na prste dve ruke mozete nabrojati firme koje su spremne da je plate.. platice je samo one koje imaju dogovorene poslove sa inostranstvom pa ce im se isplatiti.

Sve sta pricate je lepo..sjajno jos samo da se ima para... lako je kod kuce brljati po catia-i kad si je nabavio za 100 dinara ili dzabe skinuo sa neta..malo je teze to raditi u praksi gde se itekako gleda legalizacija softvera.
Stranac nece ni da radi sa vama ako nemate legalnu verziju (cisto da znate)
Igrom slucaj znam za posao koji je propao jer je radjen na piratskom softveru.

Naravno da je bolje raditi u CATI-i, (premda moje licne potrebe zadovoljava i SW) i potpuno je bespredmetna prica sta je bolje i niko ovde ne zatupa tezu da to ne valja, da je ACAD sve sta je potrebno itd itd.. samo nekad razmislite i o realnim mogucnostima nase privrede da kupuju takve skupe programe kad nekome kazete.. glup si, zastareo si i slicno jer jos radis u ACAD-u (naravno na uvijen nacin :per: ) Pricas o nedostatku vizije i kreativnosti..nije to u pitanju...itekako su mladi inzenjeri "napaljeni" na nove stvari.. potpuno su druge stvari u pitanju koje olako ignorises... na kraju vecina ovde umesto novih mercedesa, bmw-a, audia voze polovna kola..zasto..zbog nedostatka vizije, kreativnosti da imaju novo, bolje , jace ili nedostatka para? :D
 
Preplicu se ovde razne misli,tab503 u pravu si zaprethodno navedeno,enigma78 apsolutno u pravu za radoznalost,za zelju da se ide sto dalje.Mislim da je nase visoko i vise skolstvo ne jednom,ne vise puta nego da grese vec jako jako dugo na pogresnom koloseku.Evo znam jednu firmu gde sam bio na razgovoru za posao koja koristi ProEngineer licenciran,necu da reklamiram nikog.Samo se plasim da ce to neko "pravo" vreme doci kada budemo za staro gvozdje :mrgreen:.Enigma78 vidim da ti radis ozbiljno i drago mi je da si uspeo naci posao,sto volis da radis i da imas original softver,super.Kolega tab503 jel ti radis u struci?
 
O tome i ja pričam... nedostatku para! A nemamo para jer nismo konkurentni.. a nismo konkurentni jer se kod nas rad majstora uvijek više cijenio i bolje plaćao od intelektualnog rada inženjera. Takvo je stanje i sada, evo, čist primjer, u bilo kojoj javnoj ustanovi koja je na budžetu i portir i vozač imaju bolju platu nego dobar inženjer u industriji. U stvari, para ima, ali nisu raspoređene kako treba. Mi nikad i nećemo postati konkurentni dok neko (stranci) ne ulože kapital ovdje... a to podrazumijeva i ovladavanje novim tehnologijama... i još nešto... mora se promijeniti svijest.. kod nas je potpuno ugašeno istraživanje i razvoj... a od toga sve i kreće... i u to se mora ulagati... inače ćemo opet postati nekonkurentni... sa ovakvim tehnologijama koje su nam sad u pogonima nikad nećemo ni imati para i propadaćemo sve dublje. A potvrda svega što sam rekao je činjenica da danas jedan obični mobilni telefon ima veće mogućnosti nego super kompjuter od prije 50 godina. i još jedna činjenica da se mogućnosti procesora udvostručuju svakih 18 mjeseci... pa sad vidite gdje smo mi u svemu tome... bez istraživanja i razvoja i bez uvođenja novih tehnologija, nema konkurentnosti a ako nismo konkurentni nema poslova a samim tim nema ni para. A tim stvarima se ipak ne mogu baviti majstori ni "šoferi" već inženjeri. E sad. nek se gospoda "gazde" odreknu dijela dobiti i ulože u investiranje novih tehnologija i u plate sposobnih a ne podobnih stručnjaka, pa će stvari krenuti sa mrtve tačke.
 
Da da nije tuzno bilo bi smesno!!!Samo lov u "mutnom" se doticnima najvvise isplati :mrgreen:.Znam tacno firmu gigant,ogromna firma,ponovo necu nikog da reklamiram,lik sa srednjom skolom,gimnazijom unovcio ..... sad da ne budem prost shvaticete vec,veza kao lanac sidra,prvo je oterao jednog inzenjera,zatim smestio momku koji je dosao da zameni prethodnog,i sad je glavni,postao sef pomocu te veze nekako su "mudraci" zakljucili da tu u stvari inzenjer nije ni potreban,da je doticni lik dovoljan uslov za nesmetani rad :think: => :super:.
Onda se ja zapitam cemu sve te dinamike,lancanice,evolvente,sati i sati sa CATIA,SW,MDT pa cak i rapidografom kada je trebalo,:dontunderstand:.
Ali ne predajem se doci ce to sve na svoje,kad tad ja masinstvo volim i nisam ga odabrao zato sto je lako,vec zato sto je TESKO.
E ljudi moji mogli bismo mi malo i preci sa reci na dela,pa da se ovde i postuju neki radovi :D.
 
Evo jednog mog starog rada, nije cak ni dovrsen, ali je dovoljno reprezentativan. Dakle, parametarske krive povrsine u prostoru, beskonacan broj radijusa...bas me zanima kako bi se ovo nacrtalo i iskotiralo:

inward2b.jpg
 
Poslednja izmena od moderatora:
pozdrav.
imam jedan problem sa catiom ako bi neko mogao da mi pomogne u resenju...
zapravo hocu da otvorim neke tudje modele,partove i izbacuje mi ovaj error OSM_AL115 : Cannot open document due to internal error.
predpostavljam da je razlika u verzije catie izmedju moje i tih modela koji takodje imaju file extenziju .CATPart
da li neko zna kako da otvorim te modele,ili ima neke konvertere,da to prebacim u moju verziju?
unapred zahvalan,ne znam kako da otvorim ovo,a treba mi pomoc hitno...
 
pozdrav,

imam jedan problem sa catia verzijama,ne mogu nadjem nigde na netu da li mogu nekako da konvertujem modele razlicitih verzija catia programa.Dakle,ja imam v5r18 i ne mogu otvorim neke crteze iz verzije (koja mislim da je v5r19) a hitno mi trebaju ti crtezi.Da li znas mozda kako da otvorim te fajlove?

Unapred zahvalan, Milos.
 
Zdravo, počeo sam da učim da radim u CATIA-i, zadali su mi neku skicu, i iz shafta da izvučem model. Nacrtao sam skicu ali kad uđem u shaft izbacuje mi grešku "Revolute operator: the profile is intersecting the axis.". Da li je neko imao problema sa tim, i kako to mogu da rešim? Hvala
 

Back
Top